PEDIGREE PL
Szukaj
Nowy Pies

Spanie dla psa – posłanie czy buda? Co wybrać dla czworonoga?

PED_MedDog_13-detail.png

Każdy opiekun psa w pewnym momencie zaczyna się zastanawiać, gdzie powinien spać jego pupil. Czy pozwalać mu na to, by wylegiwał się w naszym łóżku lub na kanapie? A może należy sprawić mu osobne legowisko?
Najważniejsze, by decyzja zapadła, zanim pies pojawi się w domu i aby wszyscy domownicy się z nią zgadzali. Oto kilka faktów o spaniu dla psa, które musimy znać już na początku:

  • Pies lubi życie w grupie, dlatego warto umożliwić mu sen w pobliżu opiekunów.
  • Wygodne legowisko i spokojne otoczenie pozwalają na bezpieczny sen i wypoczynek.
  • Psa należy przyzwyczajać do własnego legowiska od pierwszych chwil w nowym domu.
  • Posłanie dla psa powinno być naturalnym miejscem odpoczynku i snu, w dowolnym momencie dnia i/lub nocy.
  • Na rynku dostępne są tzw. legowiska ortopedyczne, przeznaczone dla psów z chorobami stawów oraz psów seniorów. Dobrze sprawdzają się także u psów ras dużych i olbrzymich, zapewniając zwierzętom właściwą podporę dla ciała.
  • Wybierając nowe posłanie dla psa, warto pójść do sklepu razem z czworonogiem – można wtedy wypróbować, czy upatrzone przez nas legowisko odpowiada również jego przyszłemu użytkownikowi.

Posłanie dla psa – jakie wybrać?

Pies śpi średnio 14-16 godzin na dobę, zatem ważne jest, aby czuł się w tym czasie komfortowo. Jeśli chcemy, by nasz pupil spał w swoim legowisku, powinniśmy go do tego przyzwyczajać od pierwszych chwil, które spędzi w naszym domu. Pamiętajmy, że własny kąt do odpoczynku zapewni zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu będzie spokojniejsze. Dobrym rozwiązaniem jest zatem przygotowanie specjalnego posłania, czy też innego przeznaczonego do odpoczynku miejsca.

Większość psów woli spać w domu niż w budzie, niektóre rasy wręcz nie mogą mieszkać w budzie ze względu na skąpy podszerstek lub jego brak. Jeśli nasz pies nadaje się do mieszkania na dworze i taką decyzję podjęliśmy , buda powinna być odpowiednio dostosowana do jego rozmiarów, szczelna i ocieplona. Natomiast w przypadku czworonogów, które mieszkają w domach czy mieszkaniach, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie legowisko.

Na rynku istnieje ogromny wybór legowisk w różnych kształtach i rozmiarach. Należy je dobrać do wielkości psa i jego indywidualnych upodobań. Posłanie dla psa musi być wykonane z trwałych i bezpiecznych materiałów, ma także stanowić dobrą podporę dla ciała zwierzęcia, co jak podkreśla lek. wet. Małgorzata Głowacka: „Jest szczególnie ważne dla ras dużych i olbrzymich, psich seniorów lub psów z chorobami układu ruchu”.

Bardzo ważny jest materiał, z którego wykonane jest posłanie. Powinien być odporny na zniszczenie, łatwy do prania i czyszczenia, a także bezpieczny dla zdrowia zwierzęcia. W przypadku szczeniąt unikajmy posłań wykonanych z materiałów, które łatwo odgryźć i połknąć, np. wikliny. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o opiece nad małym pupilem, przeczytaj nasz artykuł: Opieka nad szczeniakiem – pierwsze dni.

Istotne będzie również wypełnienie legowiska – nie powinno się ono odkształcać ani zbijać, musi natomiast zapewniać odpowiednią podporę dla ciała. Najlepiej jeśli można wyprać w pralce zarówno materiał okrywowy, jak i wypełnienie. Wygodnym rozwiązaniem jest także zapinany na zamek i ściągany ochraniacz posłania (materiał okrywowy).

Kształt legowiska, jaki powinniśmy wybrać dla swojego pupila, zależy od przyzwyczajeń i upodobań zwierzęcia. Niektóre psy mają w zwyczaju chować się głęboko w swoich budkach, inne z kolei lubią ułożyć wyżej głowę i dobrze czują się na posłaniach z wyższymi ściankami. Niezależnie od rodzaju wybranego posłania dla psa, bardzo ważne jest utrzymywanie go w czystości – regularne odkurzanie, mycie i pranie. Posłanie ulubieńca jest przecież dla niego tak ważne, jak Twoje łóżko dla Ciebie. Zadbaj więc o to, aby Twój pupil nie miał na co narzekać.

Wybierając posłanie dla swojego pupila, zwróćmy uwagę także i na to, że musi być ono dopasowane do rozmiarów psa, tak by mógł on wygodnie się ułożyć (rozciągnąć), nawet, jeśli sypia głównie zwinięty w kłębek. Lek. wet. Małgorzata Głowacka radzi, jak sprawdzić właściwą długość psiego posłania. „Można zmierzyć psa od głowy do ogona i dodać około 10 cm.”

Gdzie położyć legowisko dla psa?

Istotne jest również umiejscowienie legowiska dla psa. Lek. wet. Małgorzata Głowacka radzi, aby: Unikać ciągów komunikacyjnych i hałaśliwych lokalizacji, ponieważ pies nie będzie miał tam szans na spokojny wypoczynek. Posłanie nie powinno się także znajdować w pobliżu okien, drzwi i kaloryferów. Dobrze jest poobserwować psa, aby zobaczyć, jakie miejsca w domu wybiera najchętniej, kiedy chce odpocząć, i właśnie tam ustawić jego legowisko.

