PEDIGREE PL
Szukaj

Siberian husky (husky syberyjski)

siberian-husky-charakter-cena-opis-rasy_1625224974957.png

Decydując się na psa rasy siberian husky, zyskasz towarzysza do wszelkiego rodzaju eskapad, wycieczek i innych form aktywności. Jedną z najważniejszych potrzeb czworonoga rasy husky syberyjski jest ogromna dawka ruchu, którą opiekun musi mu zapewnić. W przeciwnym razie zwierzę będzie czuło się niespełnione. Jeżeli preferujesz siedzący tryb życia, zdecydowanie nie jest to rasa dla Ciebie.

Spis treści:

  1. Podstawowe informacje
  2. Historia rasy siberian husky
  3. Jak wyglądają psy rasy siberian husky?
  4. Jak pielęgnować psy rasy siberian husky?
  5. Jaki charakter mają psy rasy siberian husky?
  6. Jak długo żyją psy rasy siberian husky?
  7. Ciekawostki o rasie siberian husky
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów psów rasy siberian husky
  9. Jak nazwać psa rasy siberian husky?
  10. Ile kosztują psy rasy siberian husky?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 53,5–60 cm (pies), 50,5–56 cm (suka)

masa ciała: 20,5–28 kg (pies), 15,5–23 kg (suka)

Sierść

szata: półdługa i prosta, składająca się z włosa okrywowego i gęstego podszerstka

umaszczenie: czarny, wszystkie odcienie szarości, biały

Charakter

żywiołowy, radosny, przyjacielski, uparty i niezależny

Długość życia

12–14 lat

Historia rasy Siberian husky

Siberian husky, podobnie jak alaskan malamute, zalicza się do ras pierwotnych. Oznacza to, że w jej powstanie człowiek ingerował tylko w niewielkim stopniu.

Przodkowie dzisiejszych husky zamieszkiwali tereny wschodniej Syberii, rejon rzeki Kołymy, półwyspu Kamczatka oraz okolice Cieśniny Beringa i Morza Arktycznego. Hodowlę psów zaprzęgowych zapoczątkowali Czukcze – grupa etniczna zamieszkująca tamte tereny od kilku tysięcy lat. Wykorzystywali je do ciągnięcia sań z ekwipunkiem lub upolowaną zwierzyną. Słowo „husky” wywodzi się właśnie z ich języka i oznacza „ochrypły”.

W 1909 roku czworonogi rasy siberian husky trafiły do Kanady za sprawą rosyjskiego handlarza futrami Pelzhandlera Goosaka i po raz pierwszy wzięły udział w tamtejszych wyścigach psich zaprzęgów. Systematyczną hodowlę rasy psów husky w Stanach Zjednoczonych rozpoczęto w 1914 roku. W 1930 roku husky syberyjski został uznany przez American Kennel Club za odrębną rasę. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) wpisała go do rejestru w 1966 roku.

Jak wyglądają psy rasy siberian husky?

Husky syberyjski to pies średniej wielkości o sportowej i umięśnionej budowie. Kończyny ma proste i silne. Należy przy tym zaznaczyć, że miniaturka husky nie istnieje, chociaż w internecie można znaleźć ogłoszenia z próbą sprzedaży takich czworonogów. Warto być więc świadomym tego faktu i kupować husky syberyjskie jedynie z zarejestrowanych w ZKwP hodowlach.

Kufa psa rasy siberian husky jest średniej długości i zwęża się w kierunku nosa. Uszy są trójkątne, stojące, wysoko osadzone. Oczy mają kształt migdała. Występują w kolorze niebieskim, miodowym i brązowym. U rasy psów husky spotykana jest też heterochromia, czyli dwukolorowe tęczówki.

Jego okrywa włosowa składa się z gęstego i miękkiego podszerstka oraz półdługiego, prostego włosa okrywowego. Husky nie zalicza się do psów długowłosych, jest jednak bardzo puszysty, jak większość szpicy. Najobficiej owłosiony jest jego ogon, zazwyczaj noszony wysoko, przypomina lisią kitę.

Dopuszczalne są różne kolory umaszczenia: czarny, wszystkie odcienie szarości, brązy oraz biel. Husky mają na głowie charakterystyczny znak, który jest niespotykany u innych ras. Między innymi ta cecha wyglądu odróżnia husky od malamuta.

Jak pielęgnować psy rasy siberian husky?

Największym problemem dotyczącym pielęgnacji czworonogów rasy husky syberyjski jest ich sierść. Jeżeli zwierzę większość czasu spędza na zewnątrz, linienie odbywa się dwa razy w roku. Psy żyjące w mieszkaniu linieją częściej. Podczas wymiany okrywy włosowej należy czesać je codziennie.

Kąpiele wykonuje się w razie potrzeby – gdy czworonóg się mocno wybrudzi. Zbyt częste mycie niszczy naturalną warstwę ochronną włosa, przez co szata staje się mniej odporna na warunki atmosferyczne.

