PEDIGREE PL
Szukaj

Bokser

bokser_1640009557432.png

Bokser, określany niekiedy jako german boxer, to energiczny, wysportowany molos, który jest przyjacielski, ale jednocześnie zawsze gotowy do obrony. Jako bardzo towarzyskie zwierzę, doskonale sprawdza się w roli psa rodzinnego, włączając się do zabaw z dziećmi. Jaka jest historia tej rasy i co warto wiedzieć, zanim weźmiemy do domu szczenię boksera? Kto będzie dla niego najlepszym opiekunem?

 

Spis treści:

  1. Podstawowe informacje
  2. Historia rasy bokser
  3. Jak wyglądają boksery?
  4. Jak pielęgnować psy rasy bokser?
  5. Jaki charakter mają boksery?
  6. Jak długo żyją boksery?
  7. Ciekawostki o bokserach
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów bokserów
  9. Jak nazwać psa rasy bokser?
  10. Ile kosztują boksery?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 57–63 cm – pies, 53–59 cm – suka

masa ciała: ponad 30 kg – pies, 25 kg – suka

Sierść

szata: lśniąca, gładka i krótka sierść

umaszczenie: żółte lub pręgowane, dopuszczalne małe, białe znaczenia, czarna maska

Charakter

energiczny, inteligentny, opanowany, wierny, przyjazny i pewny siebie, nieufny w stosunku do obcych

Długość życia

10–12 lat

Historia rasy bokser

Jaka jest historia psa boksera? Przodkowie tej rasy żyli w czasach starożytnych na terenach Asyrii, Mezopotamii i Babilonu. W średniowieczu Germanie wykorzystywali barenbeissery (tj. pożeracze niedźwiedzi) do polowań na silne zwierzęta, takie jak dziki i niedźwiedzie. Natomiast bullenbeissery (pożeracze byków), które są bezpośrednimi przodkami boksera, brały udział w walkach z bykami, organizowanych na terenie Anglii. Niektóre z odmian tych czworonogów krzyżowały się ze sobą. W drugiej połowie XIX wieku przez pewien czas psy służyły handlarzom, pomagając przepędzać bydło. P

od koniec stulecia doceniali je już nie tylko niemieccy rzeźnicy, lecz także inni członkowie społeczeństwa, czyniąc rasę bardzo popularną wśród mieszczaństwa. W tym czasie przyjęła się też nazwa bokser, która prawdopodobnie powstała przez przekształcenie słowa bullbeisser. W 1896 roku powstał w Monachium pierwszy Klub Boksera, a miasto szybko stało się centrum hodowlanym tej popularnej rasy. W 1905 roku w klubie powstał wzorzec, który obowiązuje do dziś. W klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI – Fédération Cynologique Internationale) bokser zaliczany jest do grupy 2 – sekcji 2.1, czyli molosów w typie dogowatym, podlegającym próbom pracy, tzn. jeśli spełni wymogi konieczne dla swojej rasy, otrzyma status suki hodowlanej lub reproduktora. Jak wygląda wzorcowy bokser?

Jak wyglądają boksery?

Bokser to postawny, umięśniony pies średniej wielkości (samce mają w kłębie wysokość 57–63 cm i ważą ponad 30 kg, a samice 53–59 cm i ważą ponad 25 kg), który za sprawą szerokiej klatki piersiowej i prostych kończyn charakteryzuje się harmonijną, niezwykle elegancką sylwetką. Ma dość wysoko osadzony ogon średniej długości (w wielu państwach, w tym w Polsce, amputacja ogona u bokserów jest obecnie zabroniona). Na mocnej kufie boksera zauważalna jest specyficzna dla tej rasy, ciemniejsza maska. Inną typową cechą wyglądu bokserów jest wąska czaszka (w stosunku do szerokiej kufy) i wysunięcie dolnych siekaczy w stosunku do górnych (tzw. przodozgryz). 

Głowa boksera jest pozbawiona jakichkolwiek fałd, a uszy opadają do przodu. Pies ma czarny nos o szerokich nozdrzach i ciemne oczy (ani małe, ani wyłupiaste) z czarną obwódką. Sierść bokserów jest twarda i krótka, podkreśla ich muskularną sylwetkę, czworonogi tej rasy źle znoszą mróz i wymagają odpowiedniego okrycia przy ujemnych temperaturach (boksery są mało wrażliwe na ból, ale z uwagi na dość delikatną okrywę włosową, negatywnie odbierają bodźce termiczne). Zgodnie ze standardami FCI umaszczenie tych psów może być żółte (w różnych odcieniach) lub pręgowane – ciemne pręgi, wyraźnie widoczne na jaśniejszym tle. 

Jak pielęgnować psy rasy bokser?

Ze względu na to, że bokser jest zaliczany do psów krótkowłosych, jego sierść nie jest trudna w pielęgnacji. Najintensywniej linieje wiosną i jesienią, choć warto mieć świadomość, że tak naprawdę gubi sierść (oczywiście w znacznie mniejszej ilości) przez cały rok. W okresie linienia należy wyczesywać czworonoga codziennie, w pozostałym czasie wystarczy sięgnąć po szczotkę raz w tygodniu. W trosce o zwierzę należy regularnie sprawdzać uszy i skracać mu pazury, jeśli sam tego nie robi. Ważne, by zapewnić bokserowi komfort cieplny, ponieważ źle znosi zarówno mrozy, jak i upały.

