PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Zmiana karmy u psa - jak zrobić to dobrze?

PED_MedDog_13-detail.png

Karma dla psa powinna w pełni odpowiadać jego aktualnym potrzebom żywieniowym, dlatego też niekiedy zachodzi konieczność jej zmiany. Mowa tu m.in. o takich  przypadkach jak zmiana grupy wiekowej, choroba czy przebyty zabieg kastracji lub sterylizacji. Wbrew pozorom zmiana karmy u psa nie jest prostym zadaniem. Dowiedz się, kiedy jest ona konieczna oraz jak to zrobić, by uniknąć ewentualnych problemów żołądkowych u swojego pupila. 

Spis treści:

  1. Kiedy zmiana karmy u psa jest konieczna?
  2. Jak zmienić karmę psu?
  3. Błędy, których należy unikać, zmieniając psu karmę
  4. Biegunka po zmianie karmy u psa - co robić?
  5. Kiedy nie powinniśmy zmieniać karmy?

Kiedy zmiana karmy u psa jest konieczna?

Zmiana karmy u psa jest konieczna, gdy zmieniają się jego potrzeby żywieniowe. Dzieje się tak, gdy:

  • pies przechodzi kastrację bądź sterylizację, 
  • staje się dorosłym psem, 
  • staje się seniorem,
  • cierpi na nietolerancję bądź alergię pokarmową, 
  • cierpi na jakąś chorobę,
  • jest w ciąży lub karmi szczenięta.

Są to sytuacje, w których musimy zmienić naszemu psu karmę. Wraz z dorastaniem zmienia się jego zapotrzebowanie kaloryczne. Szczenię rozwija się intensywnie i potrzebuje więcej składników odżywczych i energii (w przeliczeniu na kilogram masy ciała), niż pies dorosły. Senior z kolei obniża swoją aktywność, za to zwiększa się u niego ryzyko zachorowania na różne choroby. Zapotrzebowanie na kalorie zmniejsza się, gdy pies przechodzi kastrację lub sterylizację. Wynika to ze zmian hormonalnych, jakie zachodzą w jego organizmie w wyniku zabiegu. Inne specjalne potrzeby żywieniowe mogą mieć różne podłoże. W przypadku nietolerancji pokarmowej lub alergii należy wyeliminować z diety składnik uczulający lub zastosować specjalną karmę hipoalergiczną. Gdy suka jest w ciąży lub karmi potomstwo, potrzebuje dodatkowej energii. Również chore psy potrzebują specjalnej karmy leczniczej, zależnej od stanu zdrowia zwierzęcia. Wówczas wybór pokarmu należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Dla przykładu, karmy dla poszczególnych etapów życia są opisane jako: “junior” dla szczeniąt, “adult” dla dorosłych psów i “senior” dla starszych osobników. Produkty dla zwierząt po zabiegu kastracji mogą mieć oznakowanie “sterile”, “neutered” itp.

Jak zmienić karmę psu?

Wprowadzenie nowej diety psa to proces wymagający czasu i cierpliwości. Często występującym problemem jest biegunka u psa po zmianie karmy, która wynika ze zbyt gwałtownego przejścia na odmienny sposób żywienia. Najpopularniejszym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem jest 7-dniowa metoda. Na czym ona polega?

  1. W pierwszym i drugim dniu należy podawać psu posiłki składające się w 25% z nowego pokarmu oraz w 75% z dotychczasowego.
  2. W trzecim i czwartym dniu podaje się wyrównane proporcje. Posiłki powinny składać się w 50% z nowego pokarmu oraz w 50% z dotychczasowego pokarmu.
  3. W piątym i szóstym dniu podawane posiłki powinny składać się w 75% z nowego pokarmu oraz jedynie w 25% z dotychczasowego.
  4. W siódmym dniu podajemy zwierzęciu posiłki składające się wyłącznie z nowego pokarmu. Po tygodniu organizm zwierzęcia powinien już być przyzwyczajony. 

Tydzień to idealny czas na zmianę karmy u psa, który pozwala na łagodne przestawienie czworonoga z jednego typu pożywienia na inny.

