Tutaj znajdziesz fakty dotyczące tego, co znajduje się w naszej karmy, oraz jak dobieramy każdy składnik, aby spełniał potrzeby Twojego psa.
Całkowita zawartość mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego sięga 45% w przypadku naszych karm mokrych oraz 34% w karmach suchych. Produkty pochodzenia zwierzęcego to elementy tusz zwierząt rzeźnych dopuszczonych do spożycia przez ludzi, które nie są mięsem (mięśniami), np. wątroby, serca, nerki. Kompletna i zbilansowana karma dla zwierząt musi zapewniać psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, z których część nie jest dostępna w samym mięsie, a których źródłem są właśnie produkty pochodzenia zwierzęcego.
Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, których używamy do produkcji karmy Pedigree®, zawsze pochodzą od zwierząt, które zgodnie z prawem unijnym, są dopuszczone do spożycia przez ludzi.
„Materia nieorganiczna” to termin prawny, który musi znajdować się na etykietach wszystkich karm dla zwierząt. Jest to po prostu inne określenie na zawartość substancji mineralnych. Substancje mineralne są dodawane w trakcie procesu produkcyjnego karmy, aby zagwarantować, że jedzenie Twojego psa jest kompletne i zbilansowane.
„Produkty pochodzenia roślinnego” to roślinne składniki karmy. Są one dobrym źródłem białka, a ich właściwy poziom jest korzystny dla psów, np. wysłodki buraczane wspomagają skuteczną pracę układu trawiennego.
Zboża takie jak pszenica, kukurydza czy ryż są źródłem węglowodanów. Badania naukowe pokazują, że zboża w naszej karmie są korzystne jako źródło energii oraz błonnika sprzyjającego utrzymaniu zdrowego układu pokarmowego.
Produkty pochodzenia roślinnego i zboża są dodawane do naszych karm, aby zoptymalizować czas przejścia żywności przez jelita, co wspomaga przyswajanie substancji oddżywczych przez układ pokarmowy.
Nie stosujemy sztucznych aromatów w naszych produktach, zaś cukrów naturalnych w niektórych naszych karmach wynika z procesów produkcyjnych. Nie dodajemy fizycznie sacharozy, czy „cukru spożywczego”, dla polepszenia smaku naszych produktów. Co ciekawe, psy nie odczuwają smaku cukru w taki sam sposób jak ludzie, więc dodawanie cukru do karmy nie sprawiłoby, że będzie ona smaczniejsza dla psa.
Psy jako zwierzęta mięsożerne są przystosowane do diety zawierającej znaczące poziomy sodu- minerału wchodzącego w skład soli kuchennej (NaCl- chlorek sodu). Sód należy do niezbędnych składników odżywczych dla psów i musi znajdować się w pokarmie naszych czworonogów. Z tego powodu sód jest również obecny w naszych karmach w ilościach określonych przez FEDIAF (Europejską Federację Przemysłu Żywieniowego dla Zwierząt Domowych) oraz przez Centrum Żywienia Zwierząt WALTHAM. Warto wiedzieć, że zawartość soli w jedzeniu psów nie wpływa na jego smakowitość, gdyż nasze pupile odbierają jej smak inaczej niż ludzie.
W naszych produktach znajdują się tylko takie składniki, które pełnią konkretną funkcję np. odżywczą, technologiczną, zapewniają bezpieczeństwo lub spełniają wymagania opiekunów. Jeśli ze względu na bezpieczeństwo mikrobiologiczne karmy, dodajemy do niej konserwanty, zawsze są one zatwierdzone jako bezpieczne i znajdują się w ilościach dopuszczonych przez normy prawne. Warto wiedzieć, że produkty w puszkach oraz w saszetkach nie potrzebują zastosowania konserwantów, gdyż ich bezpieczeństwo jest zapewnione przez szczelne zamknięcie i proces sterylizacji, któremu są poddawane. Natomiast w karmach suchych niska zawartość wody chroni przed rozwojem mikroorganizmów, co powoduje, że w większości nie wymagają one dodatku konserwantów. W praktyce te substancje stosuje się w granulach półwilgotnych.
Produkty pochodzenia zwierzęcego to elementy tusz zwierząt rzeźnych dopuszczonych do spożycia przez ludzi, które nie są mięsem (mięśniami). Kompletna i zbilansowana karma dla zwierząt musi zapewniać psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, z których część nie jest dostępna w samym mięsie, a których źródłem są właśnie produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak np. serca, wątroby czy nerki.
Składniki, które używamy w naszych karmach, zależą w dużej mierze od pory roku i łańcucha dostaw, ponieważ, korzystamy z elementów dopuszczonych do spożycia przez ludzi, ale niewykorzystanych w produkcji wyrobów dla człowieka. Oznacza to, że używamy różnych rodzajów mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, zawsze mając na uwadze cel, jakim jest zapewnienie wszystkich niezbędnych składników odżywczych i najlepszej jakości karmy dla psów. Na etykiecie zawsze zamieszczamy informację o wersji smakowej np. „z wołowiną”, a ponadto pokarm zawiera inne mięsa i produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak np. kurczak, indyk, jagnięcina.