zamknij

O Pedigree

 Mięso i surowce
pochodzenia zwierzęcego


Właściwa dieta psa musi zawierać odpowiednia ilość pełnowartościowego białka. Najlepszym źródłem takiego białka jest mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego. Warto przy tym zaznaczyć, że pożywienie oparte na jednym rodzaju mięsa jest zwykle niepełnowartościowe. Dopiero właściwe połączenie kilku źródeł białka daje kompletne i zbilansowane pożywienie. Tak jak dzikie zwierzęta zjadają całą upolowana zdobycz, tak puszka Pedigree stanowi kompletne i bezpieczne pożywienie złożone z niezbędnych elementów. Należą do nich właśnie mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego. W mokrych karmach Pedigree stanowią one 40-60% składu receptury. Nasze surowce pochodzą ze sprawdzonych źródeł podlegających wszelkim rygorom higieny i bezpieczeństwa żywności. Najczęściej korzystamy z takich surowców jak korpusy drobiowe, wątroby, podgardla, płuca itp. Są to zatem te same rzeczy, które znajdziemy czasem w kuchni człowieka. Co najważniejsze są one źródłem pełnowartościowe białka, tłuszczu oraz witamin i mikroelementów dając przy tym smaczne pożywienie dla każdego psa.


Oleje i tłuszcze

Psy potrzebują w swojej diecie znacznie więcej tłuszczu niż człowiek. Wynika to z innego metabolizmu i przystosowań do wykorzystywania pokarmu opartego w większości na surowcach pochodzenia zwierzęcego. Tłuszcze stanowią przede wszystkim źródło energii pokarmowej, ale również są dostarczycielem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W recepturach karm mokrych Pedigree wykorzystywane są źródła zarówno tłuszczy zwierzęcych jak i roślinnych np. oleju słonecznikowego. Właściwe tłuszcze oraz ich ilość decydują tez w dużej mierze o smakowitości karm Pedigree.


Surowce pochodzenia
roślinnego


Psy nie są ścisłymi mięsożercami. Cześć ich diety mogą i powinny stanowić surowce pochodzenia roślinnego. Najczęściej stosowane w Pedigree są różnego rodzaju zboża takie jak pszenica, kukurydza lub ryż. Surowce pochodzenia roślinnego dostarczają przede wszystkim węglowodanów, które spełniają trzy podstawowe funkcje w recepturze karmy mokrej: dostarczają energii pokarmowej, stanowią źródło włókna pokarmowego oraz stanowią „spoiwo”, dzięki któremu kawałki karmy utrzymują swój kształt. Psy doskonale wykorzystują zawartą w zbożach skrobię, która jest łatwoprzyswajalnym źródłem energii. Właściwy dodatek zbóż pozwala zatem na odpowiednie bilansowanie dawki energetycznej w karmie. Ponadto, surowce pochodzenia roślinnego są także źródłem włókna pokarmowego, które odgrywa bardzo ważną rolę w regulacji działania przewodu pokarmowego. Celuloza, pektyny, ligniny to składniki włókna pokarmowego niezbędnego do regulowania perystaltyki przewodu pokarmowego, odżywiania prawidłowej flory bakterii jelitowych i właściwego formowania kału.


Dodatki witaminowo
mineralne


Kluczem do pełnego zbilansowania karmy dla psów są witaminy i składniki mineralne ich właściwe ilości, proporcje z energią oraz przyswajalność. W odróżnieniu od ludzi psy wymagają innych iloscie większości witamin a niektórych wcale nie potrzebują tak jak witaminy C. W recepturze karm Pedigree znajdują się wszystkie niezbędne dla psów witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (retinol, tokoferol, menadion, cholekalcyferol), rozpuszczalne w wodzie (tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas pantotenowy, pirydoksyna, kwas foliowy, kobalamina oraz cholina). Źródłem witamin w karmach Pedigree są surowce, zarówno te pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego a także mieszanki witaminowo-mineralne uzupełniające witaminy, których jest zbyt mało w surowcach. Podobnie jak witaminy, składniki mineralne takie jak wapń, fosfor, sód, potas, magnez, żelazo, miedź, selen, cynk, mangan i jod znajdują się w karmach Pedigree w ilościach spełniających zapotrzebowanie psów. Pochodzą one głownie z surowców podstawowych – mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego, ale także z mieszanek witaminowo mineralnych, ponieważ niektóre minerały takie jak miedź znajdują się w naturalnych surowcach w bardzo niewielkich ilościach niegwarantujących odpowiedniego jej dostarczenia w dawce pokarmowej.


Mit

Czy żywienie psów i kotów pokarmem przygotowywanym w domu jest lepsze niż stosowanie karm gotowych?

Fakt

Jest to mit, ponieważ pełnoporcjowe karmy gotowe są zbilansowane, zdrowe i bezpieczne oraz zaspokajają zapotrzebowania żywieniowe psów i kotów. To mylne przekonanie może wynikać z tego, że pokarm przygotowywany w domu jest postrzegany jako świeży i nieprzetworzony, a właściciele uważają, że wiedzą, co zjada ich zwierzę. Trzeba jednak pamiętać, że psy i koty mają specyficzne dla gatunku, stylu życia czy wieku zapotrzebowania żywieniowe, których spełnienie wymaga ogromnej wiedzy na temat substancji pokarmowych, ich zawartości w poszczególnych surowcach a także procesów trawienia i metabolizmu. Dlatego też karmy gotowe, opracowane przez specjalistów w dziedzinie żywienia zwierząt, których receptury oparte są na wytycznych żywieniowych FEDIAF (Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych) są bezpieczne i zaspokajają wszystkie zapotrzebowania na składniki odżywcze.

