PEDIGREE PL
Szukaj
Zdrowie Psa

Kastracja i sterylizacja psa – koszt

Rudo-biały pies trzymany w objęciach kobiety
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii

Kastracja i sterylizacja to tematy często poruszane w kontekście zdrowia psów – niosą za sobą wiele potencjalnych korzyści zarówno dla samego zwierzęcia, jak i jego opiekuna. Dowiedz, na czym polegają oba zabiegi, jakie są ich plusy oraz minusy, a także ile kosztuje kastracja psa lub jaki jest koszt sterylizacji psa.

Czym się różni kastracja od sterylizacji?

Kastracja i sterylizacja to dwa różne zabiegi, które mają na celu kontrolę rozrodu u psów – zarówno samców, jak i samic. Kastracja odnosi się do chirurgicznego usunięcia gonad, czyli gruczołów płciowych (w przypadku psa – jąder, a w przypadku suki – jajników). Jest to zabieg, który uniemożliwia zwierzęciu wytwarzanie komórek rozrodczych, inaczej nazywanych gametami.

Z kolei sterylizacja dotyczy przecięcia lub podwiązania nasieniowodów bądź jajowodów, tak aby nie dopuścić do zapłodnienia pomimo wciąż wytwarzanych gamet. Tym samym nie wpłynie to na przebieg cieczki u suki albo odczuwanie popędu seksualnego u psa. 

W niektórych przypadkach – np. psów z problemami behawioralnymi lub psów, które nie mogą być poddane kastracji chirurgicznej – lekarze weterynarii proponują wykonanie kastracji chemicznej, która polega na tymczasowym zahamowaniu funkcji rozrodczych czworonoga. Tego rodzaju zabieg wiąże się ze specyficznymi wadami i zaletami, dlatego przed podjęciem decyzji o operacji ważne jest skonsultowanie się ze specjalistą, aby wybrać odpowiednią metodę, która będzie dostosowana do stanu zdrowia psa.

Ile kosztuje kastracja psa?

Na to, ile kosztuje kastracja psa, a konkretnie samca, ma wpływ wiele zmiennych, które determinują cenę całego zabiegu. Koszt może się różnić w zależności od regionu Polski albo samego miasta, w którym znajduje się gabinet weterynaryjny, a także masy ciała zwierzęcia. Poniższa tabela przedstawia orientacyjne ceny dla psów o różnej masie ciała– warto zaznaczyć, że obejmują również materiały używane przez lekarza podczas operacji, w tym środki znieczulające, nici chirurgiczne itp.

Masa ciała psa

Orientacyjna cena

<5 kg

200–400 zł

5–10 kg

300–500 zł

10–20 kg

400–600 zł

>20 kg

700+ zł

Ile kosztuje sterylizacja psa?

Warto wiedzieć, że to, co powszechnie nazywa się sterylizacją, jest właściwie kastracją samic, a polega na usunięciu jajników (najczęściej wraz z jajowodami i macicą). Na koszt tego zabiegu przekładają się takie czynniki jak region Polski, masa ciała pupila czy sposób wykonania zabiegu. Cenniki mogą się różnić w zależności od miast czy konkretnych gabinetów weterynaryjnych, jednak poniżej znajduje się tabela z orientacyjnymi kwotami dopasowanymi do masy ciała suki. W każdą cenę wliczone są  materiały używane podczas zabiegu, a także środki znieczulające itp. Warto dodać, że koszt kastracji samicy jest wyższy również ze względu na większą złożoność procedury medycznej niż u samców.

Masa ciała psa

Orientacyjna cena

<5 kg

300–500 zł

5–10 kg

400–600 zł

10–20 kg

500–700 zł

>20 kg

800+ zł

Czy powinno się wykastrować psa?

Kastracja psów to ważny krok, który ma znaczenie nie tylko dla zwierzęcia i jego opiekuna, ale też całego społeczeństwa, ponieważ przyczynia się do ograniczenia niekontrolowanego rozmnażania się zwierząt. Tym samym pomaga ograniczyć problem bezdomności wśród czworonogów.

