PEDIGREE PL
Szukaj

Mastif angielski

mastif-angielski-charakter-cena-opis-rasy_1624268908193.png

Mastif angielski to potężny pies, którego gabaryty potrafią wzbudzić respekt. Po bliższym poznaniu można się jednak przekonać, że jest łagodny, spokojny, oddany swojemu opiekunowi i chętny do pieszczot. Poznaj najważniejsze informacje na temat tej ciekawej rasy.

Spis treści:

  1. Podstawowe informacje
  2. Historia rasy mastif angielski
  3. Jak wyglądają mastify angielskie?
  4. Jak pielęgnować psy rasy mastif angielski?
  5. Jaki charakter mają mastify angielskie?
  6. Jak długo żyją mastify angielskie?
  7. Ciekawostki o mastifie angielskim
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów mastifa angielskiego
  9. Jak nazwać psa rasy mastif angielski?
  10. Ile kosztują mastify angielskie?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 74–78 cm (pies), 70–74 cm (suka)

masa ciała: 90–100 kg (pies), 70–80 kg (suka)

Sierść

szata: krótka i przylegająca

umaszczenie: brzoskwiniowe, srebrzyste, płowe i ciemne pręgowane; zawsze z czarną maską

Charakter

spokojny, zrównoważony, towarzyski, lubiący pieszczoty, opiekuńczy

Długość życia

9–11 lat

Historia rasy Mastif angielski

Mastif angielski to jedna z najstarszych ras psów. Jej początków należy szukać już w starożytności. Prawdopodobnie wywodzi się od dogów asyryjskich, których przodkiem był dog tybetański. Początkowo mastify wykorzystywano jako psy stróżujące, a później także bojowe. Walczyły u boku Celtów, Persów i Aleksandra Macedońskiego. Do Europy przywędrowały prawdopodobnie z Fenicjanami. Zainteresowali się nimi Rzymianie, którzy zabrali ze sobą psy, ruszając na podbój Brytanii. Tak mastif angielski znalazł się w swojej ojczyźnie.

Miłośnikami mastifów byli angielscy królowie – Ryszard Lwie Serce, Henryk VIII i Elżbieta I. W tamtych czasach mastify brytyjskie służyły do walk z niedźwiedziami, bykami i wilkami. W 1835 roku parlament brytyjski zakazał walk z udziałem zwierząt i popularność mastifów podupadła. Udało się ją jednak reaktywować. W 1860 roku na wystawie w Birmingham pojawiło się sześć psów tej rasy, a 15 lat później w Crystal Palace już ponad 80.

W czasie II wojny światowej znaczna część angielskiej populacji wyginęła. Aby ją reaktywować, sprowadzono psy ze Stanów Zjednoczonych. Rekonstrukcja rasy odbywała się niezależnie w kilku miejscach, co spowodowało, że współcześnie rasa jest mało wyrównana w typie. Hodowlę mastifa angielskiego w Polsce rozpoczęto w latach 90. XX wieku.

Jak wyglądają mastify angielskie?

Mastif angielski jest potężnym psem o mocnym, muskularnym tułowiu i dużej, kanciastej głowie. Ma małe, umiejscowione blisko policzków uszy, charakterystyczne zmarszczki oraz zwisające wargi. Klatka piersiowa mastifa angielskiego jest szeroka i głęboka, a ogon długi i zwisający. W podekscytowaniu może być lekko uniesiony, ale nigdy nie jest noszony powyżej grzbietu. Kończyny tego potężnego psa są proste, silne i szeroko rozstawione.

Sierść mastifa angielskiego jest krótka i dobrze przylega do ciała. Umaszczenie może być brzoskwiniowe, srebrzyste, płowe i ciemne pręgowane. Obowiązkowe elementy umaszczenia mastifa angielskiego – czarne uszy i maska sięgająca oczodołów.

Jak pielęgnować psy rasy mastif angielski?

Pielęgnacja sierści mastifa angielskiego nie nastręcza wielu problemów. Wystarczy przeczesać go raz w tygodniu, a w okresie linienia codziennie, ponieważ wypadająca sierść łatwo przylega do tapicerowanych mebli i dywanów.

Regularnej kontroli wymagają zwisające uszy mastifa angielskiego. Systematycznie należy dbać o ich higienę, czyszcząc je specjalnymi płynami wskazanymi przez lekarza weterynarii. Trzeba też zwracać uwagę, czy nie tworzy się w nich stan zapalny, który może objawiać się drapaniem, trzepaniem głową i nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z uszu.

