PEDIGREE PL
Szukaj

Dog niemiecki

pedigree-dog-niemiecki_1620725548925.jpeg

Dog niemiecki to rasa psa zaliczana do największych na świecie. Zwierzę, poza olbrzymim wzrostem, jest także masywne i dobrze umięśnione. Spotyka się psy o różnym umaszczeniu, takim jak: czarny, arlekin, szary i pręgowany. Dog niemiecki ma spokojny charakter, jest doskonałym kompanem rodziny, lubi dzieci i źle znosi samotność. Dowiedz się więcej o tych niezwykłych czworonogach i sprawdź, jakiej opieki potrzebują! 
 
Spis treści:

  1. Dog niemiecki – podstawowe informacje
  2. Historia rasy dog niemiecki
  3. Jak wyglądają dogi niemieckie?
  4. Jak pielęgnować psy rasy dog niemiecki?
  5. Jaki charakter mają dogi niemieckie?
  6. Jak długo żyją dogi niemieckie?
  7. Ciekawostki o dogach niemieckich
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów doga niemieckiego
  9. Jak nazwać psa rasy dog niemiecki?
  10. Ile kosztują dogi niemieckie?

Dog niemiecki – podstawowe informacje 

Klasyfikacja FCI grupa II, sekcja 2, nr wzorca 235
Długość życia 8–10 lat 
Charakter cierpliwy, opanowany, przyjacielski, przywiązany do opiekuna, wierny, inteligentny, uczuciowy 
Rozmiar wysokość w kłębie: 72–84 cm (samica), 80–90 cm (samiec)
masa ciała: 46–78 kg (samica), 54–90 kg (samiec)
Szata sierść: krótka i prosta, gęsta, przylegająca do ciała, połyskująca
maść: czarna, żółta, pręgowana, arlekin, błękitna lub merle 

Historia rasy dog niemiecki 

Przodkiem psów dogowatych prawdopodobnie są dogi tybetańskie. Psy były sprowadzane z Tybetu początkowo do krajów, takich jak Grecja i Rzym, a stamtąd do Europy Środkowej. Z kolei za bezpośrednich przodków doga niemieckiego uznaje się bullenbeissery i psy myśliwskie. 

Wzmianki o olbrzymich psach pojawiają się w legendach głoszących, że czworonogi biorą udział w bojach i polowaniach na dużą zwierzynę. Ich wygląd odbiega jednak od dzisiejszego wzorca rasy dog niemiecki. Hodowla, która pozwoliła na uzyskanie obecnego wyglądu, polegała na krzyżowaniu z chartem.

Pierwszy wzorzec współczesnego psa tej rasy powstał w Niemczech, w roku 1880, natomiast oficjalna nazwa dog niemiecki została nadana osiem lat później. Do Polski dogi niemieckie zostały sprowadzone w XIX wieku. Obecnie ich hodowla jest stosunkowo powszechna.   

Jak wyglądają dogi niemieckie? 

Przedstawiciele rasy dog niemiecki to psy olbrzymie, jedne z największych na świecie. Dorosły pies osiąga wzrost 80–90 cm w kłębie, co oznacza, że stojąc na tylnych łapach, zwykle przewyższa człowieka. Również masa ciała (waga) dogów niemieckich jest imponująca i sięga nawet 90 kg. Suki są nieco mniejsze, mierzą 72–84 cm i ważą 46–78 kg.

Dog niemiecki prezentuje się wyjątkowo elegancko. Ma muskularną sylwetkę oraz silne kończyny, dzięki którym porusza się harmonijnie i lekko. Głowa jest duża, a oczy niewielkie i ciemne, nieco jaśniejsze w zależności od umaszczenia. Uroku dodaje zwierzęciu niewinny wyraz „twarzy” i zwisające uszy. Dogi niemieckie mają grube, opadnięte wargi, przez co intensywnie się ślinią. Ogon jest natomiast wysoko osadzony, sięga do stawu skokowego.
  
