PEDIGREE PL
Szukaj
Zachowanie Psa

Smutny pies – o czym może świadczyć apatia u psa?

Common-Diseases-Loss-of-Appetite_3.jpg

Gorszy dzień może przytrafić się nie tylko człowiekowi, ale również psu. Zdarza się, że zwierzę jest mniej aktywne, osowiałe, a nawet smutne. Nie ma apetytu i nie przekonują go nawet ulubione smakołyki. Co jednak robić, gdy trwa to dłużej niż jeden dzień? Jakie mogą być przyczyny apatii u psa oraz co możemy z tym zrobić?

Spis treści:

  1. Przyczyny apatii u psa
  2. Co zrobić, jeśli pies jest smutny?
  3. Kiedy należy wybrać się do lekarza weterynarii?

Przyczyny apatii u psa

Osowiałość czworonoga może być spowodowana niezaspokojeniem jego potrzeb behawioralnych. W przypadku psów należą do nich przede wszystkim:

  • optymalne żywienie;
  • odpoczynek (sen);
  • poczucie bezpieczeństwa;
  • pielęgnacja;
  • aktywność fizyczna;
  • aktywność umysłowa.

Jeżeli wymienione wyżej potrzeby są zaspokojone, a zwierzę jest apatyczne przez dłuższy czas, należy wybrać się z nim do lekarza weterynarii w celu upewnienia się, że pupil nie jest chory.

Apatia u psa może być też spowodowana nagłą zmianą, np. pojawieniem się nowego członka w rodzinie – zarówno dziecka, jak i innego zwierzęcia. Pies, któremu będziemy poświęcać mniej uwagi, poczuje się zagrożony, co przyczyni się do obniżenia jego nastroju. Smutek u psa może być również spowodowany przeprowadzką. My sami też potrzebujemy czasu, by przyzwyczaić się do nowego miejsca zamieszkania, a co dopiero pies, dla którego jest to nagła i gwałtowna zmiana. 

Bardzo często pies jest smutny również z powodu braku ruchu. Wysiłek fizyczny to świetny sposób na poprawę humoru zarówno człowieka, jak i zwierzęcia. Regularne spacery i zabawy zapobiegają apatii u psa. Do przyczyn smutku psa zaliczamy także śmierć lub utratę towarzysza – człowieka lub zwierzęcia. Psy również budują więzi i przyzwyczajają się do obecności ludzi i zwierząt. Strata może naprawdę źle wpłynąć na zwierzę, może nawet doprowadzić do przewlekłej depresji. 

Przyczyną apatii u psa może być również samotność. Jeśli zwierzę spędza większość czasu w samotności, najprawdopodobniej odbije się to na jego psychice. Pamiętajmy, że każdy pies ma inny charakter i potrzeby, może więc mniej lub bardziej potrzebować obecności swojego opiekuna. Apatia u psa bywa również spowodowana chorobą, wówczas należy czym prędzej skonsultować się z lekarzem weterynarii wdrożyć odpowiednią terapię. Często mówi się również o smutnych psach po kastracji, jednak prawda jest taka, że zabieg ten nie jest przyczyną smutku. Jeśli będziemy prawidłowo żywić i dbać o zwierzę, taki problem nie powinien mieć miejsca.

Co zrobić, jeśli pies jest smutny?

Smutny pies potrzebuje przede wszystkim wsparcia od swojego opiekuna. Jeśli więc zauważamy zmiany w zachowaniu zwierzęcia, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy jego potrzeby behawioralne są w pełni zaspokojone. Warto zacząć spędzać z nim więcej czasu, a także zapewniać więcej atrakcji, takich jak zabawy czy spacery z psem. Możemy zainwestować w nowe, ciekawe zabawki, a także zacząć uczyć psa sztuczek czy zabierać go na szkolenia. Jeśli gdzieś wychodzimy, nie zostawiajmy zwierzęcia samego. Poprośmy kogoś bliskiego, by się nim zaopiekował. 

Jeśli pies jest osowiały z powodu przeprowadzki, powinniśmy dać mu czas na adaptację. Jest to w zupełności normalne, że nowe miejsce go przytłacza. Jedyne, co możemy robić to spędzać więcej czasu ze zwierzęciem oraz okazywać mu czułość i miłość. 

Zanim zaczniemy szukać przyczyn smutku u lekarza weterynarii, powinniśmy się zastanowić, czy zwierzę ma zapewnione odpowiednie warunki. Zwróćmy uwagę na pokarm, którym karmimy psa, liczbę spacerów oraz czas, który mu poświęcamy. Zastanówmy się, czy w ostatnim czasie nie doszło do żadnej stresowej sytuacji u psa? Warto udać się do lekarza weterynarii, aby zwierzę zostało zbadane. Pamiętajmy, że nasz pupil może być smutny nie tylko ze względu na przewlekłą chorobę, ale także chwilowe, złe samopoczucie. Gorszy dzień może przytrafić się nie tylko człowiekowi, ale psu również. Jeśli pies jest smutny i nie chce jeść, możliwe, że cierpi na depresję. Wówczas konieczne jest podjęcie poważniejszych kroków, przede wszystkim zasięgnięcie porady lekarza weterynarii. 

Kiedy należy wybrać się do lekarza weterynarii?

Dlaczego pies nie chce jeść i jest apatyczny? To często zadawane pytanie. Opiekun powinien obserwować osowiałego psa i zwracać uwagę na każdą zmianę w jego zachowaniu. W przypadku, gdy apatia jest jedynym widocznym przejawem złego samopoczucia pupila, należy w pierwszej kolejności zastanowić się, czy jego potrzeby behawioralne są w pełni zaspokojone. Jeżeli analizując to zagadnienie nie zauważymy żadnych braków, warto udać się do lekarza weterynarii (w celu wykluczenia potencjalnych chorób) oraz do behawiorysty. Zwierzę może nie tylko czuć się samotne, ale także mieć zwyczajnie gorszy dzień. Ważne, by opiekun spędzał z nim czas i obserwował jego zachowanie. Jeśli pies jest smutny przez stratę kogoś bliskiego, specjalista doradzi nam, jak możemy mu pomóc. W niektórych przypadkach pupil może mieć stwierdzoną depresję. Jeśli wszelkie próby zachęcenia go do zabawy i poprawienia mu humoru nie działają, konieczne może okazać się wprowadzenie leczenia farmakologicznego. Depresja u psa jest poważną chorobą i nie powinniśmy jej lekceważyć.

Jeśli pies nie chce jeść i jest osowiały przez kilka dni, wówczas warto wybrać się do lekarza weterynarii. Wykona on podstawowe badania oraz przeprowadzi wywiad z opiekunem, a następnie stwierdzi, czy warto wykonać dodatkowe testy. Do wizyty u lekarza weterynarii powinna skłonić nas także każda niepokojąca zmiana stanu zwierzęcia. Mowa tu o wymiotach, biegunce, zbyt wysokiej bądź zbyt niskiej temperaturze ciała. Takie objawy nigdy nie powinny być lekceważone i należy je niezwłocznie skonsultować. W większości wypadków jednak smutny pies potrzebuje po prostu nieco więcej czułości i uwagi z naszej strony. Jako kochający opiekunowie z pewnością chętnie zapewnimy mu takie bodźce!

Pedigree imagery
Kup online