PEDIGREE PL
Szukaj
Dla dobra psów

Adopcja psa ze schroniska - jak wygląda, czy kosztuje?

adopter-un-chiot-abandonne-detail_0.png

Do decyzji o przygarnięciu psa należy podejść z rozsądkiem, ponieważ podejmując ten krok, przyjmujemy odpowiedzialność za życie czworonoga. Zyskujemy też jednak kogoś bardzo cennego, czyli kochającego i oddanego przyjaciela na lata! Jak wygląda adopcja psa ze schroniska - co warto o niej wiedzieć, na jakie pytania trzeba sobie wcześniej odpowiedzieć i z jakimi obowiązkami trzeba się liczyć? Sprawdź porady od Pedigree®!

Spis treści:

  1. Świadoma adopcja psa to podstawa!
  2. Pytania przed adopcją psa - nad czym warto się zastanowić?
  3. Adopcja psa ze schroniska - od czego zacząć?
  4. Czego jeszcze wymaga adopcja psa?
  5. Adopcja psa - i co dalej?

Świadoma adopcja psa to podstawa!

Owszem, relacja z psem jest niesamowitym doświadczeniem i daje nam ogrom miłości. Jednocześnie wiąże się także z obowiązkami, często skomplikowanymi i wymagającymi dużego wysiłku. Adopcja psa ze schroniska nie powinna polegać na doborze czworonoga tylko pod kątem wizualnym. Ważne jest, by znaleźć czworonoga, którego cechy i potrzeby odpowiadają naszemu stylowi funkcjonowania. Niekiedy jest to długotrwały proces, w trakcie którego musimy przyjrzeć się nie tylko danemu psu, lecz także sobie - czy nasze charaktery się zgrają? Czy nasz styl życia będzie odpowiadał potrzebom danego czworonoga? Świadome podejście do tematu jest bardzo ważne, ponieważ może zdecydować o kolejnych kilkunastu latach życia - naszego i zwierzęcia, któremu chcemy w końcu stworzyć jak najlepsze warunki.

Starajmy się w tym celu jak najlepiej z daną placówką współpracować - jak najwięcej dowiedzieć się o psie, jego historii, charakterze, indywidualnych wymaganiach. Dobry kontakt pomiędzy schroniskiem a przyszłym opiekunem psa może wiele ułatwić.

Pytania przed adopcją psa - nad czym warto się zastanowić?

Zanim zdecydujemy się na konkretnego psa - a najlepiej jeszcze wcześniej, czyli w ogóle przed podjęciem decyzji o adopcji - powinniśmy zadać sobie kilka ważnych pytań. Zdarza się, że niektóre osoby nie są świadome wszystkich obowiązków, które wiążą się z opieką nad czworonogiem (zwłaszcza jeśli nigdy nie miały psa). Warto zatem zastanowić się:

  • Czy mogę zaopiekować się psem, który potrzebuje wiele aktywności - czy mam ogród lub możliwość codziennego chodzenia na długie i intensywne spacery?
  • Czy mam środki finansowe na opiekę nad psem - jest to istotne już na samym początku Waszej wspólnej przygody. Pies potrzebuje posłania, smyczy, szelek, miseczek, zabawek, jedzenia, czasami też leków. Co więcej, każda wizyta u lekarza weterynarii wiąże się z dodatkowym wydatkiem, podobnie jak ewentualne konsultacje czy zajęcia z behawiorystą. Jeśli decydujesz się na adopcję psa, który ma problemy zdrowotne, konieczne mogą być też różnego rodzaju zabiegi lub wymienione już leki. Zdarza się, że pomagają w tym fundacje, które początkowo poszukują domu dla danego zwierzęcia, lecz pamiętaj - opieka nad nim, także finansowa, przejdzie przede wszystkim na Twoje barki. Co jednak ważne, sama adopcja psa zazwyczaj nic nie kosztuje, chociaż możesz oczywiście przekazać darowiznę na rzecz danego schroniska.
  • Czy mój styl życia pozwala mi na opiekę nad psem? - wróćmy do wspomnianych wcześniej spacerów. Czy masz możliwość wyprowadzania psa przynajmniej trzy razy dziennie? Jak długo przebywasz w pracy - czy pies nie będzie większości dnia spędzał sam?
  • Czy mam gdzie zostawić psa - pod czyją opieką - w razie choroby lub wyjazdu? 
  • Czy w nagłych sytuacjach jest ktoś, kogo mogę poprosić o pomoc w opiece nad czworonogiem?
  • Czy adopcja psa jest decyzją tylko moją, czy także moich bliskich, z którymi mieszkam?
  • Czy nikt w moim domu nie ma alergii na „sierść psa”?
  • Jak wyobrażam sobie opiekę nad czworonogiem, jeśli w domu pojawi się dziecko - czy będę miał w tym wsparcie?
  • Czy mam w domu inne zwierzę - jeśli tak, jak ono zareaguje na nowego czworonoga pod swoim dachem?
  • Czy wiem, że decyduję się na relację, która może potrwać nawet około 20 lat - czy mam świadomość, że w tym czasie tworzę dla zwierzęcia dom?
  • Czy jeśli pojawią się trudności - pies będzie miał problem z nauką czystości, będzie miał trudność z opanowaniem agresji, będzie intensywnie szczekał, nie będzie w stanie zostawać sam w domu etc. - jestem gotowy/a na pracę z nim i mam do tego siły oraz cierpliwość?
  • Czy mam w sobie otwartość i chęć zdobywania dodatkowej wiedzy na temat opieki nad psami?

