Każdy odpowiedzialny opiekun psa zdaje sobie sprawę, że w trakcie codziennych spacerów albo zabaw na świeżym powietrzu istnieje ryzyko zarażenia się przez pupila pasożytami. Te natomiast mogą stać się przyczyną wystąpienia różnych chorób, dlatego regularna profilaktyka jest niezbędna dla utrzymania czworonoga w zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Koszt odrobaczania psa zależy od wielu czynników, o których dowiesz się z tego artykułu, podobnie jak o samej kuracji.
Pasożyty, które stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia psa, dzielą się na wewnętrzne (m.in. glisty czy tasiemce) oraz zewnętrzne (np. pchły, wszoły, kleszcze). Te pierwsze atakują przede wszystkim układ pokarmowy czworonoga, natomiast proces usuwania ich z organizmu nazywa się potocznie odrobaczaniem. Do zarażenia może dojść przez kontakt z innym zwierzęciem lub jego odchodami, dlatego największe ryzyko występuje właśnie podczas spacerów, a także u psów przebywających w większych skupiskach (np. hodowle, hotele dla zwierząt, schroniska) i dotyczy zarówno szczeniąt, jak i dorosłych osobników.
Środki przeciwpasożytnicze – stosowane zarówno w przypadku pasożytów wewnętrznych, jak i zewnętrznych – są dostępne na rynku w różnych postaciach (np. tabletki, pasty, krople, spraye). Forma preparatu jest zależna od rodzaju „robaka”, a leczenie powinno odbywać się wyłącznie według zaleceń lekarza weterynarii, często poprzedzanych badaniem kału. Warto jednak wiedzieć, że pierwsze odrobaczanie szczenięcia może odbyć się już w 3. tygodniu życia, a w przypadku dorosłych psów kurację przeprowadza się w zależności od potrzeb i warunków życia. Niemniej jednak wszelkie kwestie związane ze zdrowiem pupila należy konsultować ze specjalistą i nie leczyć psa na własną rękę.
To, ile kosztują tabletki na odrobaczanie psa, zależy od różnych czynników, jednak cena waha się zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
Chociaż wiele osób uważa, że jest to jednorazowy wydatek, warto pamiętać, że regularne odrobaczanie i badanie kału jest kluczem do zdrowia pupila. Na koszt przekłada się przede wszystkim rodzaj preparatu, ale nie mniejsze znaczenie mają też indywidualne cenniki gabinetów weterynaryjnych czy masa ciała psa. Tabletki na odrobaczanie dla czworonoga ważącego 10 kg można kupić za ok. 35–40 złotych (dla porównania tabletki „na kleszcze” kosztują ok. 150–200 złotych). Każdy z tych preparatów musi być podawany według zaleceń producenta oraz lekarza weterynarii.
Odrobaczanie i/lub wykonywanie badań kału w kierunku pasożytów powinno odbywać się najlepiej co 3 do 4 miesięcy, jednak dokładna częstotliwość zależy m.in. od wieku psa, jego stylu życia oraz zaleceń lekarza weterynarii.
Jeśli chodzi o szczenięta, pierwszy preparat podaje się w 3 tygodniu życia, a później w regularnych odstępach co kilka tygodni, aż do 6. miesiąca. Po osiągnięciu dojrzałości fizycznej mogą być odrobaczane jak dorosłe psy, czyli według potrzeb, jednak nie rzadziej niż dwa razy do roku. Warto dodać, że psy spędzające dużo czasu na zewnątrz lub mające kontakt z innymi zwierzętami mogą potrzebować częstszej kuracji. Wszelkie kwestie związane z odrobaczaniem należy konsultować ze specjalistą, tak aby zarówno częstotliwość, jak i rodzaj preparatu leczniczego były dostosowane konkretnie do stanu pupila.
Zarażenie pasożytami wewnętrznymi może objawiać się na wiele sposóbów – do najczęstszych oznak zaliczają się wymioty, zaparcia lub biegunka, zmienny apetyt, utrata masy ciała czy wylizywanie okolic odbytu. Ponadto jeśli w psich odchodach będą widoczne „robaki” (np. białawe, przypominające ziarenka ryżu, lub długie, nitkowate), jest to szczególnie wyraźny sygnał, że należy zgłosić się do lekarza weterynarii w celu zbadania czworonoga.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pasożytów, które mogą zaatakować psi organizm, przeczytaj nasz artykuł o robakach u psa.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.