PEDIGREE PL
Szukaj

Berneński pies pasterski

berne-ski-pies-pasterski_1620725350667.jpeg

Wśród miłośników psów możemy wyróżnić takich, którzy przepadają za odmianami małymi, oraz tych, którzy wolą mieć do czynienia z czworonogami o większych gabarytach. Do popularniejszych dużych ras należą m.in. berneńczyki. Chociaż ich masa ciała może na to nie wskazywać, to zwierzęta wyjątkowo przyjacielskie i łagodne. Interesuje Cię adopcja berneńskiego psa pasterskiego? Przeczytaj opis rasy!

Spis treści:

  1. Podstawowe informacje o berneńskim psie pasterskim
  2. Historia rasy berneński pies pasterski
  3. Jak wyglądają berneńskie psy pasterskie?
  4. Jak pielęgnować berneńskie psy pasterskie?
  5. Jaki charakter mają berneńskie psy pasterskie?
  6. Jak długo żyją berneńskie psy pasterskie?
  7. Ciekawostki o berneńskich psach pasterskich
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów berneńskich psów pasterskich
  9. Jak nazwać psa rasy berneński pies pasterski?
  10. Ile kosztują berneńskie psy pasterskie?


Podstawowe informacje o berneńskim psie pasterskim

Rozmiar duży
Sierść średniej długości, prosta lub lekko falista, ale bez loków
Charakter pies pasterski, pies pracujący
Długość życia 6–8 lat


Historia rasy berneński pies pasterski

Pierwotne pochodzenie berneńczyków nie jest możliwe do ustalenia w sposób niepodważalny. Legenda głosi, że w pierwszych wiekach naszej ery te zwierzęta przybyły wraz z legionami rzymskimi na tereny dzisiejszej Szwajcarii. 

Za pierwszą celową hodowlę berneńskiego psa pasterskiego uznaje się działalność XIX-wiecznego oberżysty z miejscowości Dürrbach. Trójkolorowe szczenięta były przez niego sprzedawane chętnym do adopcji gościom. W tamtym okresie rasę nazywano „durrbachler” – od nazwy szwajcarskiego miasteczka. Zwierzęta szybko zyskały uznanie ludzi, którzy wykorzystywali je do pilnowania domostw, a niekiedy również jako siłę pociągową. 

Jak wyglądają berneńskie psy pasterskie?

Zgodnie z klasyfikacją FCI rasa berneński pies pasterski należy do grupy 2. (pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy), sekcji 3. (szwajcarskie psy pasterskie).

Optymalna wysokość w kłębie dorosłego osobnika wynosi 64–70 cm u samców oraz 58–66 cm u samic. We wzorcu rasy nie jest podana prawidłowa dla berneńskich psów pasterskich waga, jednak zazwyczaj oscyluje w granicach 55 kg (pies) i 45 kg (suka).

Cechy budowy ciała tych zwierząt to:

  • mocna, lekko zaokrąglona czaszka i średniej długości kufa,
  • ciemne oczy w kształcie migdałów,
  • wysoko osadzone, trójkątne uszy o zaokrąglonych końcach,
  • krępa, przysadzista sylwetka, głęboka klatka piersiowa, prosty grzbiet,
  • bujnie owłosiony ogon z długim piórem.
     

Berneńczyki wyróżniają się charakterystyczną, trójkolorową szatą o średniej długości.

Jak pielęgnować berneńskie psy pasterskie?

Pielęgnacja berneńskiego psa pasterskiego polega przede wszystkim na dbaniu o jego bujną sierść. Zwierzę należy szczotkować co najmniej raz w tygodniu (w okresach linienia – wiosną i jesienią – najlepiej co 3–4 dni). Po każdym spacerze trzeba zrobić przegląd futra i usunąć z niego ewentualne rzepy, źdźbła traw czy nasiona.

Pozostałe czynności pielęgnacyjne, które należy wykonywać regularnie, to szczotkowanie zębów (codziennie) oraz przycinanie pazurów (co około 2 tygodnie).

Jaki charakter mają berneńskie psy pasterskie?

Berneńskie psy pasterskie były zwierzętami pracującymi, wynagradzanymi za swój wysiłek przez wdzięcznych opiekunów. Na przestrzeni dziejów rasa wykształciła charakterystyczne cechy, takie jak wierność, lojalność i oddanie. W jej genach zapisała się także potrzeba aktywności fizycznej, dlatego też współczesne berneńczyki potrzebują dużo ruchu i swobody.

