PEDIGREE PL
Szukaj
Higiena Zębów Psa

Przetrwałe zęby mleczne u psa - co należy zrobić?

PED_SmallDog_5-detail.png

Spis treści:

  1. Czym są przetrwałe zęby u psa?
  2. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wymiany zębów?
  3. Podwójne zęby u psa - jakie rasy są na to narażone?
  4. Co zrobić z podwójnym uzębieniem?
  5. Co się stanie, jeśli podwójne uzębienie nie zostanie usunięte?
  6. Czego nie należy robić w razie podwójnego uzębienia?
  7. Jakie jeszcze problemy z uzębieniem może mieć Twój pies?

Czym są przetrwałe zęby u psa?

Przetrwałe zęby u psa to tak naprawdę problem podwójnego uzębienia. W jamie ustnej zwierzęcia nierzadko występują np. dwa sąsiadujące ze sobą kły. W praktyce oznacza to, że w momencie wyrastania zęba stałego, jego mleczny odpowiednik nie wypadł i pozostał na swoim miejscu. Konieczna jest wówczas reakcja ze strony opiekuna, aby nie doszło do deformacji zgryzu pupila i/lub towarzyszących jej dolegliwości bólowych. Należy pamiętać, że omawiane schorzenie może pojawić się zarówno przy wyrastaniu siekaczy, jak i kłów czy przedtrzonowców.

Warto zaznaczyć, że podwójne zęby u psa mogą pojawić się, kiedy zwierzę jest młode, czyli na etapie wymiany uzębienia. Szczenię przychodzi na świat bez zębów, gdyż na tym etapie życia nie są mu one potrzebne- żywi się wyłącznie mlekiem matki. Jako pierwsze pojawiają się zęby mleczne, które następnie wypadają i zaczynają rosnąć zęby stałe. Kiedy to się dzieje? Po 3-4 tygodniach życia szczenięcia na dziąsłach zauważysz białawe “plamki”. Oznacza to, że  zaczynają wyrastać “mleczaki”, które są ostre i znajdują się blisko siebie. Na pewno odczujesz to podczas zabawy lub przy próbach podgryzania Twoich dłoni przez młode i energiczne zwierzę. Jako pierwsze pojawiają się siekacze (około 3. lub 4. tygodnia życia), następnie kły (około 5. tygodnia), a na końcu przedtrzonowce (od około 6. do nawet 9. tygodnia życia). Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twojemu zwierzęciu wyrosło całe uzębienie mleczne, możesz policzyć jego zęby. Łącznie Twój pies powinien mieć ich 28. 

Całkowita wymiana zębów następuje między 3. a 7. miesiącem życia psa. W tym czasie Twój pupil może gubić mleczaki – np. podczas jedzenia czy zabawy. Często zdarza się, że taki ząb zostaje przez przypadek połknięty. Szczenię powinno jednak poradzić sobie z tym samodzielnie, dlatego nie musisz denerwować się i od razu zabierać pupila do lekarza weterynarii, jeśli nie zauważysz zmian w jego zachowaniu. Wymiana zębów jest także jednoznaczna z pojawieniem się lekkiego krwawienia dziąseł, co jest zupełnie normalne. Wyrzynanie się stałego uzębienia może być nieprzyjemne, ale nie jest aż tak bolesne, jak u ludzi. Możesz zauważyć, że Twój czworonożny przyjaciel chętniej podgryza swoje zabawki.  Prawidłowo postępujący proces polega na ucisku stałego zęba na korzeń mlecznego, w wyniku czego ten drugi naturalnie wypada. Dorosły pies powinien mieć 42 zęby stałe: 22 w górnej szczęce oraz 20 w żuchwie. Jeśli zauważysz, że ma ich więcej – może to oznaczać problem przetrwałych zębów mlecznych. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wymiany zębów?

