PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Szczeniaka

Karma dla szczeniąt ras małych – czym się charakteryzuje?

puppy-dog-detail.png

Pojawienie się szczenięcia w domu z reguły powoduje dużą radość i poruszenie wśród domowników. Zwierzę potrzebuje dużo troski i miłości, początkowo od swojej matki, a następnie od opiekunów. Niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na zdrowie psa jest również sposób żywienia. Jaka karma dla szczeniąt ras małych jest odpowiednia?

Spis treści:

  1. Jak należy karmić szczeniaka?
  2. Co powinna zawierać karma dla szczeniaków małych ras?
  3. Rodzaje karmy dla szczeniaków ras małych
  4. Jaką karmę dla szczeniaka wybrać? 

Jak należy karmić szczeniaka?

Optymalne żywienie jest kluczowe dla zdrowia i samopoczucia każdego psa. Powinien on otrzymywać niezbędne składniki, które umożliwią mu odpowiedni wzrost i rozwój. 

Jak więc karmić szczeniaka, tak by był zdrowy i harmonijnie rósł? To zależy od tego, w jakim wieku jest piesek. Do 3-4 tygodnia, czworonogi powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki. Jeśli więc szczenię zostało osierocone, należy znaleźć matkę zastępczą. Jeśli jednak to będzie niemożliwe, należy podawać psu preparat mlekozastępczy, polecony przez lekarza weterynarii. W 3-4 tygodniu życia psa możemy zacząć wprowadzać pokarmy stałe. Początkowo zwierzę może mieć problemy z jedzeniem z miski, ponieważ jest przyzwyczajone do ssania, a nie gryzienia. Aby ułatwić mu naukę, warto stosować rozdrobnioną widelcem karmę mokrą lub spulchnioną wodą karmę suchą. Istotne jest to, by pokarm był przeznaczony dla szczeniąt. Gdy pupil przekroczy 4-6. tydzień życia, może już jeść samodzielnie z własnej miseczki.

Jak często karmić szczeniaka? Jeżeli lekarz weterynarii nie zdecyduje inaczej, należy stosować się do ogólnych reguł żywienia:

  • od 6. do 8. tygodnia życia – cztery do pięciu posiłków dziennie;
  • od 8. tygodnia do 6. miesiąca życia – trzy do czterech posiłków dziennie;
  • od 7. miesiąca życia – dwa do trzech posiłków dziennie.

Nie ma jednakowej recepty na to, jak karmić psa. Musisz pamiętać, że organizm szczenięcia dopiero się rozwija. Warto obserwować, ile Twój pies spożywa pokarmu, Psy, które są w fazie wzrostu, potrzebują więcej kalorii i składników odżywczych (w przeliczeniu na kilogram masy ciała), niż dorosłe osobniki. Warto pamiętać, że czas szczenięctwa podyktowany jest wielkością rasy – psy dorastają w różnym tempie. Psy ras małych i miniaturowych uznaje się za dorosłe w wieku 6-8 miesięcy. 

Instytut Nauki o Zwierzętach Waltham zaleca stosowanie u psów diety mieszanej, w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów. Równe proporcje oznaczają w praktyce tyle samo gramów karmy suchej w granulkach i karmy mokrej z puszki lub saszetki. Zalecaną dzienną dawkę pożywienia można obliczyć na podstawie informacji podanych na etykietach karm pełnoporcjowych. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z pomocy dietetyka lub lekarza weterynarii.

Co powinna zawierać karma dla szczeniaków małych ras?

Kluczem do rozwoju Twojego pupila jest pełnoporcjowa karma dla szczeniąt ras małych. O jakie elementy chodzi? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że szczenięta mają większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż dorosłe czworonogi (w stosunku do masy ciała).