Prawidłowe żywienie psów i kotów polega na podawaniu im pokarmu, który dostarczy im wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Dodatkowo pokarm musi być smaczny, strawny i bezpieczny. Spełnienie tych warunków, przygotowując dietę domową, jest praktycznie niemożliwe. Często, pokarmy przygotowywane w domu są deficytowe pod względem poszczególnych niezbędnych substancji odżywczych np. wapnia, potasu, cynku, żelaza, czy witaminy E, zawierając jednocześnie nadmiar innych np.: tłuszczu, fosforu czy witaminy A. Koty żywione dietą domową mogą nie otrzymywać właściwych ilości, niezbędnych dla nich substancji takich jak: aminokwas tauryna, czy retinol (podstawowa forma witaminy A), albo kwas arachidonowy (jeden z niezbędnych kwasów tłuszczowych). Z kolei koty żywione wyłącznie wątróbką są narażone na toksyczne działanie witaminy A, która wywołuje u nich chorobę o nazwie: bolesna spondyloza kręgów szyjnych, polegającą na deformacjach i zwyrodnieniu kręgów odcinka szyjnego kręgosłupa. Dodatkowo pokarmy domowe mogą zawierać substancje potencjalnie szkodliwe (np. toksyny) oraz chorobotwórcze bakterie czy grzyby. Pełnoporcjowe karmy gotowe zawierają wszystkie niezbędne dla zwierząt składniki odżywcze, mają określoną zawartość energii oraz prawidłową strawność, gwarantującą przyswojenie substancji pokarmowych. Poza tym, są szczegółowo kontrolowane pod względem jakości i bezpieczeństwa, tak aby nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia zwierząt. Karmy gotowe przeznaczone dla szczeniąt i kociąt są tak konstruowane, aby spełnić specyficzne dla etapu wzrostu zapotrzebowanie między innymi na wapń i fosfor, zapobiegając wielu chorobom układu ruchu.

Mit

Czy żywienie surowym mięsem jest lepsze dla psów i kotów niż żywienie karmą gotową?

Fakt

Jest to mit, ponieważ dieta oparta na surowym mięsie i kościach stanowi niebezpieczeństwo zarówno dla zwierząt jak i dla właścicieli. Surowe mięso może zawierać chorobotwórcze bakterie, grzyby czy pasożyty. Zjadanie kości przez zwierzęta może prowadzić do złamań zębów, zadławienia a nawet niedrożności jelit. Poza tym pokarm oparty na surowym mięsie i kościach nie gwarantuje dostarczenia zwierzętom niezbędnych substancji odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Zgodnie z filozofią firmy Mars Inc. zdrowie i bezpieczeństwo zwierząt są najważniejsze, zatem karmy przeznaczone dla psów i kotów są pod tym kątem szczegółowo kontrolowane. Dlatego pełnoporcjowe karmy gotowe są zbilansowane i bezpieczne, zawierają wszystkie potrzebne psom i kotom składniki pokarmowe, mają właściwą strawność oraz są całkowicie bezpieczne pod względem mikrobiologicznym czy toksykologicznym.

Uważa się, że surowe produkty pochodzenia zwierzęcego dlatego, że są naturalne to są najlepsze do żywienia psów i kotów. Jednym z najbardziej znanych sposobów żywienia z wykorzystaniem surowych składników jest tzw. dieta BARF (Biologically Appropriate Raw Foods), która polega na podawaniu psom i kotom surowego mięsa i kości, co ma naśladować dietę dziko żyjących zwierząt mięsożernych. Zwolennicy tej diety twierdzą, że to czym żywią się dzikie psowate i kotowate jest również najlepsze dla zwierząt domowych. W samej idei jest to twierdzenie słuszne, jednak należy pamiętać o zagrożeniu, jakie niesie za sobą podawanie zwierzętom surowego mięsa i kości, które mogą zawierać wiele chorobotwórczych bakterii, grzybów czy pasożytów. Badano kał psów i kotów żywionych surowym mięsem i aż w 30 % przypadków zawierał on niebezpieczne dla ludzi i zwierząt bakterie Salmonella, co nie zostało stwierdzone u żadnego zwierzęcia żywionego karmą gotową. Jedzenie kości może skończyć się dla psa czy kota złamaniem zęba, zadławieniem a nawet prowadzić do niedrożności jelit i ich perforacji. Takie sytuacje mają czasem miejsce u dzikich pobratymców psów i kotów, co najczęściej prowadzi u nich do śmierci. Wynika stąd, że dieta bazująca jedynie na surowym mięsie i kościach nie jest idealna ani dla dziko żyjących zwierząt, ani dla domowych psów i kotów. Dodatkowo surowe mięso jest deficytowe pod względem wapnia, zawierając z kolei nadmiar fosforu. Nieprawidłowy stosunek wapnia do fosforu jest szczególnie niebezpieczny w okresie wzrostu, prowadząc do wielu chorób rozwojowych kości. Z drugiej strony, pełnoporcjowe karmy gotowe są zbilansowane i bezpieczne. Dostarczają wszystkich niezbędnych substancji odżywczych we właściwych ilościach i proporcjach, mają odpowiednią strawność i są smaczne. Zdrowie i bezpieczeństwo zwierząt są dla firmy Mars Inc. kluczowe, zatem karmy są szczegółowo kontrolowane tak, aby były one całkowicie bezpieczne pod względem mikrobiologicznym. Receptury karm bazują na wytycznych żywieniowych FEDIAF (Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych) oraz na badaniach naukowych prowadzonych w centrum Waltham, tak, aby były optymalnie dostosowane do potrzeb zwierząt.

MIT

Uważa się, że surowce pochodzenia zwierzęcego nie są dobre dla zwierząt.

FAKT

Jest to mit, ponieważ surowce pochodzenia zwierzęcego stosowane do produkcji karm dla psów i kotów (np. wątroba czy serca) są bogatym i bezpiecznym źródłem pełnowartościowego białka i innych substancji odżywczych. Wszystkie surowce pochodzenia zwierzęcego wykorzystywane w karmach dla psów i kotów są dopuszczone do spożycia także przez ludzi.

Istnieje opinia, że surowce pochodzenia zwierzęcego nie są odpowiednim składnikiem karmy dla psów i kotów. Często przekonanie to wynika z niezrozumienia, co określane jest nazwą „surowce pochodzenia zwierzęcego”. Są to te części zwierząt rzeźnych, których nie zalicza się do „mięsa” np. wątroba, nerki, serce itp. Dyrektywa unijna (82/475/EEC) podaje definicję produktów pochodzenia zwierzęcego jako: ”wszystkie części ciała rzeźnych, stałocieplnych, zwierząt lądowych, świeże lub konserwowane przez odpowiednie przetworzenie oraz wszystkie produkty i pochodne rozbioru tuszy lub części tuszy stałocieplnych zwierząt lądowych”. Stanowią one bardzo bogate źródło białka i innych składników odżywczych np.: tłuszczu czy witamin i minerałów, które muszą być dostarczone w pokarmie w celu utrzymania zdrowia i prawidłowych funkcji organizmu. Dzicy pobratymcy psów i kotów zaspokajają zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze, zjadając nie tylko mięso (czyli mięśnie szkieletowe upolowanych zwierząt), ale także jelita wraz z zawartością i inne narządy wewnętrzne swoich zdobyczy. Surowce pochodzenia zwierzęcego wykorzystywane w karmach dla psów i kotów pochodzą od zwierząt rzeźnych dopuszczonych w trakcie badania przed i po uboju do spożycia przez ludzi. Stosowanie surowców pochodzenia zwierzęcego w produkcji karm dla psów i kotów podlega ścisłym regulacjom prawnym i możliwe jest wykorzystanie wyłącznie tych składników, które spełniają precyzyjne normy jakościowe i gwarantują wytworzenie bezpiecznej, wartościowej i wysokiej jakości karmy dla zwierząt.

