Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że różne rasy małych psów mają ze sobą wiele wspólnego. Jednak, jeśli przyjrzeć się bliżej, to wielkość może być tak naprawdę jedyną rzeczą, która ich łączy. Wśród nich występują zarówno aktywne, towarzyskie psy o wielkich osobowościach, jak i spokojne, mało ruchliwe czworonogi, ceniące swoją niezależność. Od długiej, kręconej sierści po krótką i prostą. Małe rasy psów cechuje wielka różnorodność zarówno pod względem wyglądu jak i charakteru.
Nawet najbardziej energiczni przedstawiciele małych ras psów nie potrzebują za wiele przestrzeni, by móc w pełni wyrazić swoją osobowość. Dlatego spokojnie mogą zadomowić się w niedużym mieszkaniu bez ogrodu. Należy jednak pamiętać, że nawet wśród ras psów miniaturowych znajdą się czworonogi, które będą uwielbiać spędzanie czasu na świeżym powietrzu, co w przypadku mieszkania w bloku oznaczać będzie konieczność częstszych, dłuższych i bardziej aktywnych spacerów.
Reprezentanci najmniejszych ras psów średnio żyją dłużej niż psy dużych ras. Nie oznacza to jednak, że małym psom nie zagrażają poważne choroby. Niektórymi ze schorzeń występujących częściej wśród ras psów miniaturowych są zapadnięcie tchawicy, objawiające się specyficznym kaszlem, zwichnięcie rzepki, hipoglikemia, czyli nagły spadek poziomu glukozy we krwi, a także trudności w utrzymywaniu stałej temperatury ciała, co może prowadzić do łatwiejszego wychłodzenia organizmu. Małe rasy psów są również bardziej predysponowane do chorób przyzębia i otyłości. Dlatego opiekunowie małych psów muszą być szczególnie wyczuleni na wszelkie niepokojące zmiany w zachowaniu swoich czworonogów i reagować wizytą u lekarza weterynarii, aby zdiagnozować chorobę we wczesnym stadium.
Przyjacielski i zawsze pełen energii sznaucer miniaturowy to czuły, rodzinny pies, kochający towarzystwo dorosłych i dzieci. Lubi spędzać czas na zewnątrz, ganiać za piłką, pływać i wciąż szukać nowych przygód. Sznaucery miniaturowe nie są nadmiernie szczekliwe, dlatego nie będą uciążliwe dla sąsiadów. Nie lubią za to nudy, więc pozostawianie ich samych na wiele godzin w domu nie jest dobrym pomysłem.
Bichon frise to zdecydowanie jeden z najbardziej uroczych przedstawicieli ras małych psów, pochodzący prawdopodobnie ze skrzyżowania maltańczyka z pudlem. Ma bardzo przyjazne usposobienie, szybko przywiązuje się do ludzi i kocha pieszczoty. Bichon frise chętnie uczy się nowych sztuczek, jest ufny i nie przejawia agresji wobec obcych. Ciężko znosi samotność, dlatego nie powinno się zostawiać go w domu na długie godziny.
Chihuahua jest najmniejszą rasą psów na świecie oraz jedną z najstarszych, której korzenie sięgają VIII-IX w. p.n.e. To aktywne, czułe i bardzo inteligentne czworonogi cechujące się długowiecznością. Mają małe gabaryty, ale silny temperament, są także czujne i zaskakująco odważne. Lubią chodzić swoimi ścieżkami, ale jednocześnie dobrze czują się w towarzystwie ludzi i chętnie przyjmują pieszczoty. Pielęgnacja psów rasy chihuahua nie jest skomplikowana i opiera się głównie na regularnym, ale niezbyt częstym wyczesywaniu.
Rasy psów małych są pełne czworonogów o radosnym usposobieniu, uwielbiających zabawę z całą rodziną. Hawańczyki to jedne z nich. Są bardzo aktywne i lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Cechuje je bystrość i inteligencja, dlatego łatwo przychodzi im nauka nowych komend i sztuczek. Pielęgnacja hawańczyków jest dość wymagająca. Na ich długiej sierści często pojawiają się kołtuny i splątania, które niekiedy trzeba wycinać. Co najmniej 3-4 razy w tygodniu należy je szczotkować, a kąpać tylko wtedy, gdy mocno się ubrudzą.
Szybkie, zwinne i pełne energii. Psy rasy jack russell terrier uwielbiają aktywne spędzanie czasu, a ich myśliwska natura sprawia, że mają bardzo dobry węch, który wykorzystują do zabawy oraz poszukiwania coraz to nowych przygód i zajęć. Ze względu na małe gabaryty możemy je zabrać wszędzie tam, gdzie chcemy. Dzięki swojej ufnej naturze i łatwości w nawiązywaniu nowych przyjaźni psy rasy jack russell terrier bezproblemowo adaptują się do nowych warunków.