Wyżej wymienione pytania należy sobie zadać przed każdą adopcją. Są też oczywiście takie znaki zapytania, które pojawiają się w poszczególnych przypadkach, bo co ważne, adopcja psa jest indywidualnym procesem. Każdy pies jest inny, ma odmienne cechy, charakter, ewentualne trudności do przepracowania. W tym kontekście warto zastanowić się między innymi nad tym, czy adopcja psa o dużych rozmiarach jest dla mnie możliwa - a może moje mieszkanie będzie lepsze dla niewielkiego zwierzęcia? Wolę suczkę, czy psa? W jakim wieku chciałbym mieć psiego przyjaciela? Czy relacja z psem, który nie jest typową „przylepą”, będzie dla mnie satysfakcjonująca i jestem w stanie się nim zająć z pełną miłością i szacunkiem do jego granic? Czy poradzę sobie ze zwierzęciem po traumie, które jest wypełnione lękiem, wymaga dużo uwagi i współpracy ze specjalistami? Na radzenie sobie, z jakimi problemami zdrowotnymi mam siłę - czy dam radę zająć się na przykład psem bez nogi lub niewidomym? Każda z tych sytuacji wymaga przemyślenia - bo nieudana adopcja psa to często trauma nie tylko dla danego czworonoga (i tak doświadczonego przez życie), lecz także dla nas.

Adopcja psa ze schroniska - od czego zacząć?

Wiele schronisk ma strony internetowe, na których przedstawiają swoich podopiecznych. Pojawiają się tam ich zdjęcia i krótkie opisy, mogące już na wstępie przekazać o danym psie wiele informacji. Pamiętajmy, by szukać stron fundacji lub schronisk, które działają legalnie, mają potwierdzoną renomę i rzetelnie opiekują się zwierzętami, a jeśli finalnie zdecydujemy się na adopcję, zadzwońmy pod wskazany w witrynie numer lub napiszmy maila. Zdarza się, że przy opisach konkretnych psów znajdują się numery do wolontariuszek i wolontariuszy, którzy się nimi zajmują i mogą o nich coś więcej powiedzieć. Tego typu kontakt będzie najlepszy, ponieważ już w pierwszej rozmowie możecie wspólnie przedyskutować kluczowe kwestie, a jeśli obie strony będą otwarte i niezmiennie zdecydowane na rozpoczęcie procesu adopcyjnego, umówicie się na pierwsze spotkanie - spacer przedadopcyjny.