MIT

Czy w karmach gotowych dla psów i kotów wykorzystywane jest mięso od zwierząt chorych, padłych, czy umierających?

FAKT

Jest to mit, ponieważ produkcja karm dla psów i kotów podlega ścisłym regulacjom prawnym, zgodnie z którymi do produkcji karm dla zwierząt może być stosowane wyłącznie mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego dopuszczone do spożycia również przez ludzi. Surowce te pochodzą zatem od zdrowych zwierząt rzeźnych poddanych wszelkim obowiązującym badaniom przed i po uboju.

Wśród właścicieli psów i kotów pojawia się czasem nieprawdziwa opinia, że w karmach dla zwierząt producenci wykorzystują mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego, które nie zostały poddane ubojowi, lecz padły z powodu choroby, śmierci naturalnej czy urazu. W Mars Inc. dbamy o zwierzęta i nie dodajemy do karm niczego, co mogłoby nieść ze sobą jakiekolwiek ryzyko. Poza tym spełniamy wszystkie przepisy prawne, które stanowią liczne normy jakościowe, jakie musi spełniać mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego, które używane są do produkcji karm dla psów i kotów. Wytyczna unijna dotycząca produktów pochodzenia zwierzęcego (1774/2002/EC) dzieli je na trzy grupy: grupa I i II obejmuje produkty pochodzące od zwierząt nie poddanych ubojowi w celu spożycia przez ludzi – te składniki nie są wykorzystywane do produkcji karmy dla psów i kotów. Do grupy III zaliczają się surowce pochodzenia zwierzęcego pochodzące od zwierząt rzeźnych i dopuszczone do spożycia przez ludzi. Te produkty mogą być stosowane jako składnik karmy dla zwierząt domowych. Obowiązuje wiele norm prawnych i wytycznych dotyczących produkcji i bezpieczeństwa karm, które muszą być spełnione przez producentów. Wszystkie karmy produkowane przez Mars Inc. są nie tylko całkowicie bezpieczne, ale zgodnie z naszą filozofią „Tworzymy Lepszy Świat dla Zwierząt”.

Mit

Uważa się, że do produkcji karm dla zwierząt domowych wykorzystywane są martwe psy i koty.

Fakt

Jest to mit, ponieważ wykorzystywanie martwych psów i kotów w karmie dla zwierząt jest niezgodne z prawem i nieetyczne. Jest także całkowicie nieuzasadnione ekonomicznie. Produkcja karm dla psów i kotów podlega ścisłym regulacjom prawnym i jest kontrolowana przez właściwe urzędy (m.in. Inspekcję Weterynaryjną). Mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego stosowane w karmach dla psów i kotów są dopuszczone do spożycia także przez ludzi.

Czasem można się spotkać z pojawiająca się wśród właścicieli zwierząt plotką o wykorzystywaniu martwych psów i kotów do produkcji karm. Absolutnie nie jest to prawdą. Zastosowanie surowców niedozwolonych do produkcji karm byłoby nieetyczne i niezgodne z prawem. Do produkcji karm można wykorzystywać wyłącznie mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego pochodzące od zwierząt rzeźnych, które w trakcie uboju zostały dopuszczone do spożycia przez ludzi. W żadnym wypadku nie można stosować mięsa zwierząt towarzyszących. Poza tym niedopuszczalne prawnie i etycznie jest stosowanie w żywieniu danego gatunku zwierząt, produktów pochodzących od tego samego gatunku (kanibalizm). Założeniem firmy Mars Inc. jest tworzenie lepszego świata dla zwierząt, a naszym priorytetem jest ich zdrowie i bezpieczeństwo. Zatem oczywiste jest, że wszystkie produkowane przez nas karmy spełniają wszystkie normy prawne, dzięki czemu nasze produkty są bezpieczne i wysokiej jakości.

Mit

Czy w karmach gotowych znajduje się tylko 4% mięsa?

Fakt

Jest to mit, ponieważ w karmach dla psów i kotów mięsa i surowców pochodzenia zwierzecego znajduje się znacznie więcej niż 4 %. Karmy mokre zawierają zwykle około 60 % mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, a karmy suche około 20 % i więcej. Taka zawartość mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego zapewnia, że karma spełnia wszystkie wymogi kompletności i pełnowartościowości. Wartość 4% jest to minimalna zawartość określonego w deklaracji karmy składnika (np. wołowiny). Wynika to ze specyficznych wytycznych, dotyczących oznaczeń na etykiecie.

Firma Mars Inc. jest producentem pełnowartościowych i kompletnych karm dla zwierząt. Zarówno karmy suche jak i mokre zawierają na opakowaniach wiele informacji dotyczących składu i właściwości produktu. Etykietowanie karm podlega regulacjom prawnym, a dane umieszczone na opakowaniu dokładnie określają zawartość tego, z czego jest złożona karma. Zawiłości prawne związane z etykietowaniem mogą czasem prowadzić do nieporozumień na temat realnej zawartości mięsa w karmach. W mokrych karmach dla psów i kotów znajduje się od 30 do 60% mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego a w karmach suchych około 20%. Oznaczenie „min.4% wołowiny” na etykiecie karmy opisanej jako „z wołowiną”oznacza, że w danym produkcie znajduje się co najmniej 4% surowców wołowych, a poza tym karma może zawierać także inne rodzaje mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego w tym deklarowanego składnika (np. wołowiny). Podstawą receptury karm zazwyczaj jest mięso drobiowe lub wołowe, a pozostałe rodzaje mięs i produktów pochodzenia zwierzęcego są dodawane w celu uzyskania szerokiej gamy smaków produktów. Karma zawierająca jedynie 4% mięsa nie byłaby w stanie zaspokoić zapotrzebowania żywieniowego psów i kotów, a karmy produkowane przez Mars Inc. określane jako pełnoporcjowe spełniają aktualne normy żywieniowe, dostarczając zwierzętom wszystkich potrzebnych im składników odżywczych. Karmy gotowe są starannie komponowane tak, aby były kompletne i zbilansowane, a do ich produkcji wykorzystuje się różnego rodzaju mięsa i surowce pochodzenia zwierzęcego, a także dodatki witaminowo-mineralne. Karmy suche zawierają wysoko strawne zboża oraz suszone mięso lub mączki mięsno-kostne. Zboża i inne produkty pochodzenia roślinnego dostarczają wielu składników odżywczych (m. in węglowodanów i białek), a także są źródłem włókna pokarmowego , który warunkuje właściwą pracę jelit.

