Wielu specjalistów – od lekarzy po psychologów – zgodnie twierdzi, że czworonożny przyjaciel ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka, dlatego dobrym towarzyszem dla malucha może być pies. Jeśli zastanawiasz się, jaki pies będzie najbardziej odpowiedni, w tym artykule znajdziesz kilka propozycji najlepszych ras psów dla dzieci.
Istnieją bardziej lub mniej odpowiednie rasy psów dla dzieci, jednak już samo dorastanie w towarzystwie zwierzęcia to coś, co należałoby zalecać większości rodzinom z maluchami – oczywiście pod czujnym okiem rodziców, którzy dopilnują, aby czworonóg był towarzyszem, którego potrzeby są szanowane, a nie zabawką. Pies należy do takich zwierząt, które mogą stać się najlepszym przyjacielem dziecka w każdym wieku. Dorastanie z psem ma mnóstwo zalet.
Należy pamiętać jednak, że adopcja czy zakup psa to decyzja, która nie może być podyktowana tylko chwilowym zachwytem nad szczeniakiem. Zwykły kaprys może przynieść dużo cierpienia zwierzęciu w przyszłości, gdy opieka nad nim spowszednieje.
Wybierając psa dla dziecka, weź pod uwagę zarówno wielkość i charakter danej rasy, jak i wiek oraz usposobienie Twojego malucha. Najlepsze psy dla dzieci w wieku przedszkolnym to czworonogi ras średnich, które przez przypadek nie wyrządzą maluchowi krzywdy, ale same także nie zostaną przypadkowo skrzywdzone przez dziecko, co może wydarzyć się w przypadku psów miniaturowych, ze względu na ich delikatną budowę ciała. Pamiętaj, że odpowiednie wychowanie i właściwa socjalizacja psa mogą zagwarantować właściwe zachowanie zwierzęcia i bycie dla dziecka wspaniałym kompanem, z którym bezpiecznie i radośnie spędzi czas. Równie ważne jest również uczenie dziecka szacunku do zwierzęcia i pokazywanie właściwych zachowań wobec czworonoga. Najodpowiedniejsze rasy psów dla dzieci to czworonogi chętnie współpracujące – oczywiście jeśli są wychowywane prawidłowo, nagradzane za właściwe zachowania, otoczone troską i miłością. Cierpliwe, łagodne i zazwyczaj nie reagujące agresją nawet wówczas, gdy coś im się nie podoba. Poniżej znajdziesz przykłady ras, których typowe charaktery będą szczególnie odpowiednie w przypadku wybierania kompana dla rodziny z dziećmi.
Bernardyny to czworonogi idealne dla miłośników dużych psów, którzy przy okazji mają im do zaoferowania dużo przestrzeni. Łagodne, spokojne i wyważone, bernardyny to doskonałe psy dla rodziny, w tym również dla najmłodszych jej członków. Dobrze sprawdzają się w roli stróża, ale nie są agresywne. Spora masa ciała nie przeszkadza im być energicznymi i skłonnymi do zabaw czworonogami. Są inteligentne i mają doskonałą pamięć, dzięki czemu szybko uczą się nowych rzeczy i dobrze odnajdują się w procesie szkolenia. Bernardyny potrzebują przestrzeni do wybiegania się, a także sporej dawki ruchu podczas spacerów. Uwielbiają także zabawy angażujące ich węch i umysł. Dlatego najczęściej decydują się na nie rodziny posiadające ogród lub działkę. Pielęgnacja w ich przypadku nie jest skomplikowana, bo nawet odmiana długowłosa nie potrzebuje częstego czesania. Szczotkowanie powinno odbywać się raz w tygodniu, a przycinanie pazurów średnio raz na dwa tygodnie.
Przodkowie beagle’a byli trenowani na psy myśliwskie. Zwierzęta tej rasy odziedziczyły po nich bardzo wysoki poziom aktywności i umiłowanie do zabaw na świeżym powietrzu. Beagle to pies, który z pewnością wyciągnie Twoje dziecko z domu. Nie jest to natomiast pies kanapowy – bez odpowiedniej dawki ruchu nie będzie szczęśliwy. To kompan dla dziecka w wieku szkolnym, które chętnie bawi się ze zwierzętami i jest równie aktywne, co jego pupil. Beagle to pies bardzo inteligentny, kochający ćwiczenia i chętnie wykonujący komendy. Pamiętaj jednak o odpowiednim wychowaniu tego czworonoga, potrafi być on bowiem uparty oraz psotny. Jest jednak niezwykle wesoły, towarzyski, niekiedy wręcz rozbrajający, przepełniony miłością do człowieka.
