PEDIGREE PL
Szukaj

Bulterier

bulterier-weronika-zajkowska_1624269104572.png

Bulterier to pies o wyjątkowym charakterze, który pokocha swojego opiekuna, ofiarowując mu wierną przyjaźń. Pogodny i nieustraszony jest prawdziwą gratką dla hodowlanych koneserów. Co powinniśmy wiedzieć, decydując się na zaproszenie bulteriera do naszej rodziny? 

Spis treści

  1. Podstawowe informacje
  2. Historia rasy bulterierów
  3. Wygląd bulterierów
  4. Charakter bulterierów
  5. Cena bulterierów 
  6. Pielęgnacja i żywienie bulterierów
  7. Zdrowie bulterierów 
  8. Ciekawostki o bulterierach
  9. Często wybierane imiona 

Podstawowe informacje

   

Długość życia 

12–15 lat 

Charakter 

przyjazny, przywiązany 

do człowieka i bardzo wierny

Rozmiar 

przeważnie 35–50 cm

Sierść 

włos bardzo krótki, przylegający

 i twardy w dotyku

Historia rasy bulterierów 

Przodkami rasy bulterier są psy zamieszkujące Wyspy Brytyjskie, które już w XIV wieku były wykorzystywane do walki z większymi, dzikimi zwierzętami. Szczególnie popularne stało się tzw. szczucie byków, w których trakcie specjalnie stworzone rasy psów stawały do walki z niebezpiecznymi bykami.

Kiedy w 1835 roku królewskim dekretem starcia pomiędzy bykami i psami zostały zakazane, hodowcy postanowili zapewnić widzom inną rozrywkę. W ramach poszukiwań nowych form “atrakcji” dochodziło więc do walk pomiędzy psami lub tępienia szczurów, co postawiło przed hodowcami kolejne wyzwanie – rasy psów wystawiane w walkach musiały być nieco mniejsze i lżejsze niż do tej pory. 

W ten sposób doszło do powstania bulterierów. James Hinks pokazał je światu w połowie XIX wieku. Pierwsza przedstawicielka, suka Puss – biała, o krótkiej sierści, stojących uszach i charakterystycznym kształcie głowy – szybko podbiła serca Brytyjczyków. Przez wiele lat Anglicy traktowali bulteriery jak swój skarb narodowy i rzadko sprzedawali szczenięta za granicę. 

Wygląd bulterierów

Opisując wygląd psa typu bulterier, należy bez wątpienia zacząć od jego charakterystycznego kształtu głowy - jest jajowata, długa, mocna i masywna, a na jej czubku znajdują się naturalnie stojące uszy. Nos psa tej rasy ma kolor czarny, a jego koniec opada ku dołowi. Za przylegającymi wargami kryje się mocna żuchwa. Bulterier nie ma ściśle określonej wielkości, jego wysokość waha się od  35 do 50 cm. Sylwetka czworonoga jest silna i zwarta, a odpowiednia dieta dla psa pozwala na rozwinięcie prawidłowej  masy mięśniowej. 

Często spotykane umaszczenie w przypadku bulteriera to kolor biały, który niestety niesie ze sobą ryzyko wystąpienia problemów ze słuchem. Wynika to z braku melanocytów w skórze psa. Melanocyty to komórki odpowiedzialne za pigment sierści,  które odpowiadają również za rozwój komórek słuchowych. 

Najbardziej pożądana jest maść pręgowana, szczególnie cenione są bulteriery czarne. Możemy również spotkać się z maścią czerwoną, płową lub bulterierami tricolor. Sierść psów tej rasy jest krótka i twarda w dotyku.

Znakiem szczególnym bulterierów, oprócz charakterystycznego kształtu głowy, są trójkątne oczy i ich ciemny kolor – czarny, a czasami ciemnobrązowy, co bardzo podkreśla niesamowitą energię tych psów. 

Charakter bulterierów 

Bulteriery często są mylnie postrzegane jako agresywne i niesympatyczne. W rzeczywistości to psy niezwykle przyjacielskie, oddane opiekunowi i rodzinie. Uwielbiają towarzystwo, zabawę oraz okazywanie czułości. Są ufne i otwarte na poznawanie świata. 

Każdy, kto marzy o przygarnięciu bulteriera, musi liczyć się z tym, że jest to pies wymagający uwagi i czasu. Poniżej podajemy kilka kluczowych informacji dla przyszłego opiekuna czworonoga tej rasy. 