Ciało psa pokrywa połyskująca i krótka, ale gęsta sierść. Spotyka się wiele rodzajów umaszczenia: 

●    dog niemiecki czarny – zdarza się z domieszką białych odcieni, która nie jest pożądana u psów wystawowych, 
●    błękitny (szary, niebieski) – jednolita maść, mocno połyskująca, niekiedy z białymi akcentami,
●    żółty – występuje z obowiązkową czarną maską na twarzy, czyli ciemnym akcentem w okolicy warg, oczu i uszu,
●    dog niemiecki arlekin – ma sierść biało-czarną, barwy są w formie łat,
●    dog niemiecki pręgowany (tygrysi) – połączenie płowych, czarnych i brązowych pasów na całym ciele, najbardziej pożądana jest maść ciemnozłota, 
●    dog niemiecki płaszczowy – ma czarny tułów, a głowę, klatkę piersiową oraz kończyny białe.

Hodowane są również dogi niemieckie o umaszczeniu merle (marmurkowe), jednak nie klasyfikują się do wystaw. 

Jak pielęgnować psa rasy dog niemiecki?  

Wychowanie doga niemieckiego należy rozpocząć od szczenięcia. Pies jest aktywny, ale lubi też odpoczynek. Podczas codziennych spacerów nie należy przemęczać zwłaszcza szczeniąt, które ze względu na intensywny wzrost wymagają szczególnej ochrony kości i stawów. Psy tej rasy mają krótką sierść i m.in. dlatego są mało odporne na warunki atmosferyczne. 

Dog niemiecki musi dostawać od opiekuna dużo uwagi i swobody, ale powinien również nauczyć się współpracy. Zwierzętom należy zapewniać wiele bodźców, dzięki którym będą mogły rozwijać swoje zdolności fizyczne i intelektualne. 

Sierść dogów niemieckich nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Psa należy wyczesywać raz w tygodniu, nieco częściej w okresie linienia (wiosną i jesienią). Kąpiel przeprowadzamy w razie potrzeby, gdy dog niemiecki się zabrudzi. Do mycia należy wybierać łagodne szampony przeznaczone dla psów z krótką sierścią. 

Dogi niemieckie mają zwisające uszy, dlatego należy regularnie sprawdzać ich stan. Mogą gromadzić się w nich zanieczyszczenia, które prowadzą do rozwoju infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Zwierzę dobrze jest więc bacznie obserwować, a w razie potrzeby poprosić o poradę lekarza weterynarii, który zaleci stosowanie odpowiednich środków. Uszu psa nie można czyścić za pomocą patyczków kosmetycznych czy innych tego typu przedmiotów.  

Jaki charakter mają dogi niemieckie?

Ze względu na wielkość dog niemiecki może wzbudzać obawy, jednak charakter ma niezwykle spokojny. Pies jest bardzo uczuciowy, potrafi rozpoznawać i wyrażać emocje. Dogi niemieckie szybko przyzwyczajają się do wszystkich członków rodziny, w tym także zwierząt. Uwielbiają towarzystwo opiekuna, potrzebują sporo uwagi i troski. Są przyjazne, jednak nieufne w stosunku do obcych. W razie potrzeby potrafią stanąć w obronie opiekunów.  
To zwierzęta opanowane, jednak bardzo żywiołowe. Ze względu na przyjazne usposobienie pies tej rasy będzie idealnym towarzyszem rodzin. Dog niemiecki lubi dzieci, jednak należy uważać, ponieważ w trakcie zabawy zwierzę może nie zdawać sobie sprawy ze swojej masy ciała. Już szczenięta powinny być odpowiednio socjalizowane, gdyż brak należytego wychowania w tym okresie może wywołać lęk i agresję. 
Dogi niemieckie uwielbiają leżakowanie na kanapie. Pomimo sporych rozmiarów nie wymagają do życia domu z ogrodem. Równie dobrze będą czuły się w małym mieszkaniu, pod warunkiem, że opiekun zapewni im odpowiednią dawkę spacerów w terenie. Czworonogi nie powinny też sprawiać kłopotów sąsiadom. Psy tej rasy szczekają donośnie, ale rzadko. 

Jak długo żyją dogi niemieckie? 

