PEDIGREE PL
Szukaj
Dla dobra psów

Adopcja psa – procedura przygarnięcia pupila z interwencji

Adopcja psa – procedura przygarnięcia pupila z interwencji

Decyzja o tym, aby ofiarować dom zwierzęciu z interwencji, to poważny krok i wszyscy domownicy muszą być gotowi na przyjęcie wiążącej się z tym odpowiedzialności. W przypadku takich psów szczególnie istotne jest to, aby przywitało ich stałe, bezpieczne i pełne miłości środowisko. Będą potrzebowały mnóstwa pozytywnego wzmocnienia i czasu na łagodną adaptację w swoim nowym domu.

 

Pies z interwencji – najważniejsze kroki przed adopcją

 

Gdy masz już pewność, że jesteś gotowy na danie takiemu psu nowego domu, osoby z ośrodka pomocowego poprowadzą Cię przez cały proces. Obejmuje on zazwyczaj:

 

 1. Rozmowę wstępną i wizytę kontrolną w domu.
 2. Znalezienie odpowiedniego psa.
 3. Podpisanie umowy adopcyjnej.
 4. Przyjęcie psa pod swój dach.

 

Rozmowa wstępna przed adopcją psa

 

W ramach wstępnej rozmowy zostaniesz poproszony o okazanie dokumentu potwierdzającego Twoje dane osobowe, np. dowodu osobistego . Jeżeli wynajmujesz mieszkanie, konieczna może być pisemna zgoda wynajmującego. Pracownik schroniska lub fundacji dopyta Cię m.in. o Twój tryb życia, pracę, itp. Rozmowa wstępna oraz wizyty przed adopcją psa odbywają się po to, aby osoby odpowiedzialne za psa mogły upewnić się, że Twój dom nadaje się dla rasy, którą chcesz przygarnąć .

 

Jakich pytań możesz się spodziewać w trakcie takiej rozmowy? Na przykład:

 

 1. Ile osób mieszka w Twoim gospodarstwie domowym i czy każda z nich wyraża chęć adopcji psa – oczywiście odpowiedź na drugą część pytania nie powinna być inna niż twierdząca.
 2. Czy dom/mieszkanie jest Twoją własnością – jak zostało wspomniane wyżej, jeśli wynajmujesz lokal, bardzo możliwe, że pracownicy schroniska poproszą o pisemną zgodę właściciela na to, by mieszkał w nim pies.
 3. Czy wcześniej w Twoim domu były już jakieś psy i inne zwierzęta – jeśli nie, wcale to nie oznacza, że nie masz szans na adopcję, dlatego bądź absolutnie szczery z pracownikami schroniska. Pytanie to służy temu, by właściwie wybrać psa do Twoich możliwości, wiedzy i umiejętności.
 4. Czy którykolwiek z członków Twojej rodziny ma alergię na sierść – oczywiście chodzi o osoby mieszkające z Tobą pod jednym dachem.
 5. Co zamierzasz zrobić z psem w czasie wyjazdu wakacyjnego i innych okoliczności, gdy będziesz musiał wyjechać – oczywiście idealną odpowiedzią byłaby kwestia „zabiorę psa ze sobą”. Zaraz po tym może jednak nastąpić pytanie o to, co zrobisz, jeśli akurat pojedziesz w miejsce, w którym zwierzęta nie są akceptowane. Nie daj się zbić z tropu i odpowiedz, że masz np. zaufanych przyjaciół lub bliską rodzinę, która kocha zwierzęta i chętnie pomoże.
 6. Czy masz świadomość tego, że pies może początkowo przejawiać zachowania niszczycielskie, wymagać nauki od podstaw (tj. podstawowe komendy z zakresu posłuszeństwa, nauka czystości, etc.) – jak najbardziej musisz mieć tego świadomość i tak też odpowiedz!
 7. Czy masz już w domu inne zwierzęta, czy jesteś w stanie sprostać wprowadzić do domu kolejne zwierzę – to bardzo ważna kwestia.
 8. Jak zamierzasz karmić psa?
 9. Czy godzisz się na kastrację?
 10. Czy nie stanowi dla Ciebie problemu fakt, że pracownicy ośrodka/schroniska zechcą Cię odwiedzić w domu przed adopcją i już po, aby skontrolować sytuację?
 11. Czy masz świadomość tego, że pies może wymagać leczenia – czy jesteś gotowy na wydatki z tym związane?

To zaledwie kilka przykładów pytań, z jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć. Jeśli jednak Twoja decyzja o adopcji psa jest dobrze przemyślana, nie masz się czego obawiać!

 

Wybór psa

 

Następnym krokiem będzie znalezienie odpowiedniego psa do adopcji. W tej kwestii poradź się opiekunów zwierząt w schronisku. Nikt nie zna podopiecznych lepiej niż oni. Pamiętaj, priorytetem dla ośrodka jest znalezienie właściwego psa do właściwego domu, więc czasami pierwszy pies, który Ci się spodoba, może nie być tym, który zostanie uznany za odpowiedniego dla Ciebie. Jeśli ciągle się wahasz, przeczytaj też nasz artykuł: Jaki pies do Ciebie pasuje? Szczeniak vs dorosły osobnik.

 

Umowa adopcyjna psa

 

Zanim ją podpiszesz, dokładnie zapoznaj się z każdym jej punktem. Na umowie znajdują się Twoje dane osobowe, a także wszystkie dane psa. W kolejnych punktach możesz znaleźć między innymi informacje o tym, do czego jesteś zobowiązany jako właściciel psa – np. do:

 

 • zarejestrowania psa we właściwym urzędzie,
 • zapewnienia mu opieki weterynaryjnej,
 • zapewnienia mu wyżywienia i schronienia,
 • traktowania go z należytym szacunkiem,
 • nietrzymania na łańcuchu i przy budzie,
 • wykonania zabiegu kastracji w określonym w umowie czasie (np. do 3 miesięcy).

Dodatkowo schronisko może zawrzeć punkt o tym, że zastrzega sobie prawo do kontroli, a także odebrania psa w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości.

 

Przygotowanie psa do adopcji

 

Zanim weźmiesz adoptowanego psa do domu, zostanie on wykastrowany i zaczipowany (lub zabiegi te przeprowadzono wcześniej), a Ty – po podpisaniu umowy adopcyjnej – zostaniesz zarejestrowany jako jego nowy właściciel. Może się jednak zdarzyć, że pies jeszcze przed kastracją, bo np. adoptujesz szczeniaka lub suczkę, która w chwili adopcji znajduje się w fazie cyklu hormonalnego uniemożliwiającego wykonanie zabiegu. Pobrana zostanie też symboliczna opłata z tytułu adopcji psa (zazwyczaj w kwocie kilkudziesięciu złotych).
Kiedy już pies ze schroniska w końcu trafi do Twojego domu, możesz odetchnąć z ulgą po wielu formalnościach i w całości poświęcić się nawiązywaniu pozytywnych relacji z nowym domownikiem. Zadbaj o to, aby pupil poczuł się swobodnie i bezpiecznie. Zorganizuj wspólne zajęcia, jak domowe zabawy i aktywne spędzanie czasu na zewnątrz. Po prostu bądź ze swoim psem, a już niebawem Twoja cierpliwość i zaangażowanie zostaną wynagrodzone, gdy dostrzeżesz spokój i szczęście w jego oczach!

Pedigree imagery
Kup online