  • Bulteriery uwielbiają wszelkie aktywności fizyczne. Ze względu na budowę i predyspozycje genetyczne to psy, które potrzebują częstych i intensywnych spacerów, treningów oraz zabaw. Wymagają codziennej stymulacji fizycznej i umysłowej. Należy wziąć to pod uwagę, decydując się na życie z bulterierem. Krótki spacer po osiedlu czy kilka minut w ogrodzie na pewno nie wystarczą temu czworonogowi na zaspokojenie jego potrzeb. Bulteriery doskonale odnajdą się w aktywnościach, takich jak agility, flyball czy tropienie, które nie tylko rozładowują ich energię, lecz także dodatkowo wzmacniają relację z opiekunem. 
  • Bulteriery są niezwykle inteligentne, co niestety nie ułatwia szkolenia. Bywa, że sprytnie unikają wykonywania komend. Ze względu na wysoki poziom inteligencji mają też silny charakter i lubią działać po swojemu, dlatego tak ważne jest cierpliwe szkolenie już na wczesnym etapie życia, by uniknąć pojawienia się złych nawyków. Treningi i praca z bulterierami powinny być krótkie, ale częste. Energia tych psów często przeszkadza im w koncentracji. Pamiętajmy również o nagrodach za prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Może być to psi przysmak lub forma zabawy. Jedno jest pewne, bulteriery uwielbiają być doceniane.
  • Decydując się na adopcję bulteriera, powinniśmy wiedzieć, że to psy, które kiepsko znoszą samotność. Uwielbiają przebywać w towarzystwie swojego opiekuna i innych ludzi, np. dzieci oraz członków rodziny. Nie wolno ich zatem izolować i zostawiać w samotności na długi czas. Bulterier nie należy również do cichych psów. Kiedy chce zwrócić uwagę opiekuna, głośno szczeka. 

Cena bulterierów 

Cena bulteriera zależy do kilku czynników: pochodzenia, wieku i płci. W ustalaniu ceny za psa pochodzącego z hodowli zarejestrowanej w FCI bierze się pod uwagę również opiekę nad matką szczeniąt przez całe jej życie oraz podczas ciąży, odpowiednią dietę i czas poświęcony socjalizacji. Cena bulterierów średnio wynosi od 2500 do 4000 zł. Miesięczny koszt utrzymania to około 150–200 zł. 

Pielęgnacja i żywienie bulterierów

Ze względu na krótką sierść pielęgnacja bulterierów nie jest zbyt skomplikowana, wymaga jedynie systematyczności. Do regularnego wyczesywania wystarczy gumowa szczotka lub rękawica, która świetnie poradzi sobie z zebraniem martwego włosia. Warto jednak mieć na uwadze to, że bulteriery miewają skłonności do alergii, dlatego do kąpieli powinniśmy stosować szampon przeznaczony dla psów o wrażliwej skórze.

Regularnego czyszczenia wymagają również oczy i uszy psa - przynajmniej raz w miesiącu. Uszy powinniśmy przecierać suchym wacikiem co najmniej raz w tygodniu, natomiast do pielęgnacji oczu możemy wykorzystywać specjalne pianki lub czyściki. Warto skonsultować wybór z lekarzem weterynarii. Należy również pamiętać o skracaniu pazurów (jeśli jest taka potrzeba), ponieważ bulteriery, tak jak inne rasy psów, nie zawsze potrafią ścierać je samodzielnie. Zależy to od powierzchni, po których poruszają się czworonogi. Im twardsze i bardziej chropowate, tym mocniej ścierają psie pazury. 

Jeśli chodzi o żywienie psów tej rasy, musimy mieć na uwadze ich skłonność do nadwagi. Należy wybrać odpowiednią, pełnoporcjową karmę, która zaspokoi wszelkie wymagania żywieniowe, a podawana w prawidłowych ilościach nie doprowadzi do zaburzenia masy ciała. Ilość i wielkość porcji powinniśmy dobierać zgodnie z aktywnością fizyczną czworonoga. Pamiętajmy również o wysokim zapotrzebowaniu na białko, które wspomaga rozwój masy mięśniowej bulteriera.  

Zdrowie bulterierów 

Średnia długość życia waha się od 12 do 15 lat. Bulteriery są niestety obciążone ryzykiem kłopotów zdrowotnych, takich jak np. otyłość czy problemy skórne. Ważna jest więc odpowiednia dieta i pielęgnacja. 

Częste choroby: 

  • alergie skóry, 
  • choroby nerek, 
  • głuchota (u białych psów),
  • dysplazja stawów biodrowych, 
  • śmiertelne zapalenie akrodermii, 
  • OCD (zachowania kompulsywno-obsesyjne),
  • padaczka. 

Ciekawostki o bulterierach

  • Staffordshire bull terrier to jeden z kuzynów bulteriera, również wywodzący się z Wysp Brytyjskich. Zwierzęta różnią się wyglądem, ale charaktery mają dość podobne.
  • Bulteriery i bulteriery miniaturowe są często postrzegane jako przedstawiciele tej samej rasy, podczas gdy mają dwa odrębne wzorce.

Często wybierane imiona 

Przykładowe imiona dla psa bulteriera: Black, Bulek, Toro, Ozzy.

Przykładowe imiona dla suki bulteriera: Daisy, Elza, Shira, Zafira.

Pedigree imagery
Kup online