PEDIGREE PL
Szukaj

Basenji

basenji-charakter-cena-opis-rasy_1625223478161.png

Basenji to energiczny, niewielki pies myśliwski, który ma charakterystycznie zakręcony ogon. Co ciekawe, ten czworonóg o silnie rozwiniętym instynkcie łowieckim nie szczeka, a wydaje dźwięk podobny do jodłowania. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na psa rasy basenji? Czy każdy nadaje się na jego opiekuna?

Spis treści:

  1. Podstawowe informacje
  2. Historia rasy basenji
  3. Jak wyglądają basenji?
  4. Jak pielęgnować psy rasy basenji?
  5. Jaki charakter mają basenji?
  6. Jak długo żyją basenji?
  7. Ciekawostki o basenji
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów basenji
  9. Jak nazwać psa rasy basenji?
  10. Ile kosztują basenji?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 43 cm – pies, 40 cm – suka

masa ciała: 11 kg – pies, 9,5 kg – suka

Sierść

szata: krótki, błyszczący, gęsty i przylegający włos

umaszczenie: pręgowane, czarne, płowobiałe, czarno-białe, rudo-białe, czarne podpalane (najczęściej dwukolorowe)

Charakter

inteligentny, energiczny, czujny, czuły, niezależny, wrażliwy, lubiący zabawę, nieufny wobec obcych

Długość życia

12–15 lat

Historia rasy basenji

Basenji jest zaliczana do najstarszych ras psów na świecie. Pierwsze ślady istnienia czworonoga podobnego do basenji pochodzą z epoki kamienia łupanego. Zdaniem kynologów bezpośrednim przodkiem basenji była egipska rasa tesem – psy towarzyszące faraonom, podobne do chartów. Z czasem rasa przeniosła się do Konga, gdzie zwierzęta wykorzystywano do tępienia szczurów. Warto podkreślić, że basenji powstał bez ingerencji człowieka. Pierwsze psy trafiły do Europy pod koniec XIX wieku za sprawą miłośniczki rasy Olivii Burn, która sprowadziła kilka czworonogów do Wielkiej Brytanii na początku lat 30. Założyła potem hodowlę, w której na świat przyszedł pierwszy na kontynencie miot o przydomku „of Blean”. Pierwszy oficjalny wzorzec ustalono w 1942 roku.

Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI – Fédération Cynologique Internationale) rasa basenji należy do grupy 5. (szpice i psy w typie pierwotnym), sekcji VI (psy ras pierwotnych).

Jak wyglądają basenji?

Basenji to niewielkie psy o harmonijnej, lekkiej sylwetce i drobnym kośćcu. Mają pomarszczoną głowę, mocne szczęki, małe, spiczaste uszy i wyraziste, ciemne oczy w kształcie migdałów. Ich ogon jest wysoko osadzony i silnie skręcony, a włos krótki, przylegający i połyskliwy. Często spotykane jest umaszczenie dwu- i trójkolorowe. Warto dodać, że czworonogi poruszają się z dużą gracją, chód basenji przypomina elegancki kłus konia. Standardowy przedstawiciel rasy waży 9,5–11 kg i ma 40–43 cm wysokości w kłębie.

Jak pielęgnować psy rasy basenji?

Basenji uchodzą za bardzo czyste psy, które nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Gubią bardzo mało sierści, co jest niewątpliwie dużą zaletą. Nie zmienia to faktu, że powinno się je szczotkować raz w tygodniu, żeby wyczesać martwy włos. Warto też regularnie sprawdzać stan pazurów, uzębienia i uszu basenji.

Jak charakter mają basenji?