Ze względu na swą przyjazną naturę, maltańczyki z łatwością odnajdą się w rodzinnej atmosferze. Bardzo lubią dzieci, a także inne czworonogi. To żywiołowe, pełne energii psy, ale nie mają za dużych wymagań pod względem aktywności fizycznej, dlatego kilka krótkich spacerów dziennie powinno im wystarczyć. Maltańczyki posiadają długie i gęste włosy, które należy pielęgnować w odpowiedni sposób. Decydując się na psa tej rasy, musimy przygotować się na codzienne szczotkowanie oraz kąpiele przynajmniej dwa razy w miesiącu. W pielęgnacji zdecydowanie pomoże wizyta w salonie groomerskim.
Pudle miniaturowe to czworonogi o charakterystycznej, gęstej i kręconej sierści. Te bystre, kochające naturę psy o żywym temperamencie szybko przywiązują się do swojego opiekuna, a wobec nieznajomych mają raczej obojętny stosunek. Cechuje je inteligencja i chęć do nauki, dlatego ich szkolenie to prawdziwa przyjemność. Pudle miniaturowe idealnie odnajdą się w rodzinnym domu, w towarzystwie dzieci. Pielęgnacja tych czworonogów wymaga od opiekuna codziennego szczotkowania oraz strzyżenia raz na około 2 miesiące. Bardzo ważne jest również pilnowanie czystości ich uszu, by nie dopuścić do rozwoju infekcji oraz codzienna higiena jamy ustnej.
Pinczery miniaturowe to wyjątkowe psy i na tle innych małych ras psów wyróżniają się pod względem charakteru. Cechuje je wierność i przyjacielskie nastawienie do domowników, zarówno tych na dwóch nogach, jak i na czterech. Są jednak bardzo nieufne w stosunku do obcych. Wyczulone i czujne, strzegą swojego terytorium i wykazują się odwagą, nawet w stosunku do większych od siebie psów. Pinczery miniaturowe uwielbiają długie i aktywne spacery, zabawy i wyzwania intelektualne. Ze względu na stosunkowo krótką sierść, ich szata nie wymaga częstej pielęgnacji, jednak podczas jesiennych i zimowych spacerów warto pamiętać o zakładaniu im ubranka, które ochroni je przed niską temperaturą.
Pekińczyki to jedna z najstarszych ras psów na świecie. Są uparte, pewne siebie i lubią być traktowane po „cesarsku”, co z pewnością zostało im we krwi jeszcze z czasów starożytnych. To rodzinne psy, które szybko przywiązują się do swoich opiekunów. Lubią się przytulać i leżeć na kolanach, ale warto ustalić na początku odpowiednie granice dotyczące ich zachowania, bowiem później bardzo trudno będzie nam zmienić ich nawyki. Pekińczyki to psy, które nie lubią nadmiernej aktywności, dlatego świetnie odnajdą się nawet w mniejszym mieszkaniu bez ogrodu. Jeśli chodzi o ich codzienną pielęgnację, zaleca się codzienne czesanie, ponieważ ich długa sierść ma skłonności do plątania się.
Shih tzu to przedstawiciele jednej z najmniejszych ras psów, które świetnie odnajdują się odpoczywając na sofie lub kanapie. Przyjazne usposobienie pozwala im zawierać silne więzi zarówno z opiekunami, jak i z innymi psami. Mimo dobrze rozwiniętych cech socjalnych, shih tzu dość dobrze znoszą rozłąkę, dlatego można zostawić je same w domu na dłuższą chwilę. Decydując się na psy tej rasy, należy pamiętać o tym, że wymagają one regularnej pielęgnacji. Czesanie, strzyżenie i mycie można wykonywać we własnym zakresie, ale regulację długości okrywy włosowej warto powierzyć profesjonalnemu salonowi groomerskiemu.
Mało które psy lubią przytulać się tak bardzo jak szpice miniaturowe. Te słodkie czworonogi potrzebują dużej dawki czułości każdego dnia, którą odwzajemniają serdecznością i przywiązaniem do swojego opiekuna. Źle znoszą samotność, dlatego należy unikać pozostawiania ich samych w domu na dłuższy czas. Nie mają potrzeby wychodzenia na długie spacery, ale bardzo lubią aktywność fizyczną i intelektualną. Z pewnością bardzo chętnie będą uczestniczyć w sportach kynologicznych. Szpice miniaturowe cechują się niewielkimi gabarytami, ale za to dużą odwagą. Jeśli chodzi o codzienną pielęgnację, to ze względu na ich puszystą szatę, należy czesać je każdego dnia, aby uniknąć powstawania uporczywych kołtunów.