Jako psy stróżujące to zwierzęta czujne, lecz nieagresywne. Wykazują dużą potrzebę kontaktu z ludźmi, łatwo się socjalizują, są cierpliwe i opiekuńcze (także wobec dzieci). Dobrze odnajdują się wśród innych zwierząt. Berneńskie psy pasterskie potrzebują uwagi i czułości ze strony opiekunów, w przeciwnym razie stają się wycofane, lękliwe.

Jak długo żyją berneńskie psy pasterskie?

Przedstawiciele dużych ras zazwyczaj żyją krócej niż psy małe i miniaturowe. Ma to związek z szybkim starzeniem się komórek ciała, a także z większym ryzykiem wystąpienia wad rozwojowych w czasie stosunkowo szybkiego wzrostu. W przypadku berneńskich psów pasterskich długość życia wynosi od 6 do 8 lat.

Typowe dla tej rasy choroby to:

  • dysplazja stawów biodrowych lub łokciowych,
  • osteochondroza stawu ramiennego,
  • mastocytoza i guzy tucznokomórkowe skóry,
  • zapalenie kłębuszków nerkowych,
  • histiocytoza,
  • hemangiosarcoma (naczyniakomięsak krwionośny),
  • rozszerzenie i skręt żołądka,
  • stany zapalne uszu,
  • podwinięcie lub wywinięcie powiek.

Ciekawostki o berneńskich psach pasterskich

  1. Nie istnieje berneński pies pasterski krótkowłosy. Niektórzy jednak błędnie utożsamiają tę rasę ze szwajcarskim psem pasterskim, który jest bardzo podobny, jednak różni się od berneńczyka m.in. długością szaty.
  2. Pierwsi hodowcy berneńczyków dążyli do uzyskania rozszczepu końcówki (trufli) nosa u przedstawicieli tej rasy. Później jednak zrezygnowano z tego pomysłu.
  3. Berneński pies pasterski to jedna z czterech szwajcarskich ras psów pasterskich. Wszystkie są do siebie bardzo podobne.


Wskazówki żywieniowe dla opiekunów berneńskich psów pasterskich

Dieta psa powinna być oparta na pełnoporcjowych pokarmach gotowych. W przypadku berneńczyka należy wybierać produkty przeznaczone dla ras dużych. Jeżeli dany czworonóg jest zwierzęciem pracującym, w jego posiłkach może dominować pożywienie suche, które jest czterokrotnie bardziej kaloryczne od mokrego. W pozostałych przypadkach dzienne zapotrzebowanie pokarmowe berneńskiego psa pasterskiego warto zaspokajać poprzez stosowanie diety mieszanej, w proporcji 1:1 pod względem masy produktów.

Porcjowanie poszczególnych posiłków najlepiej ustalić na podstawie informacji zawartych w tabelach żywienia, które znajdują się na etykietach pokarmów pełnoporcjowych. Dobrą praktyką jest również udanie się po poradę do dietetyka lub lekarza weterynarii.

Jak nazwać psa rasy berneński pies pasterski?

Aby zainspirować się pomysłami innych opiekunów berneńczyków, warto skorzystać z jednej z internetowych baz imion dla psów. Najlepiej zdecydować się na słowo 1- lub 2-sylabowe, które będzie łatwe do wymówienia, a jednocześnie dźwięczne i charakterystyczne. Często wybierane imiona dla berneńskich psów pasterskich to:

  • suka: Lara, Alta, Samba, Zara, Maxi,
  • pies: Misiek, Brytan, Brutus, Atlas, Max.

Ile kosztują berneńskie psy pasterskie?

W przypadku berneńskich psów pasterskich ceny szczeniąt z rodowodem wahają się w granicach 2000–4000 złotych. Można także rozejrzeć się po okolicznych schroniskach dla zwierząt i fundacjach – bardzo często spotykane są tam psy w typie berneńczyków, które czekają na ciepły i kochający dom.

Rasowe psy z profesjonalnych hodowli kosztują dużo, ponieważ koszty ich utrzymania są wysokie, a praca hodowcy jest odpowiedzialna i czasochłonna. Na cenę szczenięcia składają się m.in. poniższe koszty:

  • opieka nad matką przez całe jej życie, 
  • opieka weterynaryjna nad matką w czasie ciąży oraz nad szczeniętami, 
  • optymalna dla danej rasy dieta,
  • czas poświęcony na opiekę nad psami i ich socjalizację.
Pedigree imagery
Kup online