PEDIGREE PL
Szukaj
Nowy Pies

Pies w nowym domu – jak ułatwić mu pierwsze dni

nathan-mcdine-8l6E5NSLkaQ-unsplash-detail.png

Przyprowadzenie nowego czworonożnego członka rodziny do domu jest niesamowicie ekscytujące, ale ważne jest, aby mieć realistyczne oczekiwania.

Prawda jest taka, że ​​przeprowadzka psa ze schroniska do nowego domu jest dla niego stresująca. Twój nowy przyjaciel jeszcze nie zna ani Ciebie, ani Twojej rodziny ani Waszego domu. Jednak dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby ten proces przebiegł płynnie.

Pies w nowym domu – jak przygotować się na jego powitanie

Ważne jest, aby przygotować dom na przybycie psa, zanim postawi on w nim swoją łapę. Warto zaopatrzyć się w niezbędne rzeczy, takie jak: jedzenie, miski, smycz z obrożą, wygodne legowisko i zabawki.

Jeśli pracujesz, dobrze jest wziąć kilka dni wolnych, aby w pełni poświęcić je na zadomowienie się psa.

Pierwszy dzień psa w nowym domu

Dzień odbioru psa ze schroniska powinien być możliwie najcichszy i spokojny. Jeśli masz dzieci lub inne zwierzęta, może to oznaczać poczekanie ze wzajemnym zapoznawaniem się. Łatwiej powiedzieć niż zrobić – w szczególności kiedy dzieci aż podskakują z podekscytowania. Jednak spotkanie wielu nowych osób na raz może być dla Twojego psa przytłaczające, zwłaszcza jeśli niektóre z nich są nadpobudliwe! Z tego względu, jeśli np. babcia i dziadek mogą zabrać dzieci na kilka godzin, warto skorzystać z takiej opcji. To ułatwi psu w nowym dom oswajanie sięł z otoczeniem. Z tego samego powodu na początku - przez kilka dni - najlepiej nie zapraszać  gości.

Wiele nowych miejsc również będzie przytłaczać Twojego czworonożnego przyjaciela, więc zamiast zaoferować mu zwiedzanie całego domu, warto zacząć od małego obszaru. Na przykład, kiedy po raz pierwszy przyjeżdżasz do domu ze schroniska, możesz zabrać psa na siusiu, a następnie ograniczyć się do przebywania z nim w jednym pokoju. Jest to nie tylko lepsze dla Twojego psa, ale także bardziej przyjazne dla Twojego domu, ponieważ nawet najbardziej wyszkolony pies może mieć kilka wpadek, gdy znajdzie się w nowym i nieznanym sobie środowisku. 

Od samego początku zacznij wprowadzanie rutyny, aby pies w nowym domu wiedział, kiedy nadszedł czas na spacer, zabawę lub coś do jedzenia. A skoro mowa o jedzeniu, staraj się podawać swojemu psu przez kilka pierwszych dni to samo, co w schronisku. Zapewni to nie tylko znajome smaki i zapachy, ale także będzie korzystniejsze dla żołądka Twojego nowego domownika. Po wstępnej aklimatyzacji możesz zacząć stopniowo wprowadzać nowy pokarm, mieszając go z dotychczasową karmą.

Prawdopodobnie poczujesz pokusę, aby w pierwszych chwilach pobytu psa w nowym  domu poświęcić mu szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli wydaje się nieco zestresowany lub niespokojny (czego objawem może być dyszenie, podkulony ogon lub oblizywanie się). Jednak najlepiej jest dać nowemu czworonożnemu członkowi rodziny nieco przestrzeni i pozwolić, aby to on inicjował interakcje. Pomoże mu to poczuć się pewniej i swobodniej w nowym domu. 

Ważne jest również, aby od samego początku mieć spójny zestaw reguł. Oczywiście będą się one różnić w zależności od gospodarstwa domowego, ale hasłem przewodnim jest konsekwencja.

Pierwsza noc psa w nowym domu

Nawet dla psa, który wydaje się dobrze radzić sobie w nowym środowisku w ciągu dnia, noc może okazać się wyzwaniem.

Zanim przywieziesz psa do domu, ważne jest podjęcie decyzji odnośnie tego, gdzie ma on spać - w swojej klatce czy legowisku? A może w Twoim łóżku lub na fotelu? Różne rzeczy sprawdzają się w przypadku różnych rodzin, ale pamiętaj, że jeśli nie zdecydujesz się na klatkę, prawdopodobnie będziesz potrzebować bramki takiej jak dla dziecka, aby uniemożliwić Twojemu psu nocne wędrówki po całym domu.

Potrzebujesz więcej porad? Sprawdź: Pomocy, mój pies nie chce spać!

Dzień drugi i trzeci psa w nowym domu

W miarę jak Twój pies zaczyna być bardziej zrelaksowany i zadomowiony, wszyscy mogą się lepiej poznać. Mimo to, dobrze jest każdy etap przechodzić powoli, a jeśli masz dzieci, stale przypominaj im o zasadach – pies nie jest zabawką, należy obchodzić się z nim delikatnie i z szacunkiem oraz nie przeszkadzać mu podczas snu oraz jedzenia. Nie wolno też pozostawiać psa i małych dzieci razem bez nadzoru, ponieważ nawet najdelikatniejszy, najbardziej cierpliwy pies może kłapnąć zębami, jeśli małe rączki okażą się zbyt natarczywe.

Dobrze jest też zacząć powoli przyzwyczajać psa do tego, że nie będzie Cię obok niego w każdej minucie. Sprawdzonym sposobem jest korzystanie z bramki dla dzieci, dzięki której możesz zostawić psa samego w pokoju na krótki czas, gdy jesteś w domu. W ten sposób pupil przyzwyczai się do Twojej niedostępności i zrozumie, że zawsze wracasz.

Kolejne dni i tygodnie

Ludzie często mówią, że prawdziwą osobowość swojego psa dostrzegają dopiero kilka tygodni po adopcji. Dlatego ważne jest, aby uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość oraz działać według ustalonej rutyny.

Wiele osób, które adoptuje psa, stwierdza, że zwierzę łatwo się zadomawia, ale jeśli masz jakiekolwiek obawy, warto skontaktować się ze schroniskiem w celu uzyskania porady. Pracownicy schronisk są nie tylko ekspertami w wielu psich sprawach, ale także znają Twojego czworonożnego przyjaciela i chcą, aby adopcja zakończyła się sukcesem. Dlatego zadawaj śmiało pytania, jak powinna wyglądać aklimatyzacja psa w nowym domu.