Szkolenie psów może się kojarzyć z ćwiczeniami w jednostkach mundurowych lub z układaniem czworonogów w taki sposób, aby mogły efektywnie pomagać osobom z niepełnosprawnościami. Prawda jest jednak taka, że trening właściwego zachowania powinien odbyć każdy pupil – nie tylko ten pracujący. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno zwierzęciu, jak i osobom w jego otoczeniu, a także budowanie pozytywnej relacji czworonoga z opiekunem. Jak wyszkolić psa, aby był posłuszny, a jednocześnie szczęśliwy? Przedstawiamy porady od Pedigree®!
Spis treści:
Wielu opiekunów zastanawia się, kiedy nadejdzie odpowiedni moment, aby ich pupil rozpoczął naukę. Czy kilku lub kilkunasto tygodniowe szczenię nie jest jeszcze na to za młode? Prawda jest taka, że układanie psa powinno rozpocząć się z chwilą, gdy po raz pierwszy przekroczy on próg naszego domu. Oczywiście na początku skłonienie pupila do posłusznego wykonywania poleceń może być trudne, jednak z czasem stanie się coraz łatwiejsze. Ważne jest tu przestrzeganie kilku podstawowych zasad.
Psy doskonale wyczuwają nasze emocje. Jeśli podczas treningu okażemy frustrację lub zniechęcenie, nasz towarzysz zareaguje poczuciem winy i związanym z tym złym samopoczuciem. Układanie psa wiąże się z koniecznością wielokrotnego powtarzania ćwiczeń, tak aby zwierzę miało szansę utrwalić sobie określone (pożądane przez nas) reakcje i zachowania. Jeżeli nastawimy się na długotrwałą, ale przyjemną pracę, szybko osiągniemy satysfakcjonujące efekty.
Pamiętaj, że to Ty jesteś szefem. Nie poddawaj się, jeżeli Twój pupil kolejny raz wskakuje na łóżko, choć powinien już wiedzieć, że mu nie wolno. Konsekwencja i przypominanie zasad podczas szkolenia psów to klucz do sukcesu.
Układaj psa w taki sposób, aby wiedział, co wolno, a czego nie wolno mu robić w domu, ale także, aby reagował na Twoje polecenia. Pamiętaj przy tym, że komendy muszą być dla niego jasne i niezmienne – jeżeli raz zawołasz 'chodź!' a innym razem 'do nogi!', możesz zdezorientować i zestresować swojego pupila.
Pies nie rozumie ludzkiej mowy, ale możemy nauczyć go reagowania w określony sposób na konkretne dźwięki. Aby to osiągnąć, musimy wytworzyć u niego skojarzenie polegające na łączeniu danego słowa z konkretną czynnością. Na początku szkolenia (a niekiedy również na dalszych jego etapach) warto więc wzmocnić przekaz, dodając do komendy 'siad' mechaniczne sprowadzenie go do pozycji siedzącej. Jedną ręką unieś jego pyszczek, a drugą delikatnie popchnij jego zad ku ziemi.
Aktywność fizyczna i stymulacja intelektualna podczas zabaw i spacerów pomagają psu w szybkim uczeniu się. Zadbaj o to, aby Twój pupil był odpowiednio dotleniony i aby nie cierpiał z powodu nadmiaru rozpierającej go energii. Dobrą praktyką jest ułożenie planu dnia w taki sposób, aby trening odbywał się po spacerze z psem. Pamiętaj też, że zbilansowana dieta to podstawa prawidłowego rozwoju fizycznego i intelektualnego Twojego czworonoga. Zapoznaj się z ofertą Pedigree®!
Szkolenie psów służy nauczeniu ich odpowiednich zachowań, m.in. reagowania na nasze polecenia. Ma to uzasadnienie w potrzebie zapewnienia bezpieczeństwa czworonogom oraz osobom znajdującym się w ich otoczeniu. Umiejętności, jakich uczymy naszego podopiecznego, powinny być uporządkowane w kolejności od najważniejszych do tych mniej ważnych. W pierwszej kolejności skupmy się zatem na wyrobieniu u pupila odruchu przybiegania na nasze zawołanie. Sztuczki takie jak 'podaj łapę' czy 'turlaj się' mogą zostać wprowadzone do treningów nieco później.
Chwal psa za pożądane zachowania i ignoruj te, które Ci nie odpowiadają. Jeśli pupil skacze na Ciebie, gdy wchodzisz do mieszkania, jego intencją jest okazanie Ci, jak bardzo cieszy się z tego, że Cię widzi. Nie reaguj agresją na wyrazy sympatii ze strony czworonoga. Zamiast karać go za złe zachowanie, nagradzaj to, które uważasz za pożądane. Przywitaj się z psem dopiero wówczas, gdy się uspokoi – szybko zrozumie, że grzeczne siedzenie i merdanie ogonem opłaca mu się bardziej niż skakanie na ukochanego opiekuna.
Nie każdy czuje się na siłach, aby od początku samemu szkolić swojego psa. Czasem również okazuje się, że mimo dobrego nastawienia i początkowych drobnych sukcesów, po jakimś czasie zachowanie pupila zaczyna nam się jednak wymykać spod kontroli. Nie ma w tym nic złego czy dziwnego – to normalne, że aby ułożyć psa, niekiedy potrzebujemy fachowej pomocy. W takich sytuacjach warto zapisać swojego pupila na zajęcia z doświadczonym behawiorystą.
Pozytywne wzmacnianie psa podczas szkolenia to podstawa efektywnej pracy. Zamiast karać czworonoga za błędy, doceniajmy jego starania. Możemy to zrobić na różne sposoby:
Pamiętaj, aby nagradzać pupila zaraz po tym, jak wykaże się on posłuszeństwem. W ten sposób uzyskasz pewność, że pupil powiąże pochwałę z właściwym zachowaniem i będzie chciał to powtarzać.
Jeżeli chcesz dać pupilowi nagrodę w postaci smakołyku, zadbaj o to, aby był on nie tylko apetyczny, ale również zdrowy. Nie podawaj zwierzęciu jedzenia przeznaczonego dla ludzi (np. wędliny czy kiełbasy). Znacznie lepiej sprawdzą się tu specjalne przysmaki dla psa, np. takie jak Pedigree® Biscrok Original czy Pedigree® Tasty Bites Chewy Slices.
Pamiętaj, aby stosować przysmaki z umiarem – nie powinny one pokrywać więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania czworonoga na energię, dieta psa powinna być zawsze zbilansowana. Bez względu na to, czy pies przechodzi szkolenie, czy nie. Używaj przekąsek zgodnie z instrukcją producenta. W razie wątpliwości dotyczących żywienia psa oraz miejsca przekąsek w jego diecie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.