PEDIGREE PL
Szukaj
Opieka nad Psem

Dziecko i pies – jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzęciem?

kacper-chrzanowski-HdayCbHgAWY-unsplash.png

Psy są wspaniałymi przyjaciółmi dzieci, nie tylko dlatego, że stanowią doskonałych towarzyszy zabaw, ale także dlatego, że dzieci mogą się od czworonogów wiele nauczyć – począwszy od empatii, aż po odpowiedzialność. Bardzo ważne jest zatem, aby pokazać i dziecku, i psu, jak powinni się wobec siebie  zachowywać. Dzięki temu początkowy etap wzajemnego poznawania się i pierwsze wspólne dni przebiegną bez zakłóceń, a Twoje dziecko i pies staną się najlepszymi przyjaciółmi na całe życie.

Naucz dziecko, że pies to nie zabawka

Dziecko w sposób naturalny bardzo ekscytuje się faktem powiększenia się rodziny o dodatkowego, czworonożnego członka, niemniej należy mu wytłumaczyć, jak ważne jest to, aby zachowywało się spokojnie i z poszanowaniem potrzeb zwierzęcia. Wszelkie gwałtowne ruchy i głośne dźwięki to typowe zachowania młodszych dzieci, które dla psa mogą być przerażające, zwłaszcza jeżeli czuje się on nieco zaniepokojony i niepewny w nowym otoczeniu. 

Należy pokazać dziecku, że do psiego przyjaciela powinno podchodzić się łukiem z boku (nie na wprost) tak, aby zwierzę nie czuło się osaczone. Nie należy poklepywać psa po głowie – w zamian za to powinno się głaskać go pod szyją lub boku klatki piersiowej. Jedną z rzeczy, którą najtrudniej zrozumieć dziecku jest to, że wiele psów nie lubi przytulania (przytulanie jest zachowaniem ludzkim, a nie psim) i taki gest powoduje, że czują się zagrożone.

Istotne jest również, aby dziecko zrozumiało, że psa, który właśnie śpi lub je, należy pozostawić w spokoju, tak jak gdyby ustawiono przy nim znak „Nie przeszkadzać”. Dziecko i pies muszą nauczyć się nawzajem swoich zwyczajów, zachowań i potrzeb. Wtedy staną się najlepszymi przyjaciółmi, a  ich relacjae zostanieą umocniona.

Obwąchiwanie, które oznacza, że „miło Cię poznać”

Na pewno obiło Ci się o uszy wyrażenie „coś zwietrzyć”. Dla psów, dla których zmysł węchu jest bardzo ważny, jest to podstawowe narzędzie poznawania świata. Pokaż dziecku, że kiedy po raz pierwszy spotyka nowego psa, powinno stanąć nieruchomo lub kucnąć (ustawiając ciało bokiem do zwierzęcia) i pozwolić, aby pies podszedł sam i obwąchał je. Jeżeli czworonóg wykazuje pozytywne zainteresowanie maluchem i dziecko chce podsunąć dłoń psu pod nos, to – w ramach ostrożności – powinno zwinąć ją w piąstkę, aby schować palce.

Dziecko i pies: maniery czworonoga

To oczywiście działa w obie strony – nie tylko należy nauczyć dziecko traktowania psa z szacunkiem, ale też nauczyć psa odpowiednich zachowań.

Bez wątpienia jesteś już po rozmowie z pracownikami schroniska, której celem było upewnienie się, że pies, którego zamierzasz adoptować, będzie dobrze sobie radził w kontaktach z dziećmi. Niemniej jednak nadal ważne jest, aby zawsze, a zwłaszcza na początku postępować ostrożnie. Dlatego też podczas pierwszego spotkania z młodszymi domownikami dobrze jest trzymać psa na smyczy. Dopiero na dalszym etapie można czworonoga spuścić ze smyczy w bezpiecznej przestrzeni posiłkując się nauczonymi już komendami typu „siad” oraz „zostań” ilekroć zwierzę ulegnie zbytniemu pobudzeniu. 

Psa należy także nauczyć, aby nie skakał – nawet jeżeli Tobie takie zachowanie nie przeszkadza, to może bardzo wystraszyć dziecko, a nawet być dla niego niebezpieczne, ponieważ zwierzę może je łatwo przewrócić.  

Parę słów o zabawkach dzieci i psów

Dzieci uwielbiają zabawki, psy uwielbiają zabawki – sytuacja obopólnie korzystna, nieprawdaż? Otóż i tak, i nie. Zachęcanie dzieci do korzystania z psich zabawek podczas kontaktów z nowym przyjacielem może wywołać problematyczne zachowania terytorialne lub po prostu doprowadzić do tego, że pies stanie się zbyt pobudzony, a jego zachowanie nieco szorstkie.

Warto również pamiętać o wpływie, jaki zabawki dziecięce mogą mieć na czworonożnego członka rodziny. Wiele zabawek wydaje głośne, niespodziewane dźwięki, które mogą przestraszyć nieprzyzwyczajonego do nich psa.  Poza tym zabawki dla maluchów nie są przystosowane dla psów, które mogą pogryźć te przedmioty, co zagraża bezpieczeństwu czworonogów. Dodatkowo baterie, będące często elementem dziecięcych zabawek, stanowią po połknięciu śmiertelne zagrożenie. Dlatego najlepiej aby dzieci i psy nie dzieliły tych samych zabawek.

Naucz dzieci psiego języka

Dzieci i psy potrafią wspaniale się dogadywać, należy jednak nauczyć ich wspólnej komunikacji. Jeżeli pies trzyma ogon sztywno, ma uszy skierowane do tyłu i najeżoną sierść, to znaczy, że próbuje Ci coś powiedzieć. Nauczenie się odczytywania psiej mowy ciała i – zakładając, że Twoje dziecko jest dostatecznie duże – nauczenie dziecka rozpoznawania psich sygnałów, pozwala na zapewnienie zwierzęciu komfortu, co może zapobiec wielu problemom.

Naucz swoje dziecko, aby nigdy nie podchodziło do psa, którego nie zna

Równie ważne jak zadbanie o to, aby dziecko wiedziało, jak zachowywać się względem Waszego psa, jest nauczenie je, jak powinno zachowywać się w odniesieniu do psów, których nie zna. Jak na ironię może to być trudniejsze w tych rodzinach, które same mają psa, ponieważ dziecko przyzwyczajone do przyjaznego psa może założyć, że wszystkie czworonogi tak właśnie się zachowują. A nie jest to właściwe, ponieważ – mimo że żaden rodzic nie chce, aby jego dziecko bało się psów – musi ono jednak zachować ostrożność. Dziecko i pies to wspaniały duet pod warunkiem, że maluch przestrzega pewnych zasad. Naucz dziecko, aby zawsze najpierw pytało czy może pogłaskać psa, i aby zwracało uwagę na wszelkie oznaki świadczące o tym, że jego przejawy życzliwości mogą nie spotkać się z uznaniem zwierzęcia.

Złota zasada

Nigdy nie zostawiaj małego dziecka i psa bez nadzoru. Nawet najłagodniejszy, najcierpliwszy i najlepiej wychowany pies może nie wytrzymać, gdy ktoś nastąpi mu niechcący na ogon lub pociągnie za ucho.

Pedigree imagery
Kup online