Tak jak wspominaliśmy, wymiana zębów u psa rozpoczyna się pomiędzy 3. a 4. miesiącem życia. Cały proces powinien zakończyć się w okolicach 7. lub 9. miesiąca. Wtedy ze szczególną uwagą należy kontrolować zgryz swojego pupila, aby nie doszło do problemów w przyszłości. Kolejność wypadania zębów jest taka sama, jak w przypadku ich wzrostu: najpierw siekacze, potem kły, a następnie przedtrzonowce. Zęby trzonowe wyrzynają się wyłącznie jako stałe uzębienie, ponieważ miejsce na nie pojawia się dopiero wówczas, gdy szczęki szczenięcia urosną. Zwróć uwagę, czy u Twojego pupila na pewno pojawiły się wszystkie zęby mleczne. Skontroluj także, czy jego zęby stałe rosną prosto. Jeśli tylko zauważysz jakieś nieprawidłowości, takie jak podwójne zęby u psa, koniecznie zgłoś się do lekarza weterynarii. Kontrolę stomatologiczną powinno się przeprowadzać również profilaktycznie, np. w czasie wykonywania szczepień czy innych zabiegów.

Podwójne zęby u psa - jakie rasy są na to narażone?

Podwójne kły u psa pojawiają się nawet u około 15% populacji, jednak nie jest to schorzenie, z którym nie można sobie poradzić. Zdarza się, że u czworonoga występuje pojedynczy mleczny ząb, niekiedy natomiast problem jest bardziej złożony. Wtedy w jamie ustnej pupila możesz zauważyć kilka, a nawet kilkanaście przetrwałych “mleczaków”. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie stanu uzębienia swojego pupila, aby jego zgryz rozwinął się prawidłowo. 

Co ciekawe, omawiany problem dotyczy najczęściej ras miniaturowych i małych, takich jak Yorkshire terrier, chihuahua, owczarek szetlandzki czy maltańczyk. Przetrwałe zęby mleczne mogą jednak wystąpić również u większych psów. 

Co zrobić z podwójnym uzębieniem?

Jeśli tylko zauważysz podwójne zęby u psa, jak najszybciej wybierz się z nim do lekarza weterynarii, który zbada uzębienie, a jeśli uzna, że nie ma możliwości samoistnego wypadnięcia “mleczaków”, skieruje czworonoga na zabieg ich usunięcia. Zazwyczaj, jeśli pojawiły się już zęby stałe, szanse na wypadnięcie przetrwałych zębów mlecznych są niewielkie. Dlaczego trzeba zgłosić się do lekarza weterynarii? Przede wszystkim, jeśli zrobisz to odpowiednio szybko, istnieje możliwość, że zęby stałe wrócą na swoje miejsce. To z kolei będzie miało wpływ na prawidłowy zgryz Twojego pupila. 

Zastanawiasz się, jak wygląda usuwanie “mleczaków”, które powinny wcześniej wypaść? Na samym początku lekarz weterynarii obejrzy Twoje zwierzę oraz przeprowadzi dodatkowe testy (np. zdjęcie RTG, badania krwi). W dniu zabiegu zwierzę otrzyma znieczulenie ogólne, a następnie jego przetrwałe zęby zostaną usunięte przy użyciu specjalnych narzędzi stomatologicznych. Dalsze zalecenia lekarza co do postępowania pozabiegowego będą zależały od konkretnego przypadku. Zazwyczaj młode psy szybko się regenerują i już na drugi dzień mogą jeść swój ulubiony pokarm. Mimo wszystko, warto przygotować pożywienie w  miękkiej i łatwo przyswajalnej formie - np. ulubione jedzenie PedigreeⓇ z saszetki. Wszystko to podniesie komfort Twojego czworonożnego przyjaciela w czasie rekonwalescencji.

Warto zaznaczyć, że wszystkie “mleczaki”, niezależnie od wielkości czy rasy psa, powinny zostać usunięte w odpowiednim czasie. Jeśli nie wypadną same, konieczna będzie pomoc lekarza weterynarii. Zęby mleczne są mniej trwałe od stałych, mogą zatem kruszyć się i łamać. To z kolei jest nieprzyjemne dla Twojego pupila, ponieważ powstałe w ten sposób “kikuty” mogą kaleczyć jego dziąsła i policzki. Koniecznie kontroluj także moment, w którym ząb stały pojawi się obok mlecznego. Kiedy np. dwa kły się ze sobą stykają, w niewielkiej przerwie pomiędzy nimi mogą osadzać się np. resztki jedzenia, co sprzyja rozwojowi bakterii.

