PEDIGREE PL
Szukaj
Nowy Pies

Jaki pies do Ciebie pasuje? Szczeniak vs dorosły osobnik

jametlene-reskp-hGKXqee3Zxw-detail.png

Właściwe szczenię we właściwym domu to wspaniała sprawa, ale może się okazać, że Twój styl życia jest odpowiedniejszy do tego, abyś ofiarował dom dorosłemu psu. Sprawdź, która możliwość jest dla Ciebie lepsza i przekonaj się, jaki pies do Ciebie pasuje najbardziej.

Jak wybrać szczeniaka?

Problem ze szczeniętami tkwi w tym, że wszystkie one wyglądają niesamowicie słodko. Wybranie odpowiedniego szczenięcia jest istotne – nie chcesz przecież mieć ich wszystkich u siebie!

Jeżeli jakieś szczenię wydaje się tym jedynym dla Ciebie, to wspaniale, ale starannie je skontroluj. Szukaj następujących cech:

  • ogólnie zdrowy i silny wygląd – szczenię nie powinno być dużo grubsze czy dużo chudsze od reszty miotu; powinno też być aktywne i ciekawskie;
  • lśniąca, błyszcząca sierść i zdrowa skóra – bez czerwonych przebarwień na ciemnej sierści albo ran i innych zmian na skórze;
  • różowe, pachnące czystością uszy i dziąsła – brak nieprzyjemnego zapachu z pyszczka;
  • czysta i sucha pupa – bez śladów biegunki, wysięków i podrażnień.

Istotne znaczenie ma upewnienie się, że bierzesz szczenię od renomowanego hodowcy albo cenionego ośrodka pomocowego. Na jakie pytania powinieneś sobie odpowiedzieć, jeśli chcesz przygarnąć szczeniaka?

Wychowanie szczeniaka – ile czasu możesz mu poświęcić?

Szczenięta dobrze rozwijają się wówczas, gdy poświęca się im dużo uwagi. Aby maluch wyrósł na szczęśliwego, zdrowego dorosłego psa, ważne jest to, aby opiekunowie zainwestowali mnóstwo czasu w szkolenie, aktywność fizyczną, zabawę, wychowanie szczeniaka i opiekę na nim.

Spacery z psem – ile ruchu potrzebuje?

W zależności od wielkości i temperamentu, różne psy potrzebują różnej ilości ruchu w okresie szczenięcym. Zapytaj lekarza weterynarii, hodowcy, albo technika weterynaryjnego, ile ruchu potrzebuje Twoje szczenię. Wskazane jest, aby podczas spacerów prowadzić szczenięta na smyczy – to pomaga zapewnić im bezpieczeństwo, ale też pomaga chronić ich szybko rosnące kości i stawy przed nadmierną ilością biegania!

Szczeniak w domu – czy masz wystarczająco dużo miejsca?

Psy lubią mieć w swoim domu miejsce, które byłoby ich ostoją, ilekroć będą chciały zażyć spokoju. Psy, nawet dużych ras, nie potrzebują dużo miejsca do własnej dyspozycji – ważne, aby miały swój zaciszny kącik z legowiskiem. Nie jest też prawdą obiegowa opinia mówiąca o tym, że psy mieszkające w bloku (nawet te duże!) są nieszczęśliwe, bo mają za mało miejsca, zaś psy w wielkich domach z jeszcze większymi ogrodami mają wszystko, czego potrzebują. Często jest wręcz przeciwnie.

Pamiętaj o tym, że pies jest zwierzęciem społecznym. A to oznacza, że potrzebuje Twojej uwagi i bliskiego kontaktu z domownikami. Możesz mu to zapewnić bez względu na ilość przestrzeni, jaką dysponujesz. Szczeniak w kawalerce, którego będziesz wyprowadzać kilka razy dziennie na spacer i poświęcać mu czas, będzie szczęśliwszy niż osamotniony szczeniak w domu z ogrodem. Wiedz też o tym, że istotna jest nie tylko ilość poświęconego czasu, ale jego jakość, czyli to, co robisz i na ile się angażujesz.

Często opiekunowie psów myślą, że pies, który ma możliwość swobodnego korzystania z ogrodu czy podwórka nie potrzebuje wychodzić na spacery. Nic bardziej mylnego! Własny ogród daje psu możliwość zaspokojenia potrzeb fizjologicznych (choć nie każdy pupil będzie chciał załatwić się na swoim terenie), jednak nie jest dla czworonoga źródłem stymulacji intelektualnej. Wyobraźmy sobie jak czulibyśmy się spędzając cały czas w jednym pokoju z książką, którą przeczytaliśmy już wiele razy. Dlatego nawet jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem domu z ogrodem, zapewnij czworonogowi spacer, możliwość eksplorowania nowych miejsc i wspólną aktywność fizyczną.

Ile kosztuje utrzymanie psiego domownika

Należy liczyć się z tym, że poza wstępnym kosztem zakupu, będzie trzeba pokrywać wszelkiego rodzaju koszty bieżące:

  • rachunki od lekarza weterynarii,
  • koszty pokarmu,
  • corocznych szczepień,
  • preparatów przeciw pasożytom,
  • ubezpieczenie zwierzęcia, pobyt w hotelu dla zwierząt,
  • w przypadku psów wymagających strzyżenia – koszty wizyt u zawodowego fryzjera.

Alergia na psa – czy ktoś z domowników ją ma?

Jeśli któryś z domowników cierpi z powodu alergii na psa, zawsze poradź się lekarza alergologa, co możesz zrobić, by w Waszym życiu pojawił się pies. Obecnie istnieją różnego rodzaju terapie odczulające, które mogą być pomocne. Jednak ostateczna decyzja zawsze powinna zależeć od opinii lekarza.

Samiec czy samica?

Decyzja należy do Ciebie – naszym zdaniem zarówno pies, jak i suczka są wspaniałymi pupilami! Pamiętaj, że niewykastrowane suczki będą miały cieczkę średnio dwa razy w roku i będą w tym czasie wymagały specjalnej troski. Niewykastrowane psy mogą zaś oddalać się, ilekroć wyczują w pobliżu suczkę w rui. Jako odpowiedzialny opiekun psa powinieneś porozmawiać z lekarzem weterynarii o wykastrowaniu pupila.

A może dorosły pies?

Dorosły pies może dać tyle samo satysfakcji, co szczenię. Dorosły pies może być już nawet nauczony zasad czystości obowiązujących w domu i posiadać kilka pożytecznych umiejętności, takich jak chodzenie przy nodze na smyczy czy umiejętność spokojnego pozostawania w domu pod nieobecność opiekuna. Dowiedz się tyle, ile zdołasz na temat temperamentu zwierzęcia, a jeżeli to możliwe przed podjęciem ostatecznej decyzji spróbuj wyjść z nim na spacer. Nie musisz decydować od razu. Możesz odwiedzić psa kilkakrotnie w jego obecnym miejscu zamieszkania, aby przekonać się, czy jesteś w stanie nawiązać z nim więź.

Jeśli decydujesz się na posiadanie dorosłego psa, możesz rozważyć różne opcje, jak np. adopcja ze schroniska. Istnieje także wiele fundacji, które poszukują domów dla swoich podopiecznych. Wybór psa jest bardzo poważną sprawą, zatem poświęć czas temu zagadnieniu, by poznać wszystkie dostępne rozwiązania.

Bądź ze sobą szczery, jeżeli Twój pierwszy wybór nie odpowiada stylowi życia, jaki prowadzisz. Gdy jednak trochę poszperasz, powinieneś znaleźć psa, który dobrze poczuje się z Tobą, a Ty z nim.

Close popup