PEDIGREE PL
Szukaj
Nowy Pies

Jakiego psa wybrać – rasowego czy kundla ?

Dachsund-Collar-or-Harness_5_3.jpg

Decyzja o zakupie i przyjęciu pod swój dach czworonoga powinna być podjęta świadomie i z dużą odpowiedzialnością, po dokładnym przemyśleniu i rozważeniu wszystkich za i przeciw z pozostałymi domownikami. Jest to przecież decyzja na wiele lat, a my stajemy się całkowicie odpowiedzialni za zwierzę, które dołącza do naszej rodziny.

Kundel czy rasowy? Oto informacje, które musisz znać

  • Mitem jest, że kundelki są zdrowsze i mniej wymagające od psów rasowych.
  • Wszystkie psy, zarówno rasowe jak i mieszańce, wymagają właściwej pielęgnacji, odpowiedniego żywienia, dobrego traktowania i opieki weterynaryjnej.
  • Zanim zdecydujesz się na konkretną rasę, dowiedz się o niej jak najwięcej, a zakupu dokonaj w hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce będącym jedynym członkiem FCI w naszym kraju.
  • Adopcja psa ze schroniska jest świetnym rozwiązaniem, jeśli nie zależy Ci na posiadaniu pupila konkretnej rasy.

Jakiego psa wybrać?

Na początku należy przeanalizować oczekiwania, jakie mamy wobec psa, oraz nasze możliwości (zarówno czasowe, jak i finansowe), a następnie skonfrontować je z wymaganiami i potrzebami danej rasy, można je odnaleźć m.in. w obowiązujących wzorcach ras, a także w książkach opisujących psy rasowe.

Lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka podkreśla, że: „Każde zwierzę potrzebuje prawidłowego żywienia, troskliwej opieki i właściwej pielęgnacji, a także regularnych wizyt u lekarza weterynarii.” Pamiętajmy jednak, że niektóre rasy psów potrzebują więcej ruchu i zabawy (np. charty, teriery czy husky), inne z kolei wymagają czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych (np. psy długowłose). Wszystko to należy wziąć pod uwagę, kiedy decydujemy się na nowego domownika.

Jaki pies do mnie pasuje, czyli wybór rasy

Kolejny krok to zastanowienie się, czy zależy nam na konkretnej rasie, czy też nie ma to dla nas znaczenia. Jeśli ze względu na specyficzne cechy wyglądu i charakteru decydujemy się na psa rasowego, zakupu powinniśmy dokonać w zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce hodowli. Dzięki temu możemy mieć pewność, że ze szczenięcia wyrośnie taki pies, jaki jest opisany we wzorcu rasy.

Jak mówi lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka:
Unikamy wtedy także ryzyka wielu chorób, które mogą być przekazywane potomstwu w sytuacji, kiedy rozmnażanie zwierząt nie jest ściśle kontrolowane, a potencjalni rodzice nie przechodzą odpowiednich badań dopuszczających lub eliminujących z dalszego rozrodu.
Dodatkowo, kupując psa z legalnie działających, zarejestrowanych hodowli, przyczyniamy się do ograniczenia nadmiernej eksploatacji zwierząt i ich złego traktowania w tzw. pseudohodowlach.

Adopcja psa z ośrodka pomocowego

Jeżeli nie zależy nam na cechach wyglądu i charakteru konkretnej rasy, dobrym rozwiązaniem jest adopcja psa ze schroniska lub innej organizacji zajmującej się pomocą bezdomnym zwierzętom. Wbrew krążącym opiniom procedury adopcyjne nie są skomplikowane, a psy, dzięki wsparciu i zapewnieniu bezpiecznego otoczenia, zazwyczaj dobrze aklimatyzują się w nowych warunkach i bardzo szybko okazują swoją bezgraniczną wdzięczność.

Jeśli zdecydujesz się na adopcję pupila, wybierając konkretnego czworonoga, skorzystaj z pomocy opiekunów zwierząt. Oni najlepiej znają swoich podopiecznych, ich potrzeby i przyzwyczajenia, słabości i zalety. Opowiedzą Ci o tym, co czworonóg lubi, a za czym nie przepada, jak się zachowuje i jak się bawi. Ta wiedza pozwoli Ci wybrać nie tylko uroczego towarzysza codziennych zająć, ale także takiego pupila, który spełni Twoje oczekiwania, a Ty jego.