PEDIGREE PL
Szukaj
Szkolenie Psa

8 powszechnych problemów behawioralnych u psów i sposoby ich rozwiązania

PED_LargeDog_9-detail.png

Troskliwi opiekunowie zwierząt chcą, aby ich pupil był dobrze wychowany i szczęśliwy. Czasami jednak ulubieniec może zachowywać się w sposób niepożądany, co budzi niepokój psich rodziców, zwłaszcza jeżeli są nimi dopiero od niedawna. Jednak warto pamiętać, że większość powszechnych problemów behawioralnych u psa można rozwiązać w dość prosty sposób.

Załatwianiem się nie we właściwym miejscu – to może być problem behawioralny u psa!

Pierwszą rzeczą, którą należy w tym miejscu powiedzieć jest to, że jeżeli Twój czworonożny przyjaciel dopiero co przybył do domu ze schroniska i załatwia się tam, gdzie nie powinien,  to powodem takiego zachowania może być po prostu stres i zaniepokojenie zwierzęcia w związku ze zmianą środowiska. Nawet pies, który normalnie nie ma problemów z załatwianiem się we właściwym miejscu, może mieć kilka wpadek w pierwszych dniach. Jeżeli pupil jest jednak u Ciebie już dłuższy czas i nadal masz z nim tego rodzaju problemy, to niezbędne jest stosowne szkolenie. W tego typu problemach behawioralnych u psa pomaga przede wszystkim rutyna. Postaraj się wstawać o tej samej porze każdego ranka i od razu wyprowadzać psa. Następnie upewnij się, że przestrzegasz ustalonych pór posiłków, po których pupil ma możliwość wyjścia na dwór. W międzyczasie zwracaj uwagę na sygnały wskazujące, że Twój przyjaciel potrzebuje się załatwić. Należą do nich kręcenie się wkoło, wąchanie i chodzenie tam i z powrotem. Psu w nauce pomoże również stosowanie kluczowego słowa lub wyrażenia np. „na dwór”, „spacer”. Nie złość się na czworonoga, jeśli zdarzy mu się wpadka, ale sowicie go chwal, jeżeli załatwi się we właściwym miejscu.

Problemy behawioralne u psa to również Aagresywne zachowanie

Każdy pies może przejawiać z różnych powodów zachowania agresywne niezależnie od rasy czy też tego, czego dotąd w życiu doświadczyły. Przy czym tego rodzaju zachowania prawdopodobnie będą częstszym problemem u psa, który doznał w życiu przemocy. Warto wiedzieć, że psy wykazują tego rodzaju reakcje, kiedy ich potrzeby nie są zaspokajane, gdy czują się zagrożone, a ich mowa ciała- sygnały uspokajające i odstraszające- zostają zignorowane. W wyzwaniach tego rodzaju najlepiej pomoże ekspert – porozmawiaj zatem z personelem schroniska, z którego adoptowałeś psa, aby uzyskać stosowną poradę behawioralną. Schronisko może zaoferować konkretne szkolenie i pomoc behawiorysty. W międzyczasie należy oczywiście zachować ostrożność i przeanalizować dokładnie wszelkie sytuacje, w których pies zachował się w nieoczekiwany sposób. Na spacerach trzymaj swojego psiego towarzysza na smyczy i rozważ założenie mu kagańca. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa sam na sam z dzieckiem. (Ta rada obowiązuje nawet wówczas, gdy pies nigdy nie wykazywał żadnych oznak agresji.).

Lęk separacyjny problemem behawioralnym

Sytuacja, w której opiekun wychodzi, a zwierzę zostaje samo nawet na krótko, może być dla niektórych psów silnym przeżyciem. Zazwyczaj objawia się to niespokojnym zachowaniem Twojego czworonożnego przyjaciela ilekroć będzie myślał, że masz zamiar wyjść, a nawet  destrukcyjnym zachowaniem w czasie, gdy będzie sam. Zazwyczaj pies, który cierpi z powodu lęku separacyjnego ma zwyczaj chodzić krok w krok za swoim opiekunem. Rzecz w tym, aby odpowiednio rozpoznać ten problem behawioralny u psa i łagodnie przyzwyczajać go do faktu, że spędza jakiś czas bez Ciebie i nauczyć go, że zawsze wracasz. Zainwestuj w specjalną bramkę dla dzieci tak, aby pies nie wychodził poza obręb jednego pokoju, a następnie zostaw go samego na bardzo krótko, ale nie wychodź z domu. Przysmak do żucia może odwrócić uwagę psa i powstrzymać go od gryzienia rzeczy, których gryźć nie powinien! Gdy Twój pies przyzwyczai się do przebywania w samotności przez krótki czas, możesz stopniowo zostawiać go samego na nieco dłużej.