Należy zadbać też o oczy, które przez nadmiar zwisającej skóry na części twarzowej są narażone na odchylenie dolnej powieki i podrażnienia prowadzące do infekcji. Trzeba często przemywać je wacikiem namoczonym w soli fizjologicznej.

Jaki charakter mają mastify angielskie?

Dobrze wychowany mastif angielski, którego wszystkie potrzeby zostaną zaspokojone, jest spokojnym i zrównoważonym psem. Ma bardzo uczuciowe usposobienie, uwielbia pieszczoty i bardzo często się o nie upomina. Bliski kontakt z człowiekiem jest potrzebny do prawidłowego rozwoju mastifa angielskiego.

Bardzo ważna w kształtowaniu jego charakteru jest wczesna socjalizacja, która powinna rozpocząć się już w hodowli. Gdy mastif angielski trafi do nowego domu, warto zapisać się z nim do psiego przedszkola, gdzie będzie miał kontakt z innymi czworonogami i pozna zasady prawidłowego zachowania.

Jak długo żyją mastify angielskie?

Część przyszłych opiekunów zastanawia się, ile żyje mastif angielski. Podobnie jak w przypadku innych olbrzymich psów, długość jego życia wynosi zaledwie około 9–11 lat. Chociaż czworonogi tej rasy z reguły cieszą się dobrym zdrowiem, mają predyspozycje do występowania niektórych chorób, charakterystycznych dla dużych ras, takich jak:

  • dysplazja stawów (biodrowych i rzadziej łokciowych),
  • rozszerzenie i skręt żołądka,
  • zapalenie kaletek maziowych,
  • wrodzone zwichnięcie rzepki,
  • aseptyczna martwica kostno-stawowa (OCD) stawu ramiennego i kolanowego,
  • młodzieńcze zapalenie kości (panosteitis),
  • wady powiek – entropium i ektropium,
  • wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki,
  • postępujący zanik siatkówki oka (PRA),
  • przerost pochwy u suk,
  • cystynuria,
  • alergiczne zapalenie skóry,
  • niedoczynność tarczycy.

Ciekawostki o mastifie angielskim

  • Mastify angielskie są bohaterami takich powieści jak: Pies Baskervillów Arthura Conan Doyle’a czy W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza.
  • Mimo że pies Saba z powieści W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza to mastif angielski, w obu ekranizacjach książki (w 1973 i 2001 roku) tę rolę odegrały dogi niemieckie.
  • W 1989 roku przedstawiciel rasy mastif angielski został uznany za największego psa świata. Mieszkający w Londynie Aicama Zorba z La-Susa osiągnął imponującą masę ciała 155 kg.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów mastifa angielskiego

  • Podstawą diety mastifa angielskiego powinna być pełnoporcjowa karma gotowa dla psów ras dużych.
  • Nadmierna masa ciała niekorzystnie wpływa na kondycję stawów tego wielkiego czworonoga, dlatego należy zadbać, żeby go nie przekarmiać. Ustal dzienne zapotrzebowanie energetyczne czworonoga i podawaj mu adekwatną ilość karmy.
  • Ze względu na predyspozycję do rozszerzenia i skrętu żołądka, dzienną dawkę pokarmu dla dorosłego mastifa angielskiego trzeba rozdzielić na 3–4 mniejsze posiłki. Po jedzeniu zaleca się przynajmniej godzinną przerwę przed podjęciem aktywności fizycznej. Po powrocie ze spaceru również należy odczekać około pół godziny, zanim podamy psu jedzenie.

Jak nazwać psa rasy mastif angielski?

Przykładowe imiona dla suki: Elza, Nesti, Omega, Rumba, Saba, Tamiza.

Przykładowe imiona dla psa: Amor, Goliat, Kaliber, Obeliks, Pongo, Zorba.

Ile kosztują mastify angielskie?

Cena szczenięcia mastifa angielskiego to około 2000–3000 euro (9000-13,5 tysięcy złotych). Osoby zajmujące się hodowlą psów poświęcają dużo czasu i środków na opiekę nad suką oraz szczeniętami, wizyty u lekarza weterynarii, odpowiednią dietę oraz socjalizację zwierząt.

Warto też zastanowić się nad przygarnięciem mastifa angielskiego ze schroniska lub fundacji specjalizującej się w adopcji psów rasowych po przejściach.

Pedigree imagery
Kup online