Co się stanie, jeśli podwójne uzębienie nie zostanie usunięte?

Przetrwałe zęby mleczne u psa powinny zostać usunięte, ponieważ ich obecność może spowodować, że stałe uzębienie będzie rosnąć pod złym kątem lub w niewłaściwym miejscu. Nie chodzi tu tylko o walory estetyczne, ale także o różnorodne dolegliwości, które w takiej sytuacji mogą się pojawiać, np. ból dziąseł, w które wbija się ząb, czy nawet kłopoty z pobieraniem pokarmu. Przetrwałe “mleczaki” mogą powodować pogłębiające się wady zgryzu. Te z kolei trzeba eliminować pod czujnym okiem lekarza weterynarii. Pies może mieć problemy z gryzieniem i rozdrabnianiem pokarmu, co sprzyja dodatkowym zaburzeniom, np. w obrębie żołądka czy jelit. Na mocno stłoczonych zębach szybciej pojawia się również kamień nazębny, co prowadzi do zapalenia przyzębia. Właśnie dlatego tak ważne są regularne kontrole dentystyczne u lekarza weterynarii oraz codzienna domowa higiena jamy ustnej czworonoga (mycie psich zębów).

Problem przetrwałych zębów u psa może być także niepokojący dla opiekunów ras wystawowych. Jeśli “mleczaki” zostaną usunięte zbyt późno i uzębienie stałe nie będzie osadzone na właściwym miejscu, może to być przyczyną dyskwalifikacji na wystawach. 

Czego nie należy robić w razie podwójnego uzębienia?

Najważniejsze jest to, aby nie panikować! Konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Nie wolno ingerować w uzębienie samodzielnie, nawet jeśli przetrwały ząb się rusza. Zabieg powinien zostać przeprowadzony przez specjalistę, aby nie doprowadzić do dodatkowego bólu i uszkodzeń w obrębie jamy ustnej psa.

Jakie jeszcze problemy z uzębieniem może mieć Twój pies?

Zupełną odwrotnością podwójnego uzębienia jest brak zębów stałych. Kiedy one się nie pojawiają, mleczaki pozostają na swoim miejscu, ponieważ nie są wypychane. W takiej sytuacji także należy zgłosić się do lekarza weterynarii, aby wykonać kontrolne RTG. 

Kolejnym problemem, jaki może się pojawić u Twojego pupila, jest przypadkowa utrata zęba, która może nastąpić np. wskutek wypadku czy gryzienia czegoś zbyt twardego np. kości (m.in. dlatego nie należy ich podawać psom). W takiej sytuacji trzeba niezwłocznie zjawić się u lekarza weterynarii, aby sprawdzić, czy da się wyleczyć złamany ząb, czy też konieczne będzie jego usunięcie. 

Dobrą praktyką jest stosowanie działań zapobiegawczych. Systematycznie- najlepiej codziennie- myj zęby swojego pupila specjalną szczoteczką, którą możesz kupić w sklepie zoologicznym lub przychodni weterynaryjnej. Pamiętaj również, by używać pasty przeznaczonej dla zwierząt. Poza tym stosuj odpowiednią dietę: sucha karma sprzyja usuwaniu płytki nazębnej, a co za tym idzie – wspiera zdrowie zębów i dziąseł czworonoga. Przykładem optymalnego gotowego jedzenia dla zwierząt jest PEDIGREE® Vital Protection z wołowiną i drobiem dla dorosłych psów. Dietę warto uzupełnić także o specjalne przysmaki dentystyczne, które zmniejszają ryzyko tworzenia się kamienia nazębnego.

 
Pedigree imagery
Kup online