PEDIGREE PL
Szukaj

Chow-chow

chow-chow_1621935253834.png

Chow-chow to rasa pochodząca z Chin. Znana jest jako pies z niebieskim językiem. Przez bujną grzywę, okrągłe uszy i krótką kufę przypomina lwa lub niedźwiadka. Co warto wiedzieć o tej oryginalnej rasie? Jak opiekować się psem chow-chow?

Spis treści:

  1. Podstawowe informacje
  2. Historia rasy chow-chow
  3. Jak wyglądają chow-chow?
  4. Jak pielęgnować psy rasy chow-chow?
  5. Jaki charakter mają chow-chow?
  6. Jak długo żyją chow-chow?
  7. Ciekawostki o chow-chow
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów chow-chow
  9. Jak nazwać psa rasy chow-chow?
  10. Ile kosztują chow-chow?

Podstawowe informacje

Rozmiar wzrost: 48–56 cm (pies), 46–51 cm (suka)
masa ciała: 25–37 kg (pies), 20–27 kg (suka)
Sierść szata: długa lub krótka
umaszczenie: jednolite, lub cieniowane – czarne, rude, niebieskie, płowe, kremowe lub białe
Sierść spokojny, powściągliwy, lojalny
Długość życia 9–15 lat

Historia rasy chow-chow

Przodkowie chow-chow pochodzą najprawdopodobniej z Mongolii, a do Chin zostały sprowadzone przez pasterzy. Gęste futro chroniło je przed dużymi wahaniami temperatur występującymi tam w ciągu doby. Na początku wykorzystywano je do polowań oraz jako psy zaprzęgowe, później zaczęto ich używać w walkach psów, służyły także jako zwierzęta rzeźne.

Na początku XIX wieku za sprawą angielskich marynarzy chow-chow trafiły do Anglii, gdzie wzbudziły powszechny podziw. Około 1860 roku rozpoczęto europejską hodowlę tych pięknych zwierząt. Do popularności rasy przyczyniła się m.in. królowa Wiktoria, która włączyła chow-chow do swojej psiarni. To właśnie w Anglii w 1894 roku ustalono oficjalny wzorzec i wpisano rasę do rejestru.

Jak wyglądają chow-chow?

Chow-chow to krępy pies o krótkim i masywnym tułowiu. Jego kark porasta bujna sierść, przez co psy przypominają lwy. Mają dumną postawę i gęstą grzywę. Klatka piersiowa jest szeroka i głęboka. Kończyny są proste i dobrze umięśnione. Wysoko osadzony ogon noszony jest wyraźnie nad grzbietem.

Chow-chow mają ciemne oczy o owalnym kształcie. Małe, zaokrąglone uszy postawione sztywno, nachylone nad oczami i nieco zbieżne, co nadaje psu specyficznego, „nachmurzonego” wyglądu.

Cechą charakterystyczną chow-chow jest czarnoniebieski język. W takim kolorze są również jego podniebienie i dziąsła.

Rasa ta występuje w dwóch odmianach pod względem długości szaty:

  • chow-chow długowłosy – jego włos jest gęsty, prosty i odstający, podszycie miękkie i włókniste, najbardziej obficie sierść porasta szyję, tworząc grzywę;
  • chow-chow krótkowłosy – jego szata jest krótka, ale bardzo gęsta, prosta i odstająca, o pluszowej strukturze.

Najbardziej znane chow-chow to psy rude, cynamonowe, kremowe i czarne. Nieco rzadziej spotykane są chow-chow białe i chow-chow niebieskie.

Jak pielęgnować psy rasy chow-chow?

Pielęgnacja psa chow-chow jest wymagająca, zwłaszcza w przypadku psów długowłosych. Sierść wypada przez cały rok, a szczyt linienia przypada na koniec lata i zimy. Osobniki krótkowłose wymagają szczotkowania 1–2 razy w tygodniu, a długowłose codziennie. Włosów chow-chow nie należy czesać na sucho, ponieważ niszczą się i elektryzują. Przed szczotkowaniem sierść trzeba spryskać specjalną odżywką, która działa antystatycznie.

Psa powinno się kąpać w razie potrzeby, gdy się ubrudzi. Do mycia polecany jest specjalistyczny szampon dla psów o skórze wrażliwej. Podczas codziennej pielęgnacji dobrze też zwrócić uwagę na oczy chow-chow, które mają tendencję do łzawienia. Najlepiej przemywać je za pomocą specjalnych preparatów do higieny okolic oczu i czystych gazików. Skórę w miejscach pofałdowań zaleca się przecierać gazą i specjalnym płynem do pielęgnacji, rekomendowanym przez lekarza weterynarii.