Basenji lubi być w centrum uwagi. To bardzo wrażliwy, sprytny i czuły pies. Nie przepada za samotnością, źle znosi izolację, do szczęścia potrzebuje towarzystwa (zwykle przywiązuje się do jednej osoby). Znudzony i pozostawiony sam na wiele godzin może dokonać zniszczeń różnych przedmiotów, dlatego opiekun musi poświęcić mu sporą ilość czasu każdego dnia. Basenji wymaga stymulacji umysłowej i dużo ruchu, nie jest to więc odpowiednia rasa dla osób, które prowadzą bierny tryb życia. Niełatwo skłonić basenji do współpracy. Odpowiednio zmotywowany, będzie jednak chętnie brał udział w różnych kynologicznych sportach, np. agility, nosework. Ze względu na silny instynkt łowiecki podczas spacerów basenji powinien być zawsze na smyczy, ponieważ może ruszyć w pogoń za ptakiem, wiewiórką, zającem lub inną zwierzyną, nie zważając na nasze komendy. To czworonóg, który potrzebuje jasnych zasad, konsekwentnego prowadzenia i cierpliwości ze strony opiekuna (basenji zawsze będzie w pewnym stopniu niezależny i nigdy nie podporządkuje nam się w stu procentach). Warto wspomnieć, że jeśli basenji nie będzie od szczenięctwa przyzwyczajony do obecności kota, gdy osiągnie dojrzałość, może nie zaakceptować innego czworonoga w domu. Przedstawiciel tej pierwotnej rasy może być zadziorny wobec psów, jeśli zaniedbamy jego socjalizację.

Jak długo żyją basenji?

Przeciętna długość życia basenji to 12–15 lat. To psy długowieczne. Ze względu na to, że należą do rasy pierwotnej, zasadniczo są zdrowymi czworonogami. Mają jednak skłonność do niektórych schorzeń. Choroby, jakie czasem im dokuczają, to np.: przepuklina pępkowa, zespół Fanconiego (uszkodzenie kanalików nerkowych), limfangiektazja i niedobór kinazy pirogronianowej. Ze względu na wysoką aktywność basenji nie mają tendencji do nadwagi.

Ciekawostki o basenji

  1. Pierwsze psy rasy basenji sprowadzono do Polski w 1993 roku.
  2. Suka basenji, która zostanie skojarzona z kolejnym psem, po odchowaniu pierwszego miotu bardzo często w ogóle nie zachodzi w następną ciążę.
  3. Olivia Burn sprowadziła pierwsze sześć psów basenji do Wielkiej Brytanii w 1936 roku. 

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów basenji

Czym karmić basenji? Pies tej rasy nie ma szczególnych wymagań dietetycznych. Powinien otrzymywać kompletną i zbilansowaną karmę gotową (mokrą lub suchą), która pokryje jego zapotrzebowanie energetyczne i dostarczy odpowiednią ilość składników odżywczych. Karma powinna być dostosowana do wieku, stanu zdrowia i aktywności czworonoga. Basenji mają skłonność do żebrania o jedzenie i duży apetyt, jednak smaczki nie mogą przekraczać 10% dziennej dawki kalorii. Pamiętajmy, że przez cały czas pies musi mieć dostęp do świeżej wody. Jeśli mamy jakieś obawy, co do jego diety, zawsze możemy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże ustalić optymalny plan żywienia basenji.

Jak nazwać psa rasy basenji?

Przykładowe imiona dla suki basenji: Dora, Juna, Kora, Mila, Osa, Tesla.

Przykładowe imiona dla psa basenji: Duffy, Fox, Igor, Nikon, Orzech, Timon.

Ile kosztują basenji?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje szczenię basenji z rodowodem. Cena zależy od renomy hodowcy, wieku i płci zwierzęcia, może to być od 3000 do nawet 6000 złotych. Pamiętajmy, aby nie korzystać z pseudohodowli, które nie zapewniają psom odpowiednich warunków do rozwoju i często doprowadzają do kojarzenia krewniaczego, co sprawia, że zwierzęta są podatne na różne choroby. Zanim weźmiemy czworonoga z danej placówki, warto zapytać o certyfikaty i porozmawiać z innymi osobami, które mają już podopiecznych z tej hodowli.

Podsumowując, basenji to niewielki, sprytny pies o silnym instynkcie myśliwskim, doskonałym węchu i jednocześnie dużej wrażliwości. Nie jest to zwierzę polecane dla nowicjuszy czy rodzin z małymi dziećmi. Ma spore potrzeby ruchowe, które muszą być zaspokajane. Nie jest rekomendowany dla osób niedoświadczonych, które mogą szybko się zniechęcić, widząc, jak uparty i nieuległy potrafi być ten czworonóg. Basenji znacznie lepiej będzie czuł się w domu z dużym ogrodem niż w mieszkaniu. Osoba, która zdecyduje się na psa tej rasy, powinna dysponować sporą ilością wolnego czasu, ponieważ zwierzę nie znosi samotności.

Pedigree imagery
Kup online