Dogi niemieckie nie żyją długo, bo jedynie 8–10 lat. Ponadto psy tej rasy mogą borykać się ze schorzeniami, takimi jak:

●    rozszerzenie i skręt żołądka,
●    dysplazja stawów biodrowych,
●    wady serca, np. kardiomiopatia rozstrzeniowa,
●    torbiele tęczówki,
●    łysienie.

Złym stanem zdrowia cechują się głównie dogi niemieckie, których rodzice mają umaszczenie merle. Z tego też powodu nie są klasyfikowane do wystaw. Ich szczenięta są białe i często rodzą się chore, obarczone m.in. ślepotą i głuchotą.

Ciekawostki o dogach niemieckich 

●    Znasz film animowany Scooby Doo? Jego główny bohater to dog niemiecki. 
●    Przedstawiciel doga niemieckiego wystąpił również w ekranizacji powieści W pustyni i w puszczy.
●    Jeśli masz kota, z którym dog niemiecki żyje od szczenięcia, może Cię zaskoczyć, że pies niekiedy podporządkowuje się mniejszemu towarzyszowi.
●    Dogi niemieckie o maści arlekin i merle nie mogą być kojarzone w Niemczech, gdzie zakazano takich hodowli. 
●    Przedstawiciel tej rasy o imieniu Zeus mierzy 111,8 cm w kłębie.   

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów doga niemieckiego

Psy ras dużych i olbrzymich są narażone na rozszerzenie i skręt żołądka. Dog niemiecki powinien więc otrzymywać pokarm podzielony w ciągu dnia na kilka mniejszych porcji, dostosowanych do jego potrzeb pod względem proporcji i kaloryczności. Mniej więcej 30 minut po każdym posiłku należy zadbać, aby zwierzę nie biegało i nie skakało. Pamiętaj również, by na spacer z czworonogiem wybierać się pomiędzy posiłkami. 

Należy mieć na uwadze, że dog niemiecki to pies olbrzymi, dlatego potrzebuje dużo pokarmu. Ilość dobieramy indywidualnie, mając na uwadze m.in.: masę ciała, wiek i stan zdrowia zwierzęcia. Duża masa ciała przedstawicieli tej rasy sprawia również, że mają one powolny metabolizm, co trzeba uwzględniać, dobierając kaloryczność posiłków.
 
Warto pamiętać, że z powodu krótkiego czasu życia dog niemiecki będzie seniorem już po skończeniu ok. 5 lat. Należy wówczas dostosować rodzaj pokarmu do zmieniających się potrzeb zwierzęcia.  

Jak nazwać psa rasy dog niemiecki? 

Szczenięta doga niemieckiego są urocze, przez co wielu opiekunów nadaje im imiona, które brzmią potulnie. Mimo że pies w istocie pozostaje spokojny w dorosłym życiu, warto wybrać imię, które będzie pasowało do jego wielkości i odzwierciedli jego elegancję. Oczywiście wybór zależy od opiekuna, a poniższe przykłady to tylko inspiracja.  

 ●    Przykładowe imiona dla psa rasy dog niemiecki: Grzmot, Aramis, Goliat, Maximus, Tyson, King, Scooby.  
●    Przykładowe imiona dla suki doga niemieckiego: Astrid, Saba, Mila, Gina, Brandi.

Ile kosztują dogi niemieckie?  

Cena za psa rasy dog niemiecki z rodowodem to ok. 4,5–5,5 tysiąca złotych i więcej. Szukając, należy wybierać sprawdzone hodowle, które cieszą się dobrą opinią. Cena jest wówczas wyższa, ale warto wiedzieć z jakiego powodu. Dog niemiecki to zwierzę wyjątkowe i zwykle spokojne. Aby jednak jego charakter odpowiadał wzorcowi, szczenięta oraz ich matka muszą mieć zapewnioną odpowiednią opiekę. 

Suka wymaga opieki weterynaryjnej nie tylko w okresie ciąży, lecz także przez całe życie. Na cenę szczeniąt z rodowodem wpływa też konieczność zapewnienia im właściwej diety. Ważne jest również to, że dogi niemieckie potrzebują odpowiedniego wychowania już od momentu narodzin. Hodowcy poświęcają więc zwierzętom ogromną ilość czasu i troski. 

Pedigree imagery
Kup online