PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Czy pies może jeść śliwki?

Shih-Tzu-and-Renal-Displasia_5.jpg

Spis treści:

  1. Czy pies w ogóle może jeść owoce?
  2. Czy śliwka jest szkodliwa dla psa?

Czy pies w ogóle może jeść owoce?

Psy zazwyczaj są niezwykle chętne do degustowania wszystkiego, co znajduje się na talerzu opiekuna. Nawet jeśli chwilę wcześniej same skończyły swój posiłek, zawsze czujnie obserwują jedzącego człowieka. Chociaż niewskazane jest dzielenie się z psem jedzeniem przeznaczonym dla ludzi, są pewne wyjątki w kwestii niektórych warzyw i owoców, o ile oczywiście będą podawane wyłącznie w niewielkich ilościach i w odpowiedniej formie. Pies jest względnym mięsożercą, jego układ pokarmowy jest przystosowany do trawienia pokarmów zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Podstawą jego diety powinna być pełnoporcjowa karma gotowa, która zapewnia mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W codziennej diecie dozwolone są też przysmaki, ale nie powinny one stanowić więcej niż 10% dobowego zapotrzebowania na kalorie. Wybieraj specjalne przysmaki dla psów i serwuj je zgodnie ze wskazówkami producenta. Okazjonalnie możesz poczęstować psa czymś innym, na przykład dozwolonym warzywem lub owocem.

Jeśli planujesz poczęstować psa kawałkiem warzywa lub owocu, najlepiej takim bez zbędnych dodatków. Żywność doprawiona może podrażnić przewód pokarmowy zwierzęcia i doprowadzić do problemów trawiennych. Z kolei wszelkie produkty przetworzone i panierowane, zalane syropem z wysoką zawartością cukru lub w inny sposób dosłodzone, prowadzą do nadwyżki kalorycznej w diecie psa, a w efekcie mogą skończyć się nadwagą u zwierzęcia. Przybieranie na wadze wiąże się z ryzykiem wielu schorzeń, na które nie warto narażać swojego pupila.

Sama śliwka jest owocem bezpiecznym dla zdrowia psa, ale w połączeniu z innymi owocami, na przykład z winogronami czy rodzynkami, które dla psa są trujące, może wyrządzić mu krzywdę. Szkodliwe dla psa jest też awokado ze względu na toksyczny fungicyd stosowany w jego uprawie - persin. Również niewskazane dla czworonogów są cytrusy, które działają drażniąco na żołądki niektórych psów. Zanim zaoferujesz swojemu psu jakikolwiek owoc, najpierw upewnij się, czy nie jest szkodliwy, jak właśnie winogrona czy awokado.

Czy pies może jeść śliwki? Śliwki należą do grupy owoców bezpiecznych dla Twojego pupila. Jak większość owoców, są skarbnicą witamin i błonnika, które korzystnie wpływają na większość organizmów, i które znajdują się już w składzie gotowych pokarmów dla zwierząt. Jeśli podstawą diety Twojego psa jest pełnoporcjowa karma gotowa, to regularne podawanie mu dodatkowych produktów spożywczych może zaburzyć balans składników odżywczych w jego diecie. Dlaczego nie jest to wskazane? Zbyt duża ilość niektórych witamin i minerałów może wyrządzić Twojemu pupilowi krzywdę. Na przykład wapń i fosfor w odpowiednich proporcjach wspierają prawidłowy rozwój tkanki kostnej i chrzęstnej, ale nadmiar  tych minerałów w diecie działa niekorzystnie na kości i stawy. W gotowych karmach ilość poszczególnych składników odżywczych jest dokładnie odmierzona i kontrolowana przez ekspertów z dziedziny żywienia psów. Warto zaufać specjalistom z bogatym doświadczeniem, dbającym o to, żeby każdy pies otrzymał wszystko, co jest niezbędne w jego diecie.

Nadmiar owoców i warzyw w menu psa może także doprowadzić do rozregulowania układu pokarmowego objawiającego się biegunką i wymiotami. Psy są bardzo wrażliwe na wszystkie zmiany wprowadzane w ich diecie, a optymalne menu tych czworonogów powinno być stabilne pod względem składu. Czasem wystarczy przeprowadzona nieumiejętnie zmiana jednej gotowej karmy na inną, a już może się to skończyć biegunką u zwierzęcia. 

Czy pies może jeść śliwki węgierki, zerwane prosto z drzewa? Tak, może, ale dopiero po ich umyciu i usunięciu pestki. Gryzienie i jedzenie pestek jest dla psa śmiertelnie niebezpieczne. Pestki zawierają heterozyd cyjanogenny, z którego po przegryzieniu i połknięciu pestki powstaje cyjanowodór, więc ich zjedzenie może okazać się zabójcze dla psa. Warto też śliwkę obrać ze skórki, która może przykleić się do psiego żołądka i sprowokować wymioty. 

Czy pies może jeść suszone śliwki? Śliwki, zwłaszcza suszone, zawierają sporo błonnika, a także wapń, żelazo i cynk, które są potrzebne w diecie psa. Zawierają też sporą ilość witaminy C, której jednak w diecie psa nie trzeba suplementować. Wszystkie te składniki są psu regularnie dostarczane i to w optymalnych ilościach, jeśli jest karmiony gotową, pełnoporcjową karmą - zarówno mokrą, jak i suchą. Sięgając po pokarmy marki Pedigree®, korzystasz z ogromnego doświadczenia specjalistów w psim żywieniu i z lat badań nad psią dietą, prowadzonych w Instytucie Nauki o Zwierzętach Waltham. Gotowe karmy dostarczają psu wszystkich niezbędnych substancji odżywczych- w tym witamin i minerałów, zapewniając psu kompletne i zbilansowane posiłki.

Jeśli więc zdecydujesz się na poczęstowanie swojego psa śliwką, pamiętaj, że najważniejsze to umycie owocu i oddzielanie miąższu od pestki. Należy unikać dawania psu jakichkolwiek owoców zawierających pestki, takich jak morele, brzoskwinie, wiśnie, czereśnie czy jabłka. Jeśli Twój pupil często biega i bawi się wokół drzew owocowych i zauważysz u niego takie objawy, jak: rozszerzone źrenice, jasnoczerwone dziąsła, trudności w oddychaniu, biegunkę, zaparcia, wymioty lub inne niepokojące symptomy, to może oznaczać, że zjadł owoce razem z pestkami. Nie czekaj, aż jego stan się pogorszy, natychmiast skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Pedigree imagery
Kup online