PEDIGREE PL
Szukaj

Australian cattle dog

australian-cattle-dog_1624268964556.png

Australian cattle dog, znany także jako australijski pies zaganiający lub australijski pies pasterski, to rasa stworzona pierwotnie do zaganiania i wypasu bydła w Australii. Jest wytrzymała i inteligentna, a jej przedstawiciele sprawdzają się zarówno jako psy pracujące, jak i rodzinni pupile. Zobacz, co warto wiedzieć o tej rasie!

Spis treści:

 1. Podstawowe informacje
 2. Historia rasy australian cattle dog
 3. Jak wyglądają australian cattle dogi?
 4. Jak pielęgnować psy rasy australian cattle dog?
 5. Jaki charakter mają australian cattle dogi?
 6. Jak długo żyją australian cattle dogi?
 7. Ciekawostki o australian cattle dogach
 8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów australian cattle dogów
 9. Jak nazwać psa rasy australian cattle dog?
 10. Ile kosztują australian cattle dogi?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 46–51 cm – pies, 43–48 – suka

masa ciała: 15–16 kg – pies, 14–15 kg – suka

Sierść

szata: krótki, dwuwarstwowy, przylegający włos; umaszczenie: błękitne dereszowate lub rude dereszowate; kolor może być podpalany, możliwe łaty (nie są pożądane) czarne u psów błękitnych i rude u rudych dereszowatych

Charakter

odważny, lojalny, ostrożny, energiczny, posłuszny

Długość życia

13–15 lat

Historia rasy australian cattle dog

Wytrzymały i przystosowany do pracy w trudnych warunkach i na długich dystansach – oto cechy australijskiego psa pasterskiego. Rasa ta ma pasterskie korzenie. Na początku XIX wieku australijski hodowca bydła Thomas Hall szukał idealnego psa do pracy z opasami. Sprowadzane z Europy psy pasterskie pracowały w stylu, który zupełnie nie sprawdzał się na rozległych pastwiskach Australii. Potrzebny był niewielki, zwinny, ale mocno gryzący pies, który sprawdziłby się przy przeganianiu półdzikiego bydła na dużych odległościach i nieogrodzonych terenach.

Hall zaczął pracę nad własną rasą od sprowadzenia marmurkowych collie zaganiających z północno-wschodniej Anglii. W latach 40. XIX wieku skrzyżował swoje psy z udomowionymi przez siebie dingo. Na początku XX wieku australijski pies pasterski był już oficjalną rasą, z zapisanym wzorcem rasy i po pokazach na pierwszych wystawach.

Jak wyglądają australian cattle dogi?

Przedstawiciele tej rasy to średniej wielkości czworonogi, które mają dobrze umięśnioną, proporcjonalną i zwartą sylwetkę. Australijskie psy pasterskie muszą być bardzo zwinne, dlatego są lekkie, chociaż na pierwszy rzut oka mogą sprawiać wrażenie o wiele cięższych. Samce mają 46–52 cm wzrostu, a suki 43–48 cm. Dorosłe osobniki ważą 15–16 kg, natomiast samice 14–15 kg.

Krótka, dwuwarstwowa szata jest pokryta przylegającym i dosyć twardym włosem okrywowym, pod którym znajduje się bardzo gęsty podszerstek. Psy występują w umaszczeniu błękitnym dereszowatym i rudym dereszowatym. U błękitnych psów mogą pojawiać się podpalenia. Łaty na głowie u czworonogów błękitnych powinny być czarne, a u rudych – rude. Także na ciele mogą występować łaty, ale są one niepożądane, chociaż dopuszczalne.

Jak pielęgnować psy rasy australian cattle dog?

Pielęgnacja australian cattle dogów nie jest skomplikowana, podstawą jest regularne wyczesywanie w celu usuwania martwych włosów. Należy wykonywać ten zabieg raz w tygodniu. W okresie linienia wystarczy wyczesać psa dwa–trzy razy na tydzień. Do kąpieli warto używać specjalnych szamponów dla psów krótkowłosych.

Jaki charakter mają australian cattle dogi?

Australijskie psy pasterskie to zwierzęta bardzo chętne do pracy, co wynika z ich pasterskich korzeni. Chętnie słuchają przewodnika i skupiają się na zadaniach, będą więc dobrymi towarzyszami dla osób, które szukają inteligentnych, pomocnych czworonogów. Konieczne jest zapewnienie im odpowiedniego zajęcia, w końcu są stworzone do biegania po bezdrożnych pastwiskach. Doskonale czują się we wszelkich psich sportach i potrzebują do szczęścia sporej dawki ruchu. Jeśli o to nie zadbamy, australijski pies pasterski może wykazywać niepożądane (w tym agresywne) zachowania. 

