PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Dynia dla psa - czy psy mogą jeść dynię?

Common-Myths_2.jpg

Psy są względnymi mięsożercami, więc oprócz produktów pochodzenia zwierzęcego, w ich diecie powinny pojawić się odpowiednie ilości warzyw i zbóż. Oczywiście nie wszystkie produkty roślinne służą psu, ale przekąska w formie dyni dla psa to akurat dobry pomysł. Ze względu na wysoką zawartość włókna pokarmowego o właściwościach prebiotycznych, dynia wykorzystywana jest jako składnik karm pełnoporcjowych dla psów. 

Spis treści:

  1. Dynia dla psa - wartości odżywcze
  2. Gotowana czy surowa dynia dla psa? Główny posiłek czy przekąska?
  3. Czy pies może jeść pestki dyni?

Dynia dla psa - wartości odżywcze

Dynia to warzywo, które w diecie człowieka cenione jest przede wszystkim za wysoką zawartość karotenoidów - beta-karotenu, zeaksantyny czy luteiny. Ale, czy pies może jeść dynię? Otóż tak, jest to warzywo, które może pojawić się w diecie psa, ale raczej okazjonalnie, jako przekąska, a nie jako główny składnik posiłku.

Dynia dla psa to przede wszystkim doskonałe źródło włókna pokarmowego o właściwościach prebiotycznych. Głównie z tego powodu dodawana jest do niektórych karm pełnoporcjowych dla psów. Prebiotyki, to substancje stymulujące do wzrostu “dobre bakterie” jelitowe. Prawidłowa mikroflora jelit wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. 

Zwiększone zapotrzebowanie na błonnik mają, chociażby buldogi francuskie. Rasa ta ma predyspozycje do występowania dolegliwości żołądkowo-jelitowych. W diecie tych psów powinno znaleźć się powyżej 5% włókna pokarmowego dobrej jakości. Zwiększone zapotrzebowanie na włókno pokarmowe mają też psy-seniorzy. Przekąska dla psa w formie ugotowanej dyni w tych przypadkach może okazać się korzystnym dodatkiem do menu. Smakołyki nie mogą jednak stanowić więcej niż 10% dziennej dawki kalorii w diecie psa.

Purée z dyni podawane w niewielkich ilościach wpływa na wyregulowanie pracy jelit u psa - łagodzi zaparcia i biegunki. Pamiętaj jednak, że jeśli Twój pupil ma problemy trawienne, to w pierwszej kolejności musisz wybrać się z nim do lekarza weterynarii, który zbada zwierzę i zaleci odpowiednie leczenie oraz dietę. Podczas wizyty zapytaj, czy pies może jeść dynię, a jeśli tak, to w jakiej ilości.

Dynia jest też źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów (skrobi). Jednocześnie ma wysoką zawartość wody, więc może stanowić niskokaloryczną przekąskę dla psa, zwłaszcza w żywieniu osobników ze skłonnością do nadwagi.

Dynia jest bogata w beta-karoten będący prekursorem witaminy A, a psy, w przeciwieństwie do kotów, mają zdolność przekształcania go w organizmie w aktywną formę, czyli w retinol. Zatem dynia dla psa jest też dobrym źródłem witaminy A.

Gotowana czy surowa dynia dla psa? Główny posiłek czy przekąska?

Jeśli zdecydujesz się na podanie pupilowi dyni, to powinieneś poddać ją odpowiedniej obróbce termicznej. Surowa dynia dla psa jest ciężkostrawna i może spowodować u niego niestrawność. Obierz ją, pokrój w kostkę i ugotuj do miękkości w wodzie lub na parze, bez dodatku soli i innych przypraw. Dynię możesz podawać psu w formie niewielkich kawałków lub purée. Gotowanie dyni poprawia jej strawność - składniki odżywcze w niej zawarte są lepiej przyswajane przez organizm. Nie zaleca się pieczenia dyni dla psa, ponieważ bardzo wysoka temperatura w dużym stopniu niszczy składniki odżywcze i zmniejsza ich strawność.

Nie powinieneś jednak traktować dyni jako głównego posiłku dla psa. Podstawą jego diety powinna być pełnoporcjowa karma gotowa, która zapewni mu wszystkie niezbędne substancje odżywcze - odpowiednią ilość i proporcje białka, tłuszczów i węglowodanów oraz witamin i składników mineralnych. Dynia dla psa może pojawić się w jadłospisie czworonoga jedynie jako przekąska, czyli w ilości dostarczającej nie więcej niż 10% dziennej dawki energii. Od głównych posiłków należy odjąć liczbę kalorii odpowiadającą wartości energetycznej przekąsek - pamiętaj o tym nawet wtedy, gdy podajesz psu dynię lub inny niskokaloryczny przysmak. Poza tym dynia jest bogata w błonnik (włókno pokarmowe), którego ilość w diecie psa należy uważnie kontrolować - zarówno niedobór, jak i nadmiar włókna pokarmowego jest dla zwierzęcia niekorzystny. 

Czy pies może jeść pestki dyni?

Jako ciekawostkę należy potraktować fakt, że pestki dyni dla psa uważane są za domowy sposób na pozbycie się pasożytów jelitowych u psa. Odrobaczanie psa pestkami dyni nie jest jednak dobrym pomysłem. Taki „specyfik” nie jest skuteczny w walce z pasożytami. Poza tym podanie zbyt dużej ilość pestek dyni może zaszkodzić psu. Dlatego należy regularnie badać psa, a kiedy lekarz weterynarii stwierdzi u niego inwazję pasożytniczą, należy zastosować terapię przeciwpasożytniczą zaleconą przez specjalistę. Jeśli natomiast chcesz poczęstować swojego czworonoga pestkami dyni, rób to okazjonalnie i podawaj je w małych ilościach.

Z pestek dyni pozyskuje się również olej, który bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza z grupy omega-6. Olej z pestek dyni dla psa nie zaszkodzi zwierzęciu, ale też nie ma potrzeby mu go podawać, jeśli zwierzę karmione jest pełnoporcjową karmą. Nawet niewielkie ilości dodatkowego tłuszczu znacząco podnoszą kaloryczność diety psa i mogą zwiększać ryzyko nadwagi i otyłości u czworonoga.

Pedigree imagery
Kup online