Błędy, których należy unikać, zmieniając psu karmę

Zmianie karmy u psa nie powinny towarzyszyć żadne stresogenne sytuacje. To ważna zasada. Jeśli więc dopiero zaadoptowaliśmy zwierzę, nie powinniśmy od razu podawać mu nowej karmy. Potrzebuje on czasu na zaaklimatyzowanie się oraz zapoznanie się z nowymi członkami rodziny. Zmianie karmy u psa nie powinna również towarzyszyć przeprowadzka, wyjazd czy pojawienie się nowego zwierzęcia. Powoduje to u psa dużo stresu, któremu często towarzyszy również brak apetytu. Zdarza się, że pies ze względu na nieodpowiadający bądź nieznany mu smak karmy nie chce jej jeść. W takiej sytuacji nie powinniśmy rezygnować i wracać do poprzedniego jedzenia. Należy podać psu posiłek, a jeśli w ciągu 20-30 minut go nie zje - zabrać. W następnej ustalonej porze karmienia czynność tę trzeba powtórzyć. Pamiętajmy, że karmę powinniśmy zmieniać na taką, która najlepiej odpowiada na potrzeby żywieniowe zwierzęcia.

Zdarza się, że biegunka u szczeniaka po zmianie karmy spowodowana jest przestawieniem z mokrego pokarmu na suchy bądź na odwrót. Układ pokarmowy szczenięcia jest wrażliwy, przez co zmiany w jego diecie powinny być niewielkie i rozłożone w czasie. Ponieważ czworonogi najczęściej wolą pożywienie, którego zapach jest silny, zazwyczaj łatwiej jest je przestawić z suchego pokarmu na mokry niż z mokrego na suchy. Jeśli jednak chcemy wprowadzić do diety zwierzęcia karmę z większą lub mniejszą zawartością wody, również należy robić to stopniowo, wykorzystując metodę 7-dniową.

Biegunka po zmianie karmy u psa - co robić?

Jakie są najczęściej występujące skutki zbyt gwałtownej zmiany karmy u psa? Biegunka znajduje się na pierwszym miejscu możliwych objawów. Często spowodowana jest zbyt gwałtowną i szybką zmianą, na którą organizm zwierzęcia nie jest przygotowany. Biegunka może doprowadzić np. do odwodnienia organizmu. Jeśli więc zauważyliśmy nieprawidłowe wypróżnienia u swojego psa w pierwszej kolejności należy odstawić pokarm i podawać zwierzęciu jedynie wodę, aby się nie odwodnił. Pies w tym czasie powinien odpoczywać i unikać nadmiernej aktywności. Dotyczy to zarówno szczeniąt, jak i psów dorosłych (w tym seniorów). Jeśli po 24 godzinach problem nie ustąpił, lub pojawiły się jakiekolwiek dodatkowe objawy (np. gorączka, osowiałość, wymioty) należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Warto zauważyć, że gdy dokonujemy zmiany karmy u szczeniaka, biegunka wcale nie musi wystąpić. Jeżeli skład nowego jedzenia różni się od tego, który podawaliśmy pupilowi dotychczas, niekiedy ujawniają się nietolerancje czy alergie pokarmowe. W takich wypadkach należy udać się do lekarza weterynarii, który przeprowadzi odpowiednie badania i postawi diagnozę. Pomoże również nam wybrać odpowiedni pokarm oraz wytłumaczy, w jakich proporcjach powinniśmy go podawać. Sama zmiana karmy u psa przeprowadzona w odpowiednim tempie nie powinna powodować biegunki.

Kiedy nie powinniśmy zmieniać karmy?

Zarówno zmiana karmy u szczeniaka, jak i u dorosłego psa, powinna być przeprowadzona wyłącznie wtedy, gdy zachodzi taka konieczność. Opiekun nie powinien zmieniać karmy psu bez wyraźnego powodu. Jeśli pokarm zawiera wszelkie niezbędne składniki odżywcze dla psa, jest pełnoporcjowy, czyli kompletny i zbilansowany oraz nie powoduje żadnych dolegliwości - powinniśmy przy nim zostać. Dieta psa nie musi być urozmaicona, natomiast ważne by była stabilna pod względem proporcji makroskładników (miała stały skład).

Pedigree imagery
Kup online