PEDIGREE PL
Szukaj

Owczarek środkowoazjatycki

owczarek-o-rodkowoazjatycki_1640010239073.png

Owczarek środkowoazjatycki to ciekawa rasa wywodząca się z terenów centralnej Azji. Potocznie nazywany ałabajem lub azjatą. Uważany za jedną z najstarszych ras psów. Jego potężne rozmiary budzą respekt. W rzeczywistości odpowiednio wyszkolony azjata jest spokojnym i zrównoważonym psem. Opiekun środkowoazjatyckiego owczarka powinien cechować się silnym charakterem, konsekwencją i doświadczeniem w opiece nad psami.

Spis treści:

  1. Podstawowe informacje
  2. Historia rasy owczarek środkowoazjatycki
  3. Jak wyglądają owczarki środkowoazjatyckie?
  4. Jak pielęgnować psy rasy owczarek środkowoazjatycki?
  5. Jaki charakter mają owczarki środkowoazjatyckie?
  6. Jak długo żyją owczarki środkowoazjatyckie?
  7. Ciekawostki o owczarku środkowoazjatyckim
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów owczarka środkowoazjatyckiego
  9. Jak nazwać psa rasy owczarek środkowoazjatycki?
  10. Ile kosztują owczarki środkowoazjatyckie?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: powyżej 70 cm – pies, powyżej 65 cm – suka

masa ciała: powyżej 50 kg – pies, powyżej 40 kg – suka

Sierść

szata: krótka lub długa, gęsta, twarda, prosta, z obfitym podszerstkiem

umaszczenie: dowolne, oprócz błękitnej, czekoladowej i czarno-rudej

Charakter

pewny siebie, odważny, zrównoważony

Długość życia

11–15 lat

Historia rasy owczarek środkowoazjatycki

Owczarek środkowoazjatycki to jedna z najstarszych ras psów, która rozwijała się na drodze naturalnej selekcji przez ponad 4 tysiące lat. Pochodzi z obszaru rozciągającego się od Morza Kaspijskiego do Chin i od południowego Uralu po Afganistan. Jego bliskim krewnym jest mastif tybetański.

Te czworonogi od początku żyły w trudnych warunkach, na co dzień zmagały się z dużymi różnicami temperatur, długimi wędrówkami, walczyły z drapieżnikami. Wpłynęło to na ostateczny wygląd owczarków środkowoazjatyckich, które są silne i nieustraszone. Zwierzęta wykorzystywano do pilnowania stad, obejścia i karawan.

Praca hodowlana nad tą rasą rozpoczęła się w byłym Związku Radzieckim w latach 30. ubiegłego wieku. Obecna nazwa, zaproponowana przez wybitnego kynologa radzieckiego, A.P. Mazowiera, została przyjęta dopiero po II wojnie światowej, gdy przewodnim ośrodkiem hodowlanym stał się turkmeński sowchoz Samsonowo. Obecnie znany typ owczarka środkowoazjatyckiego powstał dopiero w latach 90. XX wieku.

Jak wyglądają owczarki środkowoazjatyckie?

Ałabaje to olbrzymie psy o harmonijnej budowie. Ich tułów jest dobrze umięśniony, szeroki i głęboki, a długość ciała nieznacznie większa od wysokości w kłębie. Owczarek środkowoazjatycki waży od 40 kg wzwyż, osiąga wysokość w kłębie większą niż 65 cm. We wzorcu nie określono górnej granicy wzrostu i masy ciała, ale podkreślono, że wielkość psa musi iść w parze z proporcjonalną budową.

Głowa owczarka środkowoazjatyckiego jest masywna, nieco prostokątna. Oczy – ciemne, owalne, średniej wielkości i szeroko rozstawione. Uszy – krótkie, o trójkątnym kształcie i oklapnięte. Ogon jest gruby u nasady i dość wysoko osadzony. W niektórych krajach ogon ałabaja przycina się (kopiuje). W Polsce i w większości krajów europejskich kopiowanie jest zabronione.

U owczarka środkowoazjatyckiego występuje wyraźny dymorfizm płciowy, tzn. widać różnice pomiędzy psem i suką. Samce są potężniejsze od samic, mają większą głowę i wyraźniej zaznaczony kłąb.

Włos okrywowy jest gęsty, twardy i prosty, a podszerstek – obfity. Na głowie i przednich stronach nóg znajduje się krótka, gęsta sierść. Na kłębie włos często jest dłuższy.

Wyróżnia się dwie odmiany:

  • owczarek środkowoazjatycki krótkowłosy – o włosie długości 3–5 cm jednakowym na całym ciele,
  • owczarek środkowoazjatycki długowłosy – o włosie 7–10-centymetrowym na szyi, za uszami, na ogonie, na tylnych stronach kończyn przednich oraz portkach.

