PEDIGREE PL
Szukaj
Opieka nad Psem

Opieka nad psem - 10 rzeczy, o których musisz wiedzieć

PED_MedDog_8-detail.png

Jeżeli myślisz o tym, aby podarować psu dom, ale nie masz pewności, czy się na to zdecydować, oto kilka rzeczy, o których warto pomyśleć przed jego adopcją.

Pies jest na całe życie

Średnia długość życia psa różni się znacznie w zależności od rasy, przy czym małe psy zazwyczaj żyją dłużej niż duże. Niezależnie od tego, jakiego psa przyjmiesz do swojego domu, będzie to zobowiązanie długoterminowe. Ważne jest, aby zastanowić się nie tylko nad tym, jak pupil wpisze się w Twoje obecne życie, ale też nad tym, jak opieka nad psem będzie wyglądała w kolejnych latach.

Psy zajmują czas (w uroczy sposób!)

Opieka nad psem nie różni się mocno od opieki nad dzieckiem – pochłania wiele czasu, uwagi i energii, ale w zamian otrzymujesz mnóstwo bezwarunkowej miłości. Czy jesteś przygotowany(a) na to, aby w ciągu dnia wygospodarować czas na karmienie, spacery i zabawę ze swoim pupilem?

Psy kosztują

Przez całe swoje życie pies może Cię sporo kosztować. Na początku ponosisz koszty zakupu podstawowych rzeczy, takich jak np. posłanie i smycz, a do tego dochodzą bieżące koszty karmy, akcesoriów dla zwierząt i opłat weterynaryjnych. Uwzględnij to w swoim domowym budżecie.

Opieka nad psem - 10 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Psy potrzebują ruchu

Być może tą rzeczą, która najbardziej ekscytuje Cię na myśl o posiadaniu psiego towarzysza, jest perspektywa długich wędrówek. Jeśli jednak nie masz ochoty lub możliwości odbywania codziennych, długich spacerów, to trzeba zastanowić się nad psem, który nie wymaga tak dużo ruchu. Pamiętaj jednak, że każdy kupiony czy adoptowany pies potrzebuje dopasowanej do swoich potrzeb aktywności fizycznej, aby być zdrowym i szczęśliwym. 

Niektóre rasy psów są bardziej przyjazne dla dzieci

Jeśli masz w swoim domu małe dzieci, to bez wątpienia będą one bardzo podekscytowane na myśl o czworonożnym członku rodziny. W kontaktach z dziećmi niektóre psy sprawdzą się jednak o wiele lepiej od innych. Jest to kwestia rasy i indywidualnego temperamentu, więc jeżeli decydujesz się na opiekę nad psem, koniecznie porozmawiaj z pracownikami schroniska o tym, które zwierzęta mają w sobie najwięcej łagodności i cierpliwości.

Twój pies musi dogadać z innymi Twoimi zwierzętami 

Jeżeli masz już psa, kota lub inne zwierzę, powinieneś zastanowić się nad tym, jak nowy domownik będzie się z nimi dogadywał. Być może zwierzę, które już masz, jest “emerytem”, a wówczas starszy pies może być dla niego towarzyszem łatwiejszym do zaakceptowania niż młodszy, bardziej energiczny czworonóg. I tak jak warto porozmawiać z pracownikami schroniska w sytuacji, gdy masz dzieci, tak również dobrze jest zapytać ich o to, jak może przebiegać integracja Twojego potencjalnego nowego członka rodziny z pozostałymi zwierzętami w Twoim domu.

Twój dom musi być przyjazny dla psa 

Nie musisz mieć sześciu arów ogrodu, żeby podjąć się opieki nad psem, ale musisz zadbać o to, aby Twój dom był przede wszystkim bezpieczny dla zwierząt. Należy więc między innymi upewnić się, że wszelkie toksyczne pokarmy lub środki czystości są poza zasięgiem zwierzęcia, a zwisające kable są zabezpieczone. Jeśli jesteś tym szczęśliwcem i masz ogród, to pamiętaj, że niektóre rośliny są trujące.

Dom odpowiedni dla zwierząt to nie tylko bezpieczny dom, ale również praktyczny – jeżeli masz drogie meble, to dobrym pomysłem będzie zabezpieczyć je pokrowcem lub narzutą.

Opieka nad psem - 10 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Wyobraź sobie, że przyjaciele proponują Ci spontaniczny wypad do kina. „Idę z Wami” odpowiadasz, zanim spojrzysz na smutny, mały, wpatrujący się w Ciebie pyszczek (wyrażenie „szczenięcy wzrok” nie wzięło się znikąd). Oczywiście nawet najbardziej oddany opiekun staje przed koniecznością pozostawienia psa samego w domu, choćby na czas codziennej pracy. Chodzi jednak o to, aby mieć świadomość, że zawsze, planując swój dzień, będziesz musiał(-a) wziąć pod uwagę, że masz pod opieką zwierzę, które jest od Ciebie w pełni zależne.

...oraz na Twoje plany wakacyjne

Przez cały rok z niecierpliwością wyczekujesz tych dwóch tygodni na plaży czy w górach, prawda? Planując wakacje, możesz wybrać jedną z opcji przyjaznych psom (a jest ich coraz więcej!), ale jeżeli wybierasz się gdzieś dalej, w miejsce, do którego nie możesz zabrać ulubieńca, to musisz się upewnić, że będzie ktoś, kto zapewni opiekę nad zwierzęciem na wakacje. Prowadzi nas to do kolejnego zagadnienia …

Musisz mieć wsparcie

Zapytaj któregokolwiek rodzica, a powie Ci, że musisz mieć grupę wsparcia, która pomoże w niespodziewanych okolicznościach. Tak samo jest w przypadku opiekunów zwierząt. Masz w okolicy rodzinę lub przyjaciół, którzy z radością wezmą psa na spacer, gdy wyjedziesz w delegację lub zachorujesz na grypę? Jeżeli odpowiedź brzmi „nie”, to musisz pomyśleć o hotelach dla psów lub opiekunach tymczasowych.

Gotowy(a), aby zacząć myśleć o adopcji psa? Możesz skorzystać z naszego artykułu pt. „Która rasa psa jest dla Ciebie odpowiednia”. I nie zapominaj, że zawsze warto podpytać pracowników schroniska. Oni bardzo dobrze znają psy, którymi się opiekują i będą w stanie Ci doradzić.