PEDIGREE PL
Szukaj
Zachowanie Psa

Zachowanie psa – dlaczego pupil sprawia problemy?

PED_MedDog_13-detail.png

Wszystkie psy czasem zachowują się w sposób niepożądany, przy czym niektóre częściej od innych. O ile wczesne szkolenie może pomóc szczeniętom nauczyć się odróżniać to, co jest dobre, od tego, co złe, to należy pamiętać, że psy z adopcji prawdopodobnie nie odebrały tej istotnej nauki na wczesnym etapie swojego życia.

 

Pies gryzie i jest agresywny – co robić?

 

Psy jeszcze jako szczenięta mogły na przykład nie być socjalizowane z ludźmi i innymi psami, albo ominęło ich szkolenie. Mogą się nudzić, być nadmiernie żywiołowe albo zachowywać się w sposób destrukcyjny z powodu braku pewności siebie oraz niepokoju. Jeżeli dowiesz się, dlaczego Twój pies zachowuje się tak a nie inaczej, możesz pomóc mu wyeliminować takie problematyczne zachowanie. Dlaczego pies jest agresywny i źle się zachowuje? Oto przykładowe czynniki, które mogą być przyczyną:

 

  • niezaspokojenie potrzeb behawioralnych,
  • strach i nerwowość,
  • nadmierne pobudzenie

 

Opieka nad psem a nadopiekuńczość

 

Psy są zwierzętami stadnymi i lubią towarzystwo. Więc kiedy im się to odbiera, niektóre z nich uciekają się do destrukcji, wokalizacji np. wycia albo robienia bałaganu. Wynika to zwykle z nudy, chęci zwrócenia uwagi albo braku pewności i niepokoju.

 

  • Jeżeli Twój pies się nudzi, poświęć czas na stworzenie zabaw i zabawek, które zaprzątną jego umysł zarówno wtedy, gdy jesteś obok, jak i wtedy, gdy Cię nie ma.
  • Choć to trudne, ważne jest, aby chwalić dobre zachowanie i ignorować złe. Jeżeli reagujemy na niepożądane zachowanie, takie jak szczekanie albo skomlenie, to pies uważa, że zdobył naszą uwagę. Z dużym prawdopodobieństwem będzie robił to ponownie.
  • Pomiędzy nadopiekuńczością względem zwierzęcia a wspieraniem psa pozbawionego pewności siebie biegnie cienka granica. Spędzaj czas ze swoim psem delikatnie naprowadzając go na ścieżkę budowania własnej niezależności. Przeczytaj też nasz poradnik „Jak szkolić psa, aby znał podstawowe komendy?”

 

Pies w podróży jest niespokojny – co robić?

 

Problemy z podróżowaniem samochodem dzielą się na dwa rodzaje – zaniepokojony pies, który kojarzy samochody z rozstaniem albo przerażającą jazdą do lekarza weterynarii, oraz pies nadmiernie żywiołowy, który łączy samochody z ekscytującymi wycieczkami. Oba te problemy można przezwyciężyć poświęcając im czas i cierpliwość. Zabieraj psa na krótkie przejażdżki, aby przyzwyczaił się do ruchu, dźwięku i zapachu.

 

Pies się boi – przyczyny takiego zachowania

 

Gdy psy są w wieku szczenięcym, istotne jest, aby przyzwyczaić je do różnych dźwięków i środowisk. Wszystko, począwszy od pralek a skończywszy na alarmach samochodowych, od placów zabaw po ludzi w uniformach – im większa liczba bodźców, na jakie wystawisz psa, gdy jest młody, tym mniej zaniepokojony będzie w późniejszym swoim życiu. Psy z adopcji mogą nie być wystawiane na takie czynniki we wczesnym okresie życia, więc, jeżeli są nerwowe, boją się, potrzebują spokojnego otoczenia, aby odbudować swoją pewność siebie we własnym tempie.

 

Rasy psów a zachowanie

 

Różne rasy mają różne potrzeby co może przekładać się na skłonność do różnych zachowań. Niektóre psy strzegą, inne polują, a jeszcze inne pilnują stada. Ważne jest zebranie dużo informacji o rasie psa, którą wybierasz, aby mieć pewność, że możesz zapewnić mu właściwe i odpowiednie szkolenie i socjalizację oraz zaspokoić jego naturalne potrzeby.

 

Jeżeli zachowanie psa wzbudza Twój niepokój, zwróć się o pomoc na wczesnym etapie. Porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii albo skontaktuj się z behawiorystą. Psy będą Cię testować, szczególnie gdy wejdą w okres dojrzewania, ale będąc spokojnym i konsekwentnym opiekunem, ucząc psa prawidłowych zachowań, możesz uniknąć wszelkich długoterminowych problemów.

 

Pedigree imagery
Kup online