Buldog angielski to wierny i przyjacielski czworonóg, który świetnie czuje się w roli rodzinnego towarzysza. Dobrze dogaduje się z dziećmi, uwielbia pieszczoty i wspólne zabawy. Jest łatwy w prowadzeniu, choć bywa uparty. Buldogi angielskie należą do ras psów brachycefalicznych (krótkoczaszkowych), które są obciążone wieloma różnymi schorzeniami.
Spis treści:
Rozmiar | wysokość w kłębie 30–35 cm, masa ciała 22–25 kg |
Sierść | krótka, delikatna, lśniąca, umaszczenie płowe, pręgowane lub łaciate |
Charakter | czujny, śmiały, oddany, odważny, łagodny, czasem uparty |
Charakter | 8–10 lat |
Buldog angielski jest symbolem narodowym Wielkiej Brytanii, którą uznaje się za jego europejską ojczyznę. Sporą część historii rasy wypełnia czas walki buldogów z bykami i innymi psami. Te krwawe rozgrywki przez wiele stuleci przyciągały widzów z różnych warstw społecznych. Były popularną formą rozrywki aż do roku 1835, kiedy walk psów oficjalnie zakazano. Odtąd buldogi angielskie z walecznych wojowników stały się psami do towarzystwa, pupilami dżentelmenów. Niestety nieodpowiedzialna selekcja genetyczna w ogromnym stopniu odbiła się na zdrowiu tych zwierząt. Buldogi angielskie to psy o brachycefalicznej budowie ciała. Mają skróconą kufę (spłaszczoną twarzoczaszkę), która powoduje trudności w oddychaniu, a czasem wywołuje nawet niedotlenienie. Duża głowa i wąska miednica znacząco utrudniają porody naturalne. Dzisiejsze buldogi angielskie są bardzo chorowite, przez co często stają się pacjentami przychodni weterynaryjnych.
Buldogi angielskie wywodzą się z sekcji molosowatych. Molosami nazywa się psy o ciężkiej, zwartej budowie ciała, silnie umięśnione, z krótką kufą, mające wspólnego przodka – mastifa. Takie są też buldogi angielskie. Krótkonożne, mocne, o rozbudowanym tułowiu i dużej, choć proporcjonalnej względem całego ciała, głowie. Buldogi angielskie mają krótką kufę i mocne, kanciaste szczęki. Nieznacznie wysunięta dolna żuchwa i przodozgryz wpisują się we wzorzec rasy. Wyróżniają je duże, szeroko rozstawione oczy i czarny nos o szerokich nozdrzach, nad którym układa się fałda skóry. Charakterystyczne są również wysoko osadzone, małe i cienkie uszy w kształcie płatka róży oraz noszony nisko, niedługi ogon.
Buldogi angielskie to psy krótkowłose. Ich sierść jest delikatna i lśniąca. W dotyku może wydawać się sztywna (ale nie szorstka!), ponieważ dobrze przylega do skóry. Umaszczenie najczęściej jest płowe z białymi znaczeniami. Często spotyka się także psy o szacie pręgowanej lub łaciatej. Buldog angielski czarny, czarny podpalany i cielisty nie odpowiada opisowi rasy FCI.
Buldogi angielskie sprawiają wrażenie groźnych i walecznie nastawionych, ale już od pierwszego kontaktu dają się poznać jako łagodne i spokojne czworonogi. Każdy doświadczony opiekun potwierdzi, że to wesołe pieszczochy, skore do zabaw i różnych form aktywności. Psom ras brachycefalicznych intensywny wysiłek może zaszkodzić, ale buldogi lubią ruch, wspólne spacery, a od czasu do czasu także inne rozrywki, np. zabawy z szarpakiem i kulą smakulą. Szukając zajęcia dla buldoga angielskiego, lepiej darować sobie treningi zwinnościowe (agility) i posłuszeństwa (obedience). Nie wynika to tylko z ograniczeń wysiłkowych i fizycznych rasy, lecz także jej charakteru. Do buldogów angielskich przylgnęło określenie „przyjacielskie uparciuchy”, rzeczywiście trudno u nich o bezwzględne posłuszeństwo. Zwierzęta tej rasy cechują się silnym temperamentem, są zdecydowane i potrafią się obrazić, gdy coś idzie nie po ich myśli. Bywają uparte, ale mają też wielki urok osobisty.
Buldogi angielskie, ze względu na niewielki rozmiar, dobrze czują się nawet w małym mieszkaniu. To psy towarzyskie i bardzo rodzinne. Lubią dzieci. Nie są szczekliwe, ale wykazują się czujnością, sprawdzą się więc w roli stróża. Buldogi angielskie są łatwe w prowadzeniu, jednak potrzebują konsekwentnego wychowania od okresu szczenięcego. Z reguły nie sprawiają problemów. Pragną uwagi i miłości opiekunów, za co odwdzięczają się wiernością i przyjaźnią.