Najlepsze psy dla rodzin z dziećmi to często czworonogi, które mają łagodne usposobienie, jednocześnie będąc w gotowości do obrony swoich opiekunów. Bokser to jeden z nich. Towarzyski i otwarty, doskonale sprawdzi się w roli psa rodzinnego i bardzo chętnie weźmie udział w licznych zabawach z najmłodszymi. Szczęśliwy bokser to wybiegany bokser, co oznacza, że decydując się na przygarnięcie go pod swój dach, należy zapewnić mu różnego rodzaju zajęcia fizyczne i umysłowe. Pielęgnacja psa tej rasy nie jest wymagająca. Ze względu na jego krótką sierść zaleca się czesanie raz w tygodniu. Warto pamiętać także o sprawdzaniu stanu jego uszu, higienie okolic oczu i jamy ustnej oraz regularnie skracać mu pazury, jeśli sam tego nie robi.
Samojed to jedna z najstarszych ras hodowlanych. Jej reprezentanci to czworonogi o charakterystycznym puchatym wyglądzie. To przyjacielskie psy, potrzebujące dużej dawki ruchu każdego dnia, które bardzo pozytywnie nastawione są do człowieka i innych zwierząt. Mocno przywiązują się do swojego opiekuna i dobrze odnajdują się nawet w towarzystwie większej grupy ludzi. Nie mają skłonności do agresji i kochają dzieci. Samojedy to także psy uwielbiające zimę i niskie temperatury, dlatego podczas wysokich temperatur należy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie im schronienia przed słońcem (można wykorzystać również matę chłodzącą) oraz zwracać uwagę na stan ich skóry. Ze względu na długą sierść pielęgnacja psów tej rasy może stanowić nieco większe wyzwanie w niektórych aspektach. Czesanie ich gęstej sierści powinno się odbywać co kilka dni. W miesiącach, w których temperatura nie jest ujemna, ważne jest regularne sprawdzanie skóry w poszukiwaniu kleszczy, co utrudnia ich długa i gęsta sierść.
Labradory to jedna z najbardziej popularnych ras psów. Przylegające uszy, szeroka klatka piersiowa i gruby ogon, zwężający się ku końcowi – to jedne z ich znaków rozpoznawczych. Przyjacielskie, ciepłe, inteligentne, szybko przyswajają nowe informacje. Dobrze czują wśród ludzi, dlatego świetnie odnajdą się w towarzystwie rodziny z dziećmi. Należy pamiętać, że labradory to wymagające psy, które potrzebują sporej dawki ruchu i zajęć. Bieganie, aportowanie czy zabawa w wodzie to ich ulubione aktywności. Jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja labradorów? Poza zabiegami profilaktycznymi wystarczy regularne rozczesywanie sierści (raz w tygodniu), sprawdzanie stanu uszu, kontrolowanie długości pazurów oraz dbanie o higienę jamy ustnej.
Wesoły, posłuszny, oddany, cierpliwy, o łagodnym usposobieniu. Golden retriever bardzo szybko przywiązuje się do rodziny i uważany jest za idealnego kompana dla najmłodszych jej członków. Myśliwskie korzenie tej rasy psów dla dzieci oznaczają, że decydując się na golden retrievera, należy zapewnić mu sporą dawkę ruchu. Długie spacery, węszenie, aportowanie to ulubione aktywności tego czworonoga. Golden retriever bardzo chętnie uczy się nowych rzeczy, zwłaszcza jeśli szkoleniu towarzyszy nagradzanie go jego ulubionymi przysmakami. Naukę połączoną z poznawaniem nowych osób i innych psów warto rozpocząć już w wieku szczenięcym. Pielęgnacja golden retrievera powinna obejmować regularne rozczesywanie sierści, przynajmniej 2 razy w tygodniu, a także dbanie o higienę jego uszu, które narażone są na częste infekcje.
Jeśli szukasz najodpowiedniejszej rasy psów dla dzieci, przyjrzyj się bliżej owczarkowi szetlandzkiemu. To elegancki, długowłosy czworonóg w typie wilkowatym, zaliczany do grona psów pasterskich. Wesoły i towarzyski, owczarek szetlandzki łatwo przywiązuje się do opiekuna i źle znosi wielogodzinną samotność. To świetny towarzysz dla dzieci, nie wykazuje zachowań agresywnych i dzięki swojej inteligencji i posłuszeństwu nie stanowi dużego wyzwania w szkoleniu. Owczarek szetlandzki uwielbia aktywność fizyczną, dzięki czemu można uprawiać z nim wiele psich sportów, np. agility. Pielęgnacja psa nie stanowi dużego wyzwania. Aby odpowiednio zadbać o jego piękną sierść, należy szczotkować ją regularnie, około 2 razy w tygodniu.
