PEDIGREE PL
Szukaj

Bullmastiff

bullmastiff-charakter-cena-opis-rasy_1624268849629.png

Bullmastiff to rasa, która powstała w Anglii w XIX wieku i początkowo służyła do walki z kłusownikami. Dziś osobniki tej rasy doskonale odnajdują się w roli psów rodzinnych i do towarzystwa. Chociaż postura bullmastiffa budzi respekt, jest to zwierzę spokojne, cierpliwe i lubiące pieszczoty. Czy warto zdecydować się na bullmastiffa? Opis rasy powinien Ci pomóc w podjęciu decyzji.

Spis treści:

  1. Podstawowe informacje
  2. Historia rasy bullmastiff
  3. Jak wyglądają bullmastiffy?
  4. Jak pielęgnować psy rasy bullmastiff?
  5. Jaki charakter mają bullmastiffy?
  6. Jak długo żyją bullmastiffy?
  7. Ciekawostki o bullmastiffie
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów bullmastiffa
  9. Jak nazwać psa rasy bullmastiff?
  10. Ile kosztują bullmastiffy?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 64–69 cm – pies, 61–66 cm – suka

masa ciała: 50–59 kg – pies, 41–50 kg – suka

Sierść

szata: krótka, twarda, ściśle przylegająca

umaszczenie: płowe, czerwone lub pręgowane; z czarną maską na kufie

Charakter

pewny siebie, spokojny, zrównoważony i cierpliwy

Długość życia

7–14 lat

Historia rasy Bullmastiff

Bullmastiff to rasa wyhodowana w XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Jak sama nazwa wskazuje, powstała ze skojarzenia staroangielskich mastifów i buldogów angielskich.

Została stworzona do pomocy strażnikom leśnym w walce z kłusownikami i początkowo jej przedstawicieli określano jako „psy gajowego”. Bullmastiff miał za zadanie wytropić intruza i pilnować go do czasu przybycia leśniczego. Później służył też jako pies myśliwski i stróżujący. W Afryce bullmastiffy strzegły kopalń złota i diamentów. W późniejszych czasach rasa była wykorzystywana też przez policję w walce z przestępcami.

Bullmastiff został uznany przez angielski Kennel Club w 1924 roku, a w 1933 roku również amerykański. Pierwszy wzorzec rasy zatwierdzono w 1925 roku.

Jak wyglądają bullmastiffy?

Bullmastiff to duży pies o muskularnej budowie, ale niesprawiający wrażenia ociężałego. Jego ruchy są harmonijne, dynamiczne i zwinne. Ma krótki, prosty grzbiet oraz szeroką i głęboką klatkę piersiową. Ogon jest wysoko osadzony, średniej długości, noszony prosto lub lekko zgięty. Kończyny tego silnego psa są mocne i dobrze umięśnione.

Charakterystyczną cechą wyglądu bullmastiffa jest duża i masywna głowa z krótką kufą. Występują na niej zmarszczki, które stają się wyraźniejsze, gdy pies jest czymś zainteresowany.

Sierść bullmastiffa jest krótka i twarda, pozbawiona podszerstka. Umaszczenie może być pręgowane, płowe lub rude w różnych odcieniach. Dopuszczalne są jedynie niewielkie, białe znaczenia na piersi. Obowiązkowym elementem maści jest czarna maska, która rozjaśnia się w kierunku oczu.

Jak pielęgnować psy rasy bullmastiff?

Krótka sierść bullmastiffa nie wymaga częstej pielęgnacji. Wystarczy przeczesać ją raz w tygodniu, a niewielkie zabrudzenia przetrzeć wilgotnym ręcznikiem. Na zimowe spacery warto więc zapewnić czworonogowi odpowiednie ubranie.

Bullmastiff ślini się dość obficie, dlatego zawsze trzeba mieć pod ręką papierowy ręcznik lub chusteczki higieniczne, aby wytrzeć mu pyszczek. Należy też kontrolować fałdy skórne, w których podczas upałów mogą tworzyć się otarcia i podrażnienia.

Na szczególną uwagę podczas pielęgnacji zasługują oklapnięte uszy bullmastiffa. Należy myć je regularnie za pomocą specjalnego płynu do higieny psich uszu i kontrolować ich stan. Czujność opiekuna powinny wzbudzić: brzydki zapach, trzepanie głową i drapanie się w uszy.

Jaki charakter mają bullmastiffy?

Bullmastiffy mają silny charakter – są odważne, ale też rozważne i łagodne. Cechują się spokojem i opanowaniem. Nie stronią od pieszczot i lubią dzieci, są wobec nich bardzo cierpliwe. Ze względu na duże rozmiary psa kontakty z najmłodszymi- tak samo jak w przypadku wszystkich innych czworonogów-  powinny być jednak nadzorowane przez osoby dorosłe.

