PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Przysmaki dla psa - jak rozsądnie okazywać miłość naszemu zwierzęciu?

Treating-Moment-Markies-Minis-2-detail.png

Przysmaki dla psa - jak rozsądnie okazywać miłość naszemu zwierzęciu?

Przysmaki dla psa to jedzenie, które podajemy zwierzęciu, by sprawić mu przyjemność. Podawane w rozsądnych ilościach są świetnym urozmaiceniem diety naszego pupila. Psy kochają smakołyki, a każdy opiekun uwielbia rozpieszczać swojego czworonożnego przyjaciela, więc znakomicie sprawdzają się podczas wspólnych zabaw, treningu i służą zacieśnianiu więzi. 

Spis treści:

  1. Kiedy podawać przysmaki dla psa?
  2. Smakołyki dla psa - dobre w rozsądnych ilościach
  3. Rodzaje smakołyków dla psa
  4. Jak wybierać przysmaki dla psa?

Kiedy podawać przysmaki dla psa?

Opiekunowie psów podają smakołyki swoim pupilom z różnych powodów - jako pomoce treningowe, nagrody za dobre zachowanie, motywatory wspomagające ćwiczenia. Pochwała od opiekuna, w połączeniu z ulubionym przysmakiem, to dla czworonoga najlepsze wyróżnienie podczas nauki nowych sztuczek.

 

Przysmaki dla psa stanowią też czynnik przykuwający uwagę zwierzęcia - zajmują go na dłużej, gdy jest to konieczne, np. w stresujących sytuacjach, takich jak wizyta u lekarza weterynarii. Pozostając w temacie zdrowotnym - przekąski mogą być również dobrym nośnikiem preparatów weterynaryjnych, za którymi zwierzęta nie przepadają, np. przeciw pasożytom. Posunięcie się do małego podstępu i schowanie tabletek w miękkich, niewielkich przysmakach, jest doskonałym pomysłem, aby pies bez problemu przyjął potrzebną dawkę preparatu.

 

Wreszcie, przysmaki dla psów podaje się, by zrobić zwierzęciu przyjemność. To jeden ze sposobów na okazanie miłości i budowanie więzi emocjonalnej opiekuna z pupilem. Podawanie przysmaków dla psa przynosi obopólną radość - zwierzęciu, które zaspokaja swój apetyt lub potrzebę gryzienia oraz opiekunowi, który widzi szczęśliwego psa.

Smakołyki dla psa - dobre w rozsądnych ilościach

Podawanie przekąsek dla psa to dobry zwyczaj, pod warunkiem, że robimy to z głową. Należy pamiętać, że przysmaki nie są pokarmem pełnoporcjowym, a jedynie urozmaicają dietę zwierzęcia. Dlatego smakołyki dla psa należy podawać w rozsądnych ilościach - najlepiej zgodnie z instrukcją porcjowania, podaną przez producenta na opakowaniu. Złotą zasadą, którą powinniśmy się kierować, jest to, że z przysmaków powinno pochodzić maksymalnie 10% dziennej dawki kalorii. Wartość energetyczną przekąsek powinniśmy uwzględniać w dziennym bilansie kalorycznym, odejmując od podstawowego posiłku odpowiednią porcję. Kontrolując ilość podawanych przekąsek dla psa, zmniejszamy ryzyko wystąpienia u niego nadwagi lub otyłości w przyszłości. 

Przysmaki dla psa - jak rozsądnie okazywać miłość naszemu zwierzęciu?

Rodzaje smakołyków dla psa

Z punktu widzenia pupila, smakołyki dla psa powinny mu przede wszystkim smakować, dlatego producenci jedzenia dla zwierząt dbają o to, by przekąski były atrakcyjne sensorycznie. Psy uwielbiają żuć, gryźć, obgryzać, nadgryzać, dlatego przysmaki przeznaczone dla nich, mają odpowiedni kształt i teksturę. 

 

Rodzaje smakołyków dla psa:

  • mięsiste przekąski - naturalne przysmaki dla psa na bazie suszonego mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego, np. podrobów,
  • smakołyki dla psa do treningu i zabawy - miękkie smakołyki do żucia i twardsze do chrupania - ciasteczka, paski, spiralki itp., przysmaki do treningu są zazwyczaj małe, lub łatwe do dzielenia na kawałki,
  • przysmaki do pielęgnacji jamy ustnej - kształt i tekstura oraz substancje aktywne zawarte w tych przekąskach dla psa, uniemożliwiają mineralizację płytki nazębnej; profilaktyczne podawanie ich zwierzęciu, wraz z myciem zębów, wspiera zdrowie zębów i dziąseł;
  • inne przysmaki funkcjonalne - są nie tylko pyszne, ale też wspierają zdrowie stawów, kości, włosów, sierści; znajdują się wśród nich również hipoalergiczne przysmaki dla psa alergika.

Jak wybierać przysmaki dla psa?

Rozmaite przysmaki dla psa kupimy praktycznie wszędzie tam, gdzie dostępne jest kompletne jedzenie dla zwierząt - w stacjonarnych i internetowych sklepach zoologicznych, lecznicach weterynaryjnych, a nawet w supermarketach. Podobnie, jak przy wyborze każdego innego pokarmu dla zwierząt, przy zakupie przysmaku dla psa, powinniśmy kierować się jego jakością, a nie ceną czy wyglądem opakowania. 

 

Powinniśmy wybierać produkty od sprawdzonych producentów. Unikajmy smakołyków dla psa kupowanych na wagę lub na sztuki, bez opakowania - nie jesteśmy w stanie sprawdzić ich składu, kraju pochodzenia czy daty ważności. Przysmaki dla psa, które nie posiadają opakowania, mogą być nieświeże i stanowić źródło bakterii, grzybów lub toksyn.

 

Dobre przekąski dla psa powinny być dostosowane do potrzeb różnych psów - ich wielkości, stylu życia oraz indywidualnych preferencji. Ale najważniejsze, by przysmaki dla psa były bezpieczne. Powinniśmy unikać takich przekąsek, jak świńskie uszy czy ogony. Części ciała zwierząt mogą być zanieczyszczone mikrobiologicznie, a ich gryzienie może uszkadzać zęby. Zdarza się też, że tego typu przysmaki nie ulegają strawieniu i powodują niedrożność przewodu pokarmowego.