PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Jaka karma dla psów ras olbrzymich? Czym różnią się od zwykłych karm?

PED_MedDog_4-detail.png

Psy ras olbrzymich tworzą zróżnicowaną i cieszącą się popularnością grupę zwierząt domowych. Prawidłowe karmienie psów to klucz do ich zdrowia i dobrego samopoczucia. Ze względu na swoje rozmiary, rasy olbrzymie mają nietuzinkowe potrzeby żywieniowe. Jaka karma dla psów ras olbrzymich będzie najlepsza? Czym kierować się przy jej wyborze?

Spis treści

  1. Co wyróżnia psy ras olbrzymich pod względem żywienia?
  2. Czym karmić szczeniaka olbrzymiej rasy, a czym dorosłego psa?
  3. Zagrożenia związane z nieprawidłowym żywieniem ras olbrzymich

Co wyróżnia psy ras olbrzymich pod względem żywienia?

Psy olbrzymie to czworonogi takich ras jak dog argentyński, dog niemiecki, bernardyn, wilczarz irlandzki czy owczarek anatolijski. Imponują one wysokością w kłębie od 70 cm oraz masą ciała, która wynosi nawet 150 kg. Psy ras olbrzymich potrzebują pożywienia, które jest dostosowane do ich specyficznych potrzeb – zarówno pod względem liczby dostarczanych kalorii, jak i ilości składników odżywczych. Wciąż jednak należy uważać, by nie przekarmić psa. Nadmiar kalorii prowadzi do nadwagi i otyłości, co z kolei przyczynia się do dalszych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca czy dysplazja stawów. 

Żołądek psa rasy olbrzymiej w porównaniu do żołądka psa rasy miniaturowej jest proporcjonalnie mniejszy. Część dużych psów jest predysponowana do chorób tego narządu – częściej niż inne zwierzęta, zapadają one na rozszerzenie i skręt żołądka. Układ trawienny większych psów jest wrażliwy i wymaga szczególnej uwagi. Jest to spowodowane faktem, że narządy odpowiedzialne za przyswajanie pokarmu stanowią stosunkowo niewielki ułamek masy ich ciała. Z tego powodu proces trawienia w ich organizmach, przebiega mniej wydajnie, niż u pozostałych przedstawicieli tego gatunku. 

Jaka karma dla psów ras olbrzymich? Pokarm powinien być odpowiednio dostosowany do potrzeb żywieniowych tych zwierząt. Psy duże i olbrzymie często cierpią na problemy ze stawami czy układem kostnym, co powinno być uwzględnione w ich diecie. Osiągają również wiek dorosły później niż przedstawiciele innych ras (nawet w wieku 2 lat), dlatego też dłużej powinny otrzymywać karmę typu „Junior”. Pokarmy dla psów ras olbrzymich charakteryzują się mniejszą kalorycznością niż jedzenie dla mniejszych czworonogów oraz wysoką strawnością. Zawierają też dodatki wspierające funkcjonowanie stawów, takie jak glikozaminoglikany (GAG), np. siarczan chondroityny i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Należy pamiętać, że wprowadzanie jakichkolwiek suplementów do diety psa powinno być konsultowane z lekarzem weterynarii.

Czym karmić szczeniaka olbrzymiej rasy, a czym dorosłego psa?

Szczenięta ras olbrzymich w porównaniu do innych ras potrzebują sporo czasu na to, by przybrać dorosłe rozmiary. Gdy psy miniaturowe osiągają dorosłość już w wieku 7-8 miesięcy, psom ras olbrzymich zajmuje to od 18 do nawet 24 miesięcy. Szczenię potrzebuje odpowiednio dopasowanej karmy, ponieważ w 2 lata jego masa ciała może zwiększyć się nawet do 150 kg. 

Na rynku dostępne są pokarmy przeznaczone zarówno dla szczeniąt ras olbrzymich, jak i dorosłych psów, w tym. m.in. seniorów. Można też kupić pożywienie przeznaczone dla zwierząt ze specjalnymi potrzebami, np. takich, które przeszły zabieg kastracji.

Szczenię potrzebuje większej liczby kalorii niż pies dorosły (w przeliczeniu na kilogram masy ciała), ponieważ jego organizm dopiero się rozwija. Karma dla olbrzymich psów powinna być wzbogacona o kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6, antyoksydanty i prebiotyki. Musi także zawierać inne niż w przypadku pożywienia dla pozostałych ras proporcje wapnia i fosforu (w stosunku 1,54:1). Jest to konieczne, aby uniknąć następstw szybkiego wzrostu. Ponadto w karmie dla psów olbrzymów powinna być obecna L-karnityna (aminokwas pomagający spalać tkankę tłuszczową), a także glukozamina oraz chondroityna, które to wspomagają regenerację chrząstki stawowej. 

Dorosły pies rasy olbrzymiej powinien dostawać 2-3 posiłki dziennie, z kolei szczenię – od 4 do 5. W miarę możliwości należy podawać posiłki regularnie. Poza rasą i wiekiem zwierzęcia, przy wyborze karmy dla wielkich psów należy wziąć również pod uwagę stan zdrowia i aktywność fizyczną. Psy ras olbrzymich, które cierpią na różne choroby, potrzebują specjalistycznego pokarmu. Aby wybrać odpowiednią karmę, należy poradzić się lekarza weterynarii. 

Zagrożenia związane z nieprawidłowym żywieniem ras olbrzymich 

Świadomy opiekun powinien zdawać sobie sprawę z tego, jaki wpływ na kości i stawy ma  szybki wzrost organizmu. Jeśli więc nie wiemy, jaka karma dla psów ras olbrzymich będzie najlepszym wyborem, powinniśmy poradzić się lekarza weterynarii. Nieprawidłowe żywienie psów ras olbrzymich może skutkować przekarmieniem. Wiele osób kieruje się myślą, że skoro pies jest duży, to potrzebuje dużo jedzenia. To prawda, jednak zbyt obfite posiłki są tak samo groźne, jak zbyt ubogie. Przekarmianie psa może prowadzić do nadwagi, a ta z kolei do otyłości. Niestety dodatkowe kilogramy u psów ras olbrzymich mogą doprowadzić psa do kalectwa. Nieprawidłowe żywienie psa może także przyczyniać się do powstawania:

  • krzywicy,
  • dysplazji stawów biodrowych i łokciowych,
  • otyłości,
  • cukrzycy typu II,
  • zwapnienia tkanek miękkich, 
  • hipokalcemii, 
  • osteochondrozy, 
  • wtórnej żywieniowej niedoczynności przytarczyc, 
  • rozszerzenia i skrętu żołądka.

Jeśli jednak nie wiemy, jaka karma dla psów ras olbrzymich będzie w naszym przypadku najlepsza, możemy skontaktować się z lekarzem weterynarii, bądź dietetykiem zwierzęcym. Porady  specjalistów mogą znacznie ułatwić nam żywienie psa, tym samym zapewnić mu zdrowie i bezpieczeństwo.

Pedigree imagery
Kup online