Mit

Czy cukier (sacharoza) zawarty w karmach szkodzi psom i kotom?

Fakt

Jest to mit, ponieważ niewielki dodatek cukru do niektórych rodzajów karm nie jest szkodliwy dla psów i kotów. Cukier w umiarkowanych ilościach jest całkowicie bezpiecznym składnikiem karmy dla zwierząt i nie wpływa negatywnie na ich zdrowie. Firma Mars na pierwszym miejscu stawia zdrowie i bezpieczeństwo zwierząt i nie stosuje w karmach substancji, które mogłyby wywierać jakikolwiek niekorzystny efekt.

Węglowodany (cukry) są to związki organiczne złożone z węgla, wodoru i tlenu. Dzielimy je na cukry proste (np. glukoza, fruktoza), dwucukry (np. sacharoza, maltoza, laktoza) oraz wielocukry, czyli polisacharydy (np. skrobia, glikogen). Węglowodany złożone jak np. skrobia są trawione przez enzymy trawienne, a węglowodany niestrawne, podlegające fermentacji bakteryjnej, nazywane są włóknem pokarmowym. Zwierzęta żywione na co dzień karmami gotowymi wytwarzanymi przez Mars Inc. otrzymują w nich minimalne ilości cukru dodawanego do karm mokrych jako naturalny kolorant w postaci karmelu. W trakcie procesu produkcyjnego dodany cukier wchodzi w reakcję z aminokwasami z białek i staje się niedostępny chemicznie dla zwierząt. Do niektórych karm cukier nie jest dodawany wcale. Część przekąsek i przysmaków zawiera niewielki dodatek sacharozy, pomagający utrzymać świeżość produktu. Jednakże w każdym przypadku zawartość cukru w produkcie jest bezpieczna i regulowana poprzez przepisy prawne określające maksymalne dopuszczalne zawartości tego składnika. Np. pies dużej rasy karmiony codziennie wyłącznie suchą karma Pedigree i kilkoma przysmakami Dentastix lub kilkoma ciastkami Biscrok nie otrzymuje w pokarmie żadnych dodanych cukrów w postaci sacharozy czy karmelu. Pies dostający 1-2 Schmackosy dziennie zjada około 4 gramów cukru ( 1 kostka cukru). Mały pies żywiony jedynie karmą mokrą Pedigree (puszki, saszetki) zjada w ciągu dnia maksymalnie 1 gram cukru ( około 1/3 kostki cukru)

U ludzi nadmierne spożycie cukrów może wpływać na rozwój próchnicy zębów. U psów i kotów najczęstszym problemem zdrowotnym dotyczącym jamy ustnej są choroby przyzębia, które nie są związane ze spożyciem cukru. Warto podkreślić, że choroby przyzębia występują także u dzikich psowatych i kotowatych zwierząt, które żywią się głównie upolowanymi zdobyczami i spożywają bardzo małe ilości węglowodanów. W odróżnieniu od ludzi, próchnica występuje u zwierząt domowych bardzo rzadko ze względu na odmienną strukturę zębów oraz pH śliny, które u kotów wynosi około 9, a u psów około 8.5, co pozwala na neutralizowanie kwasów, biorących udział w tworzeniu ubytków w zębach. Dodatkowo bakteria Streptococcus mutans będąca głównym patogenem powodującym próchnicę u ludzi jest u zwierząt dużo rzadziej izolowana. Około 1 na 400 zwierząt domowych cierpi z powodu cukrzycy (diabetes mellitus). Jest to przewlekła choroba metaboliczna spowodowana niedoborem insuliny (względnym lub bezwzględnym) charakteryzująca się zaburzeniami równowagi kwasowo-zasadowej, a także gospodarki węglowodanowej, tłuszczowej i białkowej. W przebiegu tej choroby dochodzi m.in.do wzrostu poziomu glukozy (cukru prostego) we krwi, jak również pojawia się ona w moczu. Stąd wzięła sie polska nazwa tej choroby- cukrzyca. U psów i kotów główne przyczyny cukrzycy to czynniki genetyczne, wiek oraz otyłość. Otyłość u psów i kotów jest z kolei spowodowana przez nadmierną podaż energii niezwiązanej jedynie z zawartością węglowodanów w diecie. Zatem to przekarmienie (każde, zarówno węglowodanowe, białkowe jak i tłuszczowe), a nie spożycie cukrów (węglowodanów np. skrobi) staje się przyczyną nadwagi i otyłości, może prowadzić do wystąpienia cukrzycy.

Mit

Czy koloranty dodawane do karm powodują nadpobudliwość u psów i kotów?

Fakt

Jest to mit, ponieważ koloranty dodawane do naszych karm są całkowicie bezpieczne. Wątpliwość dotycząca negatywnych efektów wywoływanych przez koloranty u zwierząt wynika z toczących się od lat dyskusji na temat wpływu dodatku kolorantów na nadpobudliwość u dzieci. Jednakże nie istnieją żadne dowody naukowe na to, aby koloranty powodowały nadpobudliwość u zwierząt domowych. Wszystkie koloranty, które stosujemy w naszych karmach są bezpieczne i zostały prawnie dopuszczone do spożycia przez ludzi i zwierzęta.

