PEDIGREE PL
Szukaj
Opieka nad Szczeniakiem

Zabawy ze szczeniakiem - pomysły na wspólne zabawy

Protecting-Your-Dogs-Paws_6.jpg

Pojawienie się szczeniaka w domu wnosi wiele pozytywnej energii.  Nowy członek rodziny potrzebuje uwagi opiekunów i czasu spędzanego z nimi. Jednym z ważnych elementów dnia jest zabawa ze szczeniakiem. To przyjemna forma spędzania czasu, ale nie tylko. Zwierzę przy tym rozwija wiele umiejętności. Sprawdź, jakie zabawy ze szczeniakiem warto wprowadzić w plan dnia. 

Spis treści:

  1. Zabawy ze szczeniakiem w domu - dlaczego warto?
  2. Zabawy ze szczeniakiem w domu - zabawy z chowaniem
  3. Zabawy ze szczeniakiem - naśladowanie opiekuna
  4. Jakie są aktywne zabawy dla szczeniaków?
  5. Zabawa ze szczeniaczkiem na dworze

Zabawy ze szczeniakiem w domu - dlaczego warto?

Zabawy ze szczeniakiem to nie tylko przyjemna forma spędzania wolnego czasu. Owszem, jest to rozrywka zarówno dla Twojego pupila, jak i dla Ciebie, jako opiekuna. Jeśli odpowiednio dobierzesz formę aktywności, będziesz mógł także rozwijać nowe zdolności młodego czworonoga. Wyćwiczy on sobie pewne zachowania, które mogą okazać się przydatne w późniejszym etapie życia. Tak jak w początkowym etapie szczenię obserwuje swoją matkę i rodzeństwo, a później naśladuje ich zachowania, tak samo w przypadku zabaw, będzie wykorzystywał nabyte zdolności w dorosłym życiu.

Przede wszystkim, zabawy ze szczeniakiem to ruch dla czworonoga. Zabawy, które polegają na bieganiu, zmienianiu pozycji ciała, wierzganiu czy ściganiu się, pozwalają na rozwój. W ten sposób zwierzęta mogą rozładować swoje napięcie i budować pozytywną relację  z opiekunem. Gdy psy bawią się z innymi zwierzętami, nabywają również kompetencji społecznych. 

Zabawy szczeniaków rozwijają też ich umysł i zaspokajają potrzeby, które wynikają z instynktów. Pozwalają na rozwój spostrzegawczości oraz sprytu. Takie umiejętności przydadzą się w dalszym życiu. Zabawy dla szczeniaków powinny być dopasowane do ich wieku oraz możliwości ruchowych, a także do predyspozycji danej rasy (np. psy gończe są wręcz stworzone do poszukiwania schowanych przysmaków, a charty uwielbiają się ścigać). Warto też je urozmaicać i prowadzić je nie tylko w domu, ale również na zewnątrz.

Zabawy ze szczeniakiem w domu – zabawy z chowaniem 

Bardzo prostą zabawą ze szczeniakiem jest ukrywanie smakołyków. U zwierzęcia zostaje wówczas pobudzony zmysł węchu, którego używanie jest kluczowe dla dobrego samopoczucia pupila. Kuszący zapach przysmaków, które są schowane w trudno dostępnych miejscach, prowokuje węszenie i fantastyczną zabawę. Tego typu aktywność możesz zapewnić czworonogowi nawet w małym mieszkaniu. Pamiętaj jednak o tym, że zbyt duża liczba przysmaków dla psa nie jest wskazana. Przekąski powinny dostarczać maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. 

Podobną zabawą jest ukrywanie ulubionych zabawek Twojego pupila. Najpierw je pokaż, a następnie schowaj w nieoczywistym miejscu. Najlepiej, aby przestrzeń była ograniczona np. do kanapy. Twój czworonożny przyjaciel będzie musiał wytężyć swoje zmysły, skupić się i wykazać odrobinę sprytu. Istotna jest tu także koncentracja i upartość w dążeniu do celu. Pamiętaj o tym, aby nagrodzić swojego pupila za znalezienie zabawki np. chwilą pieszczot. 

