PEDIGREE PL
Szukaj
Higiena Zębów Psa

Czyszczenie zębów u psa – dlaczego jest takie ważne?

Toy-Poodle-Health-Risks_3.jpg

Dbanie o higienę jamy ustnej jest ważnym elementem codziennej rutyny zarówno u zwierząt, jak i u ludzi.  Choć zęby naszych pupili są zdecydowanie bardziej wytrzymałe od naszych, mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem czynników mechanicznych, jak również chemicznych. Zbierająca się na szkliwie płytka nazębna, widoczna w postaci osadu o żółtym lub brązowym zabarwieniu, jest stosunkowo łatwa do usunięcia domowymi sposobami. Jeśli jednak zaniedbamy codzienne mycie zębów u psa, płytka nazębna może ulec mineralizacji, przekształcając się w niebezpieczny kamień nazębny. Stanowi on doskonałe środowisko do rozwoju drobnoustrojów, a konsekwencją jego narastania może być m.in. rozległy stan zapalny dziąseł lub nawet paradontoza. Jak przebiega prawidłowe czyszczenie zębów u psa? W jakich sytuacjach domowe sposoby są wystarczające, a kiedy warto udać się do specjalisty? Ile kosztuje czyszczenie zębów u psa w gabinecie weterynaryjnym? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne pytania, zapoznaj się z poniższym artykułem.

 

Spis treści:

  1. Czyszczenie zębów u psa pod narkozą – jak przebiega i ile kosztuje zabieg w gabinecie weterynaryjnym?
  2. Czyszczenie zębów u psa bez narkozy – jak czyścić psu zęby w zaciszu domowym?

 

Czyszczenie zębów u psa pod narkozą – jak przebiega i ile kosztuje zabieg w gabinecie weterynaryjnym?

Czyszczenie zębów psa u weterynarza odbywa się przy użyciu znieczulenia ogólnego. Procedura polega na usunięciu kamienia nazębnego pokrywającego szkliwo, a także dokładnym wyczyszczeniu powierzchni zębów i przestrzeni międzyzębowych. Usuwanie osadu (tzw. skaling) odbywa się współcześnie przy użyciu nowoczesnych skanerów, które umożliwiają czyszczenie zębów ultradźwiękami u psa. Poddanie pupila narkozie jest konieczne z dwóch powodów. Po pierwsze pozwala na zapewnienie psu komfortu psychicznego, ponieważ manewrowanie w obrębie jamy ustnej dla większości czworonogów jest bardzo stresującym i czasem bolesnym doświadczeniem. Po drugie umożliwia to swobodną pracę lekarzowi weterynarii. Przestraszone dotykiem lub dźwiękiem wydawanym przez skaler zwierzę mogłoby wyrywać się, uciekać lub reagować agresją, zwłaszcza będąc poddawane stresującym czynnikom przez dłuższy czas. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut, ponieważ w jego trakcie wykonuje się mycie każdego zęba u psa pojedynczo. Oprócz tego standardową praktyką jest także czyszczenie kieszonek dziąsłowych. Niekiedy lekarz weterynarii decyduje też o usunięciu zębów, których nie da się już uratować.

 

W przypadku profesjonalnego czyszczenia zębów u psa cena zabiegu jest zwykle uzależniona od kilku czynników:

  • rasa (wielkość) psa,
  • ilość kamienia nazębnego/ stan jamy ustnej,
  • miejsca wykonania usługi.

 

Czyszczenie zębów u małego psa technicznie nie różni się od czyszczenia zębów u dużego psa, jednak zazwyczaj trwa nieco krócej. W Polsce cena skalingu na ogół waha się w granicach od 100 do 400 zł. Rekomendowana częstotliwość wykonywania zabiegu to jedna sesja na 12 miesięcy, przy czym warto pamiętać również o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie weterynaryjnym i codziennym szczotkowaniu zębów ulubieńca.


Czyszczenie zębów u psa bez narkozy – jak czyścić psu zęby w zaciszu domowym?

W jamie ustnej naszego czworonoga, podobnie jak u ludzi, znajdują się miliardy bakterii. Reagują one ze spożywanym pokarmem, w wyniku czego na zębach osadzają się zanieczyszczenia. Aby uniknąć odkładania się płytki nazębnej, która ma potencjał do zmineralizowania się w kamień nazębny, należy regularnie czyścić uzębienie zwierzęcia.

 

Aby ułatwić opiekunom czyszczenie zębów u psa, Pedigree® przygotowało bogatą ofertę karm uzupełniających- w tym przekąsek dentystycznych, takich jak Pedigree® DentaStix. Zaletami tego typu rozwiązań są m.in.:

  • usuwanie płytki nazębnej,
  • stymulowanie ukrwienia dziąseł,
  • wspieranie zdrowia zębów i dziąseł,
  • zmniejszenie przyrostu kamienia nazębnego.

 

Dodatkowo podanie przysmaków dla psów jest doskonałym sposobem na nagrodzenie go za dobre zachowanie w domu lub podczas treningu. W ten sposób zapewniamy naszemu podopiecznemu upragnioną przez niego przyjemność żucia i gryzienia smakołyków.

 

Oprócz karm uzupełniających w formie wspomnianych już psich przysmaków warto korzystać też z możliwości, jakie dają suche karmy pełnoporcjowe. Karmy suche, w odróżnieniu od karm mokrych, mają twardą i chropowatą strukturę, a ich gryzienie stanowi dla psa doskonały sposób na redukcję osadzającej się na szkliwie płytki nazębnej. Instytut Nauki o Zwierzętach Waltham zaleca, aby dieta naszych czworonożnych przyjaciół składała się z karmy suchej i mokrej w proporcji 1:1 pod względem masy spożywanych produktów.

 

Skutecznym sposobem na czyszczenie zębów u psa jest szczotkowanie, które można wspomagać poprzez stosowanie specjalnego gryzaka stomatologicznego. Alternatywę stanowią czyściki z mikrofibry zawierające jony srebra, które ograniczają rozwój bakterii w jamie ustnej. Jeśli zastanawiasz się, czym czyścić zęby psa, pamiętaj, aby korzystać z produktów specjalnie opracowanych dla psów – szczoteczek i preparatów, takich jak żele czy pasty. Dzięki prawidłowej profilaktyce sprzyjasz zdrowiu swojego ulubieńca. Warto wykorzystać moment, w którym jesteśmy sam na sam ze swoim czworonogiem, aby zacieśnić z nim więzi i zbliżyć się do niego emocjonalnie. Wspólne rytuały sprawiają, że pogłębiamy wzajemne zaufanie. Czynność, która początkowo może wydawać się nieprzyjemna, z czasem (po przyzwyczajeniu) stanie się czymś naturalnym, a nawet nabierze szczególnego znaczenia dla Ciebie i Twojego psa!

 
Pedigree imagery
Kup online