Bichon frise (biszon kędzierzawy) to uroczy, mały czworonóg o przyjaznym usposobieniu i atrakcyjnym wyglądzie, który prawdopodobnie stanowi krzyżówkę maltańczyka z pudlem. Ta rasa psów do towarzystwa jest popularna i ceniona na całym świecie od lat. Co warto wiedzieć, zanim bichon frise zostanie nowym członkiem naszej rodziny? Czy każdy nadaje się na opiekuna tego wesołego i rezolutnego pieska?
Spis treści:
Rozmiar |
wzrost: nie więcej niż 30 cm masa ciała: 3–6 kg |
Sierść |
szata: jedwabista, delikatna, korkociągowate loki o długości 7–10 cm, brak podszerstka umaszczenie: czysto białe (bez żadnych ciemnych znaczeń) |
Charakter |
radosny, zrównoważony, towarzyski, czuły, inteligentny, wrażliwy |
Długość życia |
12–15 lat |
Wielu miłośników psów bichon frise nie zdaje sobie sprawy, że te czworonogi są zaliczane do jednych z najstarszych ras psów do towarzystwa (pierwsze wzmianki pochodzą ze starożytności). Prawdopodobnie wywodzą się z Wysp Kanaryjskich. Uważa się, że zwierzęta przybyły do Europy w XIV wieku dzięki żeglarzom kursującym między Starym Kontynentem a Teneryfą (z tego względu określane są też mianem psów Teneryfy). W XVI wieku czworonogi trafiły na dwór francuskiej szlachty, zyskując ogromną popularność (za kraj patronacki, oprócz Francji, uchodzi też Belgia). Zwierzęta mieszkały nie tylko w domach arystokracji, lecz także ze względu na szybkie przyswajanie sztuczek i akrobacji występowały w cyrkach. Wzorzec rasy został zatwierdzony dopiero w 1933 roku.
Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI – Fédération Cynologique Internationale) zaklasyfikowała bichon frise do grupy 9. (psy ozdobne i do towarzystwa), sekcji I (bichony i rasy pokrewne).
Dorosły bichon frise waży 3–6 kg, a jego wysokość w kłębie nie powinna przekraczać 30 cm. Ma proporcjonalną budowę i śnieżnobiałe umaszczenie z korkociągowatymi lokami (sierść może sięgać nawet do 10 cm). Szata czworonoga przypomina puszek do pudru. Uwagę zwracają kruczoczarne, błyszczące, okrągłe oczy o mądrym wyrazie (zgodnie ze wzorcem nie mogą być skośne) i wdzięcznie zagięty ogon, osadzony poniżej linii grzbietu.
Pielęgnacja psa rasy bichon frise wymaga od opiekuna systematyczności i staranności. Wskazane jest regularne wyczesywanie czworonoga. Dorosły bichon powinien też kilka razy w roku odwiedzać groomera (mniej więcej co 2–3 miesiące), który ostrzyże go według wzorca i sprawi, że szata będzie utrzymana w idealnym stanie. Kąpiele należy przeprowadzać co 3–4 tygodnie. Szczególną uwagę warto zwrócić na okolice oczu. Ze względu na tendencje do niedrożności kanalików łzowych u bichonów frise wskazane jest przemywanie okolic oczu specjalnym preparatem zalecanym przez lekarza weterynarii. Raz w tygodniu opiekun powinien czyścić zewnętrzną małżowinę uszną psa.
Bichon frise to wesoły i energiczny pies, który chętnie uczy się nowych sztuczek i jest posłuszny. Należy być konsekwentnym w wychowaniu czworonoga od szczenięctwa, by mimo niewątpliwego uroku i przyjaznego charakteru “nie wszedł nam na głowę”. Bichon bardzo lubi pieszczoty i jest łagodny, pokocha każdego domownika (świetnie sprawdzi się jako pies rodzinny). Ten mały czworonóg jest też bardzo towarzyski. Ze względu na niewielkie gabaryty można zabierać go ze sobą praktycznie wszędzie. Bichon jest bardzo przyjazny i ufny, nie wykazuje agresji w stosunku do obcych osób, jednak źle znosi samotność, dlatego nie powinno się pozostawiać go na długie godziny samego w domu. Co ważne, bichon frise nie jest hałaśliwym psem, szczeka tylko wtedy, gdy ma wyraźny powód.
Psy rasy bichon frise żyją średnio 12–15 lat, zalicza się je więc do długowiecznych (najstarszy przedstawiciel dożył 19 lat). Mimo drobnej postury czworonogi są odporne i praktycznie nie mają tendencji do chorób. Często spotykanym problemem jest jednak szybkie odkładanie się kamienia nazębnego i choroby przyzębia. Zwierzęta mogą zmagać się też z niedrożnością kanalików łzowych, co skutkuje brązowymi śladami pod oczami na śnieżnobiałej sierści. Inne możliwe dolegliwości spotykane u tych psów to: kamienie w pęcherzu moczowym, epilepsja i zaćma (tj. zmętnienie soczewki oka).
Bichon frise mają skłonności do tycia, więc nie powinno się ich przekarmiać. Mogą jeść zarówno samodzielnie przyrządzane posiłki, jak i wysokiej jakości karmę gotową. Warto mieć jednak świadomość, że przygotowywanie domowego jedzenia dla psów jest czasochłonne i wymaga wszechstronnej wiedzy na temat żywienia czworonogów. Wygodniejszym rozwiązaniem jest więc gotowa, pełnoporcjowa karma opracowana przez specjalistów (zarówno sucha, jak i mokra). Chcąc utrzymać szatę i skórę czworonoga w dobrym stanie, można wspomóc się suplementami nienasyconych kwasów tłuszczowych- zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. W ramach profilaktyki- poza regularnym myciem zębów- warto dawać psu gryzaki dentystyczne, które opóźnią proces odkładania się kamienia nazębnego.
Przykładowe imiona dla suki bichon frise: Fifi, Gracja, Isia, Koko, Lila, Selena.
Przykładowe imiona dla psa bichon frise: Gambi, Ibis, Koffi, Lolek, Scott.
Szczenię rasy bichon frise z dobrej hodowli to wydatek rzędu 3000–5000 złotych (pies jest socjalizowany, posiada rodowód, jeśli ma utytułowanych rodziców, cena jest wyższa). Warto mieć świadomość, że w Polsce funkcjonuje tylko kilka hodowli zarejestrowanych w Związku Kynologicznym, które zajmują się wychowaniem tych czworonogów. „Okazyjna” cena szczenięcia i niepewne źródło pochodzenia mogą wiązać się z problemami zdrowotnymi i behawioralnymi psa w przyszłości, dlatego wystrzegajmy się tego typu ofert.
Cena szczeniąt z profesjonalnych hodowli, jest wyższa niż w przypadku zwierząt pochodzących z niezarejestrowanych źródeł, ponieważ składają się na nią koszty ponoszone przez hodowców. Należą do nich:
Bichon frise to mały, żywiołowy i radosny pies o dobrym zdrowiu, który świetnie sprawdzi się w roli towarzysza rodziny, singla lub seniora. Ten energiczny czworonóg odnajdzie się zarówno w mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem. Idealny opiekun bichona powinien być konsekwentny i jednocześnie delikatny.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.