Mimo że to psy chętne do współpracy i inteligentne, potrafią też być niezależne oraz uparte. Wymagają konsekwencji podczas treningów.

Jak długo żyją australian cattle dogi?

Średnia długość życia psów rasy australijski pies pasterski wynosi 14–15  lat. To rasa wytrzymała i odporna na choroby. U czworonogów pracujących często zdarzają się urazy mechaniczne, będące wynikiem bodnięcia, kopnięcia czy przydepnięcia przez bydło. 

Rasa australian cattle dog ma recesywne allele koloru srokatego (odpowiedzialne za pojawianie się białych włosów w sierści), które są związane z genetycznie wrodzoną głuchotą. Badania pokazują, że 14,5% psów mających srokate allele jest głucha na obydwoje uszu. Inne schorzenia, jakie mogą częściej pojawiać się u psów tej rasy, to:

 • postępujący zanik siatkówki,
 • dysplazja stawów biodrowych, 
 • dysplazja stawów łokciowych,
 • dziedziczna polioencefalomielopatia,
 • spondyloza.

Ciekawostki o australian cattle dogach

 • Najstarszy przedstawiciel tej rasy, Bluey, żył aż 29 lat i 5 miesięcy! Przez ponad 20 lat pracował aktywnie jako pies pasterski na rodzinnej farmie.
 • Psy rasy australian cattle dog wystąpiły w takich filmach jak: Mad Max, Incredible Hulk, Babe, Tajemnica Brokeback Mountain, Australia, Smętarz dla zwierzaków, Zaklinacz koni.
 • W 2009 roku suczka australian cattle dog o imieniu Sophie przeżyła kilka miesięcy w izolacji! Była na łodzi wraz ze swoimi opiekunkami, kiedy zderzenie z falą sprawiło, że wpadła do wody. Udało się jej dopłynąć pięć mil do brzegu wyspy St Bees, która jest zamieszkana głównie przez dzikie konie i kozy. Przez kilka miesięcy przeżyła tam głównie dzięki polowaniu na kozy. W końcu została zauważona przez strażników i uratowana!

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów australian cattle dogów

Dieta czworonogów rasy australian cattle dog powinna być dostosowana do rodzaju ich aktywności. Czy pies aktywnie zajmuje się wypasem bydła i całe dni spędza na pastwisku? A może od czasu do czasu bierze udział w intensywnych treningach, a resztę czasu spędza jak leniwy kanapowiec? Im większa aktywność, tym więcej kalorii pies powinien otrzymywać w ciągu dnia. Ważne jest to, aby jedzenie było podzielone na 2–3 mniejsze porcje, podawane o stałych godzinach w ciągu dnia. Karmienie szczeniąt powinno odbywać się częściej, czyli 4–5 razy w ciągu dnia. 

Najlepszym wyborem będzie pełnoporcjowa karma gotowa, która dostarcza wszystkich odpowiednio zbilansowanych składników odżywczych, dostosowana do wielkości rasy, wieku i trybu życia.

Jak nazwać psa rasy australian cattle dog?

Przykładowe imiona dla suki australian cattle dog: Formuła, Błyskawica, Lori, Cathy, Sunny.

Przykładowe imiona dla psa australian cattle dog: Piorun, Farmer, Figiel, Egon, Jerry.

Ile kosztują australian cattle dogi?

Jeśli szukasz inteligentnego, wszechstronnego psa, który może towarzyszyć Ci podczas codziennych prac ze zwierzętami albo być wspaniałym kompanem wspólnych treningów, dobrym wyborem będzie australijski pies pasterski! Hodowla w Polsce nie jest oczywiście tak mocno rozwinięta, jak w ojczystej Australii, ale możemy pochwalić się dobrą genetyką i uznanymi rodzicami z linii pracujących. 

Ile kosztuje australijski pies pasterski? Cena za szczenię wynosi około 4000–5000 złotych, ale wybitne mioty mogą osiągać wyższe kwoty. Hodowcy ponoszą spore koszty związane z utrzymaniem rodziców oraz szczeniąt, do tego często dochodzą koszty sprowadzania psów do Polski z innych krajów.