Firma Mars Inc. propaguje ideę lepszego świata dla zwierząt, a ich bezpieczeństwo i zdrowie są dla nas priorytetem. W związku z tym, nie stosujemy w karmach niczego, co mogłoby narazić zwierzęta na jakiekolwiek ryzyko i stanowić dla nich niebezpieczeństwo. Stosujemy surowce o wysokiej jakości podlegające restrykcyjnym normom dotyczących bezpieczeństwa. Koloranty są dodawane do niektórych naszych produktów, aby uzyskać konkretne cechy, które są czasem pożądane przez właścicieli. Od lat prowadzimy badania satysfakcji klientów we wszystkich krajach, gdzie sprzedawane są nasze karmy. Konsumenci w większości preferują, aby karmy, które podają swoim psom i kotom miały odpowiedni kolor. Jednocześnie w badaniach tych nigdy nie otrzymaliśmy sygnału, że u zwierząt karmionych naszymi produktami wystąpiły problemy z nadpobudliwością. Wszystkie koloranty, które dodajemy do naszych karm (naturalne i sztuczne) są całkowicie bezpieczne i zostały prawnie dopuszczone do spożycia zarówno przez ludzi jak i przez zwierzęta. Staramy się, by produkowane przez nas karmy dla psów i kotów spełniały jednocześnie restrykcyjne normy żywieniowe, gwarantując zwierzętom dostarczenie wszystkich potrzebnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach oraz by zaspokajały potrzeby estetyczne ich właścicieli. W naszych ośrodkach badawczych od wielu lat obserwujemy zwierzęta żywione codziennie produkowanymi przez nas karmami, pod kątem zdrowia, dobrego samopoczucia i zachowania. Nigdy u naszych podopiecznych psów i kotów nie zostały stwierdzone jakiekolwiek oznaki nadpobudliwości.

Mit

Czy koloranty dodawane do karm powodują nowotwory u psów i kotów?

Fakt

Jest to mit, ponieważ wszystkie koloranty, które są dodawane do niektórych naszych karm są bezpieczne i dopuszczone do spożycia zarówno przez ludzi jak i przez zwierzęta. Tego rodzaju podejrzenia wynikają z rozpowszechnionych, niepotwierdzonych lub nieprawidłowo interpretowanych informacji, dotyczących negatywnego wpływu kolorantów oraz innych dodatków żywieniowych oznaczanych symbolem „E”, na zdrowie. Tymczasem symbol „E” oznacza, że dana substancja została poddana badaniom i jest bezpieczna. Nie istnieją żadne dowody naukowe, które mogłyby stwierdzić, że właściwe stosowanie dopuszczonych do spożycia przez ludzi i zwierzęta kolorantów w produkcji karm dla zwierząt, wywołują choroby nowotworowe.

Do niektórych produkowanych przez nas karm dodawane są koloranty w celu uzyskania pożądanego koloru karmy. W części wytwarzanych przez Mars Inc. produktów stosowane są koloranty naturalne bądź sztuczne. Wszystkie te substancje są całkowicie bezpieczne i dopuszczone ścisłymi regulacjami prawnymi do spożycia przez ludzi i zwierzęta. Koloranty oznaczane są czasem symbolami E (np. karmel E150, naturalny karoten E160a, kurkumina E100 itp.) U części konsumentów oznaczenie „E” wywołuje nieuzasadniony niepokój. Oznakowanie „E” oznacza, że dana substancja została dokładnie przebadana, a jej zastosowanie w żywności jest całkowicie bezpieczne.

Nie istnieją żadne dowody na to, że koloranty mogłyby przyczyniać się do rozwoju choroby nowotworowej u zwierząt. Głównymi czynnikami ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby nowotworowej są u zwierząt:

  • wiek (im starsze zwierzę tym większe prawdopodobieństwo zachorowania),
  • płeć (np. nowotwory gruczołu mlekowego u samic, nowotwory prostaty u samców),
  • sterylizacja , a właściwie jej brak (np.ryzyko wystąpienia guzów gruczołu mlekowego u suk spada do wartości minimalnych u samic poddanych sterylizacji przed lub po pierwszej cieczce),
  • rasa (istnieją rasy predysponowane do konkretnych chorób nowotworowych ( np. nowotwory skóry częściej występują u bokserów, briardów i sznaucerów, a do nowotworów kości są predysponowane rasy duże i olbrzymie).

Czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu choroby nowotworowej u psów i kotów jest także narażenie ich na czynniki środowiskowe m.in. dym tytoniowy, spaliny samochodowe czy środki ochrony roślin (herbicydy). Żadne spośród bardzo licznych badań naukowych nie dowiodło jakiegokolwiek związku między spożywaniem w karmie kolorantów (zarówno naturalnych jak i sztucznych), a zwiększeniem ryzyka wystąpienia choroby nowotworowej u psów lub kotów. Warto również wspomnieć, że w dzisiejszych czasach zwierzęta domowe żyją coraz dłużej m.in. dzięki właściwemu odżywianiu i lepszej opiece, a zatem częstotliwość pojawiania się chorób nowotworowych rośnie wraz z przedłużającym się życiem naszych podopiecznych.

Mit

Czy w karmach gotowych znajdują się „wypełniacze”, czyli składniki bez żadnej funkcji odżywczej?

Fakt

Jest to mit, ponieważ każdy składnik znajdujący się w karmach gotowych dla psów i kotów spełnia określoną funkcję odżywczą lub zdrowotną i jest dodawany dla bezpieczeństwa produktu lub służy uzyskaniu konkretnej cechy karmy. Mylne przekonanie o stosowaniu tzw. „wypełniaczy” opiera się na opinii, że w trakcie produkcji karmy dodawane są surowce bez żadnej wartości odżywczej w celu zwiększenia jej objętości. Dodatkowo błędnie rozumiany termin „surowce pochodzenia zwierzęcego” prowadzi do powstania plotek o stosowaniu w karmach tych części zwierząt rzeźnych, które nie mają żadnej wartości odżywczej. Karmy gotowe dla psów i kotów produkowane przez Mars Inc. charakteryzują się optymalną strawnością, co możliwe jest tylko dzięki wykorzystaniu do ich produkcji składników wysokiej jakości. Z kolei włókno pokarmowe zawarte w naszych produktach wspiera prawidłowe działanie jelit i ma wpływ na właściwą jakość kału.

