PEDIGREE PL
Szukaj
Opieka nad Psem

Jak nawiązać więź z psem

PED_MedDog_8-detail.png

Gdy po raz pierwszy przyprowadzasz psa do swojego domu, nie znacie się zbyt dobrze. Taka sytuacja może być stresująca dla każdego czworonoga, przy czym jest szczególnie trudna dla zwierzęcia ze schroniska, które może mieć problemy z tym, aby zaufać człowiekowi.

Nie ma jednak absolutnie żadnego powodu, dla którego nie mielibyście nawiązać wpaniałej i silnej więzi. Wystarczy zastosować się do teychj prostych rad i zanim się spostrzeżesz, będziesz mieć najlepszego przyjaciela na całe życie.

Wykaż się cierpliwością, by zbudować więź z psem

Zanim pojawiłaś/pojawiłeś się w życiu swojego adoptowanego psa, być może doświadczył on różnych – nie zawsze pozytywnych - sytuacji. Dlatego, gdy takie zwierzę po raz pierwszy przekracza próg Twojego domu, może poczuć się przytłoczone i zaniepokojone. Przez to czasem wydaje się „nieprzyjazne” lub wycofane. Pozwól, aby to pies sam podszedł do Ciebie i postaraj się dać mu odrobinę przestrzeni zanim nie przyzwyczai się do nowego domu i jego mieszkańców. Zanim nawiążesz nierozerwalną więź z psem musi upłynąć czas, w którym zaufacie sobie nawzajem.

Wykaż się przewidywalnością

Psy – szczególnie te ze schroniska, które w przeszłości musiały radzić sobie z wieloma nieprzewidywalnymi sytuacjami – lubią rutynę. Należy więc być konsekwentnym, jeżeli chodzi o pory posiłków, spacerów i kładzenia się spać. Będzie to sygnałem dla  czworonoga, że można na Tobie polegać.

Ton głosu i właściwy dotyk sprzyjają budowaniu więzi z czworonogiem

Pies jest bardzo wyczulony na ton Twojego głosu. Zatem mów spokojnym, naturalnym głosem, unikaj krzyku nawet wówczas, gdy ulubieniec coś przeskrobie. Pozytywne wzmocnienie działa o wiele lepiej niż kara.

Jeżeli chodzi o dotykanie i głaskanie, to różne psy mają różne upodobania. Niektóre z nich uwielbiają głaskanie, podczas gdy dla innych nie stanowi to aż takiej przyjemności. Jeśli Twój pies należy do drugiej grupy, pamiętaj, że nie oznacza to, że zawsze tak będzie – w miarę wzmacniania się łączącej Was więzi, fizyczne czułości staną się zapewne milej widziane. Jednak zawsze respektuj mowę ciała zwierzęcia i bierz pod uwagę uniwersalne zasady zachowania wobec psa. Warto wiedzieć, że zwierzęta te nie lubią np. być mocno obejmowane, ściskane, czy głaskane po głowie. Budowanie więzi z psem to również respektowanie jego potrzeb i obserwowanie, co sprawia mu przyjemność.

Znajdź czas na zabawę

Spacery są bardzo ważne dla psów (i ludzi!). Jest to też wspaniała, codzienna aktywność.   

Zabawa jest również doskonałym sposobem na nawiązanie więzi i poznanie osobowości Twojego czworonożnego przyjaciela.

Każdy pies ma odrębne preferencje co do ulubionych rozrywek, należy więc poeksperymentować i sprawdzić, która z zabaw sprawi Twojemu pupilowi największą radość. Czy Twój pies szczególnie upodobał sobie jakąś konkretną zabawkę? Czy uwielbia bawić się piłką? Czy zawsze jest uszczęśliwiony, gdy w grę w wchodzą smakołyki?

Równie ważne jest zrozumienie tego, czego Twój pupil nie lubi – i chociaż Twoje zwierzę jest jedyne w swoim rodzaju i ma jedyne w swoim rodzaju preferencje, to aby nawiązać więź z psem warto mieć świadomość, że większość czworonogów pewnych rzeczy nie lubi. Tak jak już wspomniano, należą do nich: klepanie po głowie, obejmowanie, ściskanie, głośne dźwięki oraz silne zapachy kwiatowe lub cytrusowe.

Komunikacja i pochwały to również nawiązywanie więzi z psem

Ze względu na to, że psy ze swej natury pragną zadowolić człowieka, naprawdę ważne jest chwalenie Twojego psiego przyjaciela ilekroć zrobi coś, czego od niego oczekujemy, np. zostanie na miejscu, usiądzie lub przyjdzie na zawołanie. Zwykłe stwierdzenie „dobry pies” lub „dobra robota”, któremu towarzyszy uśmiech i pieszczota, sprawi, że Twój czworonożny przyjaciel będzie chciał powtórzyć daną czynność. Jeśli zwierzę zrobiło coś naprawdę niesamowitego, to można podnieść stawkę, dając mu smakołyk w ramach dodatkowej nagrody. Należy się jednak upewnić, że jest to zdrowy smakołyk. Wsród gamy przysmaków PEDIGREE na pewno odnajdziesz coś, co Twój ulubieniec pokocha!.

Codzienne pozytywne wzmacnianie zbuduje Waszą relację.

Naucz się psich zachowań

Twój pies nie jest w stanie z Tobą porozmawiać, warto więc posiąść podstawową wiedzę na temat sygnałów, które świadczą o tym, że jest zestresowany lub niespokojny. Do takich sygnałów może na przykład należeć trzymanie ogona między nogami, oblizywanie warg lub ziewanie (to tzw. sygnały uspokajające). Dzięki umiejętności odczytywania mowy ciała psa, można uspokoić go i dodać mu otuchy, ilekroć będzie tego potrzebował, co z kolei pomoże w rozwoju zaufania i budowaniu więzi z pupilem.

Pamiętaj, że pies wyczuwa Twój nastrój

Twój psi kumpel z łatwością wyczuje to, jak się czujesz. Jeżeli więc jesteś zestresowany i niespokojny, to on prawdopodobnie będzie czułć się tak samo. Spróbuj zatem ze spokojem budować więzi.Ten proces może trwać wiele tygodni, ale na pewno jest wart każdej wpólnej minuty! W końcu zyskujesz przyjaciela na długie lata.

Pedigree imagery
Kup online