PEDIGREE PL
Szukaj
Nowy Pies

Mój pierwszy pies – jaką rasę wybrać?

PED_MedDog_2.png

Gratulacje! Zrobiłeś pierwszy krok – podjąłeś decyzję o powitaniu nowego członka w Twojej rodzinie. Jaką rasę wybierzesz? A może adoptujesz pierwszego psa ze schroniska? Bez względu na to, jakiego czworonoga szukasz, Twój wybór musi być przemyślany. Początkujący opiekunowie powinni zdecydować się na psa łatwego w wychowaniu i przyjaznego. Podpowiadamy, jaka rasa będzie odpowiednia dla niedoświadczonych opiekunów. Pamiętaj, że są to tylko wskazówki, a ostateczna decyzja należy do Ciebie.

Spis treści:

  1. Jaki powinien być pierwszy pies?
  2. Informacje o rasie i psie
  3. Wymagania żywieniowe
  4. Wymagania rasy
  5. Psy szczekają i gubią sierść
  6. Aktywność fizyczna i tryb życia opiekuna
  7. Stymulacja intelektualna
  8. Zdrowie psów ras krótkoczaszkowych
  9. Warunki mieszkaniowe i wielkość psa
  10. Opieka weterynaryjna
  11. Szczenię czy dorosły pies?
  12. Koszt
  13. Pierwszy pies – adopcja

Jaki powinien być pierwszy pies?

Zaleca się, by pierwszy pies był spokojny i łatwy w wychowaniu. Szkolenie czworonoga będzie o wiele łatwiejsze i pomoże w nauce odpowiedniego zachowania i rutyny pielęgnacyjnej (obcinanie pazurów, kąpiele itp.). Psy chętne do nauki sprawią, że cały proces wychowania przebiegnie w prosty sposób. Warto zdecydować się na zwierzę przyjazne dla każdego członka rodziny i mało wymagające pod względem aktywności fizycznej i pielęgnacji. Bardziej wymagające rasy, takie jak np. dobermany, nie będą dobrym wyborem dla początkujących, ponieważ potrzebują doświadczonego i stanowczego opiekuna, który wyznaczy hierarchię w rodzinie.

Przy wyborze pierwszego psa warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. 

Informacje o rasie i psie

Przed adopcją koniecznie zbierz jak najwięcej informacji o rasie, dotyczących przede wszystkim usposobienia, pielęgnacji i żywienia. Lekarze weterynarii, behawioryści, hodowcy, a także pracownicy schroniska są kopalnią wiedzy na temat czworonogów różnych ras, więc posłużą jako doskonałe jej źródło. Warto również przeprowadzić wywiad wśród znajomych posiadających psy.

Wymagania żywieniowe

Każde zwierzę musi jeść, a im większy pies, tym więcej będzie jadł. Pokarm każdego czworonoga powinien być kompletny i zbilansowany; należy wybrać najlepszą karmę, by podopieczny cieszył się długim życiem i dobrym zdrowiem. Dobre karmy nie tylko są smaczne, ale przede wszystkim zawierają niezbędne składniki odżywcze, w tym witaminy i minerały, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dorosłe czworonogi powinny dostawać 2–3 posiłki dziennie o stałych porach. Nieregularność w żywieniu może u nich powodować problemy trawienne i niedobory żywieniowe. Należy również pamiętać o zapewnieniu podopiecznemu stałego dostępu do świeżej i czystej wody.

Niektóre psy są wymagające pod względem żywieniowym i mogą potrzebować specjalnej diety, jeśli mają skłonności do tycia (np. mopsy) lub alergię (dość częsta np. u boston terrierów).

Wymagania rasy

Rasy psów powstały, by wykonywać konkretne zadania. Niektóre czworonogi pomagały w polowaniach (np. beagle), inne służyły jako psy obronne (np. rottweiler), a jeszcze inne pomagały pasterzom w opiece nad stadami owiec czy krów (np. owczarek podhalański). Decydując się na rasowe zwierzę, musisz mieć na uwadze naturalne instynkty danej rasy i wiedzieć, jak je zaspokoić.

Psy szczekają i gubią sierść

Niektóre czworonogi są bardzo szczekliwe, np. samojed, który był dawniej wykorzystywany do polowań i ochrony dobytku. Cecha ta wynika więc z ich natury. Warto zatem brać to pod uwagę przy wyborze rasy zwierzęcia. Jeśli chodzi o gubienie sierści, to większość psów gubi ją w większych ilościach średnio dwa razy w roku. Pamiętaj, że nawet czworonogi z krótkim włosem wymagają regularnej pielęgnacji (przynajmniej raz w tygodniu) i kąpieli. Bądź przygotowany na kulki sierści na łóżku, na meblach, na ubraniach, a czasem nawet w... płatkach owsianych.

