PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Co może jeść pies? Sprawdź, czy karmisz go w odpowiedni sposób!

Treating-Moment-Markies-Minis-detail.png

Każdy opiekun chce, by jego pies cieszył się dobrą kondycją, był energiczny i szczęśliwy. Jednym z najważniejszych czynników, od których zależy dobre samopoczucie psa, jest właściwe żywienie. Co może jeść pies? Czy powinniśmy ulegać jego zachciankom? Jakimi zasadami należy kierować się podczas karmienia czworonoga?

 

  1. Co lubią jeść psy?
  2. Co mogą jeść psy?
  3. Co może jeść pies? 10 zasad prawidłowego żywienia

 

Co lubią jeść psy?

Nie da się zaprzeczyć, że psy lubią jeść. Nie są tak wybrednymi smakoszami, jak koty. W wyborze pokarmu psy kierują się zapachem, smakiem, wyglądem i teksturą pożywienia. Szczególnie zwracają uwagę na pokarm, który ma intensywny zapach. Należy pamiętać jednak o tym, że to, co lubi jeść pies, nie zawsze jest tym, co pies może jeść.

 

Za kawałek surowego mięsa wiele psów dałoby się pokroić. Nie oznacza to jednak, że mięso jest najważniejszym składnikiem ich diety. Psy są zwierzętami względnie mięsożernymi i, mimo że większość z nich uwielbia smak mięsa, nie powinno ono stanowić podstawy ich posiłków. Mięso nie jest pokarmem zbilansowanym pod względem energii i składników pokarmowych, a nadmiar, bądź niedobór niektórych witamin i składników mineralnych w mięsie, może być przyczyną problemów zdrowotnych u psa, np. odwapnienia kości z powodu znacznej przewagi fosforu nad wapniem w diecie mięsnej. W dodatku surowe mięso stanowi zagrożenie mikrobiologiczne, nie tylko dla zwierzęcia, ale też dla opiekuna. Zatem wiemy już, że tak lubiane przez psy mięso, nie jest dla nich wystarczającym pokarmem. Aby dostarczyć wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, w diecie potrzebne są jeszcze inne surowce: tzw. produkty pochodzenia zwierzęcego (np. wątroby, serca, żołądki) oraz składniki roślinne.

 

Psy uwielbiają różnego rodzaju przekąski, które zostały specjalnie opracowane tak, by smakowały czworonogom. Niektóre z nich mają też znaczenie funkcjonalne, np. czyszczą zęby. Należy jednak podawać je psu z rozwagą - smakołyki nie powinny przekraczać 10% dziennej dawki energii. Pamiętajmy, by sięgać po przekąski dla psów, czyli smakołyki przeznaczone wyłącznie dla zwierząt. 

 

Opiekunowie psów często zauważają, że ich pupile proszą o jedzenie, podczas gdy oni spożywają posiłki. Gdy pies „żebrze” o pokarm, prezentuje przy tym różne zachowania - trąca człowieka łapą, wpatruje się, szczeka, wyje, a w niektórych przypadkach staje się agresywny. Błędem jest uleganie prośbom czworonoga i podawanie mu ludzkiego jedzenia. Możemy mu w ten sposób zaszkodzić - w pokarmach, przygotowanych dla ludzi, mogą znajdować się składniki toksyczne dla tych zwierząt. Ulegając „żebraniu” psa, utrwalamy niepożądane zachowania czworonoga. Pies uczy się, że takie postępowanie skutkuje otrzymaniem jedzenia. 

 

Co mogą jeść psy?

 

Co psy mogą jeść? Podstawą diety psa może być zarówno sucha, jak i mokra karma pełnoporcjowa. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie diety mieszanej, gdzie stosunek obu rodzajów pokarmu stanowi 1:1 pod względem masy. Uzupełnieniem codziennego menu mogą być dobrej jakości przysmaki, przeznaczone dla psów. Dobierając jedzenie dla psa, należy wziąć pod uwagę takie aspekty, jak:

 

  • wiek - szczenięta, psy dorosłe i seniorzy mają bardzo różne potrzeby żywieniowe, dlatego powinniśmy wybierać karmę, przeznaczoną dla etapu życia, w jakim znajduje się nasz pupil (junior, adult lub senior),
  • rasa - psy to bardzo zróżnicowana grupa zwierząt pod względem wielkości, dlatego powinniśmy wybierać karmę, dostosowaną do ich rozmiarów - inną dla psów małych i miniaturowych, a inną dla średnich, dużych i olbrzymich,
  • aktywność fizyczna - ma ona wpływ zarówno na skład pokarmu, jak i na jego ilość, częstotliwość karmienia i pory posiłków - żywienie psów bardzo aktywnych (sportowych i pracujących) powinno być dostosowane do planu treningowego, czy czasu pracy,
  • indywidualne potrzeby - problemy zdrowotne, alergie pokarmowe, nadwaga i otyłość wpływają na to, że Twój pupil może mieć specyficzne wymagania żywieniowe. Ewentualne zmiany w diecie psa powinieneś wprowadzać wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

 

Co może jeść pies? 10 zasad prawidłowego żywienia

 

Pies wymaga indywidualnie dobranej diety pod względem energii i poszczególnych składników pokarmowych. Na wybór karmy wpływ ma rasa, wiek, poziom aktywności fizycznej czworonoga oraz indywidualne potrzeby. Gdy już wiemy, co może jeść pies, warto jeszcze dowiedzieć się, jak prawidłowo karmić czworonoga. Oto 10 najważniejszych zasad, odnoszących się do psów wszystkich ras:

 

  1. Codzienna porcja pokarmu musi pokrywać zapotrzebowanie energetyczne i pokarmowe Twojego psa.
  2. Dobową dawkę jedzenia podziel na dwa lub trzy posiłki w ciągu dnia. 
  3. Ustal stałe godziny karmienia i wystawiaj miskę tylko na 20-30 minut.
  4. Po posiłku pozwól zwierzęciu odpocząć. Od zjedzenia do podjęcia aktywności fizycznej powinna minąć co najmniej godzina, a najlepiej dwie.
  5. Podawaj psu pokarm w temperaturze pokojowej.
  6. Karmę podawaj zawsze w tej samej misce i w tym samym miejscu.
  7. Gdy pies nie ma ochoty na jedzenie, nie zmuszaj go do tego. Brak apetytu, któremu towarzyszą inne niepokojące objawy, skonsultuj z lekarzem weterynarii.
  8. Po zjedzeniu posiłku przez psa opróżnij miskę z resztek pokarmu i dokładnie ją umyj.
  9. Podczas zabaw i treningów nagradzaj psa przekąskami, ale stosuj ich niewielkie ilości (liczba kalorii pochodząca z przysmaków musi być wliczona w dzienną dawkę pokarmową).
  10. Zapewnij psu stały dostęp do miski ze świeżą wodą w temperaturze pokojowej.