Wszystkie składniki produkowanych przez Mars Inc. karm dla psów i kotów odgrywają określoną rolę. Są źródłem białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów, lub zostały dodane dla zwiększenia bezpieczeństwa produktu oraz uzyskania pożądanych przez psy i koty lub ich właścicieli cech karmy np. smak czy kolor. Jednym ze składników karmy gotowej jest włókno pokarmowe. Jego funkcja zależy od rodzaju: włókno niefermentujące, które nie jest trawione np. celuloza reguluje pasaż jelitowy, tak aby odbywał się z właściwą prędkością, umożliwiając wchłonięcie niezbędnych składników z pokarmu, jednocześnie zapobiegając powstawaniu zaparć. Włókno fermentujące np. fruktooligosacharydy (FOS) wpływa na polepszenie zdrowia jelit dzięki dostarczaniu pożywienia bakteriom probiotycznym m.in. Bifidobacterium spp. czy Lactobacillus spp.Tego rodzaju włókno pokarmowe nosi nazwę prebiotyku. Prebiotyków nie należy mylić z probiotykami, czyli żywymi bakteriami zasiedlającymi przewód pokarmowy i zapewniającymi zdrowie jelit.

Karmy produkowane przez Mars Inc. są monitorowane m.in. poprzez badanie strawności, która jest miarą jakości pokarmu, czyli wskaźnikiem, czy dana karma jest dobra. Pełnoporcjowe karmy charakteryzują się najczęściej strawnością na poziomie około 80% suchej masy. Właściwa strawność umożliwia przyswojenie odpowiedniej ilości składników odżywczych. Badamy również kał psów i kotów żywionych naszymi produktami pod względem jego ilości i konsystencji. Jest to także doskonała miara jakości karmy.

Mit

Czy w karmach gotowych zawarte są substancje uzależniające?

Fakt

Jest to mit, ponieważ w karmach produkowanych przez Mars Inc. wykorzystywane są wyłącznie składniki dopuszczone prawnie do stosowania w produktach przeznaczonych dla psów i kotów. Filozofia firmy Mars opiera się na tworzeniu lepszego świata dla zwierząt, a ich dobro, zdrowie i bezpieczeństwo są priorytetowe. Zatem dodawanie jakichkolwiek substancji, które mogłyby zaszkodzić psom i kotom jest wykluczone, a wyżej wymieniony mit może wynikać z tego, że psy i koty bardzo chetnie zjadają produkowane przez Mars Inc. karmy, a czasami odmawiają jedzenia karm innych marek. Produkując karmy dla psów i kotów, bierzemy pod uwagę preferencje smakowe zwierząt i tworzymy receptury atrakcyjne dla zwierząt, co potwierdzamy w regularnie przeprowadzanych testach smakowitości. Nasza wiedza na temat preferencji smakowych jest oparta na dogłębnym zrozumieniu potrzeb zwierząt określonych w najnowszych badaniach naukowych.

Mars Inc. zajmuje się produkcją karm dla psów i kotów od ponad 70 lat. Przez cały czas udoskonalamy receptury naszych produktów, bazując na rozległej wiedzy dotyczącej potrzeb żywieniowych i preferencji smakowych psów i kotów. Doprowadziło to do powstania karm o wysokiej smakowitości, bardzo chętnie zjadanych przez zwierzęta. W naszych centrach badawczych wykonujemy rocznie setki badań atrakcyjności i smakowitości wytwarzanych przez nas karm. Dzięki licznym testom wiemy np., że koty uwielbiają wątróbkę, a psy jelita. Ustaliliśmy także tzw. profile metaboliczne składników pokarmowych pożądane przez psy i koty, z których dowiedzieliśmy się, że wybierają one pożywienie bogate w białko i tłuszcze o mniejszej zawartości węglowodanów, co jest w zgodzie z mięsożernością obu gatunków zwierząt. Dodatkowo mit o substancjach uzależniających może mieć związek z tym, że część psów i kotów odmawia jedzenia karm, których nie zna, tzw. neofobia ma uzasadnienie ewolucyjne. Zwierzęta, napotykając pokarm im znany, traktują go jako bezpieczny, smaczny i zdrowy, odmawiając jednocześnie zjadania produktów nieznanych, potencjalnie niebezpiecznych. Duża atrakcyjność naszych karm dla psów i kotów wynika zatem z ich smakowitości, jak również popularności na rynku, a wszystkie składniki wykorzystywane w naszych karmach są dopuszczone do stosowania w produktach dla psów i kotów, a także są zdrowe i bezpieczne, co również wynika bezpośrednio z filozofii firmy Mars.

Mit

Czy wysoka zawartość białka w karmach może powodować agresję u psów?

Fakt

Jest to mit, ponieważ zostało naukowo udowodnione, że zawartość białka w pokarmie nie wpływa w żaden sposób na wywołanie agresji u psów. To fałszywe stwierdzenie może wynikać z faktu, dotyczącego biochemii mózgu, że pewne aminokwasy, czyli elementy składowe białek powodują uwalnianie „uspokajających hormonów” (serotoniny), stąd wzięło się mylne przekonanie, że ponieważ pewne rodzaje pokarmu mają działanie uspokajające (co zostało potwierdzone badaniami) to inne składniki będą działały wręcz odwrotne. Dodatkowo na powstanie tego mitu wpływa popularna plotka, że podawanie psom surowego mięsa wzbudza w nich agresję. Należy pamiętać, że dieta psów jako zwierząt mięsożernych opiera się w głównej mierze na mięsie i surowcach pochodzenia zwierzęcego, czyli jest wysokobiałkowa. Nie wywiera to jednak żadnych negatywnych skutków na zdrowie i zachowanie zwierząt, stąd też nie istnieje maksymalny zalecany poziom białka w pokarmie dla psów.