Buldogi angielskie mają niezbyt wymagającą sierść. Wystarczy je regularnie czesać i w razie potrzeby kąpać. Więcej uwagi trzeba poświęcić codziennej pielęgnacji okolicy twarzowej. Należy każdego dnia przecierać oczy i fałdę skóry nad nosem. Warto też zwracać uwagę, czy w tym miejscu nie pojawiły się podrażnienia, do których dochodzi dość łatwo. Ponadto opiekunowie po każdym karmieniu powinni oczyszczać kufę i brodę czworonoga.
Psy ras brachycefalicznych są podatne na choroby zębów i dziąseł. Aby ograniczyć odkładanie się płytki nazębnej, powodującej powstawanie kamienia nazębnego, dobrze podawać buldogom odpowiedni suchy pokarm oraz przekąski funkcyjne PedigreeⓇ DentaStixⓇ. Nie można zapominać przy tym o szczotkowaniu im zębów.
Poza tym do pielęgnacji buldogów angielskich trzeba dodać standardowe zabiegi higieniczne, takie jak przycinanie pazurów i czyszczenie uszu. Konieczne są również systematyczne wizyty kontrolne w przychodni weterynaryjnej. Buldogi angielskie należą do bardzo chorowitych ras psów, więc warto stale monitorować stan ich zdrowia.
Buldogi angielskie mogą dożyć 10–14 lat, jednak wiele z nich umiera znacznie wcześniej, ponieważ są obarczone tzw. zespołem brachycefalicznym. Ich budowa ciała sprzyja powstawaniu wielu różnych chorób. Bardzo często psy ze skróconą kufą mają wrodzone wady anatomiczne. Wiele szczeniąt przechodzi operację ze względu na rozszczep podniebienia czy zwężenie nozdrzy. Zdarza się, że młode rodzą się z syndromem pływających szczeniąt, którego objawy nasilają się z biegiem czasu. To wada genetyczna. Obarczone nią zwierzęta przyjmują postawę półleżącą, mają problem z poruszaniem się, co rzutuje na ich całościowy rozwój. Chore szczenięta potrzebują leczenia, a także specjalnego sposobu żywienia i intensywnej rehabilitacji.
Takiej wzmożonej opieki mogą wymagać także psy dorosłe, u których pewne choroby rozwinęły się już w trakcie życia pozapłodowego. Najczęściej to schorzenia układu ruchu: dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, zwichnięcie rzepki, porażenie kończyn. Oprócz nich u wielu buldogów angielskich rozpoznaje się także m.in.:
Przyszli opiekunowie muszą wiedzieć, że psy krótkoczaszkowe:
Dieta buldogów angielskich powinna opierać się na pełnoporcjowym pokarmie dla psów ras średnich. Takie jedzenie należy dopasować do etapu życia czworonoga, jego masy ciała i stanu zdrowia. Buldogi angielskie nie ruszają się zbyt wiele, a zjedzą tyle, ile dostaną. Jeśli chcemy, aby zwierzę utrzymało prawidłową masę ciała, rozdzielmy dobową dawkę pokarmu na kilka mniejszych porcji. Pamiętajmy przy tym, że psy powinny jeść o stałej porze, ale nigdy bezpośrednio po spacerze.
Zaleca się, aby w jadłospisie znalazły się zarówno pełnoporcjowe karmy suche, jak i mokre. Te pierwsze mają twardą teksturę, która pomaga ograniczyć przyrost płytki nazębnej, a ponadto jest sycąca. Mokre karmy, które zawierają około 80% wody, wspomagają natomiast nawodnienie organizmu czworonoga i są mniej kaloryczne. Najlepiej podawać je w proporcji 1:1 pod względem masy produktu.
Przykładowe imiona dla psa:
Alvaro, Bond, Bob, John, Loki, Simba, Orkan, Ozzy, Windsor, Zorro.
Przykładowe imiona dla suk:
Abby, Baby, Dee Dee, Jenny, Lady, Sandy, Oddy, Winnie, Zibi, Zara.
Buldogi angielskie są obarczone wieloma chorobami. Mimo to, wybierając szczenię z dobrej hodowli, a potem je odpowiednio pielęgnując, można zyskać wiernego, wesołego przyjaciela, który będzie nam towarzyszył przez wiele lat.
Cena buldogów angielskich z hodowli wynosi kilka tysięcy złotych. W koszty psów rasowych wlicza się nie tylko wygląd szczenięcia zgodny ze wzorem FCI, lecz także osiągnięcia wystawowe jego rodziców. Ponadto, aby zostać hodowcą, trzeba zdobyć odpowiednie uprawnienia, mieć wiedzę i doświadczenie w opiece nad psami. To zajęcie pełnoetatowe, praca na całe życie. Do zadań hodowcy należą: opieka nad wszystkimi podopiecznymi, zapewnienie im odpowiednich warunków bytowych, kontrola zdrowia u lekarza weterynarii i codzienna pielęgnacja. Co więcej, gdy przyjdą na świat młode, gospodarz jest zobowiązany poddać je szczepieniom i ocenie weterynaryjnej. Od pierwszych dni ich życia szczenięta z hodowli są socjalizowane. Opiekunowie dostają więc młode psy, gotowe do samodzielnego życia i najczęściej wolne od wad genetycznych i problemów psychicznych. W razie wątpliwości zawsze mogą liczyć na wskazówki od doświadczonego hodowcy.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.