Umaszczenie tej rasy może być dowolne. Dopuszczalne są owczarki środkowoazjatyckie czarne, białe, brązowoszare, szare, rude, słomkowe, pręgowane, srokate i nakrapiane.

Jak pielęgnować psy rasy owczarek środkowoazjatycki?

Pielęgnacja owczarka środkowoazjatyckiego nie jest kłopotliwa. Ważne jest regularne rozczesywanie sierści 1–2 razy w tygodniu (zwłaszcza u psów o dłuższym włosie), a w okresie linienia – codziennie.

Kąpiele owczarka środkowoazjatyckiego należy wykonywać w razie potrzeby. Systematycznie trzeba czyścić uszy i szczotkować zęby. Jeżeli pies naturalnie nie ściera pazurów, powinno się je regularnie skracać.

Jaki charakter mają owczarki środkowoazjatyckie?

Owczarek środkowoazjatycki jest dumny i pewny siebie, ale zrównoważony. Psy tej rasy znane są z niezwykłej odwagi, siły i wytrzymałości. Potrzeba ruchu owczarka środkowoazjatyckiego jest adekwatna do jego rozmiarów. Zwierzę potrzebuje codziennie długiego spaceru.

Bardzo ważna jest wczesna socjalizacja szczenięcia owczarka środkowoazjatyckiego. Dzięki temu można wykształcić prawidłowe zachowania czworonoga w życiu dorosłym. Ałabaje potrzebują bliskiego i częstego kontaktu z członkami rodziny, aby czuły się jej częścią. Są opiekuńcze wobec dzieci, ale jak zawsze kontakty psa z dziećmi powinny być nadzorowane przez dorosłych.

Jak długo żyją owczarki środkowoazjatyckie?

Długość życia owczarka środkowoazjatyckiego wynosi od 11 do 15 lat. Czworonogi te są wyjątkowo odporne, rzadko chorują. Nie mają też predyspozycji do tycia, chociaż, tak jak inne psy, mogą przytyć, gdy będą niewłaściwie karmione i nie zapewnimy im wystarczającej ilości ruchu.

Choroby, na które zapadają owczarki środkowoazjatyckie, to m.in.:

  • dysplazja stawów biodrowych,
  • dysplazja stawów łokciowych,
  • rozszerzenie i skręt żołądka.

Ciekawostki o owczarku środkowoazjatyckim

  • Silny instynkt terytorialny sprawia, że owczarki środkowoazjatyckie najlepiej czują się w domu z dużą posesją, którą mogą patrolować. Przydaje im się wyższy punkt obserwacyjny, by mieć oko na to, co dzieje się w okolicy.
  • Owczarki środkowoazjatyckie to jedne z najodważniejszych i najsilniejszych psów na świecie. Nazywano je „The Wolf Crusher”, ponieważ były gotowe stoczyć walkę z dużymi drapieżnikami, nawet wilkami.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów owczarka środkowoazjatyckiego

Dorosłe rozmiary owczarek środkowoazjatycki osiąga około 3. roku życia. Do tego czasu powinien być karmiony pełnoporcjową karmą dostosowaną do jego wielkości, np. Pedigree® Vital Protection™ Junior dla szczeniąt dużych ras.

Gdy pies zakończy wzrost, można przestawić go na karmę dla dorosłych zwierząt, która jest mniej kaloryczna, więc pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Ze względu na predyspozycje owczarków środkowoazjatyckich do rozszerzenia i skrętu żołądka, dzienną dawkę pokarmową należy podzielić na 2–3 posiłki. Trzeba też unikać nadmiernej aktywności fizycznej przed jedzeniem i po nim. Spacer najlepiej więc zaplanować co najmniej pół godziny przed posiłkiem i godzinę po.

Jak nazwać psa rasy owczarek środkowoazjatycki?

Przykładowe imiona dla suki owczarka środkowoazjatyckiego: Azja, Basta, Freja, Greta, Tajga, Wena.

Przykładowe imiona dla psa owczarka środkowoazjatyckiego: Arni, Bohun, Bigi, Kaszmir, Leon, Zulus.

Ile kosztują owczarki środkowoazjatyckie?

Cena owczarka środkowoazjatyckiego, w zależności od osiągnięć rodziców czy renomy hodowli, waha się od 3000 zł do nawet 20 000 zł. Należy przy tym pamiętać, że rasowe zwierzęta z dbających o swoich podopiecznych hodowli kosztują dużo, ponieważ na koszty te składają się: opieka nad matką przez całe jej życie, opieka weterynaryjna w czasie ciąży i nad szczeniętami, odpowiednia dieta oraz czas poświęcony na socjalizację.

Pedigree imagery
Kup online