Aktywność fizyczna i tryb życia opiekuna

Aktywni początkujący opiekunowie docenią psa, który ma energię do biegania, zabawy w aportowanie i piesze wędrówki. Czworonogi z dużymi pokładami energii mogą ją wyładowywać w domu, jeśli nie mają zapewnionej wystarczającej ilości aktywności fizycznej. Wówczas zdarza im się niszczyć meble, gryźć kable i buty w mieszkaniu. W przypadku gdy lubisz jogging, ale nie wychodzisz biegać codziennie, być może aktywna rasa nie jest dla Ciebie. Pamiętaj, że każde zwierzę  potrzebuje przynajmniej trzech spacerów dziennie (niezależnie od pory roku czy pogody) na załatwienie potrzeb fizjologicznych i behawioralnych (np. węszenia lub polowania).

Mało aktywne czworonogi uwielbiają wylegiwać się na kanapie, ale to wcale nie znaczy, że w ogóle nie potrzebują ruchu. Dostosowują się do życia opiekuna, więc jeśli spędzasz wieczory na sofie, Twój podopieczny też tak będzie postępował – każdy pies, niezależnie od rasy, potrzebuje ruchu i codziennej stymulacji.

Pamiętaj, że chodzi o wzajemne dopasowanie- charakter, wymagania i upodobania psa powinny pasować do potrzeb i zwyczajów Twojej rodziny. Dzięki temu zarówno dwunożni jak i czworonożni członkowie rodziny będą szczęśliwi. Weź pod uwagę, ile godzin pracujesz poza domem w ciągu dnia i ile czasu jesteś w stanie poświęcić na zabawę i aktywność. Przez pierwsze tygodnie psa w nowym domu nie można go zostawiać bez opieki na dłużej niż kilka godzin, by uniknąć u niego lęku separacyjnego.

Stymulacja intelektualna

Podopiecznemu należy zapewnić nie tylko aktywność fizyczną, lecz także stymulację intelektualną. Wszystkie czworonogi uwielbiają zabawy, takie jak np. odnajdywanie przysmaków w skrytkach czy zabawę w chowanego. Jeśli nie masz czasu na dłuższy spacer, możesz wybrać jedną z tego typu gier, by zapewnić psu rozrywkę.

Zdrowie psów ras krótkoczaszkowych

W dzisiejszych czasach często podążamy za modą. W ostatnich latach serca użytkowników portali społecznościowych podbiły psy ze „słodką mordką”. Wielu opiekunów nie zdaje sobie sprawy z problemów zdrowotnych, jakie się za nią kryją. Widząc wielkie oczy i ciekawski wyraz twarzy czworonoga, część opiekunów podejmuje impulsywną decyzję o adopcji, co niestety bardzo często kończy się oddaniem psa do schroniska lub hodowli. Pamiętaj, że tak bardzo popularne obecnie rasy krótkoczaszkowe (np. buldogi francuskie) są obciążone pewnymi problemami genetycznymi. Miej świadomość, że zwierzęta te często cierpią na zaburzenia trawienne i problemy z układem oddechowym. Źle znoszą wysokie temperatury i wykazują skłonność do udarów cieplnych. Osobniki ras brachycefalicznych nie tolerują wytężonego wysiłku. Ze względu na budowę m.in. nozdrzy i gardła często chrapią i świszczą, ponieważ nie mogą normalnie oddychać. Czasem krztuszą się podczas posiłków, mogą wymiotować lub mieć problemy z sercem i oczami. Częstym problemem występującym u tego typu ras są też alergie.

Warunki mieszkaniowe i wielkość psa

Wybór pierwszego psa zależy również od tego, gdzie mieszkasz. Nie jest regułą, że wszystkie czworonogi małych rozmiarów sprawdzą się w mieszkaniu, np. jack russell jest małym psem, ale potrzebuje ogromnej dawki ruchu każdego dnia. Niektóre mniejsze psy, takie jak beagle, są bardzo głośne, a ich donośne szczekanie może doprowadzić świeżo upieczonych opiekunów (i ich sąsiadów) do obłędu. To, że zwierzę jest małe, wcale nie znaczy, że łatwiej o nie dbać.

Z kolei niektóre duże psy dzięki swojej mocy i sile mogą Cię (lub Twoje dziecko) nieumyślnie przewrócić, dlatego niekoniecznie sprawdzą się w rodzinach z dziećmi lub osobami starszymi.

Popularne duże psy, takie jak labradory, potrzebują dużo aktywności fizycznej i mają spore wymagania behawioralne. Nawet jeśli mieszkasz w domu z ogrodem, musisz zapewnić czworonogowi aktywność fizyczną poza posesją, by zaspokoić jego potrzeby. Jeśli nie masz czasu lub chęci na długie codzienne spacery, być może warto ponownie zastanowić się nad wyborem rasy.