Psy są zwierzętami względnie mięsożernymi. Oznacza to, że podstawą ich pokarmu jest mięso i są one przystosowane do spożywania diety wysokobiałkowej. Można to zaobserwować chociażby na przykładzie mleka suki karmiącej, które jest zdecydowanie bogatsze w białko niż mleko ludzkie, krowie, czy kozie. Dzikie psowate np. wilki zjadają głównie upolowane zdobycze, dla których średnia zawartość białka wynosi około 54%, co jest ilością dostępną również w karmach gotowych. Stwierdzono, że zawartość tryptofanu lub alfa-kazozepiny (bioaktywny peptyd wyizolowany z mleka, wykazującego działanie uspokajające, porównywalne z działaniem leków przeciwdepresyjnych). Z drugiej strony nie istnieje żadne naukowe powiązanie między ilością spożywanego w pokarmie białka, a występowaniem agresji u psów. Zostały przeprowadzone doświadczenia, w których dowiedziono, że zachowania agresywne u psów (dominacja i agresja terytorialna) nie zmieniały się po wprowadzeniu diety o niższej zawartości białka. W należących do firmy Mars centrach badawczych obserwujemy psy żywione naszymi karmami pod kątem zdrowia, zachowania i dobrego samopoczucia. Po wielu latach przyjmowania przez psy karm, o określonym poziomie białka nie został zaobserwowany jakikolwiek związek między białkiem pokarmowym a agresją u zwierząt. W wytycznych żywieniowych opracowanych przez FEDIAF (Europejską Federację Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych) i Naukową Radę Doradczą zrzeszającą wybitnych, niezależnych naukowców nie umieszczono u najwyższych dopuszczalnych zawartości białka w karmie dla psów i kotów. Gdyby istniały naukowe podstawy do twierdzenia, że wysoki poziom białka wywiera negatywny wpływ na zdrowie czy zachowanie psów, takie zawartości zostałyby określone. Minimalna zalecana prze FEDIAF zawartość białka w karmie dla psów dorosłych wynosi 45g/1000 kcal energii metabolicznej (co odpowiada 18g / 100g suchej masy), dla psów rosnących od 50-62,5g/1000 kcal energii metabolicznej w zależności od wieku (20-25g/100 g sm), a dla psów będących w okresie reprodukcji 62,5g/1000 kcal EM (25g/100g sm).

Mit

Czy wysoka zawartość białka w karmach powoduje choroby nerek?

Fakt

Jest to mit, ponieważ zostało naukowo udowodnione, że wysoka zawartość białka w diecie nie wywołuje chorób nerek. To niesłuszne twierdzenie wynikać może z tego, że diety lecznicze dla psów i kotów z niewydolnością nerek charakteryzują się między innymi ograniczonym poziomem białka. Psy i koty jako zwierzęta mięsożerne są fizjologicznie przystosowane do spożywania pokarmów, których podstawą jest mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego, czyli bogatych w białko. Normy żywieniowe wyznaczone przez FEDIAF (Europejską Federację Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych), bazujące na najnowszych badaniach naukowych, nie określają maksymalnego dopuszczalnego poziomu białka w pokarmie przeznaczonym dla zdrowych psów i kotów, a zalecają jedynie wartości minimalne, wynoszące dla dorosłych psów 45g/1000 kcal energii metabolicznej co odpowiada około 18g/100g suchej masy, a dla dorosłych kotów 62,5g/1000 kcal energii metabolicznej co odpowiada około 25g/ 100g suchej masy.

Psy są zwierzętami względnie, a koty bezwzględnie mięsożernymi. Ich dzicy pobratymcy żywią się przede wszystkim upolowanymi zdobyczami, czyli pokarmem bogatym w białko (w którym średnia zawartość białka wynosi ok. 54 %), a ubogim w węglowodany (do 10%). Psy i koty od urodzenia otrzymują pokarm bogaty w białko, gdyż zarówno mleko suki jak i kotki zawiera więcej białka niż mleko człowieka, mleko krowie czy kozie. Odzwierciedla to zarówno wysokie zapotrzebowanie na białko tych gatunków zwierząt, jak też ich metaboliczne przystosowanie do radzenia sobie z takim pokarmem. Nie istnieją żadne dowody na to, że dieta wysokobiałkowa może wywołać niewydolność nerek u zdrowych psów i kotów. Niski poziom białka w karmach leczniczych przeznaczonych dla zwierząt z niewydolnością nerek to tylko jeden z elementów diety, która dodatkowo charakteryzuje się zmodyfikowaną zawartością fosforu, sodu, witaminy D, witamin z grupy B, kwasów tłuszczowych omega-3 oraz włókna pokarmowego. Gdyby istniały jakiekolwiek dowody na to, że wysoki poziom białka w pokarmie może wywołać niewydolność nerek u psów i kotów, w normach żywieniowych zostałyby wyznaczone dopuszczalne poziomy maksymalne, które nie istnieją. FEDIAF podaje jedynie zalecane wartości minimalne białka w karmach. Karmy przeznaczone dla zdrowych psów i kotów produkowane przez Mars Inc. zawierają optymalne ilości wysokostrawnego białka zgodne z wytycznymi żywieniowymi FEDIAF, gwarantując zwierzętom zaspokojenie ich potrzeb na tę substancję odżywczą.

Mit

Czy sucha karma jest bardziej strawna niż karma mokra?

Fakt

Jest to mit, ponieważ zarówno karmy suche jak i mokre charakteryzują się podobną strawnością. Strawność karmy nie zależy od jej formatu (zawartości wody), lecz od rodzaju surowców i przebiegu procesów produkcyjnych, jakim podlegają.

Strawność karm jest jedną z miar jakości pokarmu i decyduje w dużej mierze o jego wartości odżywczej. Strawność karm zależy przede wszystkim od rodzaju składników oraz procesów jakim podlegają one w trakcie produkcji. Zarówno karmy mokre jak i suche podlegają procesom obróbki mechanicznej i termicznej, co w efekcie prowadzi do uzyskania właściwej strawności. Uważa się, że strawność pokarmu dla psów i kotów nie powinna być mniejsza niż 70%. Za optymalną strawność uznaje się wartości powyżej 80%. Wszystkie pokarmy o strawności powyżej 85% można określić jako wysokostrawne.

Karmy produkowane przez Mars Inc., zarówno suche jak i mokre, wytwarzane z wyselekcjonowanych składników, charakteryzują się takim samym, odpowiednio wysokim poziomem strawności, co umożliwia właściwe przyswojenie niezbędnych ilości substancji odżywczych. W ośrodkach badawczych Mars Inc. na całym świecie monitorowana jest strawność karm. Zarówno suche jak i mokre, poddawane są takim samym testom i potwierdzana jest odpowiednia strawność oraz kompletność żywieniowa.

Mit

Czy sucha karma powoduje choroby dolnych dróg moczowych u kotów?

Fakt

Jest to mit. Choroby dolnych dróg moczowych u kotów (FLUTD-feline lower urinary tract disease) były odnotowywane już w XIX wieku, czyli dużo wcześniej niż zaczęto produkować suchą karmę dla zwierząt. Problemów ze zdrowiem dolnych dróg moczowych mają wiele przyczyn, które obejmują między innymi zbyt małą podaż wody, nadmierne spożycie niektórych minerałów, otyłość czy stres. Zaburzenia te dotyczą od 1 do 8% populacji kotów.