Jaki charakter mają boksery?

Bokser to energiczny i oddany pies, który potrafi być najlepszym przyjacielem człowieka. Okazuje duże przywiązanie do członków „stada” i (w przeciwieństwie do psów wielu innych ras) nie ma potrzeby manifestowania swojej niezależności. Jeśli chcemy, aby był szczęśliwy, musimy zapewnić mu różnego rodzaju aktywności fizyczne i bodźce umysłowe (można uprawiać z nim sporty typu agility, mondioring). Warto mieć świadomość, że znudzony i niewybiegany bokser może spowodować zniszczenia w domu lub mieszkaniu. Mimo groźnego wyglądu ma zrównoważony charakter, potrafi zachować zimną krew nawet w bardzo stresujących sytuacjach. 

Nie jest szczekliwy ani agresywny (nigdy nie szczeka bez powodu i nie daje się łatwo sprowokować), choć okazuje dystans i nieufność wobec obcych. Zwykle zachowuje się spokojnie i ma pogodne usposobienie, dzięki czemu może być wspaniałym kompanem dzieci, cierpliwym i czułym. Nadaje się również na psa stróżującego. Dobrze dogaduje się z kotami. 

Warto dodać, że bokser nie lubi podniesionego głosu i źle znosi wielogodzinną samotność oraz izolację. To towarzyski czworonóg, który uwielbia zabawę i pieszczoty (czasami potrafi być pod tym względem natarczywy). Wychowanie szczenięcia boksera nie jest łatwym zadaniem dla osób, które są zbyt pobłażliwe i nie umieją utrzymać dyscypliny. Idealny opiekun powinien być cierpliwy, stanowczy, ale jednocześnie serdeczny. Pamiętajmy, aby wdrażać zasady poprawnego wychowania od pierwszego dnia, w którym pies trafi do naszego domu.

Jak długo żyją boksery?

Średnia długość życia boksera to 10–12 lat. Jakie choroby są typowe dla bokserów? Mimo że to dosyć wytrzymałe psy, wykazują tendencje do zapadania na pewne choroby. Do schorzeń dziedzicznych zaliczamy: deformacje stawów, dysplazję stawów biodrowych, artrozę i spondylozę. Boksery są narażone również na inne problemy zdrowotne, takie jak np.: alergie, zapalenia górnych dróg oddechowych, nowotwory, zespół skręcenia/rozszerzenia żołądka czy choroby kardiologiczne. Jeśli pies nie będzie czuł się dobrze, z pewnością poinformuje o tym opiekuna, korzystając z bogatej gamy dźwięków (bokser potrafi zwracać na siebie uwagę, wydając różne odgłosy). 

Ciekawostki o bokserach

  1. Mimo dosyć „groźnej” aparycji, boksery są bardzo opiekuńcze i łatwo nawiązują kontakt z dziećmi.
  2. W przeszłości kopiowano (czyli przycinano) uszy i ogon bokserów, dziś tego typu praktyki są zakazane.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów bokserów

Bokserom można podawać zarówno suchą, jak i mokrą karmę gotową — ważne, aby była odpowiednio zbilansowana. Pamiętajmy, że psów nie wolno karmić ludzkim jedzeniem, gdyż nie spełnia ono potrzeb żywieniowych czworonogów i, dodatkowo, może powodować problemy żołądkowe. Podając pupilowi wysokiej jakości karmę, dostosowaną do jego wieku, wielkości, aktywności i stanu zdrowia, sprawimy, że będzie szczęśliwy i prawidłowo się rozwijał.

Jak nazwać psa rasy bokser?

Przykładowe imiona dla suki boksera: Abra, Mona, Ora, Pasja, Shakira, Tola.

Przykładowe imiona dla psa boksera: Henry, Moris, Ozzy, Portos, Silver, Tołdi.

Ile kosztują boksery?

Ile kosztuje szczenię boksera z rodowodem, pochodzące z dobrej hodowli? Jeśli chcemy zostać opiekunem psa tej rasy, należy liczyć się z wydatkiem rzędu 3000–5000 zł. Warto przed zakupem rzetelnie sprawdzić daną hodowlę, aby upewnić się, że hodowcy wychowują młode boksery w odpowiednich warunkach. W renomowanych miejscach szczenięta są poddawane po narodzinach szeregowi badań.

Podsumowując, boksery są silne, lojalne, odważne i cierpliwe, odnajdą się w każdej rodzinie, również tej z dziećmi (często przyjmują postawę opiekuńczą wobec najmłodszych członków „stada”). Są bardzo towarzyskie, dlatego nie będą szczęśliwe, jeśli trafią do zapracowanych opiekunów, rzadko bywających w domu. Bokser dobrze czuje się zarówno w mieście, jak i na wsi, choć nie przepada za zmianami i może źle znosić częste przeprowadzki. To idealny towarzysz osób, które szukają energicznego, wesołego psa o stalowych nerwach i chętnie chodzą na długie spacery.

Pedigree imagery
Kup online