Dlaczego spacery przedadopcyjne są tak ważne? Wyobraź sobie, że pies miałby nagle znaleźć się w obcym miejscu, a do tego z ludźmi, których zupełnie nie zna. Co więcej, nawet nie wiedziałby, czy tych ludzi lubi i jakkolwiek im ufa… Stres byłby ogromny! Adopcja psa powinna być więc przeprowadzana na spokojnie, bez nadmiernego pośpiechu z którejkolwiek ze stron. Lepiej poświęcić więcej czasu na zapoznawanie się z psem - dać mu chwilę na zbudowanie, chociaż podstawowego zaufania, a nam na podjęcie decyzji, czy oby na pewno to jest właśnie ta relacja, w którą chcemy wejść - niż później przeżywać trudne chwile. Adaptacja zwierzęcia do nowych warunków, jeśli nie jest przeprowadzona stopniowo i z poszanowaniem jego potrzeb, może silnie - negatywnie - wpłynąć na psychikę zwierzęcia. Objawem tego może być lęk, wycofanie, agresja, niechęć do kontaktów z opiekunem, załatwianie się w domu etc.

Decydując się na przyjęcie pod swój dach psa, powinniśmy mu ofiarować przede wszystkim spokój, miłość i bezpieczeństwo. Jeśli wolontariusze zajmujący się wybranym przez Ciebie czworonogiem mówią, że potrzebuje on dwóch, trzech czy czterech spacerów przedadopcyjnych, a do tego chociaż jednej wizyty w Twoim domu, zanim finalnie do niego trafi, zaufaj im - na swoją bliskość będziecie mieć całą resztę wspólnego życia!

Czego jeszcze wymaga adopcja psa?

Jeśli zarówno wolontariusze, jak i Ty, jesteście przekonani, że z danym psem stworzysz udany duet, konieczne jest jeszcze wypełnienie odpowiednich dokumentów. Ile i jakich? Wiele zależy od schroniska. Niektóre wymagają wypełnienia przedadopcyjnej ankiety, w której pojawiają się na przykład pytania dotyczące opieki nad psem - czy wiesz, jakie szczepienia należy wykonywać, jaką karmą planujesz go karmić, czy planujesz spuszczać go ze smyczy etc. Po jej wypełnieniu i odesłaniu, pracownicy biura adopcji zapoznają się z Twoimi odpowiedziami i następnie dzwonią, by je omówić. Jeśli jakaś odpowiedź wzbudziła ich wątpliwości, nie przejmuj się, wiele można przepracować. Taka rozmowa może okazać się znakomitą wskazówką, pokazującą, na czym warto się skupić i o jakie obszary poszerzyć swoją wiedzę. Jeśli chodzi chociażby o żywienie psa - czy wiesz, że konieczne jest podawanie mu pełnoporcjowych karm, które są zbilansowane i kompletne? Owszem, możesz też samodzielnie przygotowywać posiłki swojemu czworonogowi, lecz o wiele trudniejsze będzie wtedy zapewnienie mu odpowiednich składników, a psy potrzebują ponad 40 substancji odżywczych każdego dnia!

W dalszej kolejności należy podpisać umowę adopcyjną, w której będzie napisane, że zostajesz opiekunem danego psa - gratulacje! Właśnie adopcja psa została oficjalnie potwierdzona, a Wasza cudowna przygoda może się w pełni rozpocząć. Przygoda, na której plusy i minusy warto być przygotowanym. Pamiętaj, nawet jeśli w schronisku zwierzę nie wykazywało jakichś problemów, mogą pojawić się one dopiero po adopcji. Weź to pod uwagę - świadomość tego ułatwi Ci dbanie o czworonoga z pełnym oddaniem i miłością, co zwierzę niewątpliwie doceni!

Adopcja psa - i co dalej?

W niektórych schroniskach możesz dostać wsparcie nawet kilka tygodni po tym, jak pies już do Ciebie trafił. Pomocne są zwłaszcza konsultacje z behawiorystami. Jeśli masz jakąkolwiek wątpliwość i nie radzisz sobie z czworonogiem, nie bój się prosić ich o pomoc. Są właśnie od tego, by zadbać o zwierzę, ale też o Ciebie, ponieważ tylko Wasze wspólne dobro pozwoli zapewnić psu spokojny i pełen miłości dom, co znacznie zmniejszy ryzyko, że ponownie trafi on do schroniska. Co jednak najistotniejsze, nie poddawaj się i daj Waszej relacji czas! Adopcja psa to piękne doświadczenie - dzięki niej możesz zyskać wiernego, oddanego przyjaciela, a jednocześnie całkowicie zmienić świat zwierzęcia na lepszy!

Close popup