PEDIGREE PL
Szukaj

Basset hound

basset-hound-charakter-cena-opis-rasy_1624269009646.png

Basset hound jest zaliczany do psów gończych o wyjątkowo dobrym węchu. Ze względu na luźną skórę na głowie i poważny wzrok sprawia wrażenie flegmatycznego i nieco ociężałego. Nic bardziej mylnego! To aktywny, zwinny i wytrzymały czworonóg, który będzie doskonałym towarzyszem myśliwego. Co warto wiedzieć o rasie basset hound? Czy każdy nadaje się na opiekuna tego przyjaznego psa?

Spis treści:

 1. Podstawowe informacje
 2. Historia rasy basset hound
 3. Jak wyglądają basset houndy?
 4. Jak pielęgnować psy rasy basset hound?
 5. Jaki charakter mają basset houndy?
 6. Jak długo żyją basset houndy?
 7. Ciekawostki o basset houndach
 8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów basset houndów
 9. Jak nazwać psa rasy basset hound?
 10. Ile kosztują basset houndy?

Podstawowe informacje

Rozmiar

masa ciała: 23–29 kg – pies, 20–27 kg – suka

wzrost: 33–38 cm

Sierść

szata: krótka sierść, gładki i zwarty włos

umaszczenie: często trójbarwne (czarny, biały, rudy) lub dwubarwne (cytrynowy i biały)

Charakter

wytrwały, inteligentny, ruchliwy, wesoły, czujny, cierpliwy, spokojny, łowca

Długość życia

8–12 lat

Historia rasy basset hound

Czworonogi w typie bassetów były hodowane we Francji od wieków. Za bezpośrednich przodków basset hounda uważa się psa rasy basset d’artesien lub basset artesien normand. Kynolodzy nie są zgodni, co do tego, kiedy psy pojawiły się w Anglii. Wiadomo jedynie, że w 1866 roku lord Galway sprowadził parę francuskich bassetów do Anglii, aby zapoczątkować hodowlę tych psów w swojej ojczyźnie. W 1883 roku powstał Klub Miłośników Basseta, a w latach 30. XX wieku – pierwsze hodowle w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, Amerykanie stworzyli własny typ basseta, który został uznany przez amerykański Kennel Club w 1935 roku. W Europie do końca lat 60. rasa pozostawała niejednolita. Pierwszy wzorzec opracowano w 1955 roku i obowiązuje on do dziś. Skąd w ogóle wzięła się nazwa basset hound? Pierwszy człon „basset” pochodzi od francuskich słów „bas” – niski i „set” – osadzony, co znakomicie obrazuje wygląd czworonoga. Drugi człon – „hound” – oznacza po prostu psa. 

Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI – Fédération Cynologique Internationale) rasa basset hound należy do grupy 6. (psy gończe i rasy pokrewne), sekcja I (psy gończe).

Jak wyglądają basset houndy?

Basset hound wyróżnia się specyficznym wyglądem na tle przedstawicieli innych ras. Czworonóg ma krótkie, mocne łapy, bardzo długie, szerokie i nisko osadzone uszy oraz wydłużony tułów. To grubokościsty, silny pies z dużą głową o lekko zaznaczonym stopie potylicznym. Zgodnie ze wzorcem pożądana jest luźna skóra na głowie i łapach. Charakterystycznym elementem wyglądu basset hounda są oczy (przeważnie ciemne, choć mogą być też jasnobrązowe) o smutnym i poważnym wyrazie z widoczną czerwienią dolnej powieki. Basset hound ma nisko osadzony ogon w kształcie szabli. Wysokość w kłębie psa tej rasy to w zależności od płci 33–38 cm. Przeciętny osobnik waży 23–29 kg.

Jak pielęgnować psy rasy basset hound?

Czy basset hound wymaga czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych? Wystarczy cotygodniowe szczotkowanie jego krótkiej sierści. Dzięki temu będzie lśniąca i zdrowa (w okresie linienia, które występuje dwa razy do roku, wskazane jest codzienne wyczesywanie martwego włosa). Opiekun basset hounda powinien zwrócić szczególną uwagę na wiszące uszy psa, regularnie je sprawdzać i czyścić. Bardzo ważna jest też pielęgnacja oczu pupila.

Jaki charakter mają basset houndy?

