PEDIGREE PL
Szukaj
Opieka nad Psem

Pomocy, mój pies cierpi na bezsenność!

PED_MedDog_5-detail.png

Niezależnie od tego, czy Twój pies nie chce zostać w swoim legowisku, szczeka w nocy, czy po prostu uważa, że trzecia nad ranem to czas zabawy, nasz praktyczny przewodnik pomoże każdemu, kto pragnie spać spokojnie.

Przyjrzymy się niektórym z najczęstszych przyczyn psich problemów z bezsennością oraz możliwym rozwiązaniom.

Poddenerwowanie i niepokój mogą wpływać na bezsenność u psa

Zrozumiałe jest, że pies, który jest poddenerwowany lub niespokojny, prawdopodobnie nie będzie dobrze spał. Więc jeśli Twój czworonożny przyjaciel dopiero niedawno przybył do Twojego domu ze schroniska, może po prostu potrzebować czasu, aby przyzwyczaić się do nowego środowiska i rutyny (nie wspominając o nowych ludziach!).

Najważniejsza w tym przypadku jest cierpliwość, ale są też dodatkowe rzeczy, których możesz spróbować, gdy u psa zaobserwujesz bezsenność:

  • Każdy pies potrzebuje własnego miejsca do odpoczynku i snu. Może to być legowisko ustawione w spokojnym miejscu lub specjalna, wygodna klatka. 
  • Jeśli masz koc, który pachnie schroniskiem, może on zadziałać uspokajająco na Twojego psa.
  • Niektóre psy uspokaja delikatna muzyka lub szum (chociaż może Ci się to nie podobać, jeśli pies przebywa w Twojej sypialni!).
  • Zadbaj o to, aby noc była dla Twojego psa czasem pozbawionym atrakcji. Jeśli skamle, możesz go uspokoić, przemawiając do niego cichym, kojącym głosem, ale nie baw się z nim.
  • Żucie może działać na psa bardzo uspokajająco, więc postaraj się dawać mu coś do gryzienia, aż zrobi się senny. (Upewnij się, że jest to coś bezpiecznego i nie ma ryzyka, że ​​pies się zadławi np. specjalny gryzak lub smakołyk dla czworonogów.)
  • Aby Twój pies mógł poczuć się bardziej zadomowiony i bezpieczny, nie zapomnij poświęcać mu dużo czasu w ciągu dnia. Przeczytaj nasz artykuł Jak nawiązać więź ze swoim psem
  • Jeśli pies przebywa z Tobą już od jakiegoś czasu i nadal nie sypia dobrze, warto porozmawiać z lekarzem weterynarii lub poszukać pomocy u wykwalifikowanego behawiorysty. Twój pies może potrzebować szkolenia, a czasem nawet leków, które pomogą mu bardziej się zrelaksować.

Gorsze samopoczucie przyczyną bezsenności

Twój pies nie jest w stanie Ci powiedzieć, że źle się czuje i czasami to może być przyczyną bezsenności. Jeśli martwisz się, czy Twojemu ulubieńcowi coś nie dolega, zawsze najlepiej porozmawiać ze swoim lekarzem weterynarii.

Pies, który musi siusiać

Niektóre psy nie mogą spać w nocy, ponieważ nie pozwalają im na to pęcherze moczowe. Jest to bardziej prawdopodobne w przypadku adopcji bardzo młodego lub bardzo starego psa.

Oczywiście dobrze jest wyprowadzić psa na spacer tuż przed pójściem spać. Jeśli w dalszym ciągu musisz wstawać w nocy, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. I nie zapomnij o tym, aby noc była pozbawiona atrakcji. Pochwal psa za załatwienie się, ale zachowaj pieszczoty i sesje budowania więzi na porę dzienną.

Psiak, który wciąż ma nadmiar energii do spalenia

Zrozumiałym jest, że pies, który nie ma wystarczającej ilości ruchu w ciągu dnia, nie będzie zmęczony przed pójściem spać. Dlatego zawsze warto rozważyć zwiększenie liczby spacerów i sesji zabaw, aby zminimalizować prawdopodobieństwo bezsenności u psa spowodowanej nadmiarem jenergii.

Nie zapominaj również o stymulacji umysłowej. Mamy wiele porad i wskazówek Jak zapewnić rozrywkę Twojemu psu

Pies, któremu coś przeszkadza, może cierpieć na bezsenność

Czasami pies nie może spać, ponieważ w jego otoczeniu jest coś, co mu w tym przeszkadza i sprawia, że ​​jest niespokojny, przestraszony lub po prostu czujny. Może to być hałas, coś, co widzi lub wyczuwa węchem. 

Postaraj się spojrzeć z perspektywy psa, aby zobaczyć, na czym polega problem i jak sobie z nim poradzić. Jeśli problemem jest hałas, delikatna muzyka lub szum mogą zdziałać cuda. (Może to jednak nie zadziałać, jeśli mamy do czynienia z fajerwerkami lub burzą – w takim przypadku spróbuj odwrócić uwagę psa przysmakiem do długotrwałego żucia i skonsultuj się z lekarzem weterynarii oraz behawiorystą.)

I wreszcie…

Wszyscy czujemy się gorzej, gdy nie mamy wystarczającej ilości odpoczynku - dotyczy to zarówno Ciebie jak i Twojego psa. Dlatego warto poświęcić czas na zrozumienie przyczyn psiej bezsenności i wprowadzić odpowiednie zmiany, aby spać spokojnie.

Pedigree imagery
Kup online