Bullmastiff jest dobrym psem stróżującym, który przywiązuje ogromną wagę do ochrony opiekuna. Nie przejawia agresywnych zachowań wobec obcych. Dopiero w chwili realnego zagrożenia potrafi zaatakować.

Jest psem średnio aktywnym, dlatego potrzebuje umiarkowanego wysiłku fizycznego. Do zachowania dobrej kondycji ciała wystarczą mu 3–4 spokojne spacery dziennie, w tym jeden dłuższy.

Niezbędna jest odpowiednia socjalizacja szczenięcia bullmastiffa, którą należy rozpocząć na bardzo wczesnym etapie jego życia, jeszcze w hodowli. Maluch powinien poznawać nowe osoby, inne zwierzęta, nowe miejsca i sytuacje. Warto też zapisać się z młodym bullmastiffem na zajęcia w psim przedszkolu.

Jak długo żyją bullmastiffy?

Bullmastiffy należą do psów żyjących krótko. Średnia długość ich życia wynosi 7–8 lat, chociaż osobniki bez obciążeń dziedzicznych mogą dożyć nawet lat 14.

Bullmastiffy mają predyspozycje do takich chorób jak:

  • dwurzędowość rzęs,
  • ektropium – wywijanie się brzegu powiekowego na zewnątrz,
  • entropium – podwinięcie się fragmentu powieki w kierunku gałki ocznej,
  • przerost pochwy u suk,
  • niedorozwój móżdżku,
  • rozszerzenie i skręt żołądka,
  • zwężenie ujścia tętnicy płucnej,
  • pododermatitis – zapalenie przestrzeni międzypalcowych,
  • dysplazja stawów biodrowych,
  • zerwanie więzadła krzyżowego,
  • kamica cystynowa.

Ciekawostki o bullmastiffie

  • Jednym z najsławniejszych bullmastiffów był Butkus – pies Sylvestra Stalone’a, który zagrał u jego boku w filmie Rocky. Psy tej rasy posiadali również: Jon Bon Jovi, Bob Dylan i Marlon Brando.
  • Bullmastiff jest często mylony z mastifem angielskim, ponieważ na pierwszy rzut oka te psy są do siebie bardzo podobne. Różnica polega na tym, że bullmastiff jest znacznie mniejszy, ma mniej pofałdowaną skórę, grzbiet jego nosa jest dłuższy, a górne wargi bardziej przylegające.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów bullmastiffa

  • Bullmastiff to rasa, która rośnie szybko, ale nie powinna zbyt gwałtownie przybierać na masie. Ważne więc, aby szczenięta otrzymywały odpowiednią karmę pełnoporcjową, dostosowaną do ich potrzeb, która zapewni im m.in. optymalną ilość białka oraz właściwe proporcje wapnia do fosforu, np. Pedigree® Vital Protection™ Junior dla szczeniąt dużych ras. Dzięki odpowiedniej diecie mięśnie, kości i stawy mogą rozwijać się prawidłowo.
  • Dzienną porcję jedzenia dla dorosłego bullmastiffa należy podzielić na 2–3 posiłki oraz zapewnić mu odpoczynek po jedzeniu. Takie postępowanie pozwoli na utrzymanie prawidłowej masy ciała czworonoga. Otyłość wiąże się z poważnymi powikłaniami, w tym z obciążeniem stawów.

Jak nazwać psa rasy bullmastiff?

Przykładowe imiona dla suki: Buba, Fela, Kluska, Pyza, Rafa, Trufla

Przykładowe imiona dla psa: Bajer, Combo, Dolar, Jogi, Moris, Rocky

Ile kosztują bullmastiffy?

Za bullmastiffa zapłacimy od około 3000 do 8000 zł. Trzeba zdawać sobie sprawę, że cena rasowego psa z dbającej o swoich podopiecznych hodowli zawsze będzie wysoka, ponieważ składają się na nią m.in.: opieka weterynaryjna nad matką i szczeniętami, odpowiednia dieta oraz właściwa socjalizacja, która w przypadku bullmastiffów jest wyjątkowo ważna. Hodowcy poświęcają dużo czasu na zapoznanie szczeniąt ze światem zewnętrznym, aby zapewnić im najlepszy rozwój psychofizyczny i dobry start w przyszłość.

Jeśli pragniesz dać dom psu w typie bullmastiffa, rozważ też adopcję. Poszukaj takiego czworonoga w ogłoszeniach schronisk i fundacji opiekujących się bezdomnymi zwierzętami.

Pedigree imagery
Kup online