PEDIGREE PL
Szukaj
Opieka nad Psem

Obcinanie pazurów oraz pielęgnacja łap u dorosłego psa i szczeniaka

pexels-gustavo-fring-6816865-detail.png

Łapy szczenięcia każdego dnia mają kontakt z różnego rodzaju podłożami, jak m.in: asfalt, beton, błotnista trawa, żwir, mogą też natrafić na potłuczone szkło. Dorosłe psy mają mocne poduszki, ale poduszki u szczeniąt nie zdążyły jeszcze stwardnieć, więc należy pomóc szczenięciu w ich pielęgnacji. Jak dbać o łapy i jak prawidłowo obcinać pazury u psa?

Budowa łapy psa

Psie łapy pełnią bardzo ważną funkcję, bo odpowiadają m.in. za postawę psa, umożliwiają ruch i utrzymują cały ciężar jego ciała. W związku z tym koniecznie trzeba o nie dbać i szybko reagować w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości.

Przednie łapy składają się z pięciu palców (każdy z opuszką i pazurem) – z czego jeden jest umieszczony znacznie wyżej w porównaniu z czterema pozostałymi i nie dotyka ziemi. Ponadto z tyłu przedniej łapy mieści się opuszka nadgarstkowa. Tylne łapy posiadają cztery palce z opuszkami i pazurami, a do tego opuszkę śródstopia.

U niektórych psów można zaobserwować tzw. wilczy pazur. Może występować jako sam pazur lub z dodatkowym, piątym palcem. Jest on najpewniej pozostałością po przodkach. Nie pełni obecnie żadnej roli, ale jeśli nie przeszkadza psu i nie utrudnia chodzenia, nie wymaga usunięcia.

Co ciekawe, choć wilczy pazur generalnie jest cechą niechcianą u większości ras (mowa tu o wzorcach rasy FCI), istnieją rasy, które mają go w swoim wzorcu i jest on bardzo pożądany, jak np. w przypadku ras owczarek francuski Beauceron czy owczarek francuski briard.

Psie łapy – na co zwracać uwagę?

Sprawdzaj, czy pies nie kuleje albo nie liże sobie łap. Podniesiona łapa może oznaczać, że pies chce się bawić, ale też to, że się skaleczył i chce, aby spojrzeć na jego łapkę.

Po powrocie ze spaceru sprawdź psie łapy pod kątem ostrych przedmiotów i urazów. Jeżeli coś znajdziesz u swojego szczeniaka lub dorosłego psa, możesz usunąć to pęsetą albo skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeżeli łapa wygląda na podrażnioną lub mocno krwawi.
W długich włosach może kryć się brud, więc dbaj o to, aby futro pomiędzy palcami i pazurkami psa nie było zbyt długie.

Obcinanie pazurów u psa – czy można robić to samodzielnie?

Jeżeli pies nie spędza dużo czasu na twardych powierzchniach, takich jak chodniki, prawdopodobnie od czasu do czasu trzeba będzie odwiedzić lekarza weterynarii, aby przyciął mu pazurki, ponieważ zbyt długie pazury będą utrudniać zwierzęciu chodzenie.
Obcinanie pazurów u psa nie jest trudne, ale należy poprosić lekarza weterynarii albo profesjonalnego psiego fryzjera o pokazanie, jak to się robi, ponieważ błąd może sprawić, że pies nie będzie chciał poddać się temu zabiegowi ponownie. Pies wyrywa się i gryzie podczas zabiegu? Przeczytaj nasz artykuł: Szkolenie psa – najważniejsze wskazówki.

Pielęgnacja łap zimą

Sól i piach, którymi posypuje się drogi, mogą działać żrąco szczególnie na szczenięce poduszki, skórę, a także na pyszczek oraz żołądek w przypadku polizania, ale są równie niebezpieczne dla psa dorosłego. Po powrocie do domu umyj i osusz łapy psa, oczyść też brzuch pupila. Codzienna aplikacja odrobiną wazeliny lub specjalnej maści ochronnej na łapy działa łagodząco na suche lub popękane poduszki.

Buty dla psa na zimę – moda czy konieczność?

Buty dla psa w obecnej postaci są stosunkowo nowym wynalazkiem, przez wielu uważanym za fanaberię. Tymczasem niejednokrotnie okazują się bardzo przydatne. Ich użytkowanie nie jest wyłącznie kwestią mody czy chęci utrzymania porządku w domu, bowiem mają one pełnić przede wszystkim funkcję ochronną. Jakie zatem są zalety butów dla psa i kiedy warto rozważyć ich zakup?

Inwestycję w psie buty na pewno warto przemyśleć wtedy, gdy pies ma zranioną łapę i wymaga noszenia opatrunku. Wyjście na spacer w butach niweluje ryzyko zamoczenia i zabrudzenia opatrunku i samej rany, a co za tym idzie – zakażenia oraz innych komplikacji. Kolejnym argumentem przemawiającym za psimi butami jest możliwość uniknięcia podrażnień, jakie niesie za sobą kontakt psich łap z wymienionymi wyżej solą i piachem w okresie zimowym.

Poza tym, psy – tak samo jak ludzie – marzną na zewnątrz, gdy panuje siarczysty mróz i, podobnie jak my, mogą się przeziębić czy nawet poważnie pochorować. Szczególnie narażone na wychłodzenie są psy mniejszych ras oraz te z krótką sierścią, bez dobrze rozwiniętego podszerstka. Inwestycja w omawiane buty jest dobrym krokiem także wtedy, gdy często udajemy się z psem na wycieczki w trudny teren, np. w góry, gdzie podłoże jest wymagające i chodzenie po nim może powodować ból łap oraz ich urazy.

Decydując się na zakup butów dla psa, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy:

  • podstawą jest oczywiście dobranie właściwego rozmiaru – musimy zmierzyć długość i szerokość łapy, a następnie porównać wyniki w tabeli podanej przez producenta,
  • jeśli nie możemy znaleźć idealnego rozmiaru, lepiej kupić buty odrobinę większe niż za małe, które będą krępowały ruchy psa i powodowały otarcia oraz związany z tym duży dyskomfort,
  • musimy konkretnie ustalić, jakich butów poszukujemy i jakie funkcje mają pełnić – inne buty wybierzemy, jeśli mają stanowić ochronę przed mrozem (wówczas powinny być grube, z wysoką cholewką), a inne jeśli mają chronić przede wszystkim przed skaleczeniem, itd. (wówczas liczy się nie tyle wysokość cholewki, co np. twardsza, grubsza podeszwa),
  • dokładnie przyjrzyjmy się materiałom, z jakich zostały wykonane buty – muszą być solidne, by posłużyły możliwie długo,
  • zwróćmy uwagę na rodzaj zapięcia – czy jest to suwak, ściągacze czy np. rzepy – i przemyślmy, co będzie dla nas najwygodniejsze podczas ubierania.
Pedigree imagery
Kup online