Czym jest obrona zasobów i jaki ma związek z problemami behawioralnymi u psa?

Obrona zasobów to sytuacja, w której pies próbuje chronić swoje jedzenie, zabawki, posłanie lub ulubione miejsce przed innymi zwierzętami lub ludźmi przebywającymi w gospodarstwie domowym. Nie dziwi więc, że prawdopodobieństwo pojawienia się tego problemu jest wyższe w przypadku zwierząt, które w przeszłości musiały o coś rywalizować. Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest korzystna dla psa wymiana– zaoferowanie mu smakołyku podczas gdy je normalną kolację albo lepszej zabawki niż ta, którą ma. W ten sposób przezwyciężysz ten problem behawioralny i pokażesz swojemu wychowankowi, że rezygnacja z zaciekłej obrony tego, co do niego należy, może prowadzić do czegoś dobrego.

Czy Nnieśmiałe lub nerwowe zachowanie to również problem behawioralny?

Czy masz psa, który często wydaje się zaniepokojony lub zalękniony, być może wówczas, gdy spotyka nowych ludzi, inne psy lub wchodzi w nowe otoczenie? Zapoznaj się z naszym artykułem Socjalizacja: Zdobywanie świata kawałek po kawałku 

Problemy behawioralne to również zachowania destrukcyjne

Gryzienie, żucie czy kopanie w ziemi to naturalne zachowanie psów, z którego czerpią ogromną przyjemność. Ale co się dzieje, jeśli pies gryzie coś, czego nie powinien (np. Twoje nowe buty) lub kopie tam, gdzie nie chcemy (dla przykładu grządkę z pieknymi kwiatami)? Rzecz w tym, aby zastanowić się, czy istnieje jakiś szczególny powód (poza naturalnym instynktem) takiego zachowania. Czy jest ono związane z lękiem separacyjnym lub nudą? Jeśli tak, to musisz się zająć właśnie tymi problemami. Jeżeli zaś u źródła takiego zachowania nie leżą żadne zauważalne przez Ciebie przyczyny, które wymagałyby rozwiązania, trzeba po prostu zapewnić psu wiele atrakcyjnych możliwości realizacji potrzeby gryzienia lub kopania, w postaci np. gryzaków lub piaskownicy w ogrodzie. Jeśli to nie przynosi oczekiwanych efektów, warto skonsultować się z behawiorystą.

Nadmierne szczekanie – jak radzić sobie z tym problemem behawioralnym u psa?

To, że psy szczekają, jest faktem. Jeśli jednak szczekanie staje się nadmierne, to prawdopodobnie stanie się ono problemem dla Ciebie, nie wspominając już o Twoich sąsiadach! Psy szczekają z wielu różnych powodów, takich jak nuda, podekscytowanie, smutek, obrona terytorium, strach i lęk. Zatem rzecz w tym, aby ustalić przyczynę leżącą w zaburzeniach behawioralnych u psa i zweryfikować, co leży u podstaw nadmiernej wokalizacji, a następnie zająć się jej wyeliminowaniem.

Problem behawioralny u psa to też brak reakcji na komendy

Jeśli Twój pies nie przychodzi na zawołanie lub nie reaguje na inne podstawowe komendy, to wskazane byłoby jego szkolenie. Dobra wiadomość jest taka, że możesz szkolić psa w każdym wieku. Wystarczy zapoznać się z naszym artykułem: Czy można nauczyć starszego psa nowych sztuczek?

Nie wahaj się też zwrócić o radę do personelu schroniska - w tym behawiorysty. Osoby te nie tylko są ekspertami w wielu sprawach dotyczących psów, ale także dobrze znają Twojego czworonożnego przyjaciela.

Generalna zasada przy radzeniu sobie z problemami behawioralnymi u psa

Konsekwencja, cierpliwość i miłość oraz nagradzanie za pożądane zachowania to recepta na sukces. Te cechy pomogą Ci uporać się z każdą małą przeszkodą, na ścieżce, którą podążasz wraz ze swoim psem.

Pedigree imagery
Kup online