Co więc podawać szczeniakowi rasy małej? Przede wszystkim, karma, którą zaserwujesz swojemu pupilowi, musi być kompletna i zbilansowana. Powinna też charakteryzować się wysoką strawnością, koncentracją składników odżywczych i kalorii oraz optymalnymi proporcjami wapnia i fosforu. Układ trawienny szczeniaka jest niedojrzały, więc istotne jest to, by go  nie obciążać. Co jeszcze powinna zawierać karma dla szczeniąt małych ras? Musi być bogata w białko, które stanowi podstawowy budulec ciała. W przypadku szczeniąt zawartość tego składnika odżywczego powinna wynosić minimum 25% w suchej masie pokarmu dla maluchów poniżej 14 tygodnia życia oraz co najmniej 20% w suchej masie dla psów powyżej 14 tygodnia życia.

Bardzo ważnym elementem w diecie pupila są też tłuszcze. To one w głównej mierze dostarczają energię do organizmu. Ponieważ składnik ten jest ponad dwa razy bardziej kaloryczny niż węglowodany i białka, jego nadmiar może prowadzić do nadwagi lub otyłości. Odpowiednie dawkowanie jest więc w tym przypadku wyjątkowo ważne. Zbilansowana karma pełnoporcjowa dla szczeniąt zawiera min. 9% tłuszczów w suchej masie pożywienia.

Dobrze zbilansowana dieta jest kluczowym elementem troski o naszych czworonożnych przyjaciół. Dla prawidłowego rozwoju układu kostnego pupila niezbędna jest optymalna ilość spożywanych minerałów  – przede wszystkim wapnia i fosforu. Proporcje tych składników odżywczych są odpowiednio wyważone w pełnoporcjowym pokarmie dla szczeniąt. 

Rodzaje karmy dla szczeniaków ras małych 

Teraz gdy już wiesz, co powinna zawierać karma dla Twojego czworonoga, należy się zastanowić, jaki rodzaj wybrać. Na rynku znajdziesz karmy suche oraz mokre. Dobierz je tak, aby jak najlepiej zadbać o swojego pupila!

Zarówno sucha, jak i mokra pełnoporcjowa karma dla szczeniąt ras małych charakteryzuje się odpowiednim zbilansowaniem wszystkich składników odżywczych, dzięki czemu umożliwia prawidłowy rozwój czworonogów.

Suche granulki pomagają dbać o higienę jamy ustnej czworonoga i są bardzo wydajne. Ze względu na niską wilgotność takiego pożywienia, jego stosowanie wymaga szczególnej dbałości o optymalne nawodnienie organizmu pupila. Ważne jest więc, by maluch miał stały dostęp do miski ze świeżą i czystą wodą. Pokarmy suche mają długi termin przydatności do spożycia i można je łatwo przechowywać.

Karmy mokre charakteryzują się wyjątkową smakowitością i są uwielbiane przez naszych ulubieńców. Zawierają w sobie więcej wody, niż te suche, dzięki czemu wspomagają odpowiednie nawodnienie psiego organizmu. Charakteryzują się jednak krótszym okresem przydatności do spożycia po otwarciu opakowania, dlatego należy przechowywać je w lodówce i zużyć w czasie zgodnym z zaleceniami producenta – zwykle maksymalnie w ciągu dwóch dni. Ten rodzaj pożywienia najczęściej jest dostępny w saszetkach lub puszkach. Występuje w formie pasztetu, musu lub mięsistych kawałków w sosie bądź galarecie. Taki rodzaj pokarmu ma w składzie około 80% wody. Jest przez to około 4-krotnie mniej kaloryczna od karmy suchej, co wpływa na jej porcjowanie. Taki rodzaj pożywienia charakteryzuje się również aromatycznym, atrakcyjnym dla czworonogów zapachem.

Jaką karmę dla szczenięcia wybrać?

Jak widać, wybór jedzenia dla czworonoga nie jest łatwy. To bardzo ważna decyzja i przy jej podejmowaniu należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Musisz być świadomy tego, że wybór pożywienia wpływa na zdrowie i samopoczucie Twojego pupila. Najważniejsze jest, żebyś obserwował, jak Twój pupil się czuje po spożyciu pokarmu. Najlepsza karma dla szczeniąt ras małych to taka, która jest dostosowana do jego aktualnych potrzeb żywieniowych. 

Pedigree imagery
Kup online