Zdrowie i bezpieczeństwo zwierząt są, zgodnie z filozofią firmy, stawiane przez Mars Inc. na pierwszym miejscu i dlatego produkowane przez Mars Inc. suche karmy bazują na normach żywieniowych wyznaczonych przez FEDIAF (Europejską Federację Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych), które są corocznie aktualizowane zgodnie z najnowszą wiedzą naukową. Dzięki temu są całkowicie bezpieczne i nie wywołują chorób dróg moczowych u kotów.

Choroby dolnych dróg moczowych dotykają od 1 do 8% populacji kotów. Około 60% tych schorzeń stanowią tzw. idiopatyczne zapalenia pęcherza moczowego. Do czynników ryzyka chorób dolnych dróg moczowych u kotów należą m.in. stres, nadwaga, otyłość, nadmierne spożywanie niektórych minerałów np. magnezu, wapnia, czy fosforu, oraz zbyt mała ilość przyjmowanej wody oraz niska aktywnośc fizyczna. W ciągu ostatnich 20 lat wytyczne żywieniowe FEDIAF, na których bazują receptury karm gotowych, zostały dostosowane do najnowszej wiedzy dotyczącej bezpiecznych zawartości poszczególnych minerałów w odniesieniu do chorób dolnych dróg moczowych u kotów. Wszystkie karmy produkowane przez Mars Inc. spełniają te normy żywieniowe. Podstawowym wsparciem naukowym Mars Inc. jest centrum badawcze Waltham, które opublikowało wiele prac na temat możliwości wpływu diety na zapobieganie chorób dolnych dróg moczowych. Naukowcy z centrum Waltham dokładnie określili, które minerały są kluczowe dla utrzymania zdrowia dolnych dróg moczowych u kotów i jakie są ich optymalne poziomy w diecie dla tego gatunku zwierząt. Poza tym w badaniach tych zostały uwzględnione sposoby na zmaksymalizowanie objętości produkowanego moczu, tak aby drogi moczowe były regularnie przepłukiwane oraz czynniki dietetyczne wpływające na pH (odczyn) i ciężar właściwy moczu. Wszystkie te informacje są uwzględniane przez firmę Mars, podczas opracowywania receptur karm, tak aby były one bezpieczne dla zwierząt, również w kontekście zdrowia dróg moczowych.

Mit

Czy sucha karma jest szkodliwa dla zwierząt, gdyż zawiera zbyt dużo węglowodanów?

Fakt

Jest to mit, ponieważ badania naukowe wykazują, że węglowodany zawarte w karmach suchych są bezpieczne i dobrze tolerowane przez zwierzęta, a także stanowią łatwo przyswajalne źródło energii oraz dostarczają włókna pokarmowego koniecznego dla prawidłowego funkcjonowania jelit. Pełnoporcjowa sucha karma dla psów i kotów dostarcza im wszystkich potrzebnych składników odżywczych w prawidłowych ilościach i proporcjach. Nieprawdziwe przekonanie o szkodliwości węglowodanów zawartych w suchych karmach może wynikać z nieprawidłowej interpretacji faktu, że niektóre rodzaje węglowodanów np. laktozy (cukru mlecznego) mogą być źle tolerowane przez część psów i kotów. Dodatkowo istnieje powszechna, lecz nieuzasadniona opinia, że wykorzystywanie zbóż w diecie psów i kotów, czyli zwierząt mięsożernych, jest nienaturalne i niewskazane.

Receptury wszystkich karm, które produkuje firma Mars, w tym karm suchych, oparte są na normach żywieniowych wyznaczonych przez FEDIAF (Europejską Federację Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych). Wytyczne te określają precyzyjnie ilości i proporcje wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które powinny znaleźć się w karmie dla psów i kotów, aby zaspokoić ich specyficzne potrzeby żywieniowe. Psy i koty są zwierzętami mięsożernymi, co oznacza, że ich dieta jest oparta głównie na pokarmach pochodzenia zwierzęcego, ale dodatek węglowodanów jest dla nich korzystny, gdyż stanowią one źródło łatwo przyswajalnej energii oraz dostarczają włókna pokarmowego niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania jelit. W normach żywieniowych FEDIAF nie istnieją zalecane poziomy minimalne węglowodanów w karmach dla zdrowych psów. Jednak badania naukowe dotyczące wpływu poszczególnych rodzajów węglowodanów na zdrowie psów i kotów wykazują, że węglowodany zawarte w karmach suchych są dobrze tolerowane i nie wywołują niekorzystnych efektów zdrowotnych. Bezpieczeństwo zwierząt jest stawiane przez firmę Mars na pierwszym miejscu, co oznacza, że produkowane przez Mars Inc. karmy dla psów i kotów nie zawierają żadnych substancji, które mogłyby negatywnie wpływać na ich zdrowie.

Jednym z powszechnych, ale nieprawdziwych stwierdzeń jest to, że węglowodany zawarte w karmie mogą być przyczyną otyłości i cukrzycy. Jednakże nie znalazło to żadnego potwierdzenia w licznych badaniach naukowych. Otyłość jest spowodowana przede wszystkim przez nadmierną podaż energii niezależnie od ilości węglowodanów w karmie. Z kolei cukrzyca (diabetes mellitus) to przewlekła choroba metaboliczna, charakteryzująca się zaburzeniem równowagi kwasowo-zasadowej, a także gospodarki węglowodanowej, tłuszczowej i białkowej, co spowodowane jest względnym lub bezwzględnym niedoborem insuliny (hormonu produkowanego przez trzustkę). W przebiegu tej choroby dochodzi m.in. do wzrostu poziomu glukozy (cukru prostego) we krwi, jak również pojawia się ona w moczu. Stąd wzięła się polska nazwa tej choroby - cukrzyca. U psów i kotów główne przyczyny cukrzycy to czynniki genetyczne, wiek oraz otyłość. Nie stwierdzono żadnego związku między występowaniem cukrzycy u psów i kotów a zawartością węglowodanów w diecie.

  • Odpowiednia karma dla twojego pupila!

    Najwyżej jakości składniki w karmie mokrej Pedigree zapewniają psu pełnowartościowy posiłek.

  • CZY JESTEŚ GOTOWY NA POSIADANIE PSA?

    Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem do swojego domu psa- przemyśl dokładnie tę decyzję.