Decyzja o tym, aby ofiarować dom zwierzęciu z interwencji, to poważny krok i wszyscy domownicy muszą być gotowi na przyjęcie wiążącej się z tym odpowiedzialności. W przypadku takich psów szczególnie istotne jest to, aby przywitało ich stałe, bezpieczne i pełne miłości środowisko. Będą potrzebowały mnóstwa pozytywnego wzmocnienia i czasu na łagodną adaptację w swoim nowym domu.
Gdy masz już pewność, że jesteś gotowy na danie takiemu psu nowego domu, osoby z ośrodka pomocowego poprowadzą Cię przez cały proces. Obejmuje on zazwyczaj:
W ramach wstępnej rozmowy zostaniesz poproszony o okazanie dokumentu potwierdzającego Twoje dane osobowe, np. dowodu osobistego . Jeżeli wynajmujesz mieszkanie, konieczna może być pisemna zgoda wynajmującego. Pracownik schroniska lub fundacji dopyta Cię m.in. o Twój tryb życia, pracę, itp. Rozmowa wstępna oraz wizyty przed adopcją psa odbywają się po to, aby osoby odpowiedzialne za psa mogły upewnić się, że Twój dom nadaje się dla rasy, którą chcesz przygarnąć .
Jakich pytań możesz się spodziewać w trakcie takiej rozmowy? Na przykład:
To zaledwie kilka przykładów pytań, z jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć. Jeśli jednak Twoja decyzja o adopcji psa jest dobrze przemyślana, nie masz się czego obawiać!
Następnym krokiem będzie znalezienie odpowiedniego psa do adopcji. W tej kwestii poradź się opiekunów zwierząt w schronisku. Nikt nie zna podopiecznych lepiej niż oni. Pamiętaj, priorytetem dla ośrodka jest znalezienie właściwego psa do właściwego domu, więc czasami pierwszy pies, który Ci się spodoba, może nie być tym, który zostanie uznany za odpowiedniego dla Ciebie. Jeśli ciągle się wahasz, przeczytaj też nasz artykuł: Jaki pies do Ciebie pasuje? Szczeniak vs dorosły osobnik.
Zanim ją podpiszesz, dokładnie zapoznaj się z każdym jej punktem. Na umowie znajdują się Twoje dane osobowe, a także wszystkie dane psa. W kolejnych punktach możesz znaleźć między innymi informacje o tym, do czego jesteś zobowiązany jako właściciel psa – np. do:
Dodatkowo schronisko może zawrzeć punkt o tym, że zastrzega sobie prawo do kontroli, a także odebrania psa w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości.
Zanim weźmiesz adoptowanego psa do domu, zostanie on wykastrowany i zaczipowany (lub zabiegi te przeprowadzono wcześniej), a Ty – po podpisaniu umowy adopcyjnej – zostaniesz zarejestrowany jako jego nowy właściciel. Może się jednak zdarzyć, że pies jeszcze przed kastracją, bo np. adoptujesz szczeniaka lub suczkę, która w chwili adopcji znajduje się w fazie cyklu hormonalnego uniemożliwiającego wykonanie zabiegu. Pobrana zostanie też symboliczna opłata z tytułu adopcji psa (zazwyczaj w kwocie kilkudziesięciu złotych).
Kiedy już pies ze schroniska w końcu trafi do Twojego domu, możesz odetchnąć z ulgą po wielu formalnościach i w całości poświęcić się nawiązywaniu pozytywnych relacji z nowym domownikiem. Zadbaj o to, aby pupil poczuł się swobodnie i bezpiecznie. Zorganizuj wspólne zajęcia, jak domowe zabawy i aktywne spędzanie czasu na zewnątrz. Po prostu bądź ze swoim psem, a już niebawem Twoja cierpliwość i zaangażowanie zostaną wynagrodzone, gdy dostrzeżesz spokój i szczęście w jego oczach!
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.