PEDIGREE PL
Szukaj
Opieka nad Psem

Zdrowa relacja człowiek-pies – dosłownie!

PED_SmallDog_2-detail.png

Relacja psa z człowiekiem jest pozytywna wtedy, gdy przynosi obopólne korzyści. Bliski kontakt ze zwierzęciem w dużej mierze przyczynia się do poprawy jakości życia jego opiekuna. Warunkiem jest jednak spełnienie najważniejszych potrzeb czworonoga, otoczenie go miłością i zapewnienie mu szczęścia.


Spis treści:

  1. Zaspokojenie potrzeb psa – podstawa zdrowej relacji z czworonogiem
  2. Szczęśliwy pies daje szczęście człowiekowi
  3. Jak zbudować pozytywną relację z psem?

Zaspokojenie potrzeb psa – podstawa zdrowej relacji z czworonogiem

Co zrobić, żeby pies był szczęśliwy? Zadaniem opiekuna jest spełnienie potrzeb behawioralnych psa, zarówno tych fizycznych, jak i emocjonalnych. Kiedy pies jest szczęśliwy, odwdzięcza się swojemu opiekunowi nie tylko miłością, ale również niezwykłymi korzyściami dla ludzkiego zdrowia. Aby zadbać o dobrostan swojego ulubieńca, warto znać jego potrzeby behawioralne. Wyróżnia się pięć podstawowych potrzeb psa:

  • Żywienie

Dieta psa powinna opierać się na kompletnym i zbilansowanym pokarmie, który zapewnimy mu, podając pełnoporcjową karmę gotową dopasowaną do jego wieku i wielkości, np. Pedigree®. Ważne jest ustalenie zapotrzebowania energetycznego czworonoga i dostosowanie do tego wielkości porcji. Dorosły pies powinien otrzymywać 2–3 posiłki dziennie. Zwierzę nie może mieć stałego dostępu do jedzenia. Miskę z karmą należy podawać mu na 20–30 minut i po tym czasie sprzątnąć niezjedzone resztki. Dostęp do świeżej wody musi natomiast być nieograniczony – pies powinien mieć możliwość napicia się o każdej porze dnia i nocy. Od czasu do czasu warto podawać mu specjalne psie przekąski – ich żucie, gryzienie i chrupanie zapewni zwierzęciu przyjemne doznania. Poza tym żucie i gryzienie to także jedna z psich potrzeb. Dzięki nim lepiej radzą sobie ze stresem czy frustracją. Pamiętaj tylko, że smakołyki nie mogą stanowić więcej niż 10% dziennej puli kalorii dla psa.

  • Poczucie bezpieczeństwa

Pies czuje się bezpiecznie, gdy ma zapewnione spokojne, ciepłe i bezpieczne schronienie, własne legowisko dostosowane do swoich wymiarów, odpowiednią ilość jedzenia i picia. Musi mieć też silną, pozytywną więź ze swoim opiekunem, a także dobre relacje z innymi domownikami, także ze zwierzętami. Pies nie może czuć się w żadnym wymiarze niekomfortowo. Nie należy ani na siłę zachęcać go do zabawy, ani stosować kar za ewentualne “przewinienia”.

  • Zdrowie

Obowiązkiem troskliwego opiekuna jest zapewnienie psu odpowiedniej opieki weterynaryjnej. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii i podjęcie zaleconego leczenia. Bardzo ważna jest też profilaktyka chorób zakaźnych (regularne szczepienia), a także przeciw pasożytom zewnętrznym i wewnętrznym.

  • Aktywność fizyczna

Jedne psy lubią więcej ruchu, inne mniej, jednak regularna aktywność fizyczna jest podstawową potrzebą każdego czworonoga. Zapewnimy mu ją, wychodząc z nim każdego dnia na spacery. Pies powinien mieć możliwość nie tylko załatwienia potrzeb fizjologicznych, ale też „wybiegania się” oraz swobodnej eksploracji terenu. W jego naturalne potrzeby wpisuje się także chęć kontaktu z innymi psami.

  • Stymulacja intelektualna

Aktywność fizyczna to nie wszystko. Szczęśliwy pies potrzebuje również wyzwań intelektualnych, którymi są dla niego różnego rodzaju zabawy i treningi. Warto przy tym pamiętać, że wiodącym zmysłem psa jest węch. Węszenie (np. tropienie) jest dla niego źródłem ogromnej przyjemności. Daj mu taką możliwość podczas spacerów (niech spokojnie obwącha interesujące go przedmioty), a także w domu (np. zapewniając mu matę węchową).

