Psy często przejawiają zainteresowanie odchodami innych psów – pomimo że mogą być one pełne różnego rodzaju pasożytów. Pasożyty mogą być przyczyną nieprzyjemnych objawów, niemniej jednak środki na ich zwalczanie są z reguły skuteczne, więc nie ma powodów do obaw.
Nie zawsze możesz monitorować to, co Twój pies liże lub zjada. Możesz sobie w tym pomóc sprzątając odchody pozostawione w Twoim sąsiedztwie przez inne psy, jak i przez swojego własnego psa. Pamiętaj, że ludzie, a szczególnie dzieci, mogą łatwo zarazić się pasożytami od psa.
Pies, który ma pasożyty, ale poza tym jest zdrowy, może nie wykazywać żadnych objawów, więc kwestię tę należy wciągnąć na listę rzeczy do skontrolowania przez lekarza weterynarii podczas zwykłej wizyty. Wielu opiekunów psów podaje tabletkę odrobaczającą co kilka miesięcy w ramach zabiegów rutynowych, jednak ważne jest, aby regularnie badać kał pupila. Twój lekarz weterynarii będzie mógł udzielić Ci porady, jak często odrobaczać psa i jakiego preparatu w tym celu używać.
Psy są podatne na dwa rodzaje robaków, robaki obłe i tasiemce. Poza tym w jego jelitach mogą żyć także inne pasożyty, np. pierwotniaki. Nie zawsze można w oczywisty sposób stwierdzić, czy pies ma pasożyty, więc regularne badanie kału i odrobaczanie według wyników to rozsądny środek ostrożności. Szczenięta można odrobaczać jak tylko osiągną odpowiedni wiek – Twój lekarz weterynarii udzieli Ci porady w tym względzie.
Preparaty na pasożyty u psa mają wiele różnych postaci – proszek, tabletki, pasty i syropy – należy je podawać zgodnie z zaleceniami lekarza i wytycznymi producenta. Szczenię, które ma pchły, powinno być badane i odrobaczane częściej, ponieważ pchły często przenoszą larwy pasożytów.
Pchły u psa to najpowszechniejsze utrapienie opiekunów i ich pupili. Wywołują świąd oraz reakcje alergiczne i mogą nawet przenosić tasiemce. W jaki sposób można stwierdzić ich obecność i pozbyć się ich, zanim staną się problemem?
Objawy obecności pcheł u psa:
Jeżeli Twój pies wykazuje którąkolwiek z tych oznak, powinieneś zbadać jego skórę – szczególnie w okolicy ogona – oraz jego posłanie. Jeżeli pies ma pchły, to znajdziesz niewielkie skupiska ciemnych drobin. Są to odchody pcheł. Jeżeli chcesz mieć pewność, że to właśnie odchody pcheł, wrzuć trochę drobin do wody – zawarta w nich krew zabarwi wodę na różowo.
Twój lekarz weterynarii zaproponuje Ci odpowiedni preparat na pchły, który będzie dla Twojego psa nieszkodliwy. Jeżeli posiadasz jeszcze inne psy lub koty, pamiętaj, aby w tym samym czasie im także podać preparat zwalczający pchły przeznaczony dla danego gatunku (uwaga, niektóre preparaty dla psów są toksyczne dla kotów).
Pchła u psa, którą uda Ci się znaleźć, będzie tylko niewielkim ogniwem inwazji. Jaja pcheł bardzo trudno dostrzec, więc nawet jeżeli psu zostanie podany preparat, to w dywanach i na posłaniu zapewne wciąż znajdują się jaja. U lekarza weterynarii możesz kupić skuteczne spreje do zwalczania pcheł w domu.
Z uwagi na to, że pchły często przenoszą larwy tasiemca, musisz zadbać o to, aby zbadać kał pupila i podać mu także preparat na pasożyty.
Ze względu na to, że pchły u psa są powszechnym problemem, na rynku dostępna jest szeroka gama preparatów zwalczających te pasożyty. Ich wybór zależy od reakcji Twojego pupila na ich podanie, od intensywności inwazji oraz tego, jaki sposób działania chcesz obrać.
Pamiętaj jednak, że znacznie skuteczniejsza w przypadku pcheł jest profilaktyka niż leczenie. Jeśli sięgniesz po środki profilaktyczne, takie jak obroże przeciwpchelne czy specjalne środki do zakraplania, ryzyko pojawienia się pcheł (a także groźnych dla zdrowia kleszczy) u Twojego czworonożnego przyjaciela znacznie zmaleje. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o zdrowiu swojego psa, przeczytaj nasz artykuł: Kleszcz u psa – najważniejsze informacje .
Świerzbowce uszne to maleńkie (0,3-0,4 mm) , przypominające kraba pasożyty żyjące w kanale słuchowym psa i żywiące się woskowiną uszną oraz innymi wydzielinami. Zwykle nie gryzą, ale mogą powodować poważne zapalenia oraz dyskomfort. Chociaż świerzbowce są dokuczliwe i uporczywe, to świerzb łatwo diagnozować i leczyć w domu.
Czy Twój pies nadmiernie potrząsa głową albo drapie się po uszach? Sprawdź, czy z uszu nie wydobywa się przykry zapach albo czy nie widzisz gęstej, kruchej substancji, która wyglądem przypomina zmieloną kawę. Jeżeli tak, Twój pies może mieć w uszach świerzbowca.
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.