Pamiętaj o zabezpieczeniu siberiana husky przeciwko kleszczom. W jego obfitej sierści pasożyty chętnie się zagnieżdżają, bardzo trudno je zlokalizować i usunąć.

Jaki charakter mają psy rasy siberian husky?

Husky syberyjski to pies o żywiołowym temperamencie. Nie lubi samotności, dlatego najlepiej czuje się, stale towarzysząc człowiekowi lub przebywając wśród innych czworonogów, zwłaszcza tej samej rasy.

Siberian husky to typowe psy pracujące. Potrzebują dużej ilości ruchu i zabawy. Dom z ogrodem nie może zastąpić im regularnych spacerów, podczas których mają kontakt z innymi ludźmi i psami. Czworonogi tej rasy są stworzone do biegania. Nie oznacza to bynajmniej, że nie mogą żyć poza psim zaprzęgiem. Potrzebę ruchu w zupełności zaspokoją: wspólny jogging z opiekunem, bieg przy rowerze czy długie, piesze wędrówki.

Husky mają tendencję do ucieczek, dlatego należy nauczyć je reagowania na przywoływanie już na wczesnym etapie życia. Trzeba zacząć od wyprowadzania psa na długiej lince, a dopiero, gdy zyskamy pewność co do jego posłuszeństwa, można spuszczać czworonoga ze smyczy.

Ze względu na dużą dozę niezależności siberian husky wymaga konsekwentnego, ale łagodnego szkolenia. Dobrym rozwiązaniem będzie zapisanie szczenięcia husky na zajęcia w psim przedszkolu, które pozwolą mu na wczesną naukę prawidłowych zachowań.

Jak długo żyją psy rasy siberian husky?

Husky syberyjski to rasa ciesząca się stosunkowo dobrym zdrowiem i odpornością na warunki atmosferyczne. Ile żyje husky? Czworonogi przeżywają średnio około 12–14 lat. Najczęstsze problemy zdrowotne, jakie się im przytrafiają, wynikają głównie z ich żywiołowego usposobienia i natury odkrywcy: skaleczenia, kontuzje, a także zatrucia.

Siberian husky mają też predyspozycje do pewnych chorób, a w szczególności do:

  • dermatozy cynkozależnej – choroby skóry wynikającej z wrodzonego niedoboru cynku,
  • dysplazji stawów biodrowych,
  • postępującego zaniku siatkówki oka (PRA),
  • jaskry,
  • przewlekłego powierzchownego zapalenia rogówki,
  • dysplazji mieszków włosowych,
  • przemieszczenia moczowodów,
  • porażenia krtani.

Ciekawostki o rasie siberian husky

Wśród psów rasy siberian husky są prawdziwi bohaterowie. W 1925 roku, gdy na Alasce panowała epidemia błonicy. Sztafeta złożona z 20 maszerów i 150 psów umożliwiła dostarczenie szczepionki dla chorych z miasta Nome. Psy pokonały trasę liczącą 1085 km w niecałe 6 dni. Ze względu na pogodę, transport szczepionki samolotem był niemożliwy. Pomnik psa Balto, jednego z liderów tamtych zaprzęgów, znajduje się w nowojorskim Central Parku.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów psów rasy siberian husky

  • Sposób żywienia psa rasy siberian husky należy dostosować do jego wieku, aktywności i warunków, w których żyje. Podstawą powinna być pełnoporcjowa karma gotowa dla psów ras średnich lub dużych, podawana w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu energetycznemu czworonoga.
     
  • W diecie psa husky musi znaleźć się odpowiednia ilość cynku, którą zapewni mu pełnoporcjowa karma gotowa dedykowana psom ras średnich lub dużych. Ewentualną suplementację cynku trzeba skonsultować z lekarzem weterynarii.

Jak nazwać psa rasy siberian husky?

Przykładowe imiona dla suki siberian husky: Aura, Dora, Etna, Luna, Sansa, Tigra.

Przykładowe imiona dla psa siberian husky: Balto, Grom, Nemo, Pesto, Silver, Wigor.

Ile kosztują psy rasy siberian husky?

Cena psa husky waha się od 4000 do 7000 zł. Kwota może wydawać się wysoka, ale należy zdawać sobie sprawę z tego, że hodowla psów to nie tylko hobby, lecz także pełnowymiarowa praca, która wymaga od hodowcy dużych nakładów czasu i finansów. Na to, ile kosztuje husky, wpływ mają m.in.: odpowiednie żywienie, opieka weterynaryjna nad suką w czasie ciąży i nad szczeniętami oraz czas poświęcony na socjalizację zwierząt. Inne ważne czynniki to renoma hodowli i osiągnięcia wystawowe rodziców.

Pedigree imagery
Kup online