Szczęśliwy pies daje szczęście człowiekowi

Dbanie o szczęście psa poprzez właściwe karmienie, regularne spacery, satysfakcjonującą zabawę oraz zapewnienie mu bezpieczeństwa, pomoże Wam obojgu cieszyć się tą wyjątkową relacją. Pozytywne stosunki z psem wpływają korzystnie na zdrowie człowieka – zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

Korzyści dla zdrowia psychicznego

  • Poprawa ogólnego samopoczucia – kontakt z bliskim przyjacielem, jakim dla każdego opiekuna jest jego pies, naturalnie wpływa na lepszy nastrój.
  • Nauka empatii – stajemy się wrażliwsi nie tylko wobec zwierząt, ale też ludzi.
  • Lepszy rozwój dzieci – obcowanie ze zwierzęciem uczy je odpowiedzialności, pomaga w przezwyciężaniu nieśmiałości, wpływa na zdolności intelektualne. 
  • Większe poczucie własnej wartości – opiekowanie się psem i jego bezwarunkowa miłość sprawiają, że czujemy się potrzebni, odpowiedzialni, a także odważniejsi i pewniejsi siebie.
  • Łatwiejsze nawiązywanie kontaktów międzyludzkich – opiekunowie psów lepiej radzą sobie w relacjach społecznych. W końcu spacer z czworonogiem to dobra okazja do poznania nowych ludzi.
  • Lepsze radzenie sobie ze stresem – pod wpływem bliskich relacji z psem podnosi się poziom beta-endorfin w naszym organizmie, które uśmierzają ból i pomagają walczyć ze stresem. Mamy także niższe ciśnienie i tętno oraz stężenie kortyzolu (hormonu stresu) niż osoby, które nie mają kontaktu z czworonogiem.
  • Większe poczucie bezpieczeństwa.
  • Obecność psów przy osobach starszych zapobiega osamotnieniu i w znacznym stopniu zmniejsza częstotliwość występowania stanów depresyjnych. 
  • Terapia z udziałem psów wykorzystywana jest w leczeniu chorób umysłowych, autyzmu czy choroby Alzheimera.

Korzyści dla zdrowia fizycznego

  • Regularne spacery z psem są korzystne nie tylko dla zwierzęcia, ale też dla jego opiekuna. Wpływają na zwiększenie aktywności fizycznej, która jest istotna dla naszego zdrowia.
  • Zmniejszenie ryzyka nadwagi i otyłości.
  • Obniżenie ciśnienia krwi i tętna.
  • Zmniejszenie ryzyka śmierci z powodu chorób układu krążenia.
  • Rzadsze choroby reumatyczne i kłopoty ze stawami.
  • Szybszy powrót do zdrowia po chorobach – posiadanie zwierzęcia dosłownie motywuje człowieka do wyzdrowienia. 
  • Mniejsza skłonność do alergii u osób, które od wczesnego dzieciństwa miały styczność ze zwierzętami.
  • Większa odporność organizmu.

Jak zbudować pozytywną relację z psem?

Niezależnie od tego, czy mamy psa ze schroniska, czy z hodowli, korzyści z jego obecności w naszym życiu są równie wartościowe. Musimy tylko właściwie zatroszczyć się o czworonoga i zapewnić mu odpowiednie wychowanie i dobrostan- dotyczy to wszystkich psów.

Przeszłość psów ze schronisk często jest nieznana. Trudno powiedzieć, z czym musiały się zmierzyć w swoim życiu. Między innymi właśnie dlatego adopcja psa ze schroniska może wydawać się  trudniejszym wyzwaniem niż zakup zwierzęcia z profesjonalnej hodowli. Psy po przejściach wymagają więcej uwagi opiekuna i czasem specjalistycznej opieki. Warto jednak pamiętać, że pracownicy schronisk- w tym behawioryści- pracują z każdym psem, aby jak najlepiej przygotować go do nowego życia w kochającym domu. Poza tym proces adopcyjny, który czasem wydaje się nieco skomplikowany, służy jak najlepszemu dopasowaniu czworonoga do nowej rodziny, tak aby wszyscy byli szczęśliwi.

A to dopiero pierwszy krok w budowaniu niesamowitej relacji między człowiekiem a psem. Każdy kolejny dzień będzie przynosił nowe wspólne przygody, a dzięki cierpliwości, miłości i poszanowaniu potrzeb czworonoga opiekun dostanie szansę skorzystania z wielu benefitów dla zdrowia fizycznego i psychicznego. 

Źródła:

  • https://www.pies.pl/zachowanie/czy-twoj-pies-jest-szczesliwy-5-potrzeb-psa-ktore-powinienes-zaspokoic/
  • https://www.perfect-fit.pl/pies-wskazowki/ja-i-moj-pupil/korzysci-zdrowotne-posiadania-psa
  • https://www.pies.pl/ciekawostki/psi-behawiorysta-czym-sie-zajmuje-i-czy-jest-potrzeby-twojemu-psu/
Pedigree imagery
Kup online