Basset hound jest bardzo towarzyskim i wesołym psem, który nie może żyć w izolacji (choć, jeśli zaspokoimy jego potrzeby, bez problemu pozostanie sam na kilka godzin), do szczęścia potrzebuje obecności opiekuna i rodziny. Nie jest agresywny ani lękliwy. To łagodny i tolerancyjny czworonóg, dobrze porozumie się również z innymi zwierzętami w domu. Jest świetnym tropowcem. Ze względu na silny instynkt łowiecki może nie reagować na wołanie opiekuna, gdy złapie trop leśnej zwierzyny podczas spaceru. Basset hound potrzebuje codziennie możliwości swobodnego wybiegania się (umiarkowanego, ale regularnego ruchu). Anatomia tego psa (karłowate łapy i długi kręgosłup) nie pozwala na pokonywanie wielu schodów, więc mieszkanie na drugim czy trzecim piętrze bez windy lub dwukondygnacyjny dom nie będą dobrym miejscem do życia dla tego czworonoga. Bieganie po stopniach może doprowadzić u basset hounda do problemów z kręgosłupem i stawami.

Jak długo żyją basset houndy?

Przeciętna długość życia psów rasy basset hound wynosi około 10–12 lat. To stosunkowo zdrowe i wytrzymałe zwierzęta, jednak mają predyspozycje do pewnych schorzeń (głównie ze względu na specyficzną budowę anatomiczną). Dużym zagrożeniem dla tej rasy jest nadwaga i otyłość, dlatego należy uważać, aby nie przekarmiać czworonoga. Inne możliwe dolegliwości to grzybicze zapalenie skóry i infekcje uszu. Z uwagi na niski wzrost i masywne kości basset houndy są też narażone na artretyzm. U części psów występuje dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, dyskopatia, a także niedopasowanie rzepki kolanowej. Niebezpiecznym schorzeniem, które może doprowadzić nawet do zgonu, jest rozszerzenie i skręt żołądka. Ryzyko wystąpienia tej dolegliwości zwiększa m.in. wchodzenie psa po schodach zaraz po posiłku (z pełnym żołądkiem). Basset houndy są też podatne na padaczkę i jaskrę.

Ciekawostki o basset houndach

 1. Miłośniczką rasy basset hound była żona króla Edwarda VII, królowa Aleksandra. 
 2. Psy rasy basset hound do dziś cieszą się ogromną popularnością w Anglii. Co roku rejestruje się tam około 3000 szczeniąt.
 3. Basset hound grał w słynnym serialu Colombo, był pupilem tytułowego detektywa.
 4. Pierwsze psy rasy basset hound trafiły do Polski w 1965 roku za sprawą Zofii Poźniak. 

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów basset houndów

Psy rasy basset hound powinny dostawać pełnoporcjową, suchą i mokrą karmę wysokiej jakości, która jest dostosowana do wieku, poziomu aktywności i zdrowia zwierzęcia. Dieta czworonoga musi być bogata w składniki odżywcze. Bardzo ważne, by nie przekraczać dziennego zapotrzebowania kalorycznego basset hounda. Dawkujmy mu też smaczki (nie mogą stanowić więcej niż 10% dziennej dawki kalorii). Pies musi mieć stały dostęp do czystej, świeżej wody. To szczególnie istotne przy karmieniu zwierzęcia karmą suchą.

Jak nazwać psa rasy basset hound?

Przykładowe imiona dla suki rasy basset hound: Daisy, Harmony, Flora, Mia, Nuka.

Przykładowe imiona dla psa rasy basset hound: Denis, Igi, Joker, Korek, Lemon.

Ile kosztują basset houndy?

Z jakim wydatkiem powinien liczyć się potencjalny opiekun basset hounda? Koszt zakupu szczenięcia z rodowodem z profesjonalnej, certyfikowanej hodowli (zarejestrowanej w FCI) to około 2500–3500 złotych. Pamiętajmy, aby nigdy nie brać psów z nieznanych źródeł, ponieważ mogą pochodzić z chowu wsobnego (kojarzenia krewniaczego) i być obciążone różnymi chorobami genetycznymi. Szczenięta z pseudohodowli nie są wychowywane w dobrych warunkach, nikt nie dba też o ich prawidłową socjalizację.

Podsumowując, basset hound to uczuciowy i serdeczny czworonóg, który jest bardzo wytrwały podczas polowań. Może pełnić funkcję psa rodzinnego (chętnie będzie bawił się z dziećmi) lub kompana profesjonalnego myśliwego (upór basseta jest bezcenny przy tropieniu zwierzyny). Zdecydowanie nie nadaje się jednak na pierwszego psa.