Upewnij się także, że Twój dom będzie bezpieczny dla nowego członka rodziny. Przed powitaniem pierwszego psa musisz zabezpieczyć mieszkanie – kosztowne lub wartościowe przedmioty i kable ukryj, a cenne meble przykryj, by uniknąć zniszczeń. Detergenty czy inne toksyczne substancje schowaj w szafkach.

Weź też pod uwagę, czy masz inne zwierzęta. Niektóre czworonogi nie potrafią porozumieć się z mniejszymi osobnikami ze względu na instynkt łowiecki (np. terier walijski).

Opieka weterynaryjna

Przed powitaniem nowego członka rodziny znajdź czas na to, by porozmawiać z lekarzem weterynarii. Dowiedz się, gdzie znajduje się najbliższy gabinet, by w razie wypadku szukać tam pomocy. Zapytaj lekarza, kiedy należy wykonywać szczepienia, kiedy powinno odbyć się pierwsze odrobaczenie psa i z jakimi dolegliwościami zgłaszają się najczęściej opiekunowie innych czworonogów.

Szczenię czy dorosły pies?

Szczenięta mają nieskończone pokłady energii – wymagają cierpliwości i dużo uwagi ze strony opiekuna. Pierwsze dni psa w domu i ważne wydarzenia, takie jak pierwszy spacer szczeniaka czy kąpiel, są bardzo istotne i wpływają na przyszłe doświadczenia i zachowania czworonoga. Młode psy są żywiołowe, pełne energii, wszystko gryzą, załatwiają potrzeby fizjologiczne w domu i ciągle chcą się bawić.

Szczenię nie pozostanie nim przez całe życie. Z wiekiem Twój podopieczny będzie potrzebował coraz więcej odpoczynku i spokoju. Rutyna jest tutaj bardzo ważna, ponieważ niektóre rasy źle znoszą zmiany (zwłaszcza te dotyczące żywienia).  

Koszt

Koszt psa z profesjonalnej hodowli sięga czasami nawet kilku tysięcy złotych. Ma to jednak swoje uzasadnienie. Na cenę szczenięcia składają się: opieka weterynaryjna nad suką przez całe jej życie, odpowiednia dieta oraz czas poświęcony na opiekę nad szczeniętami i ich socjalizację. Do tego dochodzi także wyprawka, którą musisz skompletować przed zaproszeniem psa do domu, czyli: pokarm, miski na jedzenie i wodę, przysmaki, smycz, obroża, legowisko, środki i akcesoria pielęgnacyjne (szampon, odżywka, grzebień/ szczotka, cążki do pazurów, szczoteczka i pasta do zębów, płyn do czyszczenia uszu), zabawki, transporter lub klatka. Na tym wydatki się jednak nie kończą. Trzeba zapewnić czworonogowi odpowiednie żywienie, zadbać o regularne wizyty u lekarza weterynarii (szczepienia, odrobaczanie). Koszty mogą się znacznie zwiększyć, jeśli pies zachoruje.

Jeśli decydujesz się na zwierzę rasowe, wybierz hodowlę prowadzoną przez profesjonalistów, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. Na szczenię z dobrej, zarejestrowanej hodowli trzeba poczekać czasami nawet wiele miesięcy. Jednak w tej sytuacji cierpliwość się opłaca – kupimy szczenię od odpowiedzialnych hodowców, którzy dokładają wszelkich starań, aby pies wyrósł na zdrowego osobnika o charakterze i wyglądzie zgodnym z wzorcem rasy.

Wybierając psa, nie bój się zadawać pytań – dobry hodowca będzie Ci za nie wdzięczny i z chęcią rozwieje Twoje wątpliwości.

Pierwszy pies – adopcja

Jeśli nie wiesz, która rasa jest dla Ciebie odpowiednia i nie masz preferencji co do wyglądu czworonoga, rozważ adopcję. Do schronisk trafia wiele zwierząt o mieszanych cechach – koniecznie porozmawiaj z pracownikami i wolontariuszami, aby pomogli dopasować pierwszego psa do trybu życia Twojej rodziny. Czworonogi ze schroniska otoczone są opieką zdrowotną na bardzo wysokim poziomie. Znajdziesz tam zwierzęta w różnym wieku i psy rasowe, które trafiają do schronisk z różnych powodów. W wielu schroniskach pracują behawioryści, którzy dbają o poprawną socjalizację zwierząt m.in. walcząc z lękami lub korygując niepożądane zachowania, takie jak agresja.

Pierwszy pies to wielka odpowiedzialność. Zaleca się, by był mało wymagający i mógł porozumieć się z każdym członkiem rodziny. Niezależnie od tego, na jakiego czworonoga się zdecydujesz, każde zwierzę ma pewne potrzeby, które musisz zaspokoić. Wszyscy domownicy powinni być zaangażowani w wychowanie psa i chcieć być częścią jego życia. Opieka nad pierwszym psem, czas i energia poświęcona w wychowanie sprawią, że pies będzie czuł się przy Tobie bezpiecznie.

Pedigree imagery
Kup online