PEDIGREE PL
Szukaj
Szkolenie Psa

Jak nauczyć psa czystości w domu – wskazówki

autri-taheri-l0Gq4BmboYY-unsplash-detail.png

Nauka czystości to jedno z pierwszych wyzwań, jakie czekają na Ciebie po tym, gdy w Twoim domu zamieszka szczeniak. Musisz mieć świadomość tego, że pies przejmuje się jedynie tym, aby załatwić się z dala od miejsca, w którym je i śpi, więc o ile nie chcesz, aby poszedł do Twojej sypialni albo za sofę, musisz przeszkolić go w tej kwestii. Jak to zrobić? Na co zwracać uwagę, by wiedzieć, że pupil potrzebuje załatwić swoje potrzeby fizjologiczne?

Gdy Twój pies zaczyna się nerwowo kręcić i wąchać, oznacza to, że za chwilę się załatwi. Wyprowadź go na zewnątrz w odpowiednie miejsce, a następnie – gdy wypróżni się – nagródź go pochwałą i daj smakołyk. Powtarzaj taki model zachowania, a Twój pies wkrótce podchwyci, o co chodzi i być może nawet szczeknie raz czy dwa, aby dać Ci znak, że musi wyjść.

Podkłady i maty dla psa, czyli dobre wyposażenie

Specjalne podkłady i maty dla psa są dobrym rozwiązaniem, jeśli pies dopiero uczy się zachowywać czystość w domu. Świetnie sprawdzą się także m.in. w przypadku psów starszych, chorych, po zabiegach, które nie są w stanie wychodzić na zewnątrz i spacerować. Pamiętaj jednak, aby nie nadużywać mat i podkładów, bo psy dość szybko wyrabiają sobie preferencje co do podłoża, na którym załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne.
Jeśli szczeniak będzie załatwiał się wyłącznie na maty, możesz mieć problem z przekonaniem go do ziemi i trawy – nierzadkie są sytuacje, gdy pies nauczony na matach w trakcie spaceru nie załatwi swoich potrzeb, by zrobić to tuż po powrocie do domu.

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze? Rozpoznaj moment

Gdy szczenięta muszą się załatwić, nic ich przed tym nie powstrzyma. A zwykle ma to miejsce zaraz po obudzeniu się, kilka minut po każdym posiłku i w regularnych odstępach czasu pomiędzy nimi. Twoje szczenię przyjmuje się jedynie tym, by załatwić się z dala od miejsca, w którym je i śpi – instynktownie nie wie jeszcze, że wolałbyś, aby zrobiło to na zewnątrz.
Jeżeli możesz poświęcić się i pozostać w trybie nieustannej czujności, a dodatkowo masz mnóstwo cierpliwości, możesz nauczyć szczenię czystości w domu w zaledwie trzy tygodnie. Nadal jednak musisz wykazywać się zrozumieniem, ponieważ wypadki będą się zdarzały. Pamiętaj o tym, że szczeniak jeszcze nie do końca panuje nad zwieraczami, ale to tylko kwestia czasu.

Niech szczeniak załatwia się w wyznaczonym miejscu

Zacznij w momencie, w którym wspólnie przybywacie w domu. Trzymając szczenię na smyczy, postaw je na gazecie albo macie dla szczeniąt rozłożonej w ogrodzie w miejscu, w którym chcesz, aby zwierzę się załatwiało. Powiedz szczenięciu, co ma robić, wydając mu np. komendę „załatw się” i poczekaj (czekaj, czekaj...) aż się załatwi, a następnie bardzo go pochwal i daj mu pyszny smakołyk.

Przystępuj do akcji ilekroć zauważysz, że szczenię zaczyna kręcić się i wąchać. Wynieś je na zewnątrz i postaw na gazecie lub macie dla szczeniąt, wydaj komendę, a następnie pochwal i daj smakołyk. (W nocy musisz nastawić alarm co trzy godziny, przynajmniej przez pierwszy tydzień.)

Po upływie tygodnia albo dwóch, Twój pies „załapie”, w czym rzecz i zaszczeka raz czy dwa, aby dać Ci znak. Jeżeli to zignorujesz, zrobisz to na własne ryzyko. Upewnij się tylko, że masz wystarczająco dużo cierpliwości. Wypadki będą się zdarzały, więc miej duży zapas gazet albo mat dla szczeniąt rozesłanych w całym domu. Po załatwieniu się psa szybko je uprzątaj, gdyż wszelkie pozostałości zapachowe zachęcą szczenię do ponownego załatwienia się.

Poznaj harmonogram załatwiania się szczenięcia

Wkrótce ustalisz, jak często Twoje szczenię musi wychodzić na dwór. W zależności od jego wielkości, może to być co dwie godziny, co godzinę albo co pół godziny. Jeżeli czasami szczenię wydaje się nic nie robić, ale kręci się i wącha, musisz nadal wynosić je na dwór do czasu, aż nie nauczy się załatwiać tam, gdzie należy. Może to być frustrujące, ale w końcu się opłaci!

Nauka czystości psa to także częste spacery

Im częściej pies będzie wychodził na spacery, tym większa szansa na to, że będzie załatwiał swoje potrzeby na zewnątrz. Oczywiście każde takie zdarzenie musi być sowicie nagrodzone, by zachowanie psa uległo wzmocnieniu. Spacery wcale nie muszą być długie – najważniejsze, aby były regularne. Lepiej wyjść z psem 5 razy w ciągu dnia na choćby 10-15 minutowy spacer niż na jeden lub dwa dłuższe.

Jak oduczyć dorosłego psa załatwiania się w domu?

Nawet psu doskonale nauczonemu czystości w domu może zdarzyć się popuścić mocz, gdy będzie bardzo podekscytowany albo zdenerwowany. Zjawisko to nosi nazwę „poddańczego oddawania moczu”. Często dochodzi do niego wówczas, gdy wracasz z domu i witasz się z psem, ale poniższe wskazówki możesz wykorzystać również w innych sytuacjach.

Kluczem do przełamania tego nawyku jest niekaranie psa– kara wzbudzi w nim jeszcze większy niepokój. Zamiast ganić psa, spróbuj zastosować się do poniższej dwuetapowej wskazówki szkoleniowej.

Etap pierwszy – spraw, aby pies poczuł się swobodnie

Postaraj się, aby powrót do domu i witanie się z Twoim psem było czymś możliwie jak najzwyczajniejszym:

  • nie stój nad psem, nie nawiązuj z nim kontaktu wzrokowego ani nie unoś nad nim ręki; w zamian za to
  • ukucnij i daj mu do polizania wnętrze Twojej dłoni.

Etap drugi – nauka podstawowych komend

Stwórz prostą, trzyetapową procedurę, która będzie dla psa alternatywnym sposobem witania Cię w domu:

  1. Naucz psa komendy “siad”.
  2. Naucz go komendy “podaj łapę”.
  3. Wydaj psu komendę “siad, podaj łapę”, a następnie daj mu smakołyk.

Przy odrobinie cierpliwości i ćwiczeń, Twój pies powinien wkrótce witać Cię w domu w nieco suchszy sposób!

Pedigree imagery
Kup online