Jaki charakter mają chow-chow?

Chow-chow to cichy pies o spokojnym usposobieniu. Niezależny i powściągliwy. Nie potrafi okazywać czułości w taki sposób jak większość czworonogów, przez co niektórym osobom wydaje się zbyt zdystansowany. Tymczasem chow-chow to zwierzęta, które są bez reszty oddane opiekunowi. Jednocześnie wykazują się ostrożnością w stosunku do obcych, dlatego uznaje się je za dobre psy stróżujące. Nie powinny jednak mieszkać na dworze, ponieważ pozbawione bliskiego kontaktu z człowiekiem mogą rozwijać się nieprawidłowo, a nawet stać się zamknięte w sobie i lękliwe.

Ponieważ chow-chow nie jest typowym pieszczochem, jego wychowanie może okazać się trudne. Z tego powodu potrzebuje doświadczonego opiekuna, który będzie w stanie poświęcić mu dużo czasu. Warto też skorzystać z profesjonalnej pomocy trenera lub behawiorysty.

Chociaż chow-chow zdecydowanie preferuje spokojny tryb życia, to, jak każdy pies, potrzebuje codziennej dawki ruchu i zabawy. Należy wyprowadzać go kilka razy dziennie, w tym raz na dłuższy, ale nieforsujący spacer.

Jak długo żyją chow-chow?

Przeciętna długość życia chow-chow wynosi 9–15 lat. Pies ma bardzo wrażliwą skórę, która jest podatna na egzemę, a także schorzenia o podłożu genetycznym i autoimmunologicznym.

Psy chow-chow mają też predyspozycje do takich chorób, jak:

  • entropium (nieprawidłowe podwinięcie się powiek),
  • zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki,
  • pęcherzyca liściasta,
  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • dysplazja stawów biodrowych,
  • dysplazja stawów łokciowych,
  • alergia,
  • jaskra,
  • zaćma.

Ciekawostki o chow-chow

Chow-chow to jedna z dwóch ras psów z niebieskim językiem. Druga to shar pei. Taka cecha jest rzadko spotykana wśród ssaków. Podobny kolor języka mają tylko niedźwiedzie polarne, żyrafy i niektóre rasy bydła.

W ostatnim czasie w Chinach stały się popularne psy nazywane chow-chow panda o czarno-białym ubarwieniu. Nie jest to jednak nowa wersja kolorystyczna tej rasy, ale wynik mody. Wygląd zbliżony do pandy uzyskuje się poprzez farbowanie futra w salonach groomerskich. Ten kontrowersyjny trend nie spotkał się z aprobatą lekarzy weterynarii. Koloryzacja sierści jest dla zwierząt stresująca i niezdrowa.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów chow-chow

Żywienie chow-chow powinno opierać się na pełnoporcjowej karmie gotowej, dopasowanej do jego wieku i wielkości. Optymalnym wyborem dla szczeniąt chow-chow będzie więc karma typu „junior” dla psów ras średnich lub dużych, np. Pedigree® Vital Protection bogaty w kurczaka. Taki rodzaj pożywienia zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój. Dojrzałe chow-chow, które zakończyły wzrost, potrzebują diety o nieco mniejszej kaloryczności niż szczenięta, dlatego należy podawać im karmę dla psów dorosłych, dedykowaną rasom średnim lub dużym.

Ponieważ chow-chow nie przepada za aktywnością fizyczną, trzeba bardzo uważać, aby go nie przekarmić. Dzienna dawka energii powinna być dopasowana do jego trybu życia i podzielona na 2–3 mniejsze posiłki, podawane o stałych porach.

Jak nazwać psa rasy chow-chow?

  • Przykładowe imiona dla suk chow-chow: Buba, Coco, Dolly, Melisa, Panda, Zora.
  • Przykładowe imiona dla psów chow-chow: Boho, Misiek, Orso, Pluto, Simba, Tao.

Ile kosztują chow-chow?

Chow-chow należy do drogich psów. Jego cena wynosi około 2000–4000 zł. Za rasowe zwierzęta z dbających o swoich podopiecznych hodowli zapłacimy wysokie kwoty, ponieważ na koszty składają się: opieka nad matką przez całe jej życie, opieka weterynaryjna w czasie ciąży i nad szczeniętami, odpowiednia dieta oraz czas poświęcony na opiekę nad psami i socjalizację.

Pedigree imagery
Kup online