Z perspektywy zwierzęcia kastracja niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, ponieważ eliminuje lub zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych chorób, w tym nowotworów jąder, chorób prostaty. Potencjalnie przekłada się to na dłuższe życie pupila.

Co równie ważne, kastracja ogranicza zachowania związane z poszukiwaniem samicy – zmniejsza lub eliminuje popęd płciowy, a tym samym takie zachowania, jak znaczenie terenu moczem czy nawet agresywne zachowania względem innych osobników.

Jakie są minusy kastracji psa?

Jednym z najczęstszych mitów dotyczących kastracji psów jest przekonanie, że powoduje zmianę charakteru. W rzeczywistości zabieg ten nie wpływa na temperament czy zachowanie zwierzęcia, co najwyżej może wyciszyć te związane z popędem seksualnym. Warto dodać, że kastracja nierzadko zbiega się z dorastaniem, a co za tym idzie, zmianą zachowania ze szczenięcego na dojrzalsze.

Inny mit sugeruje, że kastracja przyczynia się do rozleniwienia psa – jest to nieprawda, ponieważ operacja ani nie zmniejsza, ani nie zwiększa poziomu energii u czworonoga. Należy jednak pamiętać, że po zabiegu może wystąpić tendencja do wzrostu masy ciała, dlatego ważne jest, aby zapewnić pupilowi zbilansowaną, kompletną dietę (dopasowaną do obniżonej potrzeby na kalorie) oraz odpowiednią ilość aktywności fizycznej, aby utrzymać go przy zdrowiu i nie doprowadzić do problemów z otyłością.

Czy powinno się wykastrować sukę?

Kastracja samic (potocznie zwana sterylizacją) pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób związanych z układem rozrodczym, takich jak zapalenie macicy, nowotwory jajników, a nawet nowotwory gruczołu mlekowego.

Ponadto, co ważne, po prawidłowo wykonanym zabiegu nie trzeba martwić się niechcianymi ciążami, a więc szansa na niespodziewane zapłodnienie spada do zera, ograniczając też bezdomność wśród psów.

Jak przygotować psa do zabiegu?

Bezpośrednio przed kastracją nie należy szczepić ani odrobaczać psa – najlepiej wykonać tego rodzaju profilaktyczne zabiegi kilka tygodni wcześniej. Ważne jest również, aby w związku z zaplanowaną operacją zadbać o dobre samopoczucie pupila, m.in. nie narażając go na inne stresujące doświadczenia. 

W dniu przeprowadzenia kastracji pies powinien być na czczo (co najmniej 8–12 godzin bez jedzenia w tym przysmaków oraz około 2-3 godziny bez dostępu do wody). Wynika to z konieczności zastosowania znieczulenia przed operacją. Ponadto dobrze jest zabrać pupila na spacer, aby mógł się swobodnie zrelaksować przed zabiegiem i załatwić potrzeby fizjologiczne. 

Jak zadbać o psa po kastracji?

Twój czworonóg wróci do formy mniej więcej w ciągu dwóch tygodni od zabiegu. W tym czasie będzie potrzebować szczególnej opieki, w tym ograniczenia aktywności fizycznej, aby umożliwić właściwe gojenie rany pozabiegowej. Obserwuj stan pupila zwłaszcza podczas pierwszej doby. Stosuj się do zaleceń lekarza, w tym co do terminów podania pierwszego posiłku i wody po operacji. 

Ze względu na zastosowane znieczulenie może być ospały, dlatego upewnij się, że ma ciche i ciepłe miejsce do odpoczynku. Nie przejmuj się ewentualnym brakiem apetytu, ponieważ to naturalny objaw. Zwracaj uwagę, aby pies nie zmoczył lub nie zabrudził okolic brzucha (np. w trakcie spacerów) ani nie lizał ran pooperacyjnych – pomocny może okazać się kołnierz ochronny lub specjalny fartuszek pooperacyjny o ile lekarz weterynarii zaleci ich noszenie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak dbać o swojego pupila, zajrzyj na naszą stronę i zapoznaj się z artykułami na temat zdrowia psa.

Close popup