Psy rasy west highland white terrier to pełne energii, towarzyskie czworonogi, które bardzo łatwo przywiązują się do całej rodziny. To także aktywne psy, które lubią długie spacery i zabawę, stymulującą je nie tylko fizycznie, ale również intelektualnie. Westy z natury bywają uparte i lubią chodzić swoimi ścieżkami, dlatego szczególnie ważne w ich przypadku jest rozpoczęcie szkolenia już w wieku szczenięcym. Należy również pamiętać, by ich interakcje z dziećmi były nadzorowane przez dorosłych. Ich pielęgnacja sprowadza się do regularnego rozczesywania sierści i kąpieli przy użyciu specjalnego szamponu dla psów szorstkowłosych. Ze względu na problemy z wyrastaniem sierści, nie zaleca się strzyżenia ich na krótko.
Elegancka aparycja odzwierciedla ich zrównoważony charakter. Psy rasy lhasa apso to z natury spokojne czworonogi, które uwielbiają kontakt z ludźmi, dlatego nie powinny zostawać same w domu przez dłuższy czas. Chętniej wybierają aktywność fizyczną niż leżenie na kanapie, dlatego wszelkie gry i zabawy są zawsze mile widziane, gdy jesteś w ich towarzystwie. W szkoleniu lhasa apso wymagana jest cierpliwość i delikatność. Podobnie jak u wszystkich przedstawicieli ras długowłosych, ich sierść powinna być rozczesywana przynajmniej 3 razy w tygodniu, by uniknąć powstawania uporczywych kołtunów.
Yorki to jedne z najczęściej występujących w Polsce przedstawicieli najmniejszych ras psów. Wbrew popularnej opinii nie są psami, które cały dzień spędzają na kanapie. Wręcz przeciwnie! To czworonogi, które mają wielkie pokłady energii, lubią ruch, zabawę i pełne atrakcji spacery. Warto zaznaczyć, że psy rasy yorkshire terrier powinny być socjalizowane już od wieku szczenięcego, by z czasem mogły łatwiej zaakceptować i tolerować inne zwierzęta. Z racji na ich silny charakter, nauka niektórych komend związanych z posłuszeństwem wymaga zwykle więcej czasu i cierpliwości. Warto również pamiętać, że yorki wymagają codziennej pielęgnacji – czesania, a także higieny zębów.
Corgi to jedna z bardziej rozpoznawalnych ras psów o mniejszych rozmiarach. Krępa budowa ciała, proste, odstające uszy, krótkie łapy i duża w porównaniu do reszty ciała głowa to ich cechy szczególne. Corgi należą do grupy psów pasterskich, używanych w przeszłości do zaganiania bydła, owiec i koni. To czworonogi o zrównoważonym temperamencie, które cechuje wysoka inteligencja i szybkie przyswajanie nowych informacji i komend. Ze względu na ich naturę psy tej rasy potrzebują sporej dawki ruchu. Lubią towarzystwo ludzi i nie najlepiej znoszą rozstania. Pielęgnacja w przypadku corgi nie jest wymagająca i ogranicza się do regularnego szczotkowania, zwracając szczególną uwagę na rozczesywanie ich bujnego podszerstka. Pamiętaj również o regularnych kąpielach, dbaniu o stan uszu oraz zębów i przycinaniu pazurów.
W żywieniu reprezentantów ras psów małych bardzo ważne jest odmierzanie odpowiedniej ilości jedzenia przy każdym posiłku. Jednym z największych błędów początkujących opiekunów jest przekarmianie, co może prowadzić do otyłości i innych chorób. Częścią zdrowego odżywiania u małych psów jest także zapewnienie im wystarczającej ilości ruchu. Pamiętaj, że wszystkie rasy małych psów potrzebują ruchu, nawet te, których ulubionym zajęciem jest przesiadywanie na kanapie. Właściwe odżywianie to także dobrze zbilansowana dieta i dobranie odpowiedniej karmy do wieku i wielkości naszego psa. Sprawdź nasze karmy dla małych ras PEDIGREE® i zadbaj o odpowiednie żywienie swojego ukochanego pupila.
Jeśli miniaturowe lub małe psy nie są dla Ciebie, sprawdź jakie są najpopularniejsze rasy psów średnich w jednym z naszych artykułów.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.