Łatwo zauważyć, że większość psów lubi spać w pobliżu swoich opiekunów – czują się dzięki temu bezpiecznie i komfortowo. Ma to swoje plusy także dla opiekuna, który może szybko zareagować w razie nieoczekiwanych wypadków (np. nocne wyjście na spacer, wymioty itd.). Jeżeli nie mamy nic przeciwko temu, można umiejscowić legowisko dla psa po prostu we własnej sypialni. W przypadku gdy pupil mieszka w dużym domu, dobrze jest zapewnić mu jedno legowisko w pomieszczeniu, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, oraz drugie posłanie do nocnego wypoczynku. Pamiętajmy, że jeśli nasz pupil będzie dobrze spał, to i nas czeka spokojna noc.

Psia buda – tak czy nie?

  • Nie każdy pies nadaje się do mieszkania w budzie.
  • Psia buda musi dobrze chronić przed wiatrem, zimnem i wilgocią.
  • Każdy pies potrzebuje dobrej opieki, w tym właściwego żywienia, dostępu do świeżej wody, ruchu i pozytywnego kontaktu z człowiekiem.
  • Podczas zimy pies, który mieszka w budzie, potrzebuje dostępu do pomieszczenia, w którym może się ogrzać.
  • Jeśli pies mieszka na dworze, jego miska z wodą musi być zawsze pełna (sprawdź nasze puszki Pedigree Adult).
  • Należy także zadbać, aby zwierzę miało możliwość skrycia się w cieniu.

Jak wspomnieliśmy, nie każdy pies nadaje się do mieszkania w budzie, a jeśli nawet, to nie w każdych warunkach klimatycznych. W Polsce najlepiej z mieszkaniem na dworze radzą sobie psy ras stróżujących, a na pewno nie nadają się do tego psy z krótką, gładką sierścią, takie, które nie mają rozwiniętego podszerstka, czyli gęstej, miękkiej warstwy futra pod zewnętrzną okrywą włosową.

Jeśli zdecydujemy, że pies będzie mieszkał w budzie, pamiętajmy, żeby zapewnić mu bezpieczne i ciepłe schronienie. Najważniejszy jest wybór odpowiedniej budy, chroniącej nie tylko przed zimnem, ale i upałem, jej odpowiednie usytuowanie oraz wyposażenie. Psia buda musi być szczelna, nieprzepuszczająca deszczu, śniegu i wiatru, koniecznie ocieplona. Należy także pamiętać o odpowiednich rozmiarach schronienia – konstrukcja musi być na tyle wysoka, by pies mógł w niej swobodnie stanąć, ale na tyle mała, aby nie było mu w niej zimno (pamiętajmy, że pies ogrzewa powietrze własnym ciałem).

Jaka buda jest najlepsza? Ciepłe spanie dla psa

Wybierając budę, warto zdecydować się na taką ze zdejmowanym dachem – można wtedy łatwo ją posprzątać i, w razie konieczności, naprawić. Każda buda powinna być także zaopatrzona w przedsionek, który, tak jak wiatrołapy w naszych domach, będzie chronić czworonoga przed podmuchami wiatru i chłodem.

  • Spanie dla psa należy wyścielić słomą, która nie pochłania wilgoci, lub specjalnymi materacami przeznaczonymi do stosowania na zewnątrz.
  • Unikajmy starych swetrów, koców i kołder, gdyż szybko nabiorą wilgoci i zamiast grzać, będą ochładzać psa.
  • Należy pamiętać o regularnym wymienianiu lub praniu posłania, ponieważ z czasem staje się ono siedliskiem bakterii i pasożytów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia naszego psa.

Ustawienie psiej budy na podwórku

Kiedy mamy już odpowiednią psią budę, musimy zastanowić się nad jej ustawieniem. Wskazane jest, aby buda stała na około 20-centymetrowym podwyższeniu – jej dno nie powinno dotykać bezpośrednio ziemi. Istotne jest również miejsce, które wybierzemy. Pies mieszkający w budzie musi mieć możliwość ukrycia się w cieniu i obserwowania terenu, na którym stróżuje.

Zwierzę musi także czuć się w nowym miejscu swobodnie i bezpiecznie, dlatego konstrukcję trzeba postawić w cichym (w miarę możliwości) i spokojnym miejscu. Jeśli buda znajduje się w kojcu, należy upewnić się, że okolica budy nie będzie zamieniała się w bajoro w czasie deszczu. Oznacza to, że dojście do budy musi być odpowiednio utwardzone i odwodnione. Nie znaczy to jednak, że koniecznie jest betonowanie lub wykładanie kostki w całym kojcu, gdyż pies będzie czuł się w takim miejscu niekomfortowo.
Lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka podkreśla:
Pies, który mieszka w budzie, tak samo jak każdy inny, potrzebuje towarzystwa człowieka, spacerów, zabawy i dobrej opieki. Nie zapominajmy także, że pies stróżujący, mieszkający na zewnątrz, potrzebuje większej dawki energii w pokarmie niż czworonóg, który większość dnia leży na kanapie. Dodatkowo zwróćmy uwagę na to, że podczas mroźnych zim każdy pies musi mieć możliwość ogrzania się w jakimś pomieszczeniu.

Chcesz, aby Twój ulubieniec mieszkał na zewnątrz? Wybierz dla niego odpowiednią psią budę, wyposaż ją jak najlepiej (np. w karmę suchą Pedigree Vital Protection) i dbaj o to, aby Twój pupil spędzał z Tobą codziennie odpowiednią ilość czasu, bo mieszkając w budzie, będzie po prostu tęsknił.

Pedigree imagery
Kup online