Drugim pomysłem na chowanie zabawek lub smakołyków jest wykorzystanie do tego celu dwóch pudełek o takich samych wymiarach. Pamiętaj o bezpieczeństwie swojego czworonoga i wybierz takie materiały, które nie okażą się drażniące przy dotyku. Pod jednym z pudełek ukryj cenny dla Twojego pupila przedmiot. Musi on wykazać się sprytem, aby znaleźć smakołyk lub zabawkę. Jak wskaże Ci, że wybrał dane pudełko? Na pewno szybko spostrzeżesz, że zaczyna kłaść się przy nim, gryźć lub drapać.

Alternatywą dla pudełek ze smakołykami są maty węchowe. Możesz je wykonać samodzielnie, przy pomocy ażurowej wycieraczki i pasków materiału. Potnij stary koc lub koszulkę, a uzyskane w ten sposób paski przepleć przez otwory w wycieraczce. Tak stworzone kieszonki wykorzystaj do ukrycia psich przysmaków. 

Możesz także poprosić o pomoc drugą osobę i schować się przed swoim pupilem. Zanim to zrobisz, skup jego uwagę na sobie, np. nawiąż kontakt wzrokowy. Jego zadaniem będzie odnaleźć Cię w trudno dostępnym miejscu.

Zabawy ze szczeniakiem - naśladowanie opiekuna

Ciekawym ćwiczeniem jest pokazywanie zwierzęciu rozmaitych ruchów, które będzie ono naśladowało. Tego typu forma aktywności jest najczęściej stosowana od 8. do 10. tygodnia życia zwierzęcia. Wtedy chętnie naśladuje ćwiczenia pokazywane mu przez opiekuna. Co możesz zastosować podczas zabawy? Turlanie się, czołganie czy podskoki. 

Jeśli mowa o naśladowaniu, możesz to także wykorzystać podczas nauki aportowania. Przykładowo, podczas spaceru, Twój szczeniak może zauważyć starsze zwierzę, które przynosi rzuconą zabawkę. Szybciej wtedy nauczy się robić dokładnie to samo.

Jakie są aktywne zabawy dla szczeniaków?

Ruch stanowi bardzo ważny element rozwoju Twojego młodego czworonoga. Właśnie dlatego warto wprowadzić zabawy dla szczeniaków, które będą jednocześnie ciekawym ćwiczeniem.

Pozwól swojemu psu na wykonanie obrotu dookoła własnej osi. Najbezpieczniej, aby się to odbywało po dość szerokim łuku i na bezpiecznym i stabilnym podłożu. Możesz poprowadzić zwierzę za swoją ręką, w której ukryjesz np. zabawkę lub smakołyk. W ten sposób będzie ono koordynowało swoje ruchy. Możesz nagrodzić swojego pupila już po wykonaniu części obrotu.

Podążanie za Twoją ręką możesz wykorzystać także do ćwiczenia z wchodzeniem na różne przedmioty. Przykładowo, połóż książki lub karton na podłodze, a następnie poprowadź na bezpieczną konstrukcję swojego szczeniaka. Raczej unikaj nauki wchodzenia na stolik czy pufę, bo może być to dla pupila niebezpieczne. Poza tym skakanie na meble może wejść mu w nawyk. Pamiętaj o tym, aby trwało to tylko chwilę. Cały czas obserwuj ruchy pupila i pozwól mu swobodnie zejść z przedmiotu. 

Zabawa ze szczeniaczkiem na dworze

Jeśli chodzi o zabawy ze szczeniakiem, trzeba wspomnieć o aportowaniu. Możesz rozpocząć tego typu ćwiczenie już u szczenięcia. Nauczy go to posłuszeństwa i pozwoli na rozwój ruchowy. Ważne, aby wybierać do aportowania przeznaczone do tego piłki i zabawki kynologiczne – unikaj rzucania pupilowi kamieni czy patyków, a także piłek tenisowych oraz plastikowych dysków typu frisbee. Jeśli masz taką możliwość, umieść na dworze tor przeszkód, który będzie ogromnym wyzwaniem dla szczeniaka. 

Każdy szczeniak ma inne potrzeby, dlatego warto obserwować swojego pupila i dopasowywać ćwiczenia indywidualnie. Pamiętaj też o tym, że oprócz zabawy, ważne jest wyciszenie zwierzęcia. Ma ono także potrzebę głaskania i uwielbia pieszczoty, dlatego warto poświęcać mu wolny czas nie tylko na zabawy, ale również na kontakt fizyczny.

Pedigree imagery
Kup online