PEDIGREE PL
Szukaj
Nowy Pies

Jak wprowadzić drugiego psa do domu?

ayelt-van-veen-MYDSwdrCzl8-unsplash.jpg

Wprowadzenie drugiego psa lub kota do domu, w którym mieszka już jedno zwierzę, może być niemałym wyzwaniem. Istnieją jednak uniwersalne zasady, dzięki którym cały proces asymilacji nowego członka rodziny może przebiegać nadzwyczaj łagodnie. Jeśli planujesz mieć drugiego psa w domu, porady od Pedigree® ułatwią Ci pierwsze tygodnie mieszkania z dwoma czworonogami!

Spis treści:

  1. Nowy pies w domu z psem – jakich reakcji można się spodziewać?
  2. Drugi pies w domu – jak wprowadzić nowego czworonoga?

Nowy pies w domu z psem – jakich reakcji można się spodziewać?

Psy uwielbiają rutynę, dlatego zmiana dotychczasowego sposobu funkcjonowania bywa dla nich bardzo trudna. Dzieje się tak m.in. w sytuacjach, w których do miru domowego wkracza nowy mieszkaniec – partner, dziecko, ale także inny pies lub kot. W jaki sposób może zareagować zwierzę, gdy pojawi się nowy członek rodziny? Istnieją różne możliwości, spośród których dwie wydają się najpowszechniejsze.

  1. Drugi pies w domu – agresja

Wkroczenie kogoś obcego na posesję zamieszkałą przez czworonoga nierzadko skutkuje przyjęciem przez niego postawy obronnej. Choć zwierzęta zwykle nie dążą do konfrontacji, mają również silnie rozwinięty instynkt terytorialny. W naturalny sposób bronią też swojego „stada”, czyli ludzi, z którymi żyją. Zaburzenie spokojnego rytmu funkcjonowania poprzez pojawienie się obcego człowieka lub zwierzęcia może więc wywołać w nich niepożądane zachowania. Aby tego uniknąć, warto wprowadzać nowego czworonoga do domu stopniowo. W dalszej części artykułu podpowiemy, jak zrobić to prawidłowo.

  1. Drugi pies w domu – zazdrość

Nawet jeśli Twój podopieczny nie szczerzy zębów ani nie stroszy sierści na widok obcego psa, może być zazdrosny o uwagę, jaką mu poświęcasz. Dotyczy to zarówno nowo adoptowanych lub przywiezionych z hodowli podopiecznych, jak i zwierząt Twoich znajomych, którzy umawiają się na wspólny spacer i zabierają swojego psa. Objawem zazdrości jest przede wszystkim rozpaczliwe zwracanie na siebie uwagi. Jeśli Twój podopieczny piszczy, próbuje usiąść Ci na kolanach lub nieustannie trąca Twój łokieć nosem, możesz podejrzewać, że czuje się zaniedbywany. Oczywiście nie dzieje mu się żadna krzywda, ale długotrwała zazdrość spowodowana obecnością nowego zwierzęcia może u czworonogów skutkować wzajemną niechęcią lub nawet wrogością. Jeśli Twój pies naprawdę czuje się emocjonalnie porzucony, negatywnie wpływa to na jego nastrój, a w konsekwencji prowadzi nawet do depresji.

Warto pamiętać również o potrzebach nowego członka rodziny. W przypadku gdy drugi pies w domu pochodzi ze schroniska, należy z nim postępować szczególnie delikatnie. Sama zmiana miejsca zamieszkania jest już dla niego sytuacją stresogenną. Jeśli dodatkowo zwierzę będzie funkcjonowało w poczuciu strachu, może to wywołać u niego nerwicę lub inne zaburzenia emocjonalne. Jeśli więc mamy podejrzenie, że nasz nowy towarzysz nie zniesie dobrze spotkania z innym czworonogiem w obcym dla niego otoczeniu, warto zwrócić się o pomoc do behawiorysty.

Drugi pies w domu – jak wprowadzić nowego czworonoga?

Aby proces adaptacji drugiego psa w domu przebiegał w spokojnej atmosferze, należy zapoznawać ze sobą zwierzęta etapami. Poniżej przedstawiamy sprawdzone metody postępowania – przeczytaj i dowiedz się, jak krok po kroku wprowadzić do domu nowego czworonoga.

  1. Etap pierwszy polega na wzajemnym poznawaniu zapachów
    Zwierzęta nie mają ze sobą bezpośredniego kontaktu, powinny na początku przebywać w oddzielnych pomieszczeniach. Rolą opiekuna jest obserwowanie ich zachowań, a także wzmacnianie informacji o obecności drugiego zwierzęcia w domu, np. poprzez zamienianie kocyków czy zabawek podopiecznych.
  2. Etap drugi to pogłębiona wymiana zapachów
    Zwierzęta nadal nie mogą się widzieć, natomiast nowy czworonóg otrzymuje dostęp do nieznanych mu dotąd pomieszczeń. Drugi pies może natomiast zwiedzić i obwąchać pomieszczenie, w którym nowy towarzysz przebywał do tej pory. 
  3. Etap trzeci polega na wzajemnym obserwowaniu się psów przez uchylone drzwi
    Kontakt wzrokowy na początku nie może trwać dłużej niż minutę, później stopniowo można go wydłużać. Jeżeli opiekun zauważy, że zwierzęta dobrze na siebie reagują, powinien natychmiast nagradzać je pochwałą i smakołykami. 
  4. Etap czwarty to swobodne patrzenie na siebie przez siatkę zamontowaną na drzwiach
    Przed pierwszym takim spotkaniem należy upewnić się, że zwierzęta nie zniszczą ogrodzenia, próbując przedostać się na drugą stronę.
  5. Etap piąty to kontrolowane zwiedzanie terytorium drugiego psa
    Czworonogi mogą się widzieć, ale wciąż nie mają ze sobą kontaktu fizycznego. Najłatwiej przeprowadzić tę fazę, trzymając oba psy na smyczy.
  6. Etap szósty polega na stopniowym pozostawianiu czworonogów w swoim towarzystwie
    Na początku warto ograniczać czas, kiedy zwierzęta są razem, z czasem przestaje to być konieczne, ponieważ ich wzajemne stosunki ulegają stabilizacji.
  7. Etap siódmy to pełna akceptacja nowej sytuacji przez oba psy
    Opiekun może już swobodnie zostawiać zwierzęta same w domu i wychodzić na zakupy lub do pracy.

Jeżeli na którymś etapie pracy z podopiecznymi uznasz, że potrzebujesz pomocy specjalisty, nie wahaj się zgłosić do behawiorysty. W niektórych przypadkach porady może udzielić również lekarz weterynarii.