Posokowiec bawarski ma spokojny i zrównoważony charakter, bardzo szybko przywiązuje się do opiekuna i doskonale odnajdzie się w towarzystwie rodziny, w tym również najmłodszych jej członków. Posokowiec jest najbardziej szczęśliwy, gdy się rusza, co oznacza, że należy zapewnić mu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej każdego dnia. To pies źle znoszący samotność, a opieka nad nim wymaga od opiekuna poświęcenia dużej ilości wolnego czasu oraz zapewniania szerokiego wachlarza aktywności, od spacerów i biegania po tropienie, kopanie i obwąchiwanie. Szkolenie psa, ze względu na upartość i jego niezależny charakter, jest skomplikowane, dlatego decydować się na posokowca powinni tylko doświadczeni opiekunowie.
To jeden z „łagodnych olbrzymów”, których (prawie) nic nie jest w stanie wyprowadzić z równowagi. To zwierzę raczej ciche, opanowane i cierpliwe, doskonale nadające się na przyjaciela rodziny z dziećmi. Berneńskie psy pasterskie są bardzo inteligentne, pojętne i chętne do nauki. Pamiętaj, że to czworonogi o dużej potrzebie ruchu – muszą spożytkować swoją energię na długim spacerze czy podczas zabaw. W przeciwnym razie znajdą sobie zajęcie, które jest znacznie mniej mile widziane – na przykład kopanie dołków w ogrodzie czy niszczenie mebli. Jeśli nie szukasz dużego psa i interesują Cię rasy psów małych, więcej informacji na ich temat znajdziesz w naszym artykule.
Najlepsza rasa psa dla dzieci to taka, którą cechuje nie tylko spokojne usposobienie, ale również potrzeba interakcji z opiekunem. Border collie to pies, w towarzystwie którego nigdy nie wieje nudą. Jest żywiołowy, zawsze pełen energii, a opieka nad nim to wielkie wyzwanie. Border collie potrzebuje ciągłej stymulacji fizycznej, która nie ogranicza się tylko do spacerów. Decydując się na psa tej rasy musimy pamiętać, by zapewnić mu szeroki wachlarz różnych aktywności, również mentalnych, a także odpowiednie szkolenie. Bez nich border collie mogą stać się nerwowe, a nawet agresywne. To z pewnością rasa, która wymaga doświadczonego opiekuna.
Zanim zawita w Twoich progach nowy domownik, przygotuj dziecko na jego przybycie. Wyjaśnij, jak należy traktować psa, aby nie zrobić mu krzywdy. Wytłumacz spokojnie, że tarmoszenie, obejmowanie i ściskanie zwierzęcia czy ciągnięcie go za ogon i uszy nie są przyjemne, a wręcz mogą sprawić ból. Zaznacz też, że pies, tak samo jak człowiek, potrzebuje odpoczynku, dlatego nie należy budzić czworonoga, gdy śpi i przeszkadzać mu podczas jedzenia. Jeśli Twoje dziecko jest w wieku przedszkolnym, nie powinno otrzymywać jeszcze regularnych obowiązków związanych z opieką nad psem. Wystarczy, że nauczy się właściwej interakcji ze zwierzęciem oraz pozna jego zwyczaje i potrzeby. Niedługo zapewne samo zechce nakarmić pupila. Warto więc stopniowo angażować je w takie elementy opieki jak podawanie jedzenia pod okiem dorosłego oraz wspólna zabawa.
Starsze dzieci mogą przejąć już więcej obowiązków związanych z opieką nad psem, a jeśli to one były głównymi inicjatorami zakupu czworonoga, wręcz powinny się w nią zaangażować. Takiemu dziecku możesz wyjaśnić, jak wyglądają i ile czasu zajmują obowiązki, takie jak wychodzenie na spacer czy szczotkowanie psa. Obecność w rodzinie zwierzęcia to wspaniałe doświadczenie, które zdaniem wielu specjalistów wpływa pozytywnie na rozwój każdego dziecka. Dowiedz się, co